Справа № 309/3937/25
Провадження № 3/309/1329/25
06 листопада 2025 року м. Хуст
Суддя Хустського районного суду Закарпатської області Сідей Я.Я. розглянувши матеріали, які надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканця АДРЕСА_1 , не працює, раніше до адміністративної відповідальності за ознаками даної статті не притягувався,
за ч. 2 ст. 204-1, ч. 2 ст. 185-10 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення, -
Згідно протоколів про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 340812 від 09.10.2025 року та серії ЗхРУ № 340810 від 09.10.2025 року, вбачається, що 09.10.2025 року о 02 год. 00 хв. в ході реалізації оперативної інформації прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» від відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » спільно з офіцерами ПОРВ, офіцерами ВБТЗ ГОРВ НОМЕР_1 прикордонного загону на напрямку 207 прикордонного знаку, на відстані близько 4500 метрів до державного кордону, в межах контрольованого прикордонного району на ок. н.п. Велятино було виявлено та затримано громадянина України ОСОБА_1 , який спільно з громадянами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 здійснили спробу незаконного перетину державного кордону України в Румунію поза пунктами пропуску через державний кордон у складі групи осіб.
Разом з тим, громадянин ОСОБА_1 спільно з громадянами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_5 проігнорував неодноразово повторювану законну вимогу військовослужбовця Державної прикордонної служби України старшого лейтенанта ОСОБА_6 під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороню державного кордону, припинити вищезазначені протиправні дії та вдався до втечі. В ході переслідування та затримання осіб складом прикордонного наряду здійснено сім попереджувальних пострілів вгору з спеціального пристрою відстрілу гумових куль «Форт-17Р».
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст.ст. 9, 12 Закону України «Про Державний кордон України» від 04.11.1991 року та вимоги ст. 23 Закону України «Про державну прикордонну службу України» від 03.04.2023, тобто вчинив правопорушення, відповідальність за які передбачена ч. 2 ст. 204-1 КУпАП та ч. 2 ст. 185-10 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомлений, не з'явився.
Дослідивши матеріали об'єднаної адміністративної справи, суд дійшов висновку, що справа підлягає закриттю за відсутності складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 204-1 КУпАП та ч. 2 ст. 185-10 КУпАП з огляду на таке.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У відповідності до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Об'єктивна сторона правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення полягає у перетинанні або спробі перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон країни або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади, вчинене групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Відповідно до вимог ст. 9 Закону України «Про державний кордон України» перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку.
Згідно ст. 12 Закону України «Про державний кордон України» пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в'їзду на територію України або виїзду з України.
Диспозиція даної статті передбачає настання відповідальності за вчинення умисних дій, спрямованих на незаконне перетинання державного кордону України.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 340812 від 09.10.2025 року, ОСОБА_1 ставиться у вину, що він 09 жовтня 2025 року о 02 год. 00 хв., у складі групи осіб спільно з громадянами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , вчинив спробу незаконного перетину державного кордону поза встановленим пунктом пропуску через державний кордон України на напрямку 207 прикордонного знаку на території Вишківської територіальної громади Хустського району Закарпатської області, в межах прикордонного контрольованого району, на околиці населеного пункту Велятино, був виявлений прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» під час руху в бік державного кордону. Відповідно до протоколу ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбачене ч. 2 статті 204-1 КУпАП.
На підтвердження зазначених вище обставин до протоколу про адміністративне правопорушення надано протокол про адміністративне затримання від 09.10.2025 року, рапорт працівника прикордонної служби, протокол особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 09.10.2025 р..
Будь-яких інших доказів на підтвердження чи спростування наявності чи відсутності у діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, суду не надано.
Слід зазначити, що лише перебування особи на певній відстані біля держаного кордону саме по собі, без інших доказів, не може свідчити про намір особи незаконно перетнути Державний кордон. В даному випадку ОСОБА_1 був затриманий на значній відстані від державного кордону без будь-яких особистих речей, грошових коштів, документів, які б свідчили про намір перетинати кордон, що у зв'язку з відсутністю інших доказів, викликає обґрунтовані сумніви у його намірі незаконно перетнути Державний кордон.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено відсутність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 204-1 КУпАП, при цьому суду не надано жодного доказу ( фото-, відеофіксації) того, що останній вчинив спробу незаконного перетину державного кордону з України в Румунію, поза пунктами пропуску через державний кордон України, групою осіб.
Крім цього, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 340810 від 09.10.2025 року, ОСОБА_1 ставиться у вину, що він 09 жовтня 2025 року о 02 год. 00 хв., у складі групи осіб спільно з громадянами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , проігнорував неодноразово повторювану законну вимогу військовослужбовця Державної прикордонної служби України старшого лейтенанта ОСОБА_6 під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороню державного кордону, припинити вищезазначені протиправні дії та вдався до втечі. В ході переслідування та затримання осіб складом прикордонного наряду здійснено сім попереджувальних пострілів вгору з спеціального пристрою відстрілу гумових куль «Форт-17Р».
На підтвердження зазначених вище обставин до протоколу про адміністративне правопорушення надано протокол про адміністративне затримання від 09.10.2025 року, протокол особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 09.10.2025 р., рапорт працівника прикордонної служби ОСОБА_7 ..
Будь-яких інших доказів на підтвердження чи спростування наявності чи відсутності у діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.185-10 КУпАП, суду не надано.
Частиною 2 ст.251 КУпАП передбачено, що обов'язок збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь (ст.62 Конституції України).
Відповідно до ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, аналізуючи докази по справі, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 185-10 та ч.2 ст. 204-1 КУпАП, не доведена, за таких обставин справу необхідно закрити.
Керуючись п. 1 ст. 247, ст.ст. 283,284, 287, 294 КУпАП, суддя, -
Об'єднану адміністративну справу відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП та ч. 2 ст. 185-10 КУпАП провадженням закрити на підставі ч. 1 п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до апеляційного суду Закарпатської області.
Суддя Хустського
районного суду: Сідей Я.Я.