04 листопада 2025 року справа 160/10297/22
Третій апеляційний адміністративний суду складі колегії:
головуючий суддя Суховаров А.В.
судді Ясенова Т.І., Головко О.В.,
розглянувши в письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "ЄВРОБУС" на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.09.2022 (суддя Дєєв М.В.) в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "ЄВРОБУС" до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу
Товариство з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "ЄВРОБУС" 14.07.2022 звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову № 317819 від 30.06.2022 про застосування адміністративно-господарського штрафу.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачем винесено постанову з порушенням норм діючого законодавства, оскільки розгляд справи про порушення було проведено та винесено оскаржувану постанову після спливу встановленого строку розгляду справи про порушення.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.09.2022 відмовлено у задоволенні позову.
В апеляційній скарзі ТОВ з іноземними інвестиціями "ЄВРОБУС" просить рішення суду скасувати та задовольнити позовні вимоги. Посилаються на те, що в порушення «Порядку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі)» затверджено постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006, оскаржувана постанова була винесена після спливу двомісячного строку.
Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідачем 20.01.2022 було проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, місце перевірки вул. Б.Ліщіни м.Сєверодонецьк, а саме транспортного засобу марки DAF ТЕ105ХF, KRONE SDR 27, номерний знак НОМЕР_1 , НОМЕР_2 .
За результатами перевірки було складено акт №289470 від 20.01.2022 відповідно до якого виявлено порушення наказу МТЗУ №385 від 24.06.2010, перевізник не забезпечив наявності у водія т/з, який обладнано цифровим тахографом, протоколу перевірки та адаптації тахографа до т/з, за вказане порушення передбачена відповідальність статті 60 Закону України “Про автомобільний транспорт» абзацу 3 частини 1 перевезення вантажу за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт, а саме: протокол адаптації та перевірки тахографа до транспортного засобу.
За результатами розгляду справи на підставі акту №289470 від 20.01.2022 відповідачем винесено постанову №317819 від 30.06.2022, відповідно до якої застосовано до позивача адміністративно-господарський штраф у розмірі 17000,00 грн. за порушення Закону України “Про автомобільний транспорт».
Оскільки позивачем ні в адміністративному позові ні в апеляційній скарзі не спростовано виявлене порушення, а лише вказано на порушення строку розгляду справи про порушення наявність чи відсутність факту порушення не є підставою для скасування правильної за змістом постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу.
Стосовно доводів позивача про прийняття постанови поза межами строку розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, встановленого Порядком проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), колегія суддів зазначає наступне.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (з 04 лютого 2022 року - Порядок проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі)) затверджено постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 (в редакції на час спірних правовідносин), яким також врегульоване питання оформлення результатів рейдової перевірки (перевірки на дорозі) та застосування адміністративно-господарських штрафів.
Пунктом 25 Порядку № 1567 передбачено, що справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Види адміністративно-господарських санкцій встановлені статтею 239 Господарського кодексу України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції: вилучення прибутку (доходу); адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів); застосування антидемпінгових заходів; припинення експортно-імпортних операцій; застосування індивідуального режиму ліцензування на умовах та в порядку, визначених законом; зупинення дії ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання певних видів господарської діяльності; анулювання ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання окремих видів господарської діяльності; обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання; ліквідація суб'єкта господарювання; інші адміністративно-господарські санкції, встановлені цим Кодексом та іншими законами.
Відповідно до статті 241 Господарського кодексу України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Адміністративно-господарський штраф може застосовуватися у визначених законом випадках одночасно з іншими адміністративно-господарськими санкціями, передбаченими статтею 239 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
За своєю суттю накладене оскарженою позивачем постановою стягнення є адміністративно-господарською санкцією (адміністративно-господарським штрафом), відповідно така адміністративно-господарська санкція може бути застосована протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Інші, ніж встановлені частиною першою статті 250 Господарського кодексу України, строки застосування адміністративно-господарських санкцій можуть бути встановлені лише законом, проте спеціальним законом такі строки не встановлені, тому граничними строками застосування штрафу є строки, які передбачено саме Господарським кодексом України.
При цьому строк, який визначено приписами Порядку №1567 як підзаконним нормативно-правовим актом, є строком розгляду справи про порушення у сфері законодавства про автомобільний транспорт, а не строком накладення адміністративно-господарського штрафу.
Відповідачем накладено на позивача адміністративно-господарський штраф постановою від 30.06.2022 за порушення законодавства про автомобільним транспорт, виявлене 20.01.2022, тобто із дотриманням шестимісячного строку, встановленого частиною першою статті 250 Господарського кодексу України.
Відповідно, доводи апеляційної скарги про недотримання відповідачем строку розгляду справи про порушення законодавства про автомобільним транспорт, встановленого пунктом 25 Порядку № 1567, є неправильним.
З урахуванням доводів і заперечень сторін, наданих ними доказів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 241-244, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "ЄВРОБУС" залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.09.2022 - без змін.
Постанова набирає законної сили з 04.11.2025 та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий суддя А.В. Суховаров
судді Т.І. Ясенова
судді О.В. Головко