Справа № 195/1473/25
Провадження 3/195/722/25
Справа № 195/1474/25
Провадження 3/195/721/25
06.11.2025 року с-ще Томаківка
Дніпропетровської області
Суддя Томаківського районного суду Дніпропетровської області Колодіна Л.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Відділення поліції №3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с-ще Томаківка Дніпропетровської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч.1 ст. 121-3 КУпАП,
ч. 2 ст. 126 КУпАП,
30 серпня 2025 року о 22 годині 30 хвилин громадянин ОСОБА_1 керував транспортним засобом - мотоциклом по вул.Запорізькій в с-щі Томаківка, Нікопольського району, Дніпропетровської області, без номерного знаку, чим порушив п.2.9. в) Правил дорожнього руху України, за що ч.1 ст.121-3 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність.
Крім того, 30 серпня 2025 року о 22 годині 30 хвилин громадянин ОСОБА_1 керував транспортним засобом - мотоциклом по вул.Запорізькій в с-щі Томаківка, Нікопольського району, Дніпропетровської області, не маючи у встановленому порядку посвідчення водія, чим порушив п.2.1. в) Правил дорожнього руху України, за що ч.2 ст.126 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність.
На розгляд адміністративного матеріалу громадянин ОСОБА_1 не з'явився, будучи повідомленим належним чином про судовий розгляд.
Незважаючи на обізнаність гр-на ОСОБА_1 відносно знаходження на розгляді в суді адміністративних протоколів, останній станом судового провадження не цікавився.
За усталеною практикою Європейського суду з прав людини сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. Особа зобов'язана демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо її, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання. Прояв особливої старанності при захисті своїх інтересів є обов'язком саме заінтересованої особи.
Як вбачається з положень п. 7 ч. 2 ст. 129 Конституції України, однією з основних конституційних засад судочинства є розумність строків розгляду справи судом.
Розгляд справи протягом розумного строку гарантовано і ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За таких обставин, враховуючи встановлені законодавством строки розгляду справ про адміністративні правопорушення та положення ст. 268 КУпАП, а також те, що відомості про дати та час судових засідань знаходяться у вільному доступі на сайті Томаківського районного суду Дніпропетровської області на офіційному веб-порталі «Судова влада України» в мережі Інтернет, суд вважає можливим розглядати справу у відсутність громадянина ОСОБА_1 .
Суд, вивчивши та дослідивши протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 438962 від 30.08.2025 року, протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №438972 від 30.08.2025 року, письмові докази, приходить наступних висновків.
Згідно ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила декілька адміністративних правопорушень, справи за якими одночасно розглядаються одним й тим самим органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції статті, встановленої за більш суворе порушення з числа скоєних. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність об'єднання в одне провадження справ про адміністративні правопорушення №195/1473/25 (№3/195/722/25), №195/1474/25 (№3/195/721/25), в одне провадження з присвоєнням єдиного номеру №195/1473/25 (№3/195/722/25), та розглядати вказані справи одночасно.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Положення ст.7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частиною 1 ст.121-3 КУпАП передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 1 ст.121-3 КУпАП передбачена відповідальність за керування або експлуатація транспортного засобу без номерного знака, з номерним знаком, що не належить цьому засобу або не відповідає встановленим зразкам або вимогам, з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, перевернутим чи неосвітленим, закритим іншими предметами (в тому числі прозорими), з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, забрудненим номерним знаком, якщо така забрудненість не дає можливості чітко визначити символи або буквено-числову комбінацію номерного знака з відстані двадцяти метрів, а так само вчинення інших дій, спрямованих на умисне приховування номерного знака.
Згідно п.2.9 в) ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 2 ст.126 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Згідно п.2.1. а) ПДР України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Згідно ст.15 Закону України «Про дорожній рух» забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Факт скоєння громадянином ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121-3 КУпАП підтверджується наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 438972 від 30 серпня 2025 року;
- довідкою поліцейського СРПП ВП №3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області лейтенанта поліції Дар'ї Шипули від 30.08.2025 року про те, що громадянин ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія;
- довідкою поліцейського СРПП ВП №3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області лейтенанта поліції Дар'ї Шипули від 30.08.2025 року про те, що громадянин ОСОБА_1 не притягувався до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121-3 КУпАП.
- рапортом поліцейського СРПП ВП №3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області лейтенанта поліції Дар'ї Шипули від 30 серпня 2025 року;
- диск з відеозаписом за фактом притягнення до адміністративної відповідальності гр.-на ОСОБА_1 .
Факт скоєння громадянином ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП підтверджується наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 №438962 від 30 серпня 2025 року;
- довідкою поліцейського СРПП ВП №3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області лейтенанта поліції Дар'ї Шипули від 30.08.2025 року про те, що громадянин ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія;
- довідкою поліцейського СРПП ВП №3 Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області лейтенанта поліції Дар'ї Шипули від 30.08.2025 року про те, що громадянин ОСОБА_1 не притягувався до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП.
Таким чином, вищевказані документи є належними та допустимими доказами щодо встановлення вини громадянина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.121-3, ч.2 ст. 126 КУпАП.
Обставин, що обтяжують відповідальність громадянина ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Обставин, що пом'якшують відповідальність громадянина ОСОБА_1 судом не встановлено.
Положенням ст.13 КУпАП передбачено, що до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу. У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 121-127, 130, статтею 139, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
Відповідно до ст.24-1 КУпАП за вчинення правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу: зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого; попередження; догана або сувора догана; передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення на громадянина ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який є неповнолітнім, ступінь і форму його вини, наслідки протиправного діяння, а тому суд вважає за необхідне застосувати до громадянина ОСОБА_1 заходи впливу, передбачені ст.24-1 КУпАП України у вигляді попередження.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Однак, приймаючи до уваги те, що відповідно до ст. 24-1 КУпАП захід впливу у виді попередження не є адміністративними стягненням, судовий збір не підлягає стягненню з неповнолітнього громадянина ОСОБА_1 .
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 1 7, 9, 24-1, 33-35, 36, 121-3, 126, 280, 283, 284 КУПАП, суд
об'єднати в одне провадження адміністративні матеріали за №195/1473/25 (№3/195/722/25), № 195/1474/25 (№3/195/721/25), щодо притягнення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121-3, ч. 2 ст. 126 КУпАП в одне провадження, присвоївши їм єдиний унікальний номер справи №195/1473/25 (№3/195/722/25).
Неповнолітнього громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.121-3, ч.2 ст.126 КУпАП.
Застосувати до неповнолітнього громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , захід впливу передбачений згідно ст.24-1 КУпАП у вигляді попередження.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Томаківський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Л. В. Колодіна