Рішення від 05.11.2025 по справі 200/7544/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2025 року Справа№200/7544/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У вересні 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить: - визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку з 01.09.2025 призначеної ОСОБА_1 пенсії; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити з 01.09.2025 нарахування і виплату ОСОБА_1 пенсії раніше призначеної пенсії у сумі 41 435,02 грн, без обмеження максимальним розміром, визначеним статтею 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI, статтею 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII, виплатити суму недоотриманої пенсії з урахуванням виплачених сум.

Ухвалою суду від 6 жовтня 2025 прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмового провадженні), витребувані докази.

На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на протиправні дії відповідача щодо зменшення розміру належної позивачу пенсії. Зазначає, що з 20.03.2024 стаття 67 Закону № 796-XII не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, також припис статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон №796-XII, зі змінами, визнано неконституційними. Також зазначає, що його право на отримання пенсії, розмір якої розрахований виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження з 01.02.1987 по 31.05.1987 встановлено та підтверджено постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2019 у справі № 0540/9383/18. Позивач вважає, що змінюючи з 01.09.2025 порядок розрахунку призначеної пенсії та зменшуючи її розмір, відповідач діяв не у межах повноважень та не у спосіб, визначений Конституцією та законами України.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що з 01.09.2025 електронна пенсійна справа ОСОБА_1 була приведена у відповідність до вимог чинного законодавства. Розмір пенсії обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, з урахуванням усіх належних надбавок і підвищень. Загальний розмір пенсійної виплати склав 10491,96 грн Проведення перерахунку на виконання Рішення КСУ від 20.03.2024 здійснюється за документами, наявними в електронній пенсійній справі на момент перерахунку, зокрема, довідок про заробітну плату в зоні відчуження в 1986-1990 роках. При аналізі матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що в матеріалах справи міститься довідка про заробітну плату від 14.12.2012 № 433 видана ТОВ «Бізнес Архів» та копії особового рахунку № НОМЕР_1 ОСОБА_1 на підставі якого видана зазначена довідка.

Відповідач посилається на те, що за результатами проведеної перевірки електронних пенсійних справ одержувачів пенсій відповідно до Закону № 796, встановлено, що довідка від 14.12.2012 № 433 видана на підставі особового рахунку № НОМЕР_1 , але згідно особового рахунку не можливо визначити кількість робочих днів (годин) за які нарахована заробітна плата, кратність, зони в яких виконувались роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Таким чином, підстави для врахування довідки про заробітну плату від 14.12.2012 № 433 відсутні. Приведення пенсії у відповідність до чинного законодавства не може кваліфікуватися як порушення прав ОСОБА_1 . Позовна вимога про зобов'язання відновити з 01.09.2025 нарахування та виплату пенсії без застосування обмеження максимального розміру є передчасною. Фактично спір у цій частині відсутній, оскільки відповідний перерахунок пенсії ще не проведено.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України НОМЕР_2 , виданого 17.04.2001.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2019 року у справі № 0540/9383/18-а скасовано рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2018 року у справі №0540/9383/18-а. Задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області щодо зменшення ОСОБА_1 з 01.08.2017 розміру пенсії та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії у розмірі 5285,04 грн з 01.08.2017. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області щодо зменшення ОСОБА_1 з 01.08.2017 розміру пенсії. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії згідно розпорядження №820170 від 27.01.2014 року про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату №433 від 14.12.2012 року, з 01.08.2017 року.

Судом апеляційної інстанції у вказаній справі встановлено наступне: «Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області та отримує пенсію по інвалідності 3 групи, призначеної відповідно до Закону України №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і має статус ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1.

Розпорядженням №820170 від 27.01.2014р. позивачеві з 01.02.2014 року було зроблено перерахунок пенсії, після якого розмір пенсії становив 5116, 52 грн. При здійсненні перерахунку відповідачем було враховано довідку про заробітну плату №433 від 14.12.2012р. на Орджонікідзевському автотранспортному підприємстві №04686.

Краматорським міським судом Донецької області 05 червня 2018 року прийнята ухвала, у відповідності до якої головний спеціаліст Управління Пенсійного фонду України в м.Краматорську Донецької області ОСОБА_2 звільнена від кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення, яке передбачене ч.2 ст.367 КК України (службова недбалість), на підставі ст.47 КК України у зв'язку з передачею її на поруки колективу Департаменту Державної архітектурно будівельної інспекції у Донецькій області за умови, що вона протягом року з дня передачі її на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.

Довідкою про результати перевірки пенсійних справ від 13 липня 2017 року по пенсійній справі позивача (№ 820170) встановлено, що відповідно до розпорядження від 27.11.2014 року, підписаного головним спеціалістом ОСОБА_2 та заступником начальника управління Васильєвою Г.М., зроблено перерахунок пенсії без заяви пенсіонера. Заявником надані виписки з особових рахунків та архівна довідка про заробітну плату за період з 01.02.1987 року по 31.05.1987 року від 14.12.2012 року №433 на Орджонікідзевському Автотранспортному підприємстві №04686. Форма довідки не відповідає постанові Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року. З урахуванням вищевказаного перерахунок пенсії зроблений неправомірно, в результаті чого виникла переплата в сумі 115379,24 грн.

Листом від 19.06.2018р. №204/г-10-01-03 позивача повідомлено про те, що на підставі зазначеної довідки пенсійну справу з 01.08.2017р. було приведено до вимог чинного законодавства і розмір пенсії став 2952,00 грн. Розмір пенсії з 01.10.2017 року після проведеного автоматизованого масового перерахунку пенсії складає 3267,00 грн».

Також суд апеляційної інстанції зазначив, що «позивачем для перерахунку пенсії було надано довідку за нормою п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», про заробітну плату для обчислення пенсії від 14.12.2012 року №433, яка видана ТОВ «Бізнес Архів» за період роботи позивача з 01.02.1987 року по 31.05.1987 року на Орджонікідзевському Автотранспортному підприємстві №04686».

Крім того, суд апеляційної інстанції зазначив наступне: «позивачем була надана довідка про заробітну плату від 14.12.2012 року №433, видана ТОВ «Бізнес Архів» за період роботи позивача з 01.02.1987 року по 31.05.1987 року на Орджонікідзевському Автотранспортному підприємстві №04686.

Наведена довідка була видана на підставі переданих до архіву документів, зокрема, особистих рахунків позивача , якими підтверджені зазначені у довідці суми заробітку.

Наявність цих документів в пенсійній справі була встановлена у судовому засіданні під час дослідження пенсійної справи позивача.

Як встановлено судом, та не заперечується відповідачем, останнім оспорюється лише форма виданої довідки.

У довідці про результати перевірки пенсійних справ від 13 липня 2017 року по пенсійній справі позивача (№ 820170) зазначено, що форма архівної довідки про заробітну плату за період з 01.02.1987 року по 31.05.1987 року від 14.12.2012 року №433 на Орджонікідзевському Автотранспортному підприємстві №04686 не відповідає постанові Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що Порядок № 1210 взагалі не встановлює форму довідки.

Під час апеляційного провадження відповідачем надано лист від 19.03.2019р. №5218/04/34 у якому зазначено, що форма вказаної архівної довідки не відповідає вимогам Постанови КМ України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Невідповідність форми довідки полягає у тому, що повинно відповідати формі затв. наказом Мінсоцполітики України від 12.10.2012 року №644 та виконання п.9 Типового положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, затв. постановою КМУ від 26.09.2012 року №886.

Крім того, у наведеному листі зазначено, що наведена інформація у архівній довідці від 14.12.2012 року №43 про суму заробітку отриманого позивачем за період виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 01.02.1987 року по 31.05.1987 року є достатньою для розрахунку розміру пенсії за інвалідністю визначеному пунктами 4.9 порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, завтр. Постановою КМУ від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розрахунок пенсії проводився згідно п.4 порядку із заробітної плати, яку отримав позивач за роботу в зоні відчуження та довідки про виїзд в зону відчуження №54847 від 20.01.2011 року. Коефіцієнти відповідач розраховує самостійно, тому в довідці вони не повинні вказуватися».

З протоколів про перерахунок пенсії позивача № 914260820170 випливає, що з 01.03.2025 за наслідками проведеного перерахунку розмір пенсії позивача з надбавками становив 41435,02 грн (середньомісячний заробіток 144548.63000), а максимальний розмір пенсі (сума пенсії для виплати) 23610,00 грн. З 01.09.2025 проведено перерахунок «У зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 01.09.2025», за наслідками якого розмір пенсії з надбавками становить 10491,96 грн (середньомісячний заробіток 25861.34000).

У листі ГУ ПФУ від 23.09.2025 № 0500-0202-8/97080 адвоката позивача повідомлено про те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII. Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2- р(ІІ)/2024 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України від 08.07.2011 №3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», що поширює свою дію на Закон №796, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону №796. Указані норми, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (20.03.2024). З Урахуванням рекомендацій, наданих Міністерством соціальної політики України, щодо механізму виконання означеного Рішення, виплата пенсій, призначених відповідно до Закону №796, без обмеження максимальним розміром проводиться після перерахунку згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році». Проведення перерахунку на виконання Рішення КСУ від 20.03.2024 здійснюється за документами, наявними в електронній пенсійній справі на момент перерахунку, зокрема, довідок про заробітну плату в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Також відповідач вказав, що у зв'язку із відсутністю документів в матеріалах електронних пенсійних справ, на підставі яких можливо визначити часову тарифну ставку, нарахування та виплати премії, підстави застосування кратності по відповідній зоні небезпеки з урахуванням 100 % тарифної ставки згідно вимог постанови №207-7, підстави для врахування довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження при обчисленні пенсії відповідно до частини 1 статті 54 Закону №796 - відсутні. До надходження відсутніх документів, зазначених вище, на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх наявних в матеріалах електронної пенсійної справи документів розмір пенсії з 01.09.2025 ОСОБА_1 обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на січень відповідно року відповідно до пункту 9 Порядку № 1210.

Також до суду надані копія довідки про заробітну плату від 14.12.2012 року №433, видана ТОВ «Бізнес Архів» за період роботи позивача з лютого по травень 1987 року на Орджонікідзевському Автотранспортному підприємстві №04686 і особистий рахунок для нарахування середнього заробітку № 1687 щодо позивача, зокрема за 1987 рік.

Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності проведення органом Пенсійного фонду України перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Правовідносини щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення врегульовані Законом України від 28 лютого 1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII).

За змістом статті 1 Закону № 796-XII цей нормативно-правовий акт спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.

Державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах, зокрема, соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Так, відповідно до ч. 1 і ч. 2 статті 54 Закону № 796-XII передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986- 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Частинами 4 і 5 ст. 57 Закону № 796-XII установлено, що для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.

Судом установлено, що розмір пенсії позивача до 31.08.2025 обчислювався відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону № 796-XII, а саме із заробітку позивача.

З 01.09.2025 ГУ ПФУ перерахувало пенсію позивача. Як зазначено в листі ГУ ПФУ від 23.09.2025 № 0500-0202-8/97080 розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2025 обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Тобто відповідно до ч. 4 ст. 57 Закону № 796-XII.

Водночас суд звертає увагу на те, що застосування припису ч. 4 ст. 57 Закону № 796-XII передбачає висловлення бажанням особи, яка звернулася за пенсією.

Як випливає з обставин справи, ОСОБА_1 не висловлював бажання на розрахунок його пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Щодо наявності у позивача права на розрахунок його пенсії на підставі довідки про заробітну плату № 433 від 14.12.2012 суд зазначає, що таке право підтверджене постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 21 березня 2019 року у справі № 0540/9383/18-а.

Відповідач посилається на те, що з особового рахунку не можливо визначити кількість робочих днів (годин) за які нарахована заробітна плата, кратність, зони в яких виконувались роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Також у листі від 23.09.2025 № 0500-0202-8/97080 ГУ ПФУ зазначило, що у зв'язку з відсутністю документів в матеріалах електронних пенсійних справ, на підставі яких можливо визначити часову тарифну ставку, нарахування та виплати премії, підстави застосування кратності по відповідній зоні небезпеки з урахуванням 100 % тарифної ставки згідно вимог постанови №207-7, підстави для врахування довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження при обчисленні пенсії відповідно до частини 1 статті 54 Закону №796 відсутні.

Проте указані обставини не були перешкодою для розрахунку пенсії позивача на підставі довідки про заробітну плату від 14.12.2012 № 433 до 31.08.2025.

Відповідачем не наведено жодних обґрунтованих доводів щодо змін в законодавстві, внаслідок яких указана довідка не може використовуватися для розрахунку пенсії позивача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність перерахунку пенсії позивача з 01.09.2025 виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром суд зазначає наступне.

У статті 2 Закону України від 8 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», у редакції Закону № 1774-VIII від 06.12.2016, зазначено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати 10740 гривень.

Також у ч. 3 ст. 67 Закону № 796-XII, у редакції Закону № 1774-VIII від 06.12.2016, зазначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України від 20 березня 2024 року № 2-р(II)/2024 (справа № 3-123/2023(229/23)) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи“ від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами.

Також зазначено, що припис статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи“ від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Судом було встановлено, що всупереч наведеному Рішенню Конституційного Суду України до 31.08.2025 пенсія позивачу виплачувалася з урахуванням наведених обмежень, а саме в максимальному розмірі 23610.00 грн (десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність). Розрахований ГУ ПФУ розмір пенсії без цього обмеження становить 41435,02 грн, що підтверджується відповідним протоколом про перерахунок пенсії позивача з 01.03.2025.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на отримання пенсії в розмірі 41435,02 грн без застосування наведених обмежень максимальним розміром пенсії.

Також суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що позовна вимога про зобов'язання відновити з 01.09.2025 нарахування та виплату пенсії без застосування обмеження максимального розміру є передчасною, оскільки таке обмеження розміру пенсії застосовувалося до 31.08.2025 включно.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку з 01.09.2025 призначеної ОСОБА_1 пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.09.2025 перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 41 435,02 грн, без обмеження максимальним розміром, визначеним статтею 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI, частиною 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII, та виплатити суму недоотриманої пенсії з урахуванням виплачених сум.

Повне рішення суду складене 5 листопада 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков