Рішення від 05.11.2025 по справі 158/2513/25

Справа № 158/2513/25

Провадження № 2/0158/966/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2025 року м. Ківерці

Ківерцівський районний суд Волинської області в складі:

головуючого судді - Сіліч Ю.Л.,

за участю секретаря судового засідання - Оніщук Н.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ківерці, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги з поводження з побутовими відходами, -

ВСТАНОВИВ

Позивач ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» в особі директора Марценюка В.В., звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги з поводження з побутовими відходами.

В обґрунтування заявлених вимог вказує на те, що відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачами послуг з поводження з побутовими відходами, що надається ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» за вказаною адресою.

Вказує, що відповідачі свого обов'язку по оплаті вказаних послуг не виконували; станом на дату подання позовної заяви перед ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» виникла заборгованість за вказаною житлово-комунальною послугою в розмірі 7815,82 грн.

Посилаючись на те, що добровільно відповідачі заборгованість по комунальних послугах не погашають, просить суд стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» заборгованість за надані послуги з поводження з побутовими відходами в розмірі 7815,82 грн. та понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 19 ЦПК України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, що виникають з трудових відносин, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

На підставі ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь якої зі сторін про інше.

Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 05.09.2025 року відкрито провадження у даній справі та призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, надано відповідачу строк для подання клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін. Окрім того, відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву.

29.09.2025 року від представника відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 - адвоката Петрушина А.С. до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого позовні вимоги не визнає. Вказує, 01.09.2020 року між ОСОБА_2 , як є фізичною особою-підприємцем та Луцьким спеціальним комунальним автотранспортним підприємством «Луцькспецкомунтранс» в особі в.о. директора Андрієвського С.І. було укладено договір № 1527 про надання послуг з побутовими відходами, який є чинним на теперішній час. Зазначає, що усі побутові відходи, які родина ОСОБА_2 , а саме: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 утворює, відповідно до умов договору №1527, утилізується ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», а тому вважає, що потреб приєднання до публічного договору немає.

Звертає увагу, що відповідач ОСОБА_5 лише формально зареєстрований за вказаною адресою, однак ніколи у вказаному житлі не проживав та не проживає.

Посилаючись на те, що ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 користуються послугою з поводження з побутовими відходами на підставі чинного договору № 1527 від 01.09.2020 року і жодної заборгованості за вказаним договором не маю, інші послуги з поводження з побутовими відходами позивачем не надавались, просять в задоволені позову відмовити.

07.10.2025 року представником позивача ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» Марценюком В.В. до суду подано відповідь на відзив, згідно якої заявлені вимоги підтримують, з підстав викладених в позовній заяві та просить їх задовольнити.

Щодо обставин викладених у відзиві на позовну заяву зазначає, що дійсно між ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» та ФОП ОСОБА_2 укладений договір № 1527 про надання послуг з побутовими відходами. Звертає увагу, що договір про надання послуги з побутовими відходами укладається окремо, як із суб'єктом господарювання, так із мешканцями населених пунктів суб'єктами господарювання. Це зумовлено тим, що для різних категорій споживачів - фізичних осіб та підприємців, чинним законодавством встановлені окремі норми утворення побутових відходів залежно від виду діяльності або кількості мешканців. Відтак, суб'єкт господарювання не може одним договором охоплювати вивезення відходів одночасно за місце проживання та за місцем здійснення господарської діяльності. З врахуванням викладеного, просить позов задовольнити.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв'язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв'язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 зареєстровані на території Луцької територіальної громади за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 715, 17, 18, 20).

Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

За змістом ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона -підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов'язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Реклама або інші пропозиції, адресовані невизначеному колу осіб, є запрошенням робити пропозиції укласти договір, якщо інше не вказано у рекламі або інших пропозиціях.

Відповідно до ст. 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом. Особа, яка прийняла пропозицію, може відкликати свою відповідь про її прийняття, повідомивши про це особу, яка зробила пропозицію укласти договір, до моменту або в момент одержання нею відповіді про прийняття пропозиції.

Конклюдентні дії, є акцептом, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.

За змістом ч. 1 ст. 901, ч. 1 ст. 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Питання надання послуг з вивезення побутових відходів регулюються спеціальним законодавством - Житловим кодексом України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» та Законом України «Про управління відходами».

Приписами п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до п. п. 1, 5 ч. 2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

В силу ч. 3 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Згідно з приписами частин 1, 3, 4 ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов'язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку. Критерієм якості послуг з вивезення побутових відходів є дотримання графіка вивезення побутових відходів, дотримання правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, дотримання вимог законодавства щодо надання послуг з вивезення побутових відходів. Послуга з поводження з побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що позивач ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» є єдиним виконавцем послуг з вивезення побутових відходів з території, де розташований будинок, в якому проживають відповідачі, а саме за адресою: АДРЕСА_2 .

Як передбачено ст. 28 Закону України «Про управління відходами», плата за надану послугу з управління побутовими відходами нараховується щомісяця відповідно до умов договору про надання послуги з управління побутовими відходами і тарифів, що формуються відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з ч. 4 ст. 34 Закону України «Про управління відходами.

Плата виконавцю послуги за індивідуальним договором та договором з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування, що вносяться споживачем виконавцю послуги щомісяця однією сумою в порядку та розмірах згідно з умовами відповідного договору.

Відповідно до ч. ч. 2 та 3 ст. 31 Закону України «Про управління відходами» утворювачі побутових відходів зобов'язані: 1) укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами; 2) забезпечувати передачу побутових відходів до системи управління побутовими відходами, а побутові відходи, на які поширюється розширена відповідальність виробника, - до системи приймання або роздільного збирання, створеної організаціями розширеної відповідальності виробників; 3) забезпечувати у встановленому порядку роздільне збирання відходів за наявності об'єкта оброблення відходів.

Утворювачі побутових відходів мають права та обов'язки споживачів житлово-комунальних послуг, передбачені Законом України "Про житлово-комунальні послуги"

Згідно ст. 33 Закону України "Про управління відходами", послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил, встановлених Кабінетом Міністрів України, з урахуванням регіональних та місцевих планів управління відходами та правил благоустрою населеного пункту. До складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.

Відповідно до пункту 3 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2023 року №835 (надалі- Правила), до складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів, а також діяльність, пов'язана з організацією роботи системи управління побутовими відходами, що провадиться виконавцем послуги.

Як передбачено пунктом 24 Правил, послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами відповідно до ст. ст. 13, 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Отже, із зазначеного вище вбачається, що послуги з управління побутовими відходами відносяться до комунальних, договір на виконання яких укладається у порядку статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», з урахування особливостей з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, Законом України "Про управління відходами" та вимогами правил надання послуг з управління побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Системне тлумачення вказаних норм свідчить, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про вивезення відходів або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання (Постанова Верховного Суду від 22 лютого 2018 року у справі № 641/2634/16-ц, Постанова від 13 грудня 2018 року у справі № 641/533/17).

Для виникнення правовідносин з вивезення побутових відходів на підставі публічної оферти не потрібно інших доказів ніж публікація публічного договору та відсутність заперечень з іншої сторони (Постанова Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2019 року у справі №646/834/17).

ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», як виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території Луцької міської територіальної громади, здійснено публічну оферту та опубліковано текст публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами, опублікованому на офіційному сайті Луцької міської рад, де визначено, що виконавець зобов'язується, згідно з графіком, надавати послуги з поводження з побутовими відходами, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договорами.

Позивачем було повідомлено, що протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами вважаються укладеними, якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем житлово-комунальної послуги; власники індивідуальних будинків не вчинили дії щодо відключення (відмови) від комунальної послуги.

Належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів того, що відповідачі не користуються послугами ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» по вивезенню побутових відходів з території, де вони мешкають або уклали договір про вивезення відходів з іншим виконавцем послуг, матеріали справи не містять, а тому відповідачі вважаються такими, що прийняли оферту.

Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживачів від оплати послуг у повному обсязі.

Доказів ненадання або надання позивачем послуг неналежної якості чи не користування цими послугами, відповідачами також не надано.

Тарифи на послуги із вивезення твердих побутових відходів та послугу з управління з побутовими відходами затверджуються рішенням виконавчого комітету, які відповідно ч. 11 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» підлягають обов'язковому оприлюдненню. Тобто, усі вказані рішення розміщенні на сайті Луцької міської ради та є вільними у доступі для ознайомлення.

Відповідачі належним чином не виконували свій обов'язок щодо оплати житлово-комунальних послуг, у зв'язку з чим за період з червня 2022 року по липень 2025 року у них виникла заборгованість по оплаті послуг з управління побутовими відходами у сумі 7815,82 грн. (а.с.6).

Проаналізувавши зібрані та дослідженні по справі докази, суд приходить до висновку, що розрахунок, проведений позивачем ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», є обґрунтованим, будь-які підстави ставити під сумнів даний доказ, у суду відсутні.

Разом з цим, не заслуговують на увагу твердження представника відповідачів - адвоката Петрушина А.С., вказані у відзиві на позовну заяву, зокрема, щодо не проживання відповідача ОСОБА_1 за місцем реєстрації та утилізації побутових відходів відповідачами за місце здійснення підприємницької діяльності ОСОБА_2 , оскільки, всупереч ст. 12, 81 ЦПК України, вказані обставини не підтверджені будь-якими доказами.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачами були порушені умови надання житлово-комунальних послуг з управління з побутовими відходами. Позовні вимоги ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» є обґрунтованими, а тому з відповідачів слід стягнути солідарно на користь позивача заборгованість в сумі 7815,82 грн.

Крім того, на підставі ч. 1ст. 141 ЦПК України, з відповідачів на користь ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028 грн.

На підставі ст. ст. 11, 15, 16, 509 ЦК України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про управління відходами» керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 77-81, 141, 259, 263-268 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ

Позов задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» суму заборгованості за послуги з поводження з побутовими відходами в розмірі 7815 (сім тисяч вісімсот п'ятнадцять) грн. 82 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс», в рівних частинах судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн., по 757 (сімсот п'ятдесят сім) грн., з кожного.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

На виконання п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України, суд зазначає повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач: Луцьке спеціальне комунальне автотранспортне підприємство «Луцькспецкомунтранс», адреса місцезнаходження: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Дубнівська, 64, код ЄДРПОУ: 30659101.

Відповідачі: ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ; ОСОБА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 ; ОСОБА_3 , РНОКПП - НОМЕР_3 ; ОСОБА_4 , РНОКПП - НОМЕР_4 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення складений 05 листопада 2025 року.

Суддя Ківерцівського районного суду Ю.Л. Сіліч