Рішення від 04.11.2025 по справі 480/364/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2025 року Справа № 480/364/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/364/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою і просить суд:

- визнати протиправним утримання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області із ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсій за період з 01.08.2023 по 31.05.2024 в сумі 44 540,00 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повернути ОСОБА_1 утриману частину пенсії, за період з 01.08.2023 по 31.05.2024 в сумі 44 540,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем вирішено утримувати з позивача надміру виплачені суми пенсій за період з 01 серпня 2023 року по 31 травня 2025 року. Позивач вважає утримання з надміру виплачених сум пенсій є протиправним, оскільки позивачем не вчинялися протиправні дії та зловживання щодо призначення пенсії або її перерахунку, а стягнення надміру виплачених сум пенсій передбачено лише у випадку, якщо така виплата відбулась з вини пенсіонера.

Ухвалою суду від 03.02.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.

Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, а також у відповідності до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області відзиву на позов кваліфікується судом як визнання позову.

Відповідачем надано додаткові докази, на виконання ухвали суду від 03.02.2025

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18.04.2024 у справі №480/12249/23 визнано протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Сумській області від 11.08.2023 про утримання надміру виплачених сум пенсій. Зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області повернути ОСОБА_1 утриману частину пенсії, за період з 01.08.2022 по 31.07.2023.

На виконання рішення суду від 18.04.2024 у червні (2024) року на рахунок ОСОБА_1 відкритий у АТ КБ "Приватбанк" перераховано утримані кошти за період з 01.08.2022 по 31.07.2023 у сумі 49704,00 грн. (а.с.11)

На думку позивача виконавши рішення суду і здійснивши повернення позивачу суми надміру утриманих грошових коштів з пенсії, продовжив незаконне утримання цих сум з тих же підстав і у період з 01.08.2023 по 31.05.2024.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

На виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.

З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.

З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.

Згідно зі статтею 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-ХІІ) суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Отже, обов'язковою умовою для стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення пенсії на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. В такому разі суми зайво виплаченої пенсії стягуються зі страхувальника.

При цьому, порядок утримання (стягнення) надміру виплачених сум пенсій визначений статтею 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статтею 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за правилами яких суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів ПФУ чи в судовому порядку (не більше як 20 % пенсії).

Зловживанням з боку пенсіонера в розумінні частини першої статті 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є, зокрема, подання ним документів з явно неправильними відомостями, про які йому було достовірно відомо.

Таким чином, відповідальність за достовірність даних, що враховуються при виплаті пенсії, а також обов'язок відшкодовувати надміру виплачені суми соціальних виплат, несуть пенсіонери - внаслідок зловживань з їх боку, а також страхувальники - внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів.

Отже, для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, має достеменно встановити, що факт переплати пенсії, що враховуються при її обчисленні, відбувся у зв'язку із поданням пенсіонером завідомо недостовірних відомостей.

Дана позиція суду узгоджується з постановою Верховного Суду від 16.06.2020 по справі № 756/6984/16-а.

Проте відповідачем не було надано суду будь-яких доказів, які б підтверджували, що надмірна виплата пенсії відбулась внаслідок зловживань з боку позивача, а не внаслідок помилково здійсненого розрахунку розміру пенсії працівниками Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. При цьому в оскаржувану рішенні висновки відповідача про надміру виплачені суми пенсії ґрунтуються на даних електронної пенсійної справи позивача, які були враховані відповідачем під час призначення пенсії позивачу. Також дане рішення не містить будь-яких обставин щодо зловживань з боку позивача при наданні документів пенсійному органу.

Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проте у даному випадку відповідачем у встановленому законом порядку не доведено факт зловживань з боку позивача, його вини чи недобросовісності щодо надання недостовірних даних та отримання переплати пенсії.

Таким чином, суд дійшов висновку, що за відсутності зловживань (недобросовісності) з боку пенсіонера, підстави для стягнення з пенсіонера надміру виплачених сум пенсії відсутні, а відтак позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Вимога про зобов'язання відповідача повернути утриману частину пенсії, за спірний період в сумі 44 540,00 грн задоволенню не підлягає, адже визначення розміру пенсії належить до виключної компетенції відповідача та при цьому, задоволення позову у означений вище спосіб є ефективним способом відновлення порушеного права. Це саме стосується й зазначення рішень суддів, на які посилається позивач у прохальній частині позовної заяви. Водночас, позивачем в позовній заяві наведено розрахунок сум, які незаконно утриманні з пенсії, однак ніякими доказами такий розрахунок не підтверджений.

З огляду на викладене позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним утримання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсій за період з 01.08.2023 по 31.05.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) утриману частину пенсії, за період з 01.08.2023 по 31.05.2024.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко