СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кп/759/633/25
ун. № 759/17852/24
04 листопада 2025 року м. Київ
Святошинський районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві під час судового розгляду кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.03.2023 за № 42023100000000178, за обвинуваченням ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, українця, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , який здобув вищу освіту, одружений, має на утриманні неповнолітніх дітей - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , працює на посаді голови ГО «Асоціація органів оцінки відповідності медичних виробів», зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,
клопотання представника потерпілого ОСОБА_6 та захисника обвинуваченого ОСОБА_3 - ОСОБА_7 про звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв'язку з примиренням винного з потерпілим та закриття кримінального провадження,
сторони кримінального провадження:
прокурор - ОСОБА_8 ,
обвинувачений - ОСОБА_3 ,
захисник - ОСОБА_7 ,
інший учасник провадження:
представник потерпілого - ОСОБА_6 ,
Обвинуваченого ОСОБА_3 відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 699-р від 09.08.2022 призначено на посаду першого заступника Голови Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (далі - Держлікслужба).
На підставі наказу Голови Держлікслужби № 160-к від 11.08.2022 ОСОБА_3 наказано приступити з 11.08.2022 до виконання обов'язків першого заступника Голови Держлікслужби, з яким той особисто ознайомлений 11.08.2022 року.
Наказом Голови Держлікслужби № 619 від 11.08.2022 «Про затвердження розподілу обов'язків та повноважень між Головою Держлікслужби та його заступниками» затверджено Розподіл обов'язків та повноважень між Головою Держлікслужби та його заступниками (далі - Розподіл обов'язків).
Відповідно до п. 1.1, 1.3, 1.5, 1.12, 1.19 розділу ІІ вищевказаного Розподілу обов'язків перший заступник Голови Держлікслужби ОСОБА_3 , серед іншого, забезпечує виконання Конституції та законів України, актів та доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства охорони здоров'я України за профілем роботи; здійснює управління державним майном, яке перебуває на балансі Держлікслужби; взаємодіє з Кабінетом Міністрів України, Міністерством охорони здоров'я України, центральними та місцевими органами виконавчої влади за профілем роботи; організовує підготовку та проведення апаратних та селекторних нарад за профілем роботи; за дорученням Голови Держлікслужби здійснює інші повноваження, а згідно п. 2 розділу ІІ - координує та контролює діяльність Сектору управління ресурсами Держлікслужби.
Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноваженим органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді першого заступника Голови Держлікслужби, виконував організаційно-розпорядчі і адміністративно-господарські обов'язки та згідно з ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою.
Разом з цим, нехтуючи вимогами законів та підзаконних нормативно - правових актів, відповідно до яких при виконанні покладених обов'язків необхідно керуватись тільки законом та діяти в його межах, перший заступник Голови Держлікслужби ОСОБА_3 неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них вчинив злочин у сфері службової діяльності за наступних обставин.
Встановлено, що на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України № 821-р від 16.09.2022 «Про передачу будівель до сфери управління Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками» та відповідно до акту приймання-передачі від 19.10.2022 із сфери управління Міністерства охорони здоров'я України передано на баланс Держлікслужби будівлі (реєстраційні номери 2440429480000 і 2462461880000) за адресою: м. Київ, пров. Надії Світличної (Волго-Донський), 3, разом із наявним у них інженерним обладнанням (у тому числі - тепломережою), яке знаходилось у придатному для експлуатації стані.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» передбачено, що уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань здійснюють, зокрема, контроль за ефективним використанням та збереженням таких об'єктів.
Також, для здійснення завдань, покладених на Держлікслужбу, забезпечується наявність відповідних ресурсів, зокрема підтримується інфраструктура та саме керівництво Держлікслужби несе відповідальність за аналіз потреб у ресурсах для виконання завдань покладених на Держлікслужбу, та забезпечення наявності необхідних ресурсів (п. 4.1, 6.1 СОП-16 - Порядку вибору постачальників).
Згідно з розпорядженням Київського міського голови № 590 від 19.10.2022 «Про початок опалювального періоду 2022/2023 років у місті Києві» з метою своєчасного та якісного забезпечення споживачів міста Києва тепловою енергією, недопущення виникнення нештатних ситуацій на джерелах теплопостачання під час проходження осінньо-зимового періоду 2022/2022 років керівникам теплопостачальних підприємств і організацій незалежно від форм власності за умови готовності систем теплоспоживання визначено розпочати з 20.10.2022 подачу теплоносія, у тому числі, в адміністративні будівлі підприємств, установ і організацій - за заявками їхніх керівників.
Відповідно до п. 8, 13 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів № 830 від 21.08.2019, постачання теплової енергії для потреб опалення здійснюється в опалювальний період; надання послуги здійснюється виключно на договірних засадах. Послуга надається споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до ст. 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
З пропозицією про укладення договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п'ятої статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги») може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором.
Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.
З огляду на це, ОСОБА_3 був наділений обов'язками і повноваженнями своєчасно запланувати та організувати процес укладення договору із відповідним енергопостачальним підприємством щодо надання теплової енергії у приміщенні Держлікслужби за адресою: м. Київ, пров. Надії Світличної (Волго-Донський), 3, для забезпечення безперебійного його експлуатації, недопущення виникнення нештатних ситуацій та створення комфортних умов праці працівників.
Однак, перший заступник Голови Держлікслужби ОСОБА_3 , будучи відповідальною особою за управління державним майном, яке перебуває на балансі Держлікслужби, достовірно знаючи про вказані обставини та не передбачаючи, що в результаті його діянь може бути завдано тяжкі наслідки, хоча повинен був та мав можливість це передбачити, у період з 20.10.2022 по 29.11.2022. перебуваючи на своєму робочому місці в приміщенні Держлікслужби за адресою м. Київ, просп. Берестейський (Перемоги), 120-А, розуміючи стан погодних умов у місті Києві, необхідність забезпечення будівлі Держлікслужби за адресою: м. Київ, пров. Надії Світличної (Волго-Донський), 3, тепловою енергією та маючи таку можливість, проігнорував службові записки завідувача Сектору управління ресурсами Держлікслужби ОСОБА_9 № 18-014.0.1/014.0/3-22 від 02.11.2022 та № 22-014.0.1/014.0/3-22 від 21.11.2022 щодо необхідності відвідання ТОВ «ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ» з метою укладення договору про закупівлю теплової енергії, а також відповідне доручення Голови Держлікслужби щодо забезпечення виконання вищевказаного клопотання ОСОБА_9 та не вжив всіх належних заходів (координації та контролю) щодо звернення до відповідного теплопостачального підприємства з проектом відповідного договору чи вчинення будь-яких інших передбачених Правилами надання послуги з постачання теплової енергії дій, які свідчать про реальне бажання укласти такий договір.
Так, ОСОБА_3 повинен був та мав можливість знати, що не укладення договору із відповідним енергопостачальним підприємством щодо надання теплової енергії у приміщенні Держлікслужби за адресою: м. Київ, пров. Надії Світличної (Волго-Донський), 3, та невжиття інших заходів з управління вищевказаним державним майном може привести до замерзання системи опалення вищевказаної будівлі.
При цьому, ОСОБА_3 , маючи реальну можливість виконати вищевказані вимоги чинного законодавства згідно з покладеними на нього обов'язків та вищевказаного доручення Голови Держлікслужби, належних заходів щодо управління державним майном, яке перебуває на балансі Держлікслужби, не здійснив та не вжив всіх вищевказаних належних дій (координації та контролю), спрямованих на укладення Держлікслужбою договору про закупівлю теплової енергії у приміщення Держлікслужби за адресою: м. Київ, пров. Надії Світличної (Волго-Донський), 3, що свідчить про його несумлінне та недбале ставлення до своїх службових обов'язків. Як наслідок такої службової недбалості ОСОБА_3 , 29.11.2022 сталося замерзання теплоносія в системі опалення вищевказаної будівлі Держлікслужби, що спричинило пошкодження (діри та тріщини) радіаторів системи опалення на 2, 3 та 4 поверхах у кількості 45 штук та унеможливило належну експлуатацію вищевказаних приміщень, забезпечення комфортних умов праці працівників.
За вказаних обставин, внаслідок службової недбалості першого заступника Голови Держлікслужби ОСОБА_3 державним інтересам, а саме державі в особі Держлікслужби завдано матеріальну шкоду на загальну суму 337536 (триста тридцять сім тисяч п'ятсот тридцять шість) грн 00 к., що відповідно до п. 4 примітки до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.
Таким чином, ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме: службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Через канцелярію суду 22.09.2025 та систему «Електронний суд» 02.10.2025 надійшли клопотання представника потерпілого ОСОБА_6 та захисника обвинуваченого ОСОБА_3 - ОСОБА_7 про звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв'язку з примиренням винного з потерпілим та закриття кримінального провадження. Дані клопотання обґрунтовані тим, що кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України, є нетяжким злочином, не є корупційним кримінальним правопорушенням, кримінальним правопорушення, пов'язаним з корупцією, ОСОБА_3 вперше вчинив кримінальне правопорушення та в повному обсязі відшкодував потерпілому збитки. Також захисник просив скасувати арешт на майно ОСОБА_3 , який був накладений ухвалою слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва від 19.08.2024 року.
У судовому засіданні захисник обвинуваченого ОСОБА_3 - ОСОБА_7 підтримала клопотання про закриття кримінального провадження та звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв'язку з примиренням винного з потерпілим та просила його задовольнити.
У судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 показав, що він примирився з потерпілим та в повному обсязі відшкодував завдані йому збитки, а саме відшкодував заподіяну матеріальну шкоду у розмірі 337536 грн 00 к. Також він в повному обсязі розуміє свої права, передбачені ч. 3 ст. 285 КПК України, та підставу звільнення від кримінальної відповідальності, яка є нереабілітуючою. Просив задовольнити клопотання про закриття стосовно нього кримінального провадження та звільнити його від кримінальної відповідальності.
У судовому засіданні представник потерпілого ОСОБА_6 також підтримала клопотання про закриття кримінального провадження та звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв'язку з примиренням винного з потерпілим та просила його задовольнити. Також просила залишити без розгляду цивільний позов.
У судовому засіданні прокурор не заперечував щодо задоволення клопотань представника потерпілого та захисника.
Вислухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд дійшов до такого висновку.
Згідно зі ст. 44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Відповідно до ст. 46 КК України особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона примирилася з потерпілим та відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Згідно із ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України, та у якому обвинувачується ОСОБА_3 , відноситися до нетяжкого злочину, не є корупційним кримінальним правопорушенням, кримінальним правопорушення, пов'язаним з корупцією.
У судовому засіданні достовірно встановлено, що обвинувачений ОСОБА_3 раніше до кримінальної відповідальності не притягався, повністю відшкодував завдані збитки потерпілому.
Також судом встановлено, що обвинувачений ОСОБА_3 в повному обсязі розуміє свої права, передбачені ч. 3 ст. 285 КПК України, та підставу звільнення від кримінальної відповідальності, яка є нереабілітуючою.
Така позиція обвинуваченого, за переконанням суду, сумісна з можливістю звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі ст. 46 КК України.
Враховуючи ступінь тяжкості вчиненого обвинуваченим ОСОБА_3 кримінального правопорушення, те, що ОСОБА_3 примирився з потерпілим та повністю відшкодував завдані збитки потерпілому, одружений, працює, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, має постійне місце реєстрації та проживання в м. Києві, на обліку у лікаря нарколога та лікаря-психіатра не перебуває, що свідчить про його осудність, суд дійшов висновку про наявність всіх правових підстав для задоволення клопотань представника потерпілого та захисника - закриття кримінального провадження та звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, у зв'язку з примиренням винного з потерпілим.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Істотних порушень кримінально-процесуального закону, які б перешкоджали суду прийняти процесуальне рішення за заявленим клопотанням не встановлено.
Також суд вважає за доцільне скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва від 19.08.2024 (справа № 752/13796/24, пр. № 1-кс/752/6668/24), на земельну ділянку з кадастровим номером: 3221286801:01:058:0086, площею (га): 0,1, за адресою: Київська обл., Броварський р-н, с. Пухівка, та земельну ділянку з кадастровим номером: 3221084000:02:004:0240, площею (га): 0,12, за адресою: АДРЕСА_3 .
Цивільний позов Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної шкоди у розмірі 337 536 грн 00 к. слід залишити без розгляду, оскільки обвинувачений ОСОБА_3 добровільно відшкодував заподіяну матеріальну шкоду.
Також суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_3 судові витрати за проведення експертизи, що підтверджується розрахунком їх вартості.
Речові докази відсутні.
На підставі наведеного та керуючись ст. 44, 46 КК України, п. 1 ч. 2 ст. 284, ч. 2 ст. 124, ст. 174, ст. 285, 286, 369-372, 376 КПК України, суд,
Клопотання представника потерпілого ОСОБА_6 та захисника обвинуваченого ОСОБА_3 - ОСОБА_7 про звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв'язку з примиренням винного з потерпілим та закриття кримінального провадження, - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 367 КК України, на підставі ст. 44, 46 КК України, а саме у зв'язку з примиренням винного з потерпілим.
Кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.03.2023 за № 42023100000000178, за обвинуваченням ОСОБА_3 - закрити.
Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва від 19.08.2024 (справа № 752/13796/24, пр. № 1-кс/752/6668/24), на земельну ділянку з кадастровим номером: 3221286801:01:058:0086, площею (га): 0,1, за адресою: Київська обл., Броварський р-н, с. Пухівка, та земельну ділянку з кадастровим номером: 3221084000:02:004:0240, площею (га): 0,12, за адресою: АДРЕСА_3 , - скасувати.
Цивільний позов Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної шкоди у розмірі 337 536 грн 00 к. - залишити без розгляду.
На підставі ч. 2 ст. 124 КПК України стягнути з ОСОБА_3 на відшкодування судових витрат за проведення експертизи, залученим стороною обвинувачення експертом спеціалізованої державної установи, 15145 (п'ятнадцять тисяч сто сорок п'ять) грн 60 к.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Святошинський районний суд міста Києва протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали оголосити о 13 год. 45 хв. 06.11.2025 року.
Суддя ОСОБА_1