справа № 640/28313/21
06 листопада 2025 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Релігійної організації "Об'єднання іудейських релігійних організацій України" про застосування заходів реагування
встановив:
05.10.2021 на розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (ЄДРПОУ 38537963, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Межигірська, буд. 8) до Релігійної організації "Об'єднання іудейських релігійних організацій України" (код ЄДРПОУ 20061848, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Щекавицька, 29) про застосування заходів реагування , в якому просив:
- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівель та споруд Релігійної організації “Об'єднання іудейських релігійних організацій України» за адресою: Київська область, Бородянський район, смт. Пісківка, вул. Філіпова, 2, шляхом зобов'язання Відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об'єкта до повного усунення порушень зазначених в акті позапланової перевірки від 02.07.2021 року №730.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.10.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом (пункт 3 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX).
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України №2825-ІХ справа №640/28313/21 скерована за належністю для розгляду та вирішення Львівському окружному адміністративному суду та надійшла до суду 18.02.2025, що підтверджується даними реєстрації на вхідному штампі за вхідним №13330.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.02.2025 справу передано для розгляду судді Мричко Н.І.
Ухвалою від 24.02.2025 суддя прийняла справу до провадження.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що за результатами позапланової перевірки складений Акт №730 щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, в якому вказано 20 порушень з боку відповідача. Позивач вважає, що, оскільки суб'єктом господарювання недотримані вимоги законодавства у сфері техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, вважає за належне застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівель та споруд Релігійної організації «Об'єднання іудейських релігійних організацій України» за адресою: Київська область, Бородянський район, смт. Пісківка, вул. Філіпова, 2.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, належним чином повідомлений про розгляд справи.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.
Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
Згідно з наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області від 30.06.2021 №791 (з основної діяльності) Про проведення позапланових перевірок, вирішено провести позапланові перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, зокрема, Релігійної організації «Об'єднання іудейських релігійних організацій України» за адресою розташування об'єкта перевірки Київська область, Бородянський район, смт. Пісківка, вул. Філіпова, 2.
30.06.2021 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області видано посвідчення про проведення заходу державного нагляду (контролю) від 30.06.2021 №5104 на проведення позапланової перевірки Релігійної організації «Об'єднання іудейських релігійних організацій України» за адресою розташування об'єкта перевірки Київська область, Бородянський район, смт. Пісківка, вул. Філіпова, 2.
Перевірка проводилась у період з 01.07.2021 по 02.07.2021.
Переліком питань, які були предметом здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) та необхідність яких стала підставою для його проведення:
будівлі та споруди, приміщення обладнати системи протипожежного захисту, системи протипожежного захисту (автоматичну пожежну сигналізацію) у будівлі корпусу № 2 привести в справний стан і утримувати в постійній готовності до виконання роботи та забезпечити її технічне обслуговування (підтримання експлуатаційної придатності СПЗ повинно проводитися відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи пожежного захисту»), дерев'яні конструктивні елементи у будівлях обробити засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (роботи, пов'зані з проектуванням вогнезахисту та вогнезахисним оброблянням виконуються суб'єктами господарювання, які мають відповідну ліцензію на такий вид робіт), на території на в'їздах (виїздах) на схемах території, вказати розміщення будівель, водойм, гідрантів, пірсів та градирень, під'їздів пожежних автомобілів до них, шляхи евакуації забезпечити евакуаційним освітленням відповідно до вимог ДБН В. 1.1-7:2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва. Загальні вимоги», ДБН В.2.5-23- «Проектування електрообладнання об'єктів цивільного призначення» та улаштування електроустановок (далі - ПУЕ), будівлі, споруди та зовнішні установки захистити пристроями від прямих попадань блискавки і вторинниї її проявів, відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд", з'єднання відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів здійснити за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів, заборонити улаштування та експлуатацію тимчасових електромереж, в електропроводках відгалужувальні з'єднувальні коробки закрити кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів, територія та приміщення дозабезпечити необхідною кількістю первинних засобів пожежогасіння: вогнегасниками, які використовуються локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку, організувати технічне обслуговування вогнегасників, для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного провести випробування на тиск та витрату води з оформленням акта, водонапірну башту пристосувати для відбору пожежно-рятувальною технікою будь-якої пори року, біля місць розташування пожежних гідрантів і водойм встановити покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них: пожежного гідранта - літерним індексом ПГ, цифровими значеннями в іде: метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева) пожежної водойми - літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одно1 встановлюватися на майданчику біля водойми, пожежні кран-комплектів укомплектувати пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів (за наявності таких насосів, також важелем для полегшення відкривання вентиля, провести технічне обслуговування і перевірку пожежних кран-комплектів на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування (пожежні кран-комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання), територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення дозабезпечити відповідними знаками без Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и безопасности», відповідним документом (наказом, інструкцією встановити протипожежний режим та розробити і затвердити керівником або уповноваженою ним посадовою особою загальнообєктову інструкцію про заходи пожежної безпеки та для кожного приміщення об'єкта, визначити (наказом чи іншим розпорядчим документом) посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки шляхом призначення відповідальних за пожежну безпеку, будівель, споруд, приміщень, інженерного устаткування, а також за утримання й експлуатацію засобів протипожежного захисту, посадовим особам та працівникам пройти навчання та перевірку знань з пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях», адміністрації об'єкту забезпечити ознайомлення усіх громадяни, котрі прибувають до будинків для тимчасового проживання людей (кемпінги, санаторії, будинки та бази відпочинку) з основними вимогами пожежної безпеки (під розпис), у житлових номерах, кімнатах будинків для тимчасового проживання людей вивісити на видимих місцях: місць розміщення первинних засобів пожежогасіння, а також необхідний пояснювальний текст і пам'ятка про дії на випадок виникнення пожежі та стисла пам'ятка для мешканців про правила пожежної безпеки, здійснити навчання керівного складу, працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної безпеки, розробити організаційно-розпорядчі документи щодо забезпечення техногенної безпеки шляхом розроблення та затвердження і вивішення інструкцій щодо дій працюючого персоналу на випадок аварій та інших небезпечних подій.
Попередня перевірка проводилась в період з 10.06.2019 по 14.06.2019.
02.07.2021 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Релігійної організації «Об'єднання іудейських релігійних організацій України» за адресою розташування об'єкта перевірки Київська область, Бородянський район, смт. Пісківка, вул. Філіпова, 2 був складений акт №730.
За результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) встановлено наявність порушень вимог законодавства:
1. підпункт 1.2, пункту 1, глави 1, розділу V, ППБУ Будівлі та споруди (корпуси № 1 та № 4, будівлю їдальні, будівлю персоналу, будівля для тимчасового проживання з приміщеннями медичного пункту) не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5- 56:2014 "Системи протипожежного захисту";
2. пункт 2.2, глави, 2, розділу III, пункт 1.4, пункт 1.1, глави 1, розділу V, пункт 4, розділу І, ППБУ Системи протипожежного захисту (автоматична пожежна сигналізація) у будівлі корпусу № 2 знаходиться в несправному стані і не утримується в постійній готовності до виконання роботи, відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;
3. пункт 2.5, пункт 2.6, глави 2, розділу III, ППБУ Дерев'яні конструктивні елементи у будівлях, не оброблено засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності;
4. пункт 2.31, глави 2, розділу III, ППБУ Шляхи евакуації не забезпечено евакуаційним освітленням;
5. пункт 1.21, глави 1, розділу IV, ППБУ Будівлі, споруди та зовнішні установки не захищено пристроями від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів;
6. пункт 1.6, глави 1, розділу IV, ППБУ З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів
7. пункт 1.8, пункт 1.18, главам1, розділу IV, ППБУ Допущено улаштування та експлуатацію тимчасових електромереж;
8. пункт 1.7, глави 1, розділу IV, ППБУ В електропроводках відгалужувальні та з'єднувальні коробки не закрито кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів;
9. пункт 3.6, глави 3, розділу V, ППБУ Територія та приміщення не дозабезпечено необхідною кількістю первинних засобів пожежогасіння: вогнегасниками, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку, відповідно наказу МВС України від 15.01.2018 № 25 «Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників», Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 р. за №225/31677;
10. пункт 4, розділу І, пункти 3.10, 3.17. 3.19, глави 3, розділу V, ППБУ Не організовано технічне обслуговування вогнегасників відповідно наказу МВС України від 15.01.2018 № 25 «Про затвердження Правил експлуатації та типових форм належності вогнегасників»;
11. пункт 4, розділу I, підпункт 4, пункту 2.1, глави 2, розділу V, ППБУ Для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного не проведено випробування на тиск та витрату води з оформленням акта;
12. підпункт 9, пункту 2.1, глави 2, розділу V, ППБУ Біля місць розташування пожежних гідрантів і водойм не встановлено покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів» з нанесенням на них для пожежного гідранта - літерного індексу ПГ, цифрових значень відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначення виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева); для пожежної водойми - літерного індексу ПВ, цифрових значень запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми;
13. пункт 4, розділу І, підпункт 2, пункту 2.2, глави 2, розділу V, Пожежні кран- комплекти не укомплектовано пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, а також важелем для полегшення відкривання вентиля;
14. пункт 4, розділу І, підпункт 9, пункту 2.2, глави 2, розділу V, ППБУ Не проведено технічне обслуговування і перевірку пожежних кран-комплектів на працездатність шляхом пуску води 3 реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування (пожежні кран- комплекти знаходяться в несправному стані);
15. пункти 2-4, розділу II, ППБУ Відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) не встановлено протипожежний режим та не розроблено та не затвердженено керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою загальнообєктову інструкцію про заходи пожежної безпеки та для кожного приміщення об'єкта;
16. пункт 15, пункт 16, розділу II, ППБУ Посадовими особами та працівниками не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки;
17. пункт 5.1, глави 5, розділу VI Адміністрацією не забезпечено ознайомлення усіх громадяни, котрі прибувають до будинків для тимчасового проживання людей з основними вимогами пожежної безпеки (під розпис);
18. пункт 5.1, глава 5, розділ VI, ППБУ у житлових номерах, кімнатах будинків для тимчасового проживання людей не вивішені на видимих місцях: інформацію про місця розміщення первинних засобів пожежогасіння, а також необхідний пояснювальний текст і пам'ятки про дії на випадок виникнення пожежі та стислу пам'ятка для мешканців про правила пожежної безпеки;
19. пункт 8 частини першої статті 20 КЦЗУ Не здійснено навчання керівного складу та працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної безпеки;
20. пункт 3, глави 6, розділу V, ПТБ У приміщеннях та на шляхах евакуації, на видних місцях не вивішені відповідні інструкції, щодо порядку забезпечення техногенної безпеки та дій працівників об'єкта у разі виникнення надзвичайної ситуації.
14.06.2019 Бородянським районним відділом Головного управління ДСНС України у Київській області винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Релігійній організації «Об'єднання іудейських релігійних організацій України».
Враховуючи те, що під час проведення перевірки було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей позивач звертається до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівель та споруд безпеки Релігійної організації «Об'єднання іудейських релігійних організацій України».
Вирішуючи спір по суті, суд виходив з такого.
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Пунктом 12 частини першої статі 67 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежо небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно з частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Підстави для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів визначені в статті 70 Кодексу цивільного захисту України.
Частиною сьомою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Отже, за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва орган державного нагляду звертається з позовом до адміністративного суду, а у разі необхідності вжиття інших заходів реагування (тобто не зупинення роботи) орган державного нагляду складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Таким чином, звернення контролюючого органу до суду щодо вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування - не єдиний спосіб впливу на порушника та уникнення небезпеки персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій, оскільки позивач наділений відповідними повноваженнями державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, у тому числі повноваженнями застосування до суб'єктів господарювання певних заходів реагування (зокрема, складання приписів, протоколів, розпоряджень про усунення виявлених порушень вимог техногенної та пожежної безпеки), з огляду на що захід реагування у вигляді повного зупинення будівництва об'єкту підприємства до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Отже, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених відповідних заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
Суд встановив, що згідно з наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області від 30.06.2021 №791 (з основної діяльності) Про проведення позапланових перевірок, вирішено провести позапланові перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, зокрема Релігійної організації «Об'єднання іудейських релігійних організацій України» за адресою розташування об'єкта перевірки Київська область, Бородянський район, смт. Пісківка, вул. Філіпова, 2.
02.07.2021 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Релігійної організації «Об'єднання іудейських релігійних організацій України» за адресою розташування об'єкта перевірки Київська область, Бородянський район, смт. Пісківка, вул. Філіпова, 2 був складений акт №730.
За результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) встановлено наявність порушень вимог законодавства:
1. підпункт 1.2, пункту 1, глави 1, розділу V, ППБУ Будівлі та споруди (корпуси № 1 та № 4, будівлю їдальні, будівлю персоналу, будівля для тимчасового проживання з приміщеннями медичного пункту) не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5- 56:2014 "Системи протипожежного захисту";
2. пункт 2.2, глави, 2, розділу III, пункт 1.4, пункт 1.1, глави 1, розділу V, пункт 4, розділу І, ППБУ Системи протипожежного захисту (автоматична пожежна сигналізація) у будівлі корпусу № 2 знаходиться в несправному стані і не утримується в постійній готовності до виконання роботи, відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;
3. пункт 2.5, пункт 2.6, глави 2, розділу III, ППБУ Дерев'яні конструктивні елементи у будівлях, не оброблено засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності;
4. пункт 2.31, глави 2, розділу III, ППБУ Шляхи евакуації не забезпечено евакуаційним освітленням;
5. пункт 1.21, глави 1, розділу IV, ППБУ Будівлі, споруди та зовнішні установки не захищено пристроями від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів;
6. пункт 1.6, глави 1, розділу IV, ППБУ З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;
7. пункт 1.8, пункт 1.18, главам1, розділу IV, ППБУ Допущено улаштування та експлуатацію тимчасових електромереж;
8. пункт 1.7, глави 1, розділу IV, ППБУ В електропроводках відгалужувальні та з'єднувальні коробки не закрито кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів;
9. пункт 3.6, глави 3, розділу V, ППБУ Територія та приміщення не дозабезпечено необхідною кількістю первинних засобів пожежогасіння: вогнегасниками, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку, відповідно наказу МВС України від 15.01.2018 № 25 «Про затвердження Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників», Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 р. за №225/31677;
10. пункт 4, розділу І, пункти 3.10, 3.17. 3.19, глави 3, розділу V, ППБУ Не організовано технічне обслуговування вогнегасників відповідно наказу МВС України від 15.01.2018 № 25 «Про затвердження Правил експлуатації та типових форм належності вогнегасників»;
11. пункт 4, розділу I, підпункт 4, пункту 2.1, глави 2, розділу V, ППБУ Для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного не проведено випробування на тиск та витрату води з оформленням акта;
12. підпункт 9, пункту 2.1, глави 2, розділу V, ППБУ Біля місць розташування пожежних гідрантів і водойм не встановлено покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів» з нанесенням на них для пожежного гідранта - літерного індексу ПГ, цифрових значень відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначення виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева); для пожежної водойми - літерного індексу ПВ, цифрових значень запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми;
13. пункт 4, розділу І, підпункт 2, пункту 2.2, глави 2, розділу V, Пожежні кран- комплекти не укомплектовано пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, а також важелем для полегшення відкривання вентиля;
14. пункт 4, розділу І, підпункт 9, пункту 2.2, глави 2, розділу V, ППБУ Не проведено технічне обслуговування і перевірку пожежних кран-комплектів на працездатність шляхом пуску води 3 реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування (пожежні кран- комплекти знаходяться в несправному стані);
15. пункти 2-4, розділу II, ППБУ Відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) не встановлено протипожежний режим та не розроблено та не затвердженено керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою загальнообєктову інструкцію про заходи пожежної безпеки та для кожного приміщення об'єкта;
16. пункт 15, пункт 16, розділу II, ППБУ Посадовими особами та працівниками не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки;
17. пункт 5.1, глави 5, розділу VI Адміністрацією не забезпечено ознайомлення усіх громадяни, котрі прибувають до будинків для тимчасового проживання людей з основними вимогами пожежної безпеки (під розпис);
18. пункт 5.1, глава 5, розділ VI, ППБУ у житлових номерах, кімнатах будинків для тимчасового проживання людей не вивішені на видимих місцях: інформацію про місця розміщення первинних засобів пожежогасіння, а також необхідний пояснювальний текст і пам'ятки про дії на випадок виникнення пожежі та стислу пам'ятка для мешканців про правила пожежної безпеки;
19. пункт 8 частини першої статті 20 КЦЗУ Не здійснено навчання керівного складу та працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної безпеки;
20. пункт 3, глави 6, розділу V, ПТБ У приміщеннях та на шляхах евакуації, на видних місцях не вивішені відповідні інструкції, щодо порядку забезпечення техногенної безпеки та дій працівників об'єкта у разі виникнення надзвичайної ситуації.
14.06.2019 Бородянським районним відділом Головного управління ДСНС України у Київській області винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Релігійній організації «Об'єднання іудейських релігійних організацій України».
Частиною третою статті 55 Кодексу цивільного захисту України визначено, що забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Відповідно до пунктів 32-33 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України, пожежа - неконтрольований процес знищування або пошкодження вогнем майна, під час якого виникають чинники, небезпечні для істот та навколишнього природного середовища; пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Відповідно до пункту 43 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.
Згідно з пунктом 26 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечний чинник - це складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.
Суд зазначає, що в контексті вищенаведених норм настання реальної загрози життю та здоров'ю людей слід пов'язувати з обставинами, які можуть призвести до займання, розповсюдження вогню, виникнення аварій (катастроф) та з впливом небезпечних факторів, які породжують вказані явища.
Отже, пожежі відносяться до надзвичайних ситуацій, а загроза життю та здоров'ю людей виникає не лише при наявності порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що безпосередньо можуть до неї призвести, але й за наявності інших порушень по нездійсненню заходів щодо захисту людей від шкідливого впливу небезпечних чинників при вже виниклій пожежі або підвищують ризик розвитку пожеж.
У постанові Верховного Суду від 18 вересня 2018 року у справі №826/12258/14 зазначено, що захід реагування у вигляді повного зупинення є виключним заходом, обрання якого є можливим у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
При цьому, згідно з пунктом 35-36 постанови Верховного Суду від 28 лютого 2019 року по справі №810/2400/18 та постанови Верховного Суду від 05 лютого 2020 року по справі №160/1739/19, недодержання суб'єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення. Забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров'я та власності від невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій має пріоритетне значення.
У пункті 41 постанови Верховного Суду від 31 липня 2019 року по справі № 2040/6351/18 вказано, що законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд зазначає, що наявні порушення, які відображені в акті перевірки за результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) від 02.07.2021 №730, стосуються протипожежних норм, становлять реальну небезпеку та створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Також, зважаючи на те, що в матеріалах справи відсутні відомості, що відповідачем усунуті порушення вимог пожежної безпеки в приміщенні, де перебувають люди, суд вважає недопустимою експлуатацію такого до повного усунення виявлених перевіркою порушень.
При цьому суд вказує, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень. Такий захід реагування має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення суб'єктом господарювання виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Цей захід не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю людей.
З огляду на вищевикладене та враховуючи порушення відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, суд дійшов висновку про необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Суд звертає увагу, що відповідач має право після усунення порушень звернутися до органу державного нагляду (контролю), який ініціював зупинення, з повідомленням про їх усунення.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд
позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівель та споруд Релігійної організації “Об'єднання іудейських релігійних організацій України» за адресою: Київська область, Бородянський район, смт. Пісківка, вул. Філіпова, 2, шляхом зобов'язання Релігійної організації “Об'єднання іудейських релігійних організацій України» (код ЄДРПОУ 20061848, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Щекавицька, 29) повністю зупинити експлуатацію вказаного об'єкта до повного усунення порушень зазначених в акті позапланової перевірки від 02.07.2021 року № 730.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду першої інстанції набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набуває чинності після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Мричко Н.І.