Рішення від 05.11.2025 по справі 300/6485/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" листопада 2025 р. справа № 300/6485/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боброва Ю.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Груб'як О.С. в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення з військового обліку у зв'язку з визнанням непридатним до військової служби та зобов'язання внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вказані відомості.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до відомостей військового квитка позивач, 10.02.2003 року рішенням призовної (медичної) комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 визнаний непридатним до військової служби та відповідно до підпункту 3 частини 6 статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» виключений з військового обліку за станом здоров'я. Так пунктом 3 частини 6 статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», передбачено виключення з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки громадяни, які визнані непридатними до військової служби. Проте, позивач на даний час, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у за стосунку “Резерв+», перебуває на обліку у як військовозобов'язаний. Позивач неодноразово звертався до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про внесення відомостей про виключення його з військового обліку, однак у задоволеній такої заяви йому було відмовлено. Зазначає, що виключені з військового обліку громадяни не є військовослужбовцями, виключення унеможливлює повернення таких осіб на відповідний облік. Тому вважає вказану відмову безпідставною та протиправною та просить задовольнити позов.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач скористався правом на подання відзиву згідно якого просив у задоволенні позову відмовити, оскільки підставою для внесення відповідних відомостей про непридатність до військової служби та виключення з військової служби є довідка ВЛК та відповідна заява військовозобов'язаного. Однак, всі документи військовозобов'язаних за 2022-2024, зокрема Журнали реєстрації тимчасових посвідчень, книги протоколів ВЛК були вилучені в рамках кримінального провадження ТУ ДБР у м. Києві, а тому внести відповідні зміни до реєстру неможливо.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, дослідивши і оцінивши докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до відомостей військового квитка серії НОМЕР_1 від 08.06.2022 взятий 18.01.2023 на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Рішенням Голосіївської військово-лікарської комісії позивач 10.02.2023 визнаний непридатним до військової служби та 10.02.2023 виключений з військового обліку на підставі вимог пунктом 3 частини 6 статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» - за станом здоров'я (а.с. 12-17).

Вказане також підтверджується довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 10.02.2023 №782 та довідкою ІНФОРМАЦІЯ_5 від 13.02.2023 №2/4/369 (а.с. 20-21).

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та електронного військово-облікового документа із застосунку “Резерв+» позивач перебуває на обліку у 2 відділі ІНФОРМАЦІЯ_6 як військовозобов'язаний (а.с. 22).

Позивачем зазначено, що він неодноразово звертався до відповідача із заявами про внесення виправлення в реєстр та внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Так, 14.07.2025 позивач, шляхом направлення листа на електронну адресу, звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення його з військового обліку, відповідно до даних військового квитка серії НОМЕР_1 від 08.06.2022 (а.с. 33-34).

16.07.2025 представником позивача направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву із проханням про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення його з військового обліку. До вказаної заяви додано копії військового квитка, довідку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 10.02.2023 №782 та довідку ІНФОРМАЦІЯ_5 від 13.02.2023 №2/4/369 (а.с. 30-31).

Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено позивача про неможливість надання чи спростування інформації про видачу документів на виключення з військового обліку у зв'язку з тим, що представниками Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, в рамках досудового розслідування кримінального провадження за №62024100130000414 від 07 березня 2024 року, під час проведення слідчих (розшукових) дій у ІНФОРМАЦІЯ_7 , було вилучено облікові картки, відомості видачі тимчасового посвідчень, картки обстеження та медичного огляду, постанови та книги протоколів ВЛК військовозобов'язаних громадян з 2022 по 2024 роки.

22.08.2025 позивач також звертався із заявами до ІНФОРМАЦІЯ_8 та Міністра оборони України про необхідність вирішення даного питання та внесення відповідних змін (а.с. 37-40).

Листом від 01.09.2025 ІНФОРМАЦІЯ_9 , який направлено позивачу ІНФОРМАЦІЯ_10 , повідомлено, що згідно записів військового квитка позивач з 18.01.2023 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 , де 10.02.2023 пройшов ВЛК та був виключений з військового обліку за станом здоров'я. Рекомендовано для внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 35-36)

Позивач вважаючи бездіяльність відповідача щодо внесення відомостей до реєстру про виключення його з військового обліку протиправною, звернувся до суду за захистом порушених прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, у відповідності до норм матеріального права, які їх регулюють, з урахуванням фактичних обставин справи, суд установив наступне.

Відповідно до статті 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Згідно із статтею 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає, зокрема, дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону №2232-XII).

За приписами частини 8 статті 2 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.

Згідно з частинами 1, 3 та 4 статті 33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.

Відповідно до частини 5 статті 33 Закону №2232-XII військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункт 3 частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Як встановлено судом, ОСОБА_2 , згідно відомостей військового квитка серії НОМЕР_1 від 08.06.2022, рішенням Голосіївської військово-лікарської комісії позивач 10.02.2023 визнаний непридатним до військової служби та 10.02.2023 виключений з військового обліку на підставі вимог пунктом 3 частини 6 статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» - за станом здоров'я.

Суд звертає увагу, що виключені з військового обліку громадяни не є військовослужбовцями, виключення їх з обліку унеможливлює повернення таких осіб на відповідний облік.

Слід зазначити, що аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 21.05.2025 у справі №280/2880/24 та зазначив, що поняття «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку» не є тотожними. Різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку. З аналізу положень Закону № 2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі положення №154).

Відповідно до пункту 1 вказаного Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

За змістом положень пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам, розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Таким чином, з аналізу наведених вище правових норм слідує, що до завдань територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки серед іншого належить ведення військового обліку військовозобов'язаних та розгляд звернень громадян, у тому числі і з цих питань.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі Порядок №1487), визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.

Відповідно до пункту 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно із пунктом 22 Порядку № 1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно із пунктом 81 Порядку №1487 особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16.03.2017 №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII).

Статтею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно з частиною восьмою статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Згідно з ч. 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII,органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Згідно ч. 3 ст. 14 Закону № 1951 актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Зі змісту наведених норм слідує, що ІНФОРМАЦІЯ_11 - є органом ведення Реєстру. Тобто згідно Закону №1951-VIII визначено його обов'язок вносити відповідні відомості про військовозобов'язаного та відповідач наділений повноваженнями забезпечення актуалізації бази даних Реєстру.

Пунктом 2 частини 1 статті 9 Закону №1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Відповідно до пункту 8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 (далі - Порядок №559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності), зокрема:

відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;

відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку).

Згідно з абзацом 5 пункту 7 Порядку №559, у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

За змістом п. 5 Порядку № 559 військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу, в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

Як встановлено судом, позивач відповідно до відомостей військового квитка серії НОМЕР_1 від 08.06.2022, взятий 18.01.2023 на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_4 та 10.02.2023 рішенням ІНФОРМАЦІЯ_12 , за станом здоров'я визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, на підставі статей 39а, 38б, 66Б, 41в, 52-г графи ІІ розділу хвороб наказ МОУ від 14.08.2008 №402.

Зазначене підтверджується довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 10.02.2023 №782 та довідкою ІНФОРМАЦІЯ_5 від 13.02.2023 №2/4/369, у яких також зазначено, що позивач 10.02.2023 за станом здоров'я визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с. 20-21).

Також відповідно до військового квитка серії НОМЕР_1 від 08.06.2022 міститься запис, у розділі VI відмітки про військовий облік, про виключення 10.02.2023 позивача з військового обліку відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» (а.с. 17).

Проте, судом встановлено, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та електронного військово-облікового документа із застосунку “Резерв+» позивач перебуває на обліку у 2 відділі ІНФОРМАЦІЯ_6 як військовозобов'язаний.

Тобто, дані військового квитка та відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є різними.

На звернення позивача, зокрема, 16.07.2025 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення його з військового обліку, відповідачем зазначених відомостей не внесено.

Також частиною 9 статті 14 Закону №2232-XII на час виключення було установлено, що на районні (міські) комісії з питань приписки покладаються, серед іншого, зняття з військового обліку призовників та взяття на військовий облік військовозобов'язаних громадян, яких за станом здоров'я визнано непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час; виключення з військового обліку громадян, яких за станом здоров'я визнано непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

За таких обставин, у зв'язку з визнанням військово-лікарською комісією непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку позивач підлягав виключенню відповідачем з військового обліку у відповідному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», що, відповідно, зобов'язує і внесення уповноваженим органом відповідних відомостей про такі обставини до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Суд також зазначає, що відповідачем не спростовано вказані медичні документи, не заперечив факт їх наявності або скасування відповідного рішення ВЛК стосовно позивача та не зазначено про недійсність даних документів. Такі документи містять відповідні печатки відповідача та підписи відповідальних осіб.

Щодо твердження відповідача про неможливість внесення зазначених відомостей, оскільки документи військовозобов'язаних за 2022-2024 рік вилучені в рамках кримінального провадження №62024100130000414 від 07 березня 2024 року суд зазначає, що відповідачем на підтвердження зазначених обставин не надано жодних доказів (протоколу огляду, вилучення документів, зокрема щодо позивача), та не вказано на якій стадії перебуває кримінальне провадження (досудове розслідування), чи воно завершено.

При цьому відповідачем зазначено про вилучення книг протоколів ВЛК, журналу реєстрації тимчасових посвідчень, хоча у позивача наявний військовий квиток, а відомості про військовозобов'язаних також містяться у особовій справі військовозобов'язаного, обліково-послужних картках до військового квитка.

Також відповідачем не спростовано свою бездіяльність щодо внесення відповідних відомостей до реєстру одразу (тобто 10.02.2023) після визнання позивача непридатним до військової служби та виключення позивача з військового обліку, хоча документи вилучені тільки у березні 2024 року.

На переконання суду позивач не повинен відповідати за дії посадових осіб, які вилучили належну йому медичну документацію.

Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Приписами частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Так відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду доказів та не довів правомірності дій чи бездіяльності щодо внесення актуальних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Натомість позивачем доведено обставин на яких грутуються його позовні вимоги.

Відтак, бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання непридатним до військової служи та виключення з 10.02.2023 з військового обліку ОСОБА_2 на підставі вимог п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» - за станом здоров'я є протиправною, а тому слід зобов'язати відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання непридатним до військової служи та виключення з 10.02.2023 з військового обліку ОСОБА_2 на підставі вимог п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» - за станом здоров'я.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що у відповідності до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наведене, слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивачки судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, - статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання непридатним до військової служи та виключення з 10.02.2023 з військового обліку ОСОБА_2 , на підставі вимог п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» - за станом здоров'я .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_11 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання непридатним до військової служи та виключення з 10.02.2023 з військового обліку ОСОБА_2 на підставі вимог п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» - за станом здоров'я.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ;

відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_11 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 .

Суддя /підпис/ Бобров Ю.О.