Справа № 420/29995/25
06 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Радчука А.А., розглянувши в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 79% до 70% при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області №02/60/13 від 10 лютого 2021 року, виданої станом на 05.03.2019 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» виходячи з 79% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області підтримки №02/60/13 від 10 лютого 2021 року, виданої станом на 05.03.2019 року, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 по день проведення перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області і отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років від 17.11.2010 року років. Пенсію призначено за вислугу років у розмірі 79% грошового забезпечення.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Позивачу в квітні 2018 року була перерахована пенсія з 01.01.2018 року. Здійснюючи перерахунок пенсії Позивача відповідно до Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області розмір пенсії зменшив на 70% грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 року.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/6596/21 позивачу збільшений основний розмір пенсії до 79% грошового забезпечення з 01.01.2018 року.
3 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли нові підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати Позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 431 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/31686/24 позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України у Одеській області з 01.04.2019 року проведений перерахунок відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №02/60/13 від 10 лютого 2021 року, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, наданою станом на 05.03.2019 року та основний розмір пенсії знову знижений до 70%.
Вважаючи дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 79% до 70% грошового забезпечення та з 01.04.2019, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 08.09.2025 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
19.09.2025 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вимоги викладені у позовній заяві вважає такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідач, посилається на те, що позивачем пропущено строк на звернення до суду з даним позовом та заперечує проти вимоги про стягнення з позивача коштів за сплату судового збору, оскільки це призведе до нецільового використання коштів Пенсійного фонду України.
По суті позовних вимог відповідач зазначає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до пункту "а" статті 13 Закону в редакції, що діяла до 01.10.2011 не повинен був перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" до зазначеної статті внесено зміни, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
У зв'язку з тим, що 31.03.2025 набрало чинності рішення Одеського окружно адміністративного суду від 26.02.2025 по справі № 420/40132/24, яким установлено нові ви; грошового забезпечення, які не були враховані при перерахунку пенсії за рішенням суду по справі № 420/6596/21 у розмірі 79% грошового забезпечення, згідно із довідкою Головного управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про розмір грошового забезпечення, що враховувалась для перерахунку пенсій станом на 05.03.2018, то перерахунок пенсії проведено з 01.02.2023 у розмірі 70% грошового забезпечення, що передбачено статтею Закону України від 09.04.1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням оновленої довідки наданою Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 04.04.2024 por №6001.4-2379/6013.
Також відповідач в свої доводах посилається на Закон України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 1166- VII, який 01.05.2014 набрав чинності та яким було внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 та викладено її в наступній редакції: “Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів».
Щодо перерахунку та виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» відповідач вказує, що на момент звернення до суду, із зазначеним адміністративним позовом, Позивачу виплачується доплата у розмірі 2000 грн.
31.10.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшли додаткові докази по справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1990 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Органом, яким здійснюються призначення пенсії, її перерахунок та виплату, є Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі за текстом - ГУ ПФУ). Пенсію призначено у розмірі 79 % відповідних сум грошового забезпечення.
Як вбачається з додтків долучених до відзиву на позовну заяву, на виконання рішення суду по справі № 420/31686/24 від 16.12.2024 року позивачу 07.05.2025 року проведено перерахунок його пенсії, зокрема з 01.04.2019 року, у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Вважаючи протиправним зменшення відсоткового розміру пенсії позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Предметом спірних правовідносин між сторонами стало зменшення основного розміру пенсії позивача з 79% відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час перерахунку з 01.04.2019.
Щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 79% відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі рішення суду, суд зазначає таке.
Згідно ч.2 ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 р., до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80".
Пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності з 01.05.2014 р., до ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "80" замінено цифрами "70".
При цьому, судом встановлено, що пенсія позивачу призначена та виплачувалась в розмірі 79% грошового забезпечення.
Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом України від 27.03.2014 р. №1166-VІІ зміни до ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення, є звуженням змісту та обсягу вже існуючих у позивача прав і свобод (права на пенсію в розмірі 79% розміру грошового забезпечення).
При цьому, внесені до ч.2 ст.13 Закону зміни жодним чином не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Таким чином суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 79 процентів на 70 процентів сум грошового забезпечення з 01.04.2019 при її перерахуванні на виконання рішення суду є протиправними а позовні вимоги позивача належать до задоволення.
Суд відхиляє посилання відповідача на пропуск строку звернення до суду.
Так, вирішуючи питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду, судом встановлено, що предметом позову є оскарження дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії позивача з 79% до 70% грошового забезпечення після її перерахунку з 01.04.2019.
Вказаний перерахунок було здійснено відповідачем 07.05.2025 року.
Отже, оскільки з моменту здійснення перерахунку шестимісячний строк звернення до суду не минув, суд вважає, що вказаний позов поданий до суду з дотриманням встановленого ч. 2 ст.122 КАС України строку звернення до суду.
Окрім того, слід звернути увагу на приписи ч.3 ст.51 Закону № 2262-XII, згідно якого перерахунок пенсій не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Щодо позовних вимог позивача в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», суд зазначає що згідно відомостей КП "ДСС" дане питання було предметом розгляду у справі № 420/7574/23, за результатами розгляду якої прийнято рішення суду від 02.05.2023 року, при цьому у справі, що розглядається, позивачем не заявлено вимоги щодо визнання дій протиправними у цій частині.
Також суд наголошує, що згідно листка про перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року від 07.05.2025 року який додано відповідачем до відзиву на позовну заяву, перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року було проведено на підставі рішення суду, а не на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області №02/60/13 від 10 лютого 2021 року, виданої станом на 05.03.2019 року, як вказує позивач в позовних вимогах.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області провести виплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розміром з 01.04.2019 року по день проведення перерахунку, суд зазначає про їх передчасність та відсутність підстав для задоволення, оскільки у спірних правовідносинах перерахунок пенсії на підставі нових довідок ще не проведений, тому задоволення позову у вказаній частині буде свідчити про вирішення спору на майбутнє, що не узгоджується із завданням адміністративного судочинства.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню таким шляхом:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 79% до 70% при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 79% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов слід задовольнити частково.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд зазначає, що за звернення до суду із зазначеним позовом позивач сплатив 1211,20 грн. судового збору, які мають бути стягнуті з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 205, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 79% до 70% при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 79% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук