04 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 160/33036/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),
суддів: Шлай А.В., Баранник Н.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.05.2024, (суддя суду першої інстанції Захарчук-Борисенко Н.В.), прийняте в порядку письмового провадження в м. Дніпрі, в адміністративній справі №160/33036/23 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів: ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій та рішення протиправними,
19.12.2023 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправним призов ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації до військової частини НОМЕР_1 ;
- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 09.05.2022 року №22 в частині призначення ОСОБА_1 на військову службу до військової частини НОМЕР_1 ;
- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_3 від 08.03.2023 ркоу №82 в частині призначення ОСОБА_1 на військову службу до військової частини НОМЕР_3 ;
- зобов'язати командира військової частини НОМЕР_3 Міністерства оборони України видати наказ про звільнення ОСОБА_1 з військової служби.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач згоди на проходження військової служби не давав, на військову службу у встановленому порядку територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не призивався. Наказ командира в/ч НОМЕР_1 від 09.05.2022 року № 22 про зарахування його до списків військовослужбовців в/ч НОМЕР_1 та призначення його наказом командира в/ч НОМЕР_3 № 82 від 08.03.2023 року на посаду стрільця в/ч НОМЕР_3 видані без відома позивача, незаконно та попри його волі.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 29.05.2024 відмовив в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Позивач не погодившись з рішенням суду першої інстанції звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
Апеляційна скарга обґрунтована фактично доводами адміністративного позову.
Від військової частини НОМЕР_3 надійшла заява про заміну сторони у справі її правонаступником. Зазначено, що згідно з директивою командувача військ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 12.06.2025 № Д-37/ДСК з метою удосконалення організаційно-штатних структур і складу Збройних Сил України у відповідності до обстановки, що склалася, а також проведення додаткових організаційних заходів у військах оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_2 » з 27.07.2025 військова частина НОМЕР_3 розформована. Правонаступником військової частини НОМЕР_3 визначено військову частину НОМЕР_2 . Просить суд замінити відповідача - військову частину НОМЕР_3 у справі № 160/33036/23 за позовом ОСОБА_1 на правонаступника військової частини НОМЕР_3 - військову частину НОМЕР_2 .
Розглянувши зазначене клопотання колегія суддів вважає за можливе задовольнити заяву відповідача з огляду на таке.
У разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив. (ст. 52 КАС України)
Враховуючи той факт, що військова частина НОМЕР_3 розформована, а її правонаступником є військова частина НОМЕР_2 , колегія суддів вважає за необхідне замінити відповідача - військову частину НОМЕР_3 на його правонаступника військову частину НОМЕР_2 .
Від військової частини НОМЕР_2 надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому посилаючись на необґрунтованість доводів скарги відповідач просить рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає за наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 09.05.2022 року відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 332 “Про призов на військовозобов'язаних на військову службу під час загальної мобілізації в складі команди № НОМЕР_1 » на виконання Указу Президента України від 24.02.2022 року № 69/2022 “Про загальну мобілізацію», Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», відповідно до Законів України “Про військовий обов'язок і військову службу», “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та нарядів ІНФОРМАЦІЯ_4 на призов військовозобов'язаних під час загальної мобілізації, для комплектування команди № НОМЕР_1 , наказано, зокрема призвати та направити для проходження військової служби під час загальної мобілізації, військовозобов'язаних відповідно до поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані і відправлені в складі команди № НОМЕР_1 .
Відповідно до Поіменного списку від 09.05.2022 року № 1/1204 ОСОБА_1 направлено в розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 .
Також, в матеріалах справи наявна Карта дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного № 6232 від 09.05.2022 року, відповідно до якої ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби.
08.03.2023 року наказом командира військової частини НОМЕР_3 № 82 солдата ОСОБА_1 , стрільця 3-го стрілецького відділення 2-го стрілецького взводу 2-ої стрілецької роти військової частини НОМЕР_4 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 24.02.2023 року № 32РС на посаду стрілець-снайпер-розвідник 3-го розвідувального відділення взводу військової частини НОМЕР_3 , який прибув із військової частини НОМЕР_4 , з 08.04.2023 року зараховано до списків особового складу, на всі види забезпечення і вважається таким, що з 08.03.2023 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою з посадовим окладом 2730 грн. на місяць, 4/3 тарифний розряд, шпк “солдат», ВОС - 100672А/646.
Судом встановлено, що відповідно до довідки про доходи позивача, яка складена начальником фінансово-економічної служби - головним бухгалтером військової частини НОМЕР_3 , позивач за період з 08.03.2023 року по 29.01.2024 року отримав грошове забезпечення в розмірі 863 725,20 грн.
Вважаючи свій призов та накази про зарахування до військової частини протиправними позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що підтв для визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 09.05.2022 року № 22 в частині призначення ОСОБА_1 на військову службу до військової частини НОМЕР_1 , та як наслідок, підстав для скасування наказу командира військової частини НОМЕР_3 від 08.03.2023 року № 82 в частині призначення ОСОБА_1 на військову службу до військової частини НОМЕР_3 - не існує.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Питання призову на військову службу та проходження військової служби врегульовані Законом України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), частиною 1 статті 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до ч.3 ст.1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок включає, зокрема, проходження служби у військовому резерві.
Відповідно до ч.13 ст.2 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.
Згідно зі ст. 3 Закону України №2232-XIІ, правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України “Про оборону Україну», “Про Збройні Сили України», “;Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною 7 статті 6 Закону України №2232-XIІ визначено, що визначено, що порядок призначення на військові посади встановлюється Конституцією України, законами України, положеннями про проходження військової служби; про проходження громадянами України служби у військовому резерві.
Військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством (частина 12).
Військовослужбовці у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули (частина 13).
Згідно ч.10 ст.14 Закону №2232-ХІІ за результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з таких рішень: придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні; тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування; підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення); непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов'язаних; непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку; підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання; підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ч. 5 ст. 22 Закону № 3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Військовозобов'язані та резервісти, які перебувають на зборах, у разі оголошення мобілізації продовжують перебувати на зборах. За необхідності зазначені особи призиваються на військову службу командирами відповідних військових частин за розпорядженням Генерального штабу Збройних Сил України.
Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Згідно п.3.8 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 року, (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов: "Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "Обмежено придатний до військової служби"; "Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю"; "Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю";"Придатний до військової служби".
Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: "Придатний до військової служби"; "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)"; "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".
Як видно з матеріалів справи, під час призову військовозобов'язаний ОСОБА_1 пройшов військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_5 , за результатаим якої був визнаний придатним до військової служби.
Також, в матеріалах справи наявний наказ № 332 від 09.05.2022 року ІНФОРМАЦІЯ_5 , на підставі якого позивача призвано на військову службу.
Під час розгляду справи судом не встановлено жодних порушень з боку відповідачів щодо призову позивача за мобілізацією та зарахування його до військової частини для несення військової служби.
Позивач вказує, що його мобілізація є незаконною, оскільки він не надавав ІНФОРМАЦІЯ_5 на це згоди.
Втім, колегія суддів вважає такі доводи позивача необґрунтованими, з огляду на те, що згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
У силу статті 65 Основного Закону України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Таким чином, посилання позивача на те, що оскільки він не надав згоди на мобілізацію, його не могло бути мобілізовано спростовуються приписами Конституції України, в якій чітко зазначено, що несення військової служби є обов'язком громадянина України, який відбуває військову службу відповідно до Закону.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстави для зміни чи скасування рішення суду - відсутні.
Керуючись ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 325 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.05.2024 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню в касаційному прядку не підлягає.
Головуючий - суддя О.О. Круговий
суддя А.В. Шлай
суддя Н.П. Баранник