Рішення від 06.11.2025 по справі 480/4930/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2025 року Справа № 480/4930/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4930/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

1. Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівський області №959330163740 від 02.06.2025 року про відмову в перерахунку пенсії.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити з 23.05.2025 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2022, 2023 та 2024 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, з урахуванням виплачених сум.

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що позивачка, починаючи з 02.11.2016 року є отримувачем пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення».

При призначенні пенсії за вислугу років застосовані показники середньої заробітної плати (доходу) по Україні, з якої сплачено страхові внески за три попередні роки перед призначенням пенсії.

23.05.2025 року позивачці виповнилося 60 років.

Позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про переведення пенсії за віком та переведено з пенсії за вислугу років призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивачка вважає, що після переведення її на інший вид пенсії до неї має бути застосовано середній показник заробітної плати (доходу) по Україні, з якого сплачені страхові внески, а саме за 2022-2024 роки, але з моменту переведення її на пенсію за віком, продовжується застосовуватися середній показник заробітної плати в цілому по Україні при призначенні попереднього виду пенсії за вислугу років, а саме 2014-2016 роки.

В подальшому позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із застосування показника середньої заробітної плати за 2022-2024 роки та розглянути питання про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до п.7 прикінцевих положень Закону України №1058.

02.06.2025 року рішенням Головного управління Пенсійного фонду України Львівській області №959330163740 відмовлено про перерахунок пенсії та зазначено, що перерахунок пенсії позивачці в частині переходу з пенсії за вислугу років на пенсію за віком проведено відповідно поданих документів.

Не погодившись з відмовою, позивачка звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 23.06.2025 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідачам копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано до їх електронних кабінетів через систему "Електронний суд", документ доставлено до електронного кабінету 23.06.2025 (а.с. 27, 28).

У встановлений судом строк відповідач (Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області) відзиву на позовну заяву не надав.

Відповідач (Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області) у відзиві на позовну заяву зазначив, що оскільки ОСОБА_1 вже перебуває на обліку, то до неї застосовується частина 3 статті 45 Закону № 1058, а саме: переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При цьому при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Зазначаємо, що право на застосування частини 2 статті 40 Закону № 1058 збережено тільки для одержувачів пенсій по інвалідності, за умови якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом 5 частини 4 статті 42 Закону № 1058) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Для забезпечення індексації пенсії, починаючи з 2019 року, щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Так, із 01.03.2019 проведено перерахунки пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт 1,17, з 01.05.2020 - 1,11, з 01.03.2021 - 1,11, з 01.03.2022 - 1,14 та з 01.03.2023 - 1,197 (при обчисленні пенсії з 01.03.2023 застосовувалась середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески 7405,03 грн. (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197).

Крім цього, відповідача зауважив, що позивач дійшов невірного висновку щодо врахування під час перерахунку пенсії за нормами Закону № 1058 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2022 - 2024 роки, оскільки показник середньої заробітної плати, який відповідно до частини 2 статті 40 Закону № 1058, що враховується для призначення пенсії був, відповідно, врахований під час первинного призначення ОСОБА_1 пенсії та залишається незмінним і перевизначенню не підлягає.

ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 02.11.2016.

Відповідно, розмір пенсії за віком ОСОБА_1 перераховано з урахуванням заробітної плати, визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014 - 2016 роки - 3764,40 грн., збільшеного на коефіцієнти 1,17, 1,11, 1,11, 1,14 та 1,197, 1,0796, 1,115. Доказом даного твердження є розрахунок заробітку для обчислення пенсії, врахований Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, який також наданий позивачем до матеріалів позову.

Отже, вважає, що підстав для обчислення пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) за три роки, що передують року звернення за перерахунком пенсії за віком, зокрема, за 2022-2024 роки немає.

Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 29-32).

Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що 02.11.2016 ГУ ПФУ в Сумській області ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

26.05.2025 ОСОБА_2 звернулася до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про переведення пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003" та обчислення пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачені страхові внески, за 2022, 2023 та 2024 роки (а.с. 13).

02.06.2025 року за принципом екстериторіальності заяву позивача розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України Львівській області та прийнято рішення №959330163740, в якому відзначено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії при переведенні з одного виду пенсії на інший із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачені страхові внески, за 2022, 2023 та 2024 роки.

Не погодившись з відмовою, позивачка звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003" (далі за текстом - Закон № 1058-ІV), він визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Статтею 1 Закону №1058-IV встановлено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

У ст. 9 Закону №1058-ІV зазначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону №1058-ІV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

При розгляді даної справи судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (як працівнику охорони здоров'я), обчислену відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 02.06.2016, що вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами.

Згідно особистої заяви від 26.05.2025 позивача переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 04.06.2025, але призначена їй пенсія за віком не була розрахована із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки перед призначенням пенсії за віком, тобто за 2022, 2023 та 2024 роки, а розрахована із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014, 2015, 2016 роки.

Частиною 3 статті 45 Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз зазначених вище норм законодавства дає підстави вважати, що частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді.

Зокрема, у постанові від 16.06.2020 (справа № 127/7522/17) Верховний Суд зазначив, що за змістом ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Таким чином, лише при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч. 3 ст. 45 Закону №1058-ІV щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Зазначені висновки Верховного Суду збігаються з правовою позицією Верховного Суду України, який у постанові від 29.11.2016 у справі №133/476/15-а (№21-6331а15) обґрунтовано зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно із частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV.

Зазначена правова позиція Верховного Суду України була підтримана і Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17.

Так, позивачу з 02.11.2016 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернулась вперше 26.05.2025.

Отже, суд зазначає, що в даному випадку мало місце саме призначення іншої пенсії (за віком) за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058-IV.

Аналогічний висновок в подібних правовідносинах викладено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17, від 08 лютого 2024 року у справі № 500/1216/23, від 31 січня 2025 року у справі № 200/1478/24, від 20 лютого 2025 року у справі № 380/4842/24, від 27 лютого 2025 року у справі № 380/21644/23 та від 11 березня 2025 року у справі № 560/15252/23, від 25.03.2025 у справі № 380/3740/24.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 45 Закону №1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 виповнилося 60 років та вона набула право на призначення пенсії за віком згідно Закону №1058.

З урахуванням наведеного, суд доходить висновку, що, оскільки в даному випадку має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на інший згідно ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV, позивач має право з 23.05.2025 на нарахування та виплату пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням такої пенсії (2025 рік), а саме: за 2022-2024 роки.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівський області №959330163740 від 02.06.2025 року про відмову в перерахунку пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.

Разом з тим, оскільки судом встановлено, що саме Головним управлінням Пенсійного фонду України в Львівській області прийнято протиправне рішення, у задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити з 23.05.2025 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2022, 2023 та 2024 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, з урахуванням виплачених сумдо Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області необхідно відмовити.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівський області №959330163740 від 02.06.2025 року та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 23.05.2025 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2022, 2023 та 2024 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовної заяви.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, з огляду на положення ч. 1 ст. 139 КАС України, вказані судові витрати у розмірі 1211,20 грн. слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області, яким прийнято протиправне рішення.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівський області №959330163740 від 02.06.2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10,м. Львів, 79016, РНОКПП 13814885) здійснити з 23.05.2025 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2022, 2023 та 2024 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10,м. Львів, 79016, РНОКПП 13814885) понесені судові витрати у виді сплаченого судового збору в розмірі 1211,20 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук