Ухвала від 14.10.2025 по справі 366/2822/25

Справа № 366/2822/25

Провадження № 1-кс/366/633/25

УХВАЛА

Іменем України

14.10.2025 селище Іванків

Слідчий суддя Іванківського районного суду Київської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання заступника начальника ВП - начальника СВ Відділення поліції № 3 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області, підполковника поліції ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025111190000011 від 06.02.2025, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До Іванківського районного суду Київської області надійшло клопотання заступника начальника ВП - начальника СВ Відділення поліції № 3 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області, підполковника поліції ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025111190000011 від 06.02.2025, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України.

Клопотання мотивовано тим, що у провадженні СВ Відділення поліції № 3 Вишгородського РУП в Київській області перебуває кримінальне провадження № 12025111190000011 від 06.02.2025, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України.

Під час досудового розслідування установлено, що Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан на всій території України, дія якого продовжена на даний час.

Статтею 69 Лісового кодексу України визначено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом.

Відповідно до п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 року № 761 - лісорубний квиток є основним документом, на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів, ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу.

Кількість та технічна придатність дозволених в рубку дерев визначається під час відведення насадження в рубку у відповідності до Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, затверджених наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 21.01.2013 № 9. На підставі матеріалів відведення насадження в рубку проводиться матеріально-грошова оцінка лісосіки, в якій визначається об'єм дозволеної до вирубування деревини, як загальної, так і по категоріях технічної придатності. Результати розрахунків матеріально-грошової оцінки лісосіки заносяться в спеціальний дозвіл - лісорубний квиток.

Статтею 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено засади правового статусу іноземців та осіб без громадянства. Відповідно до частини 1 вказаної статті іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Відповідно до частини 3 статті 3 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Статтею 12 Закону України «Про охорону навколишнього природнього середовища» визначено, що громадяни України в тому числі зобов'язані: берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів.

Так, у відповідності до Положення про Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник, затвердженого наказом міністерства екології та природних ресурсів України (далі - Заповідник), створений відповідно до Указу Президента України від 26.04.2016 № 174 «Про створення Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника» (далі - Указ), є територією природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.

Заповідник розташований на території зони відчуження внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС.

Заповідник є бюджетною, неприбутковою, природоохоронною, науково-дослідною установою загальнодержавного значення і створений з метою збереження у природному стані найбільш типових природних комплексів біосфери, здійснення фонового екологічного моніторингу, вивчення навколишнього природнього середовища, його змін під впливом антропогенних факторів.

Заповідник включається в установленому порядку до Всесвітньої мережі біосферних резерватів у рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» та набуває міжнародного статусу.

Заповідник є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки у відділенні Державної казначейської служби і утримується за рахунок коштів державного бюджету. Заповідник має печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням, штампи та офіційну емблему, що реєструються в установленому порядку, та бланки.

Заповідник належить до сфери управління Державного агентства України з управління зоною відчуження (далі - ДАЗВ).

Для забезпечення виконання основних завдань та проведення природоохоронних заходів, науково-дослідних, господарських та інших робіт та інших робіт, визначених Проектом організації території Заповідника, адміністрація має право в установленому порядку, в тому числі створювати відповідні структурні підрозділи (відділи, лабораторії, природознавчий музей, природоохоронні науково-дослідні відділення) і допоміжні підрозділи, здійснювати в установленому порядку будівництво адміністративних, лабораторних, житлових і господарських споруд, доріг, ліній електропередач, інших інженерних мереж, здійснювати інші види діяльності, не заборонені законодавством.

Загальна площа Заповідника становить 226 964,7 гектара земель державної власності, які передаються йому в постійне користування.

Заповідник у своїй діяльності керується Конституцією України, Земельним, Лісовим та Водними кодексами України законами України «Про природно-заповідний фонд України», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», Правилами радіаційної безпеки при проведенні робіт у зоні безумовного (обов'язкового) відселення, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 04.04.2008 № 179/276, Основними санітарними правилами забезпечення радіаційної безпеки України, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров'я України від 02.02.2005 № 54, Проектом організації території та охорони природних комплексів Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника (далі - Проект організації території) та цим Положенням.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 05.08.2024 між ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» (НЕК «Укренерго») в особі начальника Департаменту забезпечення діяльності Північного територіального управління обслуговування мережі Дирекції експлуатації та розвитку мережі приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (ЄДРПОУ 00100227) ОСОБА_4 , який діє на підставі довіреності № 06/11-8 від 06.11.2023 року (далі замовник) та ТОВ «Полісся Агро-Груп» (код ЄДРПОУ 41608583) в особі директора ОСОБА_5 , який діє на підставі статуту (далі виконавець), було укладено договір підряду № 20-149064-24 «Капітальний ремонт шляхом розширення просік відповідно до вимог п. 2.5.166 ПУЕ: 2017 на ПЛ 330 кВ Чорнобильська АЕС - Київська в зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Київській області 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація».

Згідно п. 14.1 невід'ємною частиною цього договору є:

Додаток № 1 - Технічне завдання.

Згідно Додатку № 1 до договору підряду № 20-14064-24 від 05.08.2024 Технічне завдання «Капітальний ремонт шляхом розширення просік відповідно до вимог п. 2.5.166 ПУЕ: 2017 на ПЛ 330 кВ Чорнобильська АЕС - Київська в зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Київській області 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація», передбачено технічні умови виконання робіт, а саме:

-1 Роботи виконуються у відповідності до розробленого робочого проекту «Капітальний ремонт шляхом розширення просік відповідно до вимог п. 2.5.166 ПУЕ: 2017 на ПЛ 330 кВ Чорнобильська АЕС - Київська (інв. 2013_08 між опорами №№ 1-112 в зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Київській області»;

-2 Обсяги робіт з вирубування дерев, обробки і трелювання деревини та перевезення лісоматеріалів:

-2.1 Вирубування дерев з обрубуванням суків бензопилою в кількості 1403 дерев.

-13 Виконавець до початку виконання робіт повинен мати всі необхідні дозволи, в т.ч.:

-якими дозволяється виконання робіт в межах території зони відчуження Чорнобильської АЕС;

-пов'язаних із безпосереднім зрізанням (зрубуванням) дерев - лісосічні роботи.

-14 Виконавець до початку виконання робіт повинен:

-укласти договір (угоду або та ін.) з постійним лісокористувачем лісової земельної ділянки та лісового масиву (деревостану) ДУ «Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник», яким будуть врегульовуватися (врегульовано на час виконання підрядником договірних зобов'язань по розширенню просіки ПЛ 330 кВ Чорнобильська АЕС - Київська) лісові відносини щодо провадження робіт в межах об'єкту природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, розташованого на території зони відчуження Чорнобильської АЕС, із дотриманням вимог Лісового кодексу України (ВВР України 1994, № 17, ст. 99), введеного в дію Постановою Верховної ради України № 3853-ХІІ від 21.01.1994, ВВР України 1994, № 17, ст. 100 зі змінами, внесеними згідно із діючими Законами України;

-на підставі укладеного з постійним лісо - та землекористувачем (ДУ «Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник») договору, отримати від нього копію затвердженого Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України ліміту на спеціальне використання природних ресурсів у межах території та об'єкту природно-заповідного фонду загальнодержавного значення (у разі приналежності ділянок, де проводитимуться роботи, до території та об'єктів природно-заповідного фонду);

-на підставі укладеного з постійним лісо- та землекористувачем «Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник») договору, отримати від нього в установленому Лісовим кодексом України порядку лісорубні квитки (або їх копії);

-сплатити (за необхідності) постійному лісокористувачеві лісової, земельної ділянки та лісового масиву (деревостану) ДУ «Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник» рентну плату за спеціальне використання природніх (лісових) ресурсів;

-15 Передати отриману від заготівлі деревину ДУ «Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник» для оприбуткування згідно вимог чинного законодавства.

Так, ОСОБА_5 , умисно діючи всупереч умовам вище вказаного договору, усвідомлюючи, що несе персональну відповідальність за порушення Лісового та Земельних кодексів України, «Правил поліпшення якісного складу лісів», «Санітарних правил в лісах України», Закону України «Про охорону навколишнього середовища», Закону України «Про природньо-заповідний фонд», незважаючи на обов'язок неухильно дотримуватися вимог законодавства, зокрема статті 65, 68 Конституції України, яка передбачає, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки та неухильно додержуватися Конституції України та законів України, знехтував такими та керуючись корисливим мотивом і переслідуючи мету власного незаконного збагачення, у період часу з 21.12.2024 року по 22.12.2024 рік (більш точний час органом досудового розслідування не встановлений), реалізуючи свій злочинний намір, залучив підлеглих йому працівників ТОВ «Полісся Агро-Груп», які у свою чергу не будучи обізнані у злочинні наміри свого керівника, у вказаний період часу, здійснили незаконну вирубку лісу на території Корогодського природоохоронного науково-дослідного відділення (далі ПНДВ) ДУ «Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника», а саме:

-188-го кварталу Корогодського ПНДВ ДУ ЧРЕБЗ в кількості 313 ( триста тринадцять) дерев;

-270-го кварталу Корогодського ПНДВ ДУ ЧРЕБЗ в кількості 188 (сто вісімдесят восьми) дерев;

-271-го кварталу Корогодського ПНДВ ЧРЕБЗ 256 (двісті п'ятидесяти шести) дерев;

-272-го кварталу Корогодського ПНДВ ЧРЕБЗ 257 (двісті п'ятидесяти семи) дерев;

-273-го кварталу Корогодського ПНДВ ЧРЕБЗ 9 (дев'яти) дерев.

Такими чином, внаслідок злочинних дій ОСОБА_6 , які виразилися у незаконній порубці 1023 дерев на території Корогодського ПНДВ ДУ ЧРЕБЗ, який являється територією природно-заповідного фонду України, заподіяно шкоду навколишньому природному середовищу, визначену спеціальними таксами для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2022 року № 575, на загальну суму - 77 512 467, 20 грн., яка в шістдесят і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.

У вчиненні вказаного кримінального правопорушення обґрунтовано підозрюється ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Горі, Грузія, громадянин Грузії, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює на посаді директора ТОВ «Полісся Агро-Груп», раніше не судимий.

27.08.2025 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України, а саме у вчиненні незаконної порубки дерев на території природно-заповідного фонду, що спричинили тяжкі наслідки.

Обставини, що дають підстави підозрювати ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, внесеного до ЄРДР № 12025111190000011 від 06.02.2025, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України, підтверджуються зібраними у ході досудового розслідування доказами, зокрема:

1)Допитом в якості свідка ОСОБА_8 , який показав, що працює Державним екологічним інспектором Закарпатської області. Згідно наказу № 1 від 24.01.2025 був відряджений до зони ЧАЕС для перевірки дотримання вимог екологічного законодавства. 30.01.2025 на автодорозі Черевач-Соколи були виявлені свіжозрубані дерева. У ході огляду пнів, виявлено що вони в рубку не відводилися;

2)Допитом в якості свідка ОСОБА_9 , який показав, що працює в Корогодському ПНДВ ЧРЕБЗ. В його обов'язки входить охорона території ПНДВ. Під час об'їзду території ПНДВ, ним були виявлені самовільні рубки дерев. Припускає, що порубку дерев могли здійснити працівники, які обслуговують електролінії, оскільки дерева були вирізані під ЛЕП;

3)Допитом в якості свідка ОСОБА_10 , який показав, що працює інспектором в Корогодському ПНДВ ЧРЕБЗ. В його обов'язки входить охорона території ПНДВ. Під час об'їзду території ПНДВ, ним були виявлені самовільні рубки дерев. Припускає, що порубку дерев могли здійснити працівники, які обслуговують електролінії, оскільки дерева були вирізані під ЛЕП;

4)Допитом в якості свідка ОСОБА_11 , який показав, що працює заступником начальника відділу охорони ПЗФ ЧРЕБЗ. В його обов'язки входить організація та виконання завдань щодо забезпечення режиму території ПНДВ. Під час патрулювання території заповідника, в різних кварталах Дібровського, Вільчанського, Бенівського ПНДВ були виявлені самовільні рубки дерев повздовж лінії фортифікаційних споруд, при цьому осіб, які здійснили порубку, на місці події виявлено не було;

5)Допитом в якості свідка ОСОБА_12 , який показав, що працює начальником відділу державної охорони ПНДВ ЧРЕБЗ. В його обов'язки входить організація та виконання завдань щодо забезпечення режиму території ПНДВ. 30.01.2025 в ході патрулювання території ЧРЕБЗ Дібровському ПНДВ було виявлено самовільну рубку дерев;

6)Допитом в якості свідка ОСОБА_13 , який показав, що працює в ДП «Ліси України». 30.01.2025 він в складі міжвідомчої рейдової групи перебував у зоні відчуження та в 41 кварталі Розсохівського ПНДВ ЧРЕБЗ була виявлена самовільна рубка дерев;

7)Допитом в якості свідка ОСОБА_14 , який показав, що працює в Столичному лісовому офісі. 30.01.2025 він в складі міжвідомчої рейдової групи перебував у зоні відчуження та в 41 кварталі Розсохівського ПНДВ ЧРЕБЗ була виявлена самовільна рубка дерев;

8)Допитом в якості свідка ОСОБА_15 , працює провідним інженером з охорони тваринного світу відділу державної охорони природно-заповідного фонду ЧРЕБЗ показав, що під час проведення патрулювання була виявлена самовільна рубка дерев;

9)Допитом в якості свідка ОСОБА_16 , який показав, що працює начальником Розсохівського ПНДВ ЧРЕБЗ. Під час проведення екологічного моніторингу була виявлена самовільна рубка дерев;

10)Допитаний в якості свідка ОСОБА_7 , який показав, що він є директором ТОВ «Полісся Агро» та за договором підряду ПрАТ «НЕК Укренерго» проводив розчищення ЛЕП на території зони відчуження під час виконання якого було зрізано 1400 дерев відведених в рубку;

11)Допитаний в якості свідка ОСОБА_17 , який показав, що він працює на посаді електромонтера НЕК «Укренерго» та 21.12.2024 разом з ОСОБА_18 здійснювали огляд ПЛ 330 кВ в зоні відчуження. Під час огляду він помітив на території автомобілі «Рено Дастер» та «Мітсубіші» поруч з якими знаходилися ОСОБА_19 якого знає особисто та наглядно знайомий уродженець Грузії Георгій, які між собою про щось спілкувалися. Поруч з автомобілем «Рено Дастер» знаходилося ще два чоловіка в зеленому одязі і сам ОСОБА_20 був у такому ж одязі. Також неподалік знаходися декілька автомобілів радянського виробництва та чоловіки з бензопилами. За свідком йшла бригада електриків та оглядали лінію ПЛ яка на той час була вимкнута у зв'язку з проведенням розчищувальних робіт під нею. Під ПЛ було видно, що ділянка відведена в рубку - стояли відповідні квартальні стовпи та були відмітки фарбою;

12)Допит свідка ОСОБА_21 , який засвідчив, що працює на посаді майстра лінії дільниці Іванківська ПАТ « НЕК Укренерго ». Йому відомо, що був укладений договір між ПАТ «НЕК Укренерго » та іншим суб'єктом господарювання, яким саме не пам'ятає, про здійснення вирубки лісових насаджень під ЛЕП у зоні відчуження. Орієнтовно 10.12.2024 на електронну адресу ПАТ «НЕК Укренерго » надійшов лист від директора ТОВ «Полісся Агро-Груп» ОСОБА_7 із переліком його працівників, які будуть здійснювати дану вирубку. На підставі вказаного листа було надано дозвіл із їх боку на проведення робіт під ЛЕП у зоні відчуження. 21.12.2024 року він особисто виїздив до зони відчуження та спостерігав за тим, як під ЛЕП працівники ТОВ «Полісся Агро-груп» проводять вирубку лісових насаджень. Також, булт присутні працівники ЧРЕБЗ, такі як ОСОБА_22 . Стосовно наявності дозвільних документів на дану рубку, йому нічого не відомо;

13)Допитаний ОСОБА_23 засвідчив, що працює на посаді на посаді інспектора з охорони ПЗФ Корогодського ПНДВ ДУ «ЧРЕБЗ». 212.12.2025 року він за вказівкою заступника начальника ОСОБА_19 із КПП «Дятятки» забирав працівників та привіз їх до Корогодського ПНДВ, де останні проводили вирубку лісових насаджень під ЛЕП;

14)Допитаний в якості свідка ОСОБА_24 вальник лісу ТОВ «Полісся Агро-груп», ОСОБА_25 вальник лісу ТОВ «Полісся Агро-груп» та ОСОБА_26 , також вальник лісу ТОВ «Полісся Агро-груп», засвідчили, що вони та інші працівники ТОВ «Полісся Агро-груп» 21.12.2024 року за вказівкою директора ТОВ «Полісся Агро-груп» здійснювали вирубку лісових насаджень під ЛЕП на території зони відчуження. До території зони відчуження заїжджали офіційно через КПП «Дитятки». Їзх зустрічали працівники ЧРЕБЗ, які провели їх на місце вирубки лісу під ЛЕП. Був Присутній ОСОБА_27 , який працює у ЧРЕБЗ. Останній показував що саме їм пилять, були також представники НЕК «Укренерго», які слідкували, щоб вони не пошкодили ЛЕП та відключали струм під час робіт. Працювали два дні із 21.12. по 22.12.2024 року. Зпиляли більше тисячі дерев. Стосовно наявності лісорубних квитків та законності такої вирубки лісу їм нічого не відомо, вони виконували вказівку свого начальника ОСОБА_7 ;

15)Листом із ДП «ЛІАЦ» про те, що у єдиній державній системі електронного обліку деревини відсутня інформація щодо лісорубних квитків на 188, 270, 271, 272 та 273 квартали Корогодського ПНДВ ДУ ЧРЕБЗ, де було виявлено незаконну порубку;

16)Протоколом огляду місця події від 11.07.2025 року, яким була оглянута територія Корогодського ПНДВ ДУ «ЧРЕБЗ». Огляд проводився за участю спеціалістів та під час проведення огляду було виявлено та зафіксовано незаконну порубку лісових насаджень у 188-му кварталі в кількості 313 ( триста тринадцять) дерев, 270-му кварталі в кількості 188 (сто вісімдесят восьми) дерев, 271-му кварталі в кількості 256 (двісті п'ятидесяти шести) дерев, 272-му кварталі в кількості 257 (двісті п'ятидесяти семи) дерев та 273-му кварталі в кількості 9 (дев'яти) дерев. Перелікові відомості долучені до протоколу огляду місця події;

17)Висновком інженерно-екологічної експертизи яким встановлено, що внаслідок незаконної порубки 1023 дерев на території Корогодського ПНДВ ДУ ЧРЕБЗ, який являється територією природно-заповідного фонду України, заподіяно шкоду навколишньому природному середовищу, визначену спеціальними таксами для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2022 року № 575, на загальну суму - 77 512 467, 20 грн., яка в шістдесят і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками;

18)Іншими матеріалами кримінального провадження.

Згідно з п. 9 ч. 2 ст. 131 КПК України, одним із заходів забезпечення кримінального провадження є запобіжні заходи.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 176 КПК України, одним із запобіжних заходів є застава.

Підставою застосування щодо підозрюваного ОСОБА_7 запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави стороні обвинувачення вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені пунктами 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Сторона обвинувачення вважає, що відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу до підозрюваного ОСОБА_7 є забезпечення виконання ним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам, визначеним у п. п. 1, 3 та 5 вказаної норми, а саме:

-переховуватися від органу досудового розслідування та суду, що підтверджується, тим що ОСОБА_7 підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення за який, законодавцем передбачено понесення винною особою покарання у вигляді позбавленням волі на строк від п'яти до семи років, а тому, усвідомлюючи тяжкість та реальність покарання, в разі не застосування до нього запобіжного заходу у виді застави, останній може переховуватися від органу досудового розслідування та суду. Крім того, ОСОБА_7 є уродженцем та громадянином Грузії, має посвідку на постійне проживання на території України, яка дійсна до 06.02.2030 року, вільно може виїхати на батьківщину залишивши територію нашої держави з метою уникнення покарання, а від так встановлена наявність достатніх підстав для застосування запобіжного заходу, з метою забезпечення безперешкодного, повного та всебічного судового розгляду даного кримінального провадження, що повністю підтверджує наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Так, Європейський суд з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії» зазначив, що «суворість передбаченого покарання» є суттєвим елементом при оцінюванні «ризиків переховування або повторно вчинення злочинів».

Також, відповідно до матеріалів кримінального провадження підозрюваний ОСОБА_7 по місцю реєстрації в с. Олізарівка, Вишгородського району, Київської області ніколи не проживав та не проживає, тобто складається враження, що підозрюваний лише формально прописався за вказаною адресою для отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні. Наведене вище з негативної сторони характеризує підозрюваного ОСОБА_7 як особу, що може свідомо порушувати покладені на нього обов'язки у разі застосування до нього більш м'якого запобіжного заходу ніж застава.

-незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, що підтверджується тим, що підозрюваний може вплинути на свідків, зокрема працівників ТОВ «Полісся Агро-Груп», яким він надавав вказівку здійснювати вирубку лісових насаджень на території природньо-заповідного фонду у зоні відчуження, що постраждала внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС. Підозрюваний ОСОБА_7 є директором ТОВ «Полісся Агро-Груп» та має безпосередній вплив на своїх підлеглих, частина з яких ще навіть не допитані в якості свідків. Зазначене фактично створить умови для здійснення впливу на безпосередніх свідків, у тому числі шляхом залякування та здійснення стосовно останніх як насильницьких дій так і інших заходів та засобів впливу які має керівник на своїх підлеглих.

-вчинити інше кримінальне правопорушення, що підтверджується тим, що підозрюваний ОСОБА_7 може вчиняти однорідні та інші аналогічні кримінальні правопорушення, оскільки до цього часу обіймає посаду директора ТОВ «Полісся Агро-Груп».

Враховуючи суму завданого збитку, що складає 77 512 467, 20 грн, обставини вчинення кримінального правопорушення, вважає за необхідне визначити розмір застави співрозмірний з розміром завданої шкоди, а саме 300 прожиткових мінімум для працездатних осіб та покласти на ОСОБА_7 обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України.

14.10.2025 від захисника підозрюваного до суду надійшло клопотання, відповідно до якого сторона захисту не погоджується з клопотанням та проти застосування до ОСОБА_5 будь-якого запобіжного заходу та надає свої доводи стосовно заперечень.

Від захисника підозрюваного 14.10.2025 також надійшло клопотання про приєднання доказів.

Участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції взяв прокурор Вишгородської окружної прокуратури ОСОБА_28 . Клопотання заступника начальника ВП - начальника СВ Відділення поліції № 3 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області, підполковника поліції ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави підтримав.

Адвокат ОСОБА_29 , захисник підозрюваного, участь у судовому засідання взяв в режимі відеоконференції. Заперечував щодо застосування запобіжного заходу до ОСОБА_5 .

Підозрюваний ОСОБА_5 у судовому засіданні проти задоволення клопотання заступника начальника ВП - начальника СВ Відділення поліції № 3 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області, підполковника поліції ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави заперечував.

Заслухавши прокурора, підозрюваного, його захисника, дослідивши клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді застави та матеріали, якими воно обґрунтовується, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 05.08.2024 між ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» (НЕК «Укренерго») в особі начальника Департаменту забезпечення діяльності Північного територіального управління обслуговування мережі Дирекції експлуатації та розвитку мережі приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (ЄДРПОУ 00100227) ОСОБА_4 , який діє на підставі довіреності № 06/11-8 від 06.11.2023 року (далі замовник) та ТОВ «Полісся Агро-Груп» (код ЄДРПОУ 41608583) в особі директора ОСОБА_5 , який діє на підставі статуту (далі виконавець), було укладено договір підряду № 20-149064-24 «Капітальний ремонт шляхом розширення просік відповідно до вимог п. 2.5.166 ПУЕ: 2017 на ПЛ 330 кВ Чорнобильська АЕС - Київська в зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Київській області 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація».

Згідно п. 14.1 невід'ємною частиною цього договору є:

Додаток № 1 - Технічне завдання.

Згідно Додатку № 1 до договору підряду № 20-14064-24 від 05.08.2024 Технічне завдання «Капітальний ремонт шляхом розширення просік відповідно до вимог п. 2.5.166 ПУЕ: 2017 на ПЛ 330 кВ Чорнобильська АЕС - Київська в зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Київській області 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація», передбачено технічні умови виконання робіт, а саме:

-1 Роботи виконуються у відповідності до розробленого робочого проекту «Капітальний ремонт шляхом розширення просік відповідно до вимог п. 2.5.166 ПУЕ: 2017 на ПЛ 330 кВ Чорнобильська АЕС - Київська (інв. 2013_08 між опорами №№ 1-112 в зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Київській області»;

-2 Обсяги робіт з вирубування дерев, обробки і трелювання деревини та перевезення лісоматеріалів:

-2.1 Вирубування дерев з обрубуванням суків бензопилою в кількості 1403 дерев.

-13 Виконавець до початку виконання робіт повинен мати всі необхідні дозволи, в т.ч.:

-якими дозволяється виконання робіт в межах території зони відчуження Чорнобильської АЕС;

-пов'язаних із безпосереднім зрізанням (зрубуванням) дерев - лісосічні роботи.

-14 Виконавець до початку виконання робіт повинен:

-укласти договір (угоду або та ін.) з постійним лісокористувачем лісової земельної ділянки та лісового масиву (деревостану) ДУ «Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник», яким будуть врегульовуватися (врегульовано на час виконання підрядником договірних зобов'язань по розширенню просіки ПЛ 330 кВ Чорнобильська АЕС - Київська) лісові відносини щодо провадження робіт в межах об'єкту природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, розташованого на території зони відчуження Чорнобильської АЕС, із дотриманням вимог Лісового кодексу України (ВВР України 1994, № 17, ст. 99), введеного в дію Постановою Верховної ради України № 3853-ХІІ від 21.01.1994, ВВР України 1994, № 17, ст. 100 зі змінами, внесеними згідно із діючими Законами України;

-на підставі укладеного з постійним лісо - та землекористувачем (ДУ «Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник») договору, отримати від нього копію затвердженого Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України ліміту на спеціальне використання природних ресурсів у межах території та об'єкту природно-заповідного фонду загальнодержавного значення (у разі приналежності ділянок, де проводитимуться роботи, до території та об'єктів природно-заповідного фонду);

-на підставі укладеного з постійним лісо- та землекористувачем «Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник») договору, отримати від нього в установленому Лісовим кодексом України порядку лісорубні квитки (або їх копії);

-сплатити (за необхідності) постійному лісокористувачеві лісової, земельної ділянки та лісового масиву (деревостану) ДУ «Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник» рентну плату за спеціальне використання природніх (лісових) ресурсів;

-15 Передати отриману від заготівлі деревину ДУ «Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник» для оприбуткування згідно вимог чинного законодавства.

Так, ОСОБА_5 , умисно діючи всупереч умовам вище вказаного договору, усвідомлюючи, що несе персональну відповідальність за порушення Лісового та Земельних кодексів України, «Правил поліпшення якісного складу лісів», «Санітарних правил в лісах України», Закону України «Про охорону навколишнього середовища», Закону України «Про природньо-заповідний фонд», незважаючи на обов'язок неухильно дотримуватися вимог законодавства, зокрема статті 65, 68 Конституції України, яка передбачає, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки та неухильно додержуватися Конституції України та законів України, знехтував такими та керуючись корисливим мотивом і переслідуючи мету власного незаконного збагачення, у період часу з 21.12.2024 року по 22.12.2024 рік (більш точний час органом досудового розслідування не встановлений), реалізуючи свій злочинний намір, залучив підлеглих йому працівників ТОВ «Полісся Агро-Груп», які у свою чергу не будучи обізнані у злочинні наміри свого керівника, у вказаний період часу, здійснили незаконну вирубку лісу на території Корогодського природоохоронного науково-дослідного відділення (далі ПНДВ) ДУ «Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника», а саме:

-188-го кварталу Корогодського ПНДВ ДУ ЧРЕБЗ в кількості 313 ( триста тринадцять) дерев;

-270-го кварталу Корогодського ПНДВ ДУ ЧРЕБЗ в кількості 188 (сто вісімдесят восьми) дерев;

-271-го кварталу Корогодського ПНДВ ЧРЕБЗ 256 (двісті п'ятидесяти шести) дерев;

-272-го кварталу Корогодського ПНДВ ЧРЕБЗ 257 (двісті п'ятидесяти семи) дерев;

-273-го кварталу Корогодського ПНДВ ЧРЕБЗ 9 (дев'яти) дерев.

09.10.2025 підозрюваному ОСОБА_5 було вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України.

За практикою Європейського суду з прав людини розумна підозра у вчиненні кримінального правопорушення, про яку йдеться у статті 5 (підпункт «с» пункту 1) Конвенції, передбачає наявність обставин або відомостей, які переконали б неупередженого спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила злочин. Також ЄСПЛ у своїй практиці неодноразово зазначав, що факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи висунення обвинувачення.

Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення, відповідно обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.

Термін «обґрунтована підозра», згідно практики ЄСПЛ у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011 року, означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа про яку йдеться мова, могла вчинити правопорушення.

Для цілей повідомлення особі про підозру стандарт «достатніх підстав (доказів)» передбачає наявність доказів, які лише об'єктивно пов'язують підозрюваного з певним кримінальним правопорушенням (демонструють причетність до його вчинення) і є достатніми, щоб виправдати подальше розслідування для висунення обвинувачення або спростування такої підозри (рішення ЄСПЛ у справах «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994 та «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).

Під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчим суддею було встановлено, що стороною обвинувачення не надано доказів, які доводять обставини, які свідчать про наявність достатніх підстав вважати, що існують ризики незаконного впливу на свідків та вчинення іншого кримінального правопорушення.

Зазначене виразилось у тому, що слідчим ризики були перелічені без посилання на матеріали, що їх підтверджують, а також спростовані запереченнями захисника підозрюваного.

Відповідно до ч.1 ст.194 КК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:

1)наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;

2)наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;

3)недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Крім того, сторона обвинувачення не надала доказів, які доводять обставини, які свідчать про недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризикам, які були зазначені у клопотанні, та існування яких теж не було доведено.

Отже, враховуючи усі наведені обставини у їх сукупності, слідчим суддею встановлено, що доводи, які наведені стороною обвинувачення не доводять обставини, які свідчать про наявність всіх ризиків, на які вказує слідчий та прокурор, передбачених статтею 177 КПК України, як і на неможливість застосування більш м'якого запобіжного заходу, слідчий суддя приходить до висновку про відсутність підстав для застосування до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді застави, та вбачає підстави для застосування до підозрюваного більш м'якого запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.

Керуючись статтями 176-178, 179, 194, 331, 369-372 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

1.У задоволенні клопотання заступника начальника ВП - начальника СВ Відділення поліції № 3 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області, підполковника поліції ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025111190000011 від 06.02.2025, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України - відмовити.

2.Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання строком на шістдесят діб, поклавши на нього такі обов'язки:

-прибувати за вимогою до слідчого, прокурора, суду або до іншого визначеного органу державної влади;

-не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання або місця роботи;

-не відлучатися за межі Київської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;

-здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд із України.

Роз'яснити ОСОБА_5 , що у разі невиконання покладених на нього слідчим суддею обов'язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід та накладено грошове стягнення.

Контроль за виконанням особистого зобов'язання покласти на заступника начальника ВП - начальника СВ Відділення поліції № 3 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області, підполковника поліції ОСОБА_3 .

Встановити строк дії ухвали до 12 грудня 2025 року включно.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_30