Справа № 158/3337/25
Провадження № 3/0158/1009/25
05 листопада 2025 року м. Ківерці
Суддя Ківерцівського районного суду Волинської області Сіліч Ю.Л., з участю секретаря судового засідання - Оніщук Н.Є., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , старшого стрільця відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , старшого солдата,
- за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -
30.10.2025 року, перевіркою проведеною посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 за фактом можливих неправомірних дій військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_4 , з приводу використання засобів фото-відеофіксації (нагрудних камер), під час здійснення заходів оповіщення громадян, перевірки їх військово-облікових документів, встановлено порушення ОСОБА_2 п.п. 4-7 Розділу ІІ, п. 1, 2 Розділу ІІІ Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функцію фото та відеофіксації, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.08.2025 № 532, ст. ст. 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, а саме: старший солдат ОСОБА_2 , будучи військової службовою особою (відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 27.10.2025 року № 385 був призначений старшим групи оповіщення), знаючи та розуміючи зміст покладених на нього обов'язків з військової служби, діючи всупереч зазначеним обов'язкам, визначеним у Статутах Збройних Сил України, допустив недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, а саме не зважаючи на покладений на нього обов'язок щодо здійснення фото-відеофіксації при проведені заходів оповіщення, не здійснював відеофіксації.
Своїми діями ОСОБА_2 допустив недбале ставлення до проходження військової служби, за що передбачена адміністративна відповідальність ст. 172-15 ч.2 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_2 вину вчиненому не визнав. Суду пояснив, що на форменому одязі відсутнє місце для фіксації камери. Вказав, що 28.10.2025 року під час здійснення заходів оповіщення, виходячи із службового автомобіля, взяв із собою відеореєстратор, однак, він відразу відчепився з форменого одягу та впав під автомобіль, у зв'язку з чим фото та відеофіксація ним не здійснювалась.
Уповноважена особа на складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_3 суду показав, що під час перевірки, проведеної посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 за фактом можливих неправомірних дій військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_4 було встановлено порушення ОСОБА_2 . Інструкції від 06.08.2025 року № 532. Вказав, що вказаною Інструкцією передбачено, що під час здійснення заходів оповіщення громадян, перевірки їх військово-облікових документів, в обов'язковому порядку ведеться безперервний відеозапис на відеореєстратор до завершення виконання заходів. Вказаний відеозапис зберігається протягом 30 днів та дозволяє апелювати при виникненні будь-яких інцидентів, забезпечити прав громадян та працівників. Ствердив, що відеореєстратор, відповідно до вищевказаної інструкції дозволяється тримати також в руках.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , особи, уповноваженої на складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_3 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно із ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 252 та ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частина 2 ст. 172-15 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Стаття 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX,у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який у подальшому, відповідними Указами, неодноразово продовжувався та діє по цей час.
В силу ст. ст. 1, 2 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України. Військова дисципліна грунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.
Згідно до ч. 1 ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів;
Відповідно до п.п. 4-7 Розділу ІІ Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функцію фото та відеофіксації, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.08.2025 № 532, під час здійснення фото- та відеофіксації процесу пред'явлення та перевірки уповноваженими представниками військово-облікових документів портативний відеореєстратор закріплюється на його форменому одязі на грудях або іншим способом, який забезпечує відеозйомку. У випадках, пов'язаних з необхідністю якісної фіксації подій, уповноважені представники можуть тримати портативний відеореєстратор у руках. Дозволяється закріплення портативного відеореєстратора на екіпіруванні (шоломі) або зброї, якщо їх конструкцією передбачені відповідні кріплення. Включення портативного відеореєстратора уповноваженими представниками відбувається з моменту початку виконання ними службових обов'язків щодо здійснення заходів оповіщення громадян, перевірки їх військово-облікових документів, а відеозапис ведеться безперервно до завершення виконання заходів, крім випадків загрози попадання на відеореєстратор військових об'єктів або інформації з обмеженим доступом та випадків, пов'язаних з виникненням у уповноваженого представника особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора уповноважений представник переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу. Уповноважений представник, який застосовує портативний відеореєстратор, інформує осіб, відносно яких проводиться фото- і відеофіксація. Під час здійснення повноважень уповноважений представник забезпечує збереження та належні умови експлуатації виданого йому портативного відеореєстратора.
Згідно п. п. 1, 2 Розділу ІІІ Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функцію фото та відеофіксації, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.08.2025 № 532, під час виконання своїх повноважень уповноваженому представнику забороняється: 1) видалення відеозаписів з портативного відеореєстратора та зміна їх системної дати та часу; 2) примусове виключення портативного відеореєстратора, у тому числі на вимогу сторонніх осіб; 3) перешкоджання здійсненню фото- та відеофіксації; 4) використання портативного відеореєстратора у випадках, не пов'язаних із здійсненням ним повноважень; 5) копіювання, передавання інформації з портативного відеореєстратора, карти пам'яті стороннім особам. Уповноважений представник забезпечує належне виконання вимог цієї Інструкції.
Матеріалами справи встановлено, що відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 385 від 27.10.2025 року «Про проведення оповіщення на території територіальних громад Луцького району» старшого стрільця відділення охорони взводу охорони другого відділу старшого солдата ОСОБА_2 призначено старшим групи оповіщення № 11 - населені пункти Луцького району. Час та строки проведення оповіщення -28.10.2025 року. (а.с. 8-9).
Як вбачається з журналу отримання в користування нагрудного відеореєстратора «TECSAR BDC-53-64 CG» для службового користування в ІНФОРМАЦІЯ_6 , 28.10.2025 року ОСОБА_4 видано вказаний відеореєстратор (а.с.10-15).
Факт вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, підтверджується письмовими поясненнями від 30.10.2025 року та долученим до матеріалів справи відеозаписом, з яких встановлено порушення останнім положень п.п. 4-7 Розділу ІІ, п. 1, 2 Розділу ІІІ Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функцію фото та відеофіксації, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.08.2025 № 532, ст. ст. 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Твердження ОСОБА_2 , як на підставу виправдання порушення- відсутність на форменному одязі засобів прикріплення бодікамери, суд вважає такими, що не звільняють останнього від відповідальності та порушення норм інструкції.
Дослідивши обставини справи в їх сукупності суд, враховуючи характер та ступінь суспільної небезпеки та наслідки вчиненого правопорушення, приходить до висновку, що в діях ОСОБА_2 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Приймаючи до уваги характер вчиненого адміністративного правопорушення, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає доцільним накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Вказана міра адміністративного стягнення буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в скоєнні нових адміністративних правопорушень.
Керуючись ст. 40-1 КУпАП, відповідно до якої судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, тому слід стягнути з ОСОБА_2 судовий збір на користь держави.
Керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, суд -
Визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, який слід сплатити за реквізитами:
(Реквізити для оплати: Отримувач ГУК у Волинській обл/м.Ківерці/21081100; Код отримувача (ЄДРПОУ) 38009371; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Номер рахунку UA618999980313050106000003536.)
На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів, з метою примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_2 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору в дохід держави.
Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Ківерцівського районного суду Ю.Л. Сіліч