Рішення від 04.11.2025 по справі 200/6548/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2025 року Справа№200/6548/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання рішення протиправним, зобов'язання повторно розглянути заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Просив суд: 1) визнати протиправним рішення комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене Протоколом № 15/16 від 19.08.2025 року щодо відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі пункту 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за його заявою від 08.08.2025 року та скасувати; 2) зобов'язати комісію з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.08.2025 року про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за пунктом 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25 серпня 2025 року ним отримано повідомлення № 15/787 від 22.07.2025 року за яким Протоколом комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.08.2025 року № 15/16 позивача у сьоме відмовлено у наданні відстрочки у зв'язку з неможливістю направлення ОСОБА_1 на військово- лікарську комісію та у зв'язку з захопленням м. Курахово та неможливістю здійснення ІНФОРМАЦІЯ_4 своїх функцій у зв'язку з цим.

Позивач вважає, що рішення комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_5 оформлене протоколом № 15/16 від 19.08.2025 року щодо відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі пункту 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є протиправним та підлягає скасуванню.

01 вересня 2025 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, в якій просив відмовити ОСОБА_1 у задоволенні його вимог, мотивуючи це тим що 22 серпня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_6 провів засідання комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаному відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. На засіданні була розглянута заява ОСОБА_1 від 08.08.2025 року та прийнято рішення про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відповідач зазначає, що під час вивчення заяви ОСОБА_1 від 08.08.2025 року та документів до неї, військовозобов'язаного ОСОБА_1 не можливо розглянути питання щодо його відстрочки від призову, у зв'язку з його неявкою до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Заява з підтверджуючими документами подані та завірені не належним чином та не відповідають вимогам чинного законодавства. Окрім того заявник не знаходиться на зазначеній у заяві території. У пакеті документів які надав заявник надана копія ухвали у якій зазначається про позбавлення батьківських прав колишньої дружини ОСОБА_1 , хоча повинно бути саме рішення суду, а тому Комісією було прийняте рішення про відмову позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 вересня 2025 року було відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи № 200/6548/25 за правилами загального позовного провадження.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_3 .

Відповідно до паспортних даних, позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_3 .

ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку відповідача, що не спростовується сторонами та доведено даними додатку Резерв+ станом на 24.05.2025 року. Адреса позивача в ньому зазначена як: АДРЕСА_4 .

Рішенням Мар'їнського районного суду Донецької області від 07.07.2022 року у справі № 237/1239/22 задоволено позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , розірваний шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та встановлено місце проживання та подальше самостійне виховання неповнолітнього ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Додатковим рішенням Мар'їнського районного суду Донецької області від 12.01.2023 року у справі № 237/1239/22 відібрано неповнолітніх дітей ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_9 у матері ОСОБА_2 без позбавлення батьківських прав.

Ухвалою Мар'їнського районного суду Донецької області від 13.04.2023 року у справі № 237/1239/22 виправлено помилку в додатковому рішенні від 12.01.2023 року та вирішено відібрати неповнолітнього ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_9 у матері ОСОБА_2 з позбавленням батьківських прав.

Ухвалою Мар'їнського районного суду Донецької області від 26.05.2025 року у справі № 237/1239/22 відмовлено у відкритті провадження за заявою в.о. міського голови, секретаря ради Медведєвої Лілії, яка діє в інтересах Курахівської міської ради Покровського району Донецької області про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Мар'їнського районного суду Донецької області від 07.07.2022 року у справі № 237/1239/22 та додаткового рішення Мар'їнського районного суду Донецької області від 12.01.2023 року у справі № 237/1239/22 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу та визначення місця проживання малолітньої дитини.

Позивач на підставі зазначеного рішення Мар'їнського районного суду Донецької області неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявами про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, однак відповідач щоразу йому відмовляв, у зв'язку з чим він щоразу звертався до суду.

В червні 2024 року ОСОБА_1 подав заяву від 10.06.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо надання йому відстрочки від мобілізації, але вона не була розглянута.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2024 року по справі № 200/6521/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо нерозгляду заяви від 10.06.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, зобов'язання розглянути заяву від 10.06.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, у строк, встановлений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 - задоволено повністю: 1) визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 10.06.2024 року про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації; 2) зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.06.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, у строк, встановлений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560.

19 листопада 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, проте ІНФОРМАЦІЯ_10 не розглянув вказану заяву, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2025 року по Справі № 200/8384/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо нерозгляду заяви від 10.06.2024 року щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, зобов'язання розглянути заяву від 19.11.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, у строк, встановлений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 - задоволено повністю: 1) визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 19.11.2024 року про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації; 2) зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_11 розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.11.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, у строк, встановлений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560.

17 лютого 2025 року на виконання Рішення суду від 12 листопада 2024 року по справі № 200/6521/24 заява ОСОБА_1 від 10.06.2024 року була розглянута та від ІНФОРМАЦІЯ_3 направлено повідомлення від 14.02.2025 року, яким позивача сповіщено про відмову в наданні відстрочки на підставі Протоколу від 13.02.2025 року № 3 та в повідомленні від 14.02.2025 року вказано підстави відмови: у зв'язку з тим, що військовозобов'язаний надав не повний комплект документів. А саме відсутній військово-обліковий документ встановленого зразку, «також до участі в розгляді даної справи судом не залучався ані орган опіки та піклування Курахівської міської ради, ані орган опіки та піклування Мар'їнської міської ради. Військовозобов'язаний наданими документами не довів факт самостійного утримання та виховання дітей віком до 18 років».

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2025 року у справі № 200/8384/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо нерозгляду заяви від 10.06.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, зобов'язання розглянути заяву від 19.11.2024 року щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, у строк, встановлений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 задоволено повністю.

На виконання рішення суду відповідач відмовив ОСОБА_1 у наданні відстрочки, однак з інших підстав.

Зокрема, у протоколі № 3 від 13.02.2025 року зазначено наступне: «У зв'язку з тим, що військовозобов'язаний надав не повний комплект документів, а саме: відсутній військово-обліковий документ встановленого зразку, також до участі в розгляді даної справи судом не залучався ані орган опіки та піклування Курахівської міської ради, ані орган опіки та піклування Мар'їнської міської ради. Військовозобов'язаний наданими документами не довів факт самостійного утримання та виховання дітей віком до 18 років».

Отже, в рішенні № 3 від 13.02.2025 року та в повідомленні від 14.02.2025 року підстави для відмови в наданні відстрочки позивачу різні.

З зазначених підстав 18.02.2025 року позивач знову звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом про визнання протизаконним рішення, оформлене протоколом № 3 від 13.02.2025 року

Позивач зазначив, що за період з 10.02.2025 року по 10.04.2025 року відповідачем розглянуто 3 однакові заяви позивача з однаковими додатками та відповідачем у 3-х рішенням про відмову вказано 3 різні підстави:

- В протоколі № 3 від 13.02.2025 року підставою для відмови вказано, що позивач надав не повний пакет документів та не довів факт самостійного виховання та утримання дитини до 18 років.

- В протоколі № 4 від 20.02.2025 року підставою для відмови вказано не подання документів в повному обсязі, відсутній військово-обліковий документ, та військовозобов'язаний є порушником військового обліку, у зв'язку з ненаданням ТЦК та СП у семиденний строк інформації про зміну персональних даних (невідоме фактичне місце проживання). Також в протоколі № 4 від 20.02.2025 року відсутня підстава не доведеність самостійного виховання дітей до 18 років.

- В протоколі № 15/2 від 04.04.2025 року підставою для відмови вказано: факт самостійного утримання та виховання дітей віком до 18 років ОСОБА_1 не доведено. Заява з підтверджуючими документами подані та завірені не належним чином та не відповідають вимогам чинного законодавства.

Отже, в протоколі № 15/2 від 04.04.2025 року відсутня підстава відсутності військово-облікового документу та наявність порушення військового обліку, у зв'язку з ненаданням ТЦК та СП у семиденний строк інформації про зміну персональних даних (невідоме фактичне місце проживання).

Розпорядженням № 15/285 від 31.03.2025 року виданим керівником ІНФОРМАЦІЯ_6 полковником ОСОБА_5 зобов'язано керівника ТОВ ФК «Прогресивні фінанси», на якому працював позивач, оповістити та забезпечити прибуття ОСОБА_1 в ІНФОРМАЦІЯ_10 06.04.2025 року о 9.30 для уточнення військово-облікових даних та проходження медичного огляду.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/2380/25 від 14.07.2025 року визнано протиправним Розпорядження керівника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.03.2025 року № 15/285.

10 квітня 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_3 отримано Повідомлення від 10.04.2025 року № 15/308 за яким на виконання Рішення Донецького окружного адміністративного суду 11 лютого 2025 року по справі № 200/8384/24 розглянута заява від 19.11.2024 року та позивачу відмовлено в наданні відстрочки на підставі Протоколу комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 № 15/2 від 04.04.2025 року.

В Повідомленні від 10.04.2025 року підставою для відмови вказано: факт самостійного утримання та виховання дітей віком до 18 років ОСОБА_1 не доведено. «Заява з підтвердними документами подані та завірені не належним чином та не відповідають вимогам чинного законодавства».

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/2626/25 від 10.07.2025 року визнане протиправним рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 оформлене Протоколом № 15/2 від 04.04.2025р та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 повторно розглянути заяву позивача від 19.11.2024 року.

10 травня 2025 року ОСОБА_1 знову звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відстрочення від мобілізації та позивачу було відмовлено Протоколом Комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 20.05.2025 року № 15/4 у зв'язку з неможливістю направлення його на військово- лікарську комісію, та у зв'язку з тим, що м. Курахове було окуповано, та позивач не може там проживати.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/2626/25 від 10.07.2025 року визнано протиправним та скасовано рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , ухвалене протоколом від 20.05.2025 року № 15/4 та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_11 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 4 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з урахування висновків суду, викладених у цьому рішенні.

22 травня 2025 року ОСОБА_1 подав заяву про надання відстрочки.

04 червня 2025 року позивач отримав повідомлення № 15/493 від 04.06.2025 року за яким Протоколом комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03.06.2025 року № 15/6 позивачу відмовлено у наданні відстрочки від мобілізації у зв'язку з неможливістю направлення останнього на військово-лікарську комісію, та у зв'язку з тим, що м. Курахове було окуповано та позивач не може там проживати.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/4185/25 від 19.08.2025 року визнано протиправним рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 оформлене Протоколом від 03.06.2025 року № 15/6 та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.05.2025 року.

08 серпня 2025 року позивачем подана заява про надання відстрочки.

25 серпня 2025 року позивач отримав повідомлення № 15/787 від 22.07.2025 року за яким Протоколом комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.08.2025 року № 15/16 ОСОБА_1 відмовлено у наданні відстрочки у зв'язку з неможливістю направлення його на військово-лікарську комісію та у зв'язку з захопленням м. Курахово та неможливістю здійснення ІНФОРМАЦІЯ_4 своїх функцій у зв'язку з цим.

Отже, ОСОБА_1 вважає, що рішення комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_5 оформлене протоколом № 15/16 від 19.08.2025 року щодо відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі пункту 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є протиправним, у зв'язку із чим звернувся до суду.

Отже, спірним питання даної справи є правомірність дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 при відмові у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 .

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Згідно із Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан, відповідно до Указу Президента України № 65/2022 від 24.02.2022 року в Україні оголошено та проводиться загальна мобілізація.

Відповідно до приписів статті 2 Закону України № 3543-XII, правовою основою мобілізаційної підготовки та мобілізації є Конституція України, Закон України «Про оборону України», цей та інші закони України, а також видані відповідно до них нормативно-правові акти.

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Відповідно до статті 1 Закону № 3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.

Частиною 8 статті 4 Закону № 3543-XII передбачено, що з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 року «Про загальну мобілізацію» постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

З 05 січня 2023 року механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування м форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначає Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487 (далі - Порядок № 1487, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 2 Порядку № 1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з пп. 8 п. 1 Правил військового обліку (додаток 2 до Порядку № 1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, Зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року № 154 (далі - Положення № 154, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з п. 2 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

За змістом п. 7 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Пунктом 8 Положення № 154 визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Відповідно до п. п. 9 Положення № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Згідно з пунктом 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Аналіз наведеного свідчить про те, що до повноважень районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов'язаним відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку.

Таким чином, саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560), який серед іншого, визначає процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Відповідно до пунктів 56-58 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним, які перебувають на військовому обліку в розвідувальних органах, СБУ, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період наказами керівників відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ утворюються відповідні комісії. Надання військовозобов'язаним відстрочок комісіями, утвореними в розвідувальних органах, СБУ, здійснюється відповідно до цього Порядку.

Питання надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, за підприємствами, установами і організаціями, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, комісією не розглядаються.

За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Відповідні органи, в яких працюють посадові (службові) особи, зазначені у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, надсилають завірену копію довідки про надання таким особам відстрочки (додаток 6) до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, у якому така особа перебуває на військовому обліку..

За приписами пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відстрочка посадовим (службовим) особам, зазначеним в підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, надається на строк їх перебування на відповідній посаді територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, зазначеним в абзаці другому пункту 58 цього Порядку. У разі звільнення зазначених посадових (службових) осіб чи переведення на посаду, не зазначену в підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, відповідний орган державної влади, інший державний орган в одноденний строк інформує шляхом надсилання листа відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, який оформив військовозобов'язаному відстрочку, для її анулювання, а також територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління або регіональний орган СБУ або відповідний підрозділ розвідувальних органів, у яких така особа перебуває на військовому обліку.

Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

Додатком 5 до Порядку № 560 визначено перелік документів, які подаються військовозобов'язаними для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

22 серпня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_6 провів засідання комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаному відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. На засіданні було розглянута заява ОСОБА_1 від 08.08.2025року та прийнято рішення про відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Комісією було прийняте рішення відмовити ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, оскільки під час вивчення заяви ОСОБА_1 від 08.08.2025 року та документів до неї, було з'ясовано, що військовозобов'язаному ОСОБА_1 неможливо надати відстрочку у зв'язку з неявкою до ІНФОРМАЦІЯ_1 та неможливістю направлення на ВЛК.

Крім того, заява позивача з підтверджуючими документами подані та завірені не належним чином та не відповідають вимогам чинного законодавства. Окрім того заявник не знаходиться на зазначеній у заяві території. У пакеті документів які надав заявник надана копія ухвали у якій зазначається про позбавлення батьківських прав колишньої дружини ОСОБА_1 , хоча повинно бути саме рішення суду.

Отже, комісією було прийняте рішення відмовити ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Стосовно доказів виконання ухвали про виправлення описки у справі № 237/1239/22, якою колишню дружину позивача позбавлено батьківських прав, суд зазначає, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2025 року витребувано докази у Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо перетину державного кордону громадянами України - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_9 у період з 24.02.2022 року по 01.09.2025 року із зазначенням особи яка їх супроводжувала під час перетину державного кордону, у разі такого перетину.

Листом від 23.09.2025 року суду надіслано витяг за наявною у Базі даних інформації щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України громадянами України в період з 24.02.2022 по 01.09.2025 (станом на 15:30). Зокрема, у вказаний період діти позивача 38 разів перетинали кордон на в'їзд і виїзд, востаннє 01.07.2025 року на транспортних засобах: в основному - AI9152PE, AI4254OC - автомобіль OPEL - ZAFIRA, 1999, який, зокрема належить фізичній особі, зареєстрованій у Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області (4 рази), паром NOVIODUNUM1 (IСАКЧА (Румунія) - ОРЛIВКА (Україна) (4 рази), поїзд 34 БУДАПЕШТ-ЧОП та ЧОП-ЗАХОНЬ (по одному разу), 33 МУКАЧЕВО-БУДАПЕШТ) (1 раз).

Водночас, особу, яка здійснювала супровід дітей позивача під час перетину державного кордону, в листі від 23.09.2025 року не зазначено. Разом з тим, позивач не може бути такою особою в силу того, що має статус військовозобов'язаного.

Вказані факти також були дослідженні при розгляді Донецьким окружним адміністративним судом справи № 200/5519/22.

У свою чергу, Порядком № 560 встановлено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Зокрема, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 23 зазначеного Закону слід надати свідоцтво про народження дитини (дітей) із зазначенням батьківства військовозобов'язаного та один із документів: свідоцтво про смерть одного з батьків або рішення суду про оголошення одного із батьків померлим, або рішення суду про позбавлення одного з батьків батьківських прав, або рішення суду про визнання одного із батьків безвісти відсутнім, або вирок суду, за яким особа відбуває покарання у місцях позбавлення волі, або документи, які підтверджують, що особа самостійно виховує та утримує дитину (рішення суду про встановлення факту самостійного виховання дитини або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України).

Відповідно до частини першої статті 258 ЦПК України судовими рішеннями є: 1) ухвали; 2) рішення; 3) постанови; 4) судові накази.

ОСОБА_1 надано відповідачу ухвалу Мар'їнського районного суду Донецької області у справі № 237/1239/22, яка не є судовим рішенням у розумінні ЦПК України, та яка не містить доказів підтвердження самостійного виховання неповнолітніх дітей. Зокрема, таким належним і допустимим доказом може бути саме рішення, а не ухвала суду про встановлення факту про самостійне виховання позивачем його неповнолітніх дітей.

Ухвала Мар'їнського районного суду Донецької області від 13.04.2023 року у справі № 237/1239/22, якою виправлено помилку в додатковому рішенні від 12.01.2023 року та вирішено відібрати неповнолітнього ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_9 у матері ОСОБА_2 з позбавленням батьківських прав без участі органів опіки та піклування не доводить факт самостійного виховання позивачем дітей відповідно до пункту 4 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Більш того, суд зазначає, що позивач приховує своє місцезнаходження, що також унеможливлює визначити факт того, що саме на відповідача покладена у даному спорі функція вирішення питання що до надання відстрочення, як від ІНФОРМАЦІЯ_1 так і від суду, оскільки не надав витяг з реєстру територіальної громади про своє фактичне місце перебування, який був витребуваний у нього Донецьким окружним адміністративним судом ухвалою від 13 жовтня 2025 року.

Суд також вважає вказати й про те, що ОСОБА_1 повинен стати на облік вирішити всі свої питання в законний спосіб з територіальним центром комплектуванням та соціальної підтримки за фактичним місцем проживання.

Відповідно п 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 року № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки, закордонної дипломатичної установи України), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік

Відповідно до п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 року № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Отже, позивачем не виконані встановлені Законом вимоги щодо обліку військовозобов'язаних.

З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив ОСОБА_1 в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, як такому, що належним чином не підтвердив, що він самостійно виховує неповнолітніх дітей.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання рішення протиправним, зобов'язання повторно розглянути заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, є такими що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання рішення протиправним, зобов'язання повторно розглянути заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя І.М. Тарасенко