Рішення від 06.11.2025 по справі 480/4885/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2025 року Справа № 480/4885/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4885/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 10.05.2025 о/р НОМЕР_1 , про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії;

2. Зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України “Про державну службу» з дня її звернення; здійснити з 03.06.2025 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, провести нарахування та виплату пенсії у розмірі 60% суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зазначеної у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.06.2025 № 2; та довідці про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 1 від 02.06.2025, видані Відділом фінансів Краснопільської селищної ради, з урахуванням виплачених сум.

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що позивачка є пенсіонеркою, перебуває на обліку в ГУ Пенсійного фонду України в Сумській області з 27.03.2025 року, рішенням 184150014441 була призначена пенсія за віком, відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Має 41 рік 11 місяців 26 днів загального стажу, з них більш ніж 21 рік стажу державної служби.

На державній службі позивачка працювала в період з 05.05.1988 року по 06.01.1989 року та з 16.06.2000 року по 11.02.2021 рік, тобто більш ніж 21 рік. Останнє місце роботи на посаді державної служби - заступник начальника відділу - завідувача сектору доходів та видатків фінансового відділу Краснопільської районної державної адміністрації, було присвоєно 6 ранг державного службовця. Позивачка звільнена з займаної посади була в порядку переведення для подальшої роботи до Краснопільської селищної ради відповідно до п. 5 ст. 36 КЗпП України.

02.06.2025 позивачка звернулась до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України “Про державну службу» (Закон № 889-VIII). До заяви про призначення пенсії були додані: трудова книжка НОМЕР_2 та необхідні довідки.

10.05.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було прийняте рішення про відмову у перерахунку пенсії о/р НОМЕР_1 .

Не погодившись з відмовою, позивачка звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 20.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області у якості співвідповідача до участі у даній справі.

Відповідачам копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано до їх електронних кабінетів через систему "Електронний суд", документ доставлено до електронного кабінету 21.06.2025 (а.с. 32, 33).

У встановлений судом строк відповідач (Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області) відзив не надав.

Від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив, в якому, серед іншого зазначено, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, з 02.04.2025 як отримувач пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі- Закон № 1058).

02.06.2025 ОСОБА_1 звернулась із заявою № 7379 про перерахунок пенсії “перехід на інший вид пенсії».

Під час розгляду наданих документів, до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, зараховано період роботи з 16.06.2000 по 01.05.2016, що складає 15 років 10 місяців 17 днів. З останнього місця роботи на державній службі ОСОБА_1 звільнена 11.02.2021.

В результаті аналізу наданих довідок, які були додані до заяви, встановлено наступне:

- довідка від 02.06.2025 № 2 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) має форму “Додатка 1» та видана станом на 01.06.2025 Відділом фінансів Краснопільської селищної ради, де ОСОБА_1 з 12.02.2021 присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування, що не відповідає останньому місцю роботи на державній службі. За останнім місцем роботи на державній службі ОСОБА_1 працювала по 11.02.2021 в Краснопільській районній державній адміністрації. У зв'язку з цим, довідку не можливо взяти до розрахунку пенсії;

- довідка від 02.06.2025 № 1 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі має форму “Додатку 3».

ОСОБА_1 не має 20 років на посадах державної служби, у зв'язку з цим, довідку не можливо взяти до до розрахунку пенсії та не має права на переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 889, з урахуванням наданих довідок.

Враховуючи вищевикладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення № 184150014441 від 10.05.2025 про відмову в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 889.

Щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати пенсію “перехід на інший вид пенсії», відповідач зазначив, що позивач не перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. Орган ПФУ, який первинно розглядав заяву, в подальшому не має доступу до електронної пенсiйної справи, i у випадку зобов'язання його судом вчинити певнi дiї, як то зарахувати певнi перiоди до стажу, повторно розглянути заяву, призначити або виплатити пенсію, цей орган позбавлений можливостi вчинити такi дії внаслiдок вiдсутностi доступу до електронної пенсiйної справи.

Також просить залучити в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (а.с. 34-36).

Ухвалою суду від 01.07.2025 у задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про залучення до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовлено.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що 27.03.2025 Південним об'єднаним ПФУ прийнято рішення №184150014441 про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (а.с.22).

02.06.2025 ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» (а.с. 18).

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області визначено органом, уповноваженим розглянути заяву позивача.

10.05.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення № 184150014441, яким ОСОБА_1 відмовлено у переведенні з пенсії за віком на пенсію згідно Закону України «Про державну службу».

В обґрунтування рішення зазначено, що в результаті аналізу наданих довідок, а саме: довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.06.2025 №2 встановлено, що надана довідка не відповідає вимогам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 “Пpo внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» (додаток 4), оскільки видана станом на 01.06.2025 Відділом фінансів Краснопільської селищної ради, що не відповідає останньому місцю роботи на державній службі. У зв'язку з цим, довідку не можливо взяти до уваги. Рекомендовано надати виправлену довідку.

Враховуючи вищевикладене, прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно заяви від 02.06.2025 №7379 до надходження виправленої довідки згідно вимог (а. с. 25).

Не погодившись з відмовою, позивачка звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі -Закон № 1058- ІV).

Відповідно до положень статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-IV пенсія щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ст. 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до ч.3 ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

З 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі- Закон № 889-VIII).

Прикінцевими положеннями Закону № 889-VIII збережено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі- Закон № 3723-ХII).

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХII (в редакції чинній до прийняття Закону № 889-VIII, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 та 12 розділу XI Закону № 889-VIII) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленогост. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі, стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

З огляду на вищезазначену норму, необхідною умовою для наявності в осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті, є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058).

Таким чином, до 01.05.2016 (дата набрання чинностіЗаконом № 889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які:

1) досягли певного віку (62 роки для чоловіків, 60 років для жінок) та мають передбачений законодавством страховий стаж;

2) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01.05.2016 відповідно до ст. 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно доЗакону № 1058.

При цьому, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно дост. 37 Закону № 3723-ХII.

Так, відповідно до п. 10 Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно дост. 37 Закону № 3723-ХII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з п. 12 Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно дост. 37 Закону № 3723-ХII в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та Перехідними положеннями Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно дост. 37 Закону № 3723-ХII, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону № 3723 передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Таким чином, обов'язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно дост. 37 Закону № 3723-ХII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХII і Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889, а саме щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 10.04.2018 року в справі №295/16375/16-а.

Згідно п.3 ч. 2 ст.3, ст. 46 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889 дія цього Закону поширюється на державних службовців місцевих державних адміністрацій.

Відповідно п.4 ч.2 ст. 46 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889 до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбаченихЗаконом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до приписів ст.ст. 1, 2, 22 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-ІІІ (далі - Закон № 2493-ІІІ), служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

До стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889.

Згідно з п. 8 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

До набрання чинності Законом № 889-VIII діяв Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 (надалі - Порядок № 283).

Відповідно до п. 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених устатті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Так, судом досліджено розрахунок пенсії за віком держслужбовцям (а.с.47) та встановлено, що ГУ в Донецькій області зараховано ОСОБА_1 період роботи з 16.06.2000 по 01.05.2016 до стажу роботи на державній службі, що складає 15 років 10 місяці 17 днів.

Разом з тим період з 02.05.2016 по 11.02.2021 та з 12.02.2021 по 28.02.2025 до стажу роботи на державній службі віднесено не було.

Наведені доводи зазначені у розрахунку, також відображені у відзиві на позовну заяву, в якому зокрема зазначено, що позивач не має 20 років стажу на посадах державної служби.

Так, судом встановлено зі змісту трудової книжки ОСОБА_1 № НОМЕР_3 від 01.04.1965, що позивач в період:

- з 16.06.2000 по 11.02.2021 працювала в Краснопільській районній державній адміністрації на посадах заступника начальника управління-начальника бюджетного відділу фінансового управління Краснопільської РДА, заступника начальника відділу-завідувача сектору доходів та видатків фінансового відділу Краснопільської РДА (а.с.16-17).

-з 12.02.2021 по 02.06.2025 (дату звернення до відповідача із заявою) (запис про звільнення відсутній) на посаді головного спеціаліста відділу фінансів Краснопільської селищної ради (а.с.17).

Разом з тим, з розрахунку стажу вбачається, що:

- період роботи в Краснопільській районній державній адміністрації з 02.05.2016 по 11.02.2021 частково зараховано до стажу з позначкою «Держслужбовці (посади ст.25 ЗУ №3723)», а саме в частині з 16.06.2000 по 01.05.2016,

- період роботи в Краснопільській селищній раді з 12.02.2021 по 02.06.2025 не зараховано до державної служби.

Суд наголошує, що за час роботи в Краснопільській районній державній адміністрації та Краснопільській селищній раді позивачу присвоєно відповідні ранги та категорії службовця, про що в трудовій книжці зроблено відповідні записи.

В силу п. 4 ч. 2 ст. 46 Закону № 889 час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом № 2493 зараховуються до стажу державної служби.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що період роботи позивача в Краснопільській районній державній адміністрації з 02.05.2016 по 11.02.2021 та в Краснопільській селищній раді з 12.02.2021 по 02.06.2025 підлягають зарахуванню до стажу державної служби, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу".

Зважаючи на вищевикладене, суд приходить висновку, що оскаржуване рішення ГУ ПФУ у Донецькій області є протиправним та підлягає скасуванню, та як наслідок слід зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до стажу державної служби період роботи позивача Краснопільській районній державній адміністрації з 02.05.2016 по 11.02.2021 та в Краснопільській селищній раді з 12.02.2021 по 02.06.2025.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України “Про державну службу» з дня її звернення; здійснити з 03.06.2025 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, провести нарахування та виплату пенсії у розмірі 60% суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зазначеної у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.06.2025 № 2; та довідці про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 1 від 02.06.2025, видані Відділом фінансів Краснопільської селищної ради, з урахуванням виплачених сум, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно ч. 1 ст. 58 указаного Закону Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, забезпечує збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання, виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом, соціальні та інші виплати, передбачені законодавством України, та інші функції, передбачені цим Законом, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та статутом Пенсійного фонду.

За таких обставин суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушених прав ОСОБА_1 у межах спірних правовідносин є необхідність зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянути заяву позивача від 02.06.2025 з урахуванням висновку суду, оскільки при розгляді справи за адміністративним позовом про зобов'язання органів Пенсійного фонду України призначити та виплачувати пенсію, суд вправі зобов'язати відповідний орган розглянути зазначене питання, а не приймати рішення про виплату такої пенсії, що не належить до компетенції суду.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.05.2020 у справі № 233/330/17.

У розрізі наведеного суд вважає, що вимоги про призначення та виплату пенсії державного службовця з урахуванням довідок про заробітну плату є передчасними, оскільки рішення щодо переведення ОСОБА_1 на відповідний вид пенсії ГУ ПФ у Донецькій області не приймалося.

Відповідно до ч.3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 484,48 грн. (а.с. 27).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії -задовольнити частково .

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 10.05.2025 № 184150014441.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, буд.3, м. Слов'янськ. Донецька область, 84122, ЄДРПОУ 13486010) (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до стажу державної служби періоди роботи з 02.05.2016 по 11.02.2021 та з 12.02.2021 по 02.06.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, буд.3, м. Слов'янськ. Донецька область, 84122, ЄДРПОУ 13486010) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) від 02.06.2025, з урахуванням висновків суду.

В задоволенні інших позовних вимог-відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, буд.3, м. Слов'янськ. Донецька область, 84122, ЄДРПОУ 13486010) судовий збір у розмірі 484,48 грн.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук