Україна
Донецький окружний адміністративний суд
05 листопада 2025 року Справа№200/7061/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
15.09.2025 до Донецького окружного адміністративного суду, через систему “Електронний суд», надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 01.08.2025 № 046350020337 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до заяви про призначення пенсії від 25.07.2025;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Чернігівській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Списку № 1 затвердженого постановою КМУ № 202 від 31.03.1994, періоди роботи відповідно до записів № 6-16 трудової книжки НОМЕР_1 , з 28.05.2005 по 31.10.2019 за професіями “гірника підземного та прохідника з повним робочим днем в шахті»;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області застосувати роз'яснення Міністерства соцзахисту населення України від 20.01.1992 № 8, під час розрахунку пільгового стажу роботи по списку № 1 ( підземні Постанова № 202) по основній професії “прохідника» до періоду з 11.10.2005 по 31.10.2019, та з 03.01.2020 по 25.07.2025;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахування ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідно до заяви про призначення пенсії від 25.07.2025.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач має достатній пільговий стаж для призначення пенсії відповідно до ч. 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проте відповідач відмовив у призначенні пенсії, пославшись на відсутність необхідного пільгового стажу. Позивач вказав, що працював за професіями віднесених до Списку № 1, що передбачені постановою КМУ від 31.03.1994 N 202, пільговий характер праці підтверджується пільговою довідкою, в якій зазначено, що виконувана робота є підземною роботою, а також індивідуальними відомостями про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Також вказав, що стаж роботи за професією прохідник має зараховуватися до пільгового стажу з урахуванням коефіцієнту 1,25 та оскільки стаж роботи на підземних роботах складає понад 15 років, позивач має право на призначення пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідач правом на подання відзиву на адміністративний позов не скористався.
Положеннями частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Таким чином, суд розцінює неподання відповідачем - суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин як визнання даного позову.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 19.09.2025 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 .
Позивач має статус внутрішньо переміщеної особи, фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією довідки від 20.01.2025 №1216-5003585060.
25.07.2025 ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Заяву позивача, за екстериторіальністю, розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Так, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області №046350020337 від 01.08.2025 відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону, за відсутності необхідністю пільгового стажу.
Згідно з вказаним рішенням: вік заявника - 44 роки 8 місяців 19 днів, страховий стаж особи становить 21 рік 6 місяців 5 днів, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 40 років 6 місяців 6 днів.
До страхового стажу зараховано всі періоди. Пільговий стаж роботи по Списку № 1 становить 19 років 11 місяців. Пільговий стаж роботи на підземних роботах ( 25)- 05 років 08 місяців 04 дні, ( 20) - 05 років 06 місяців 08 днів.
Також зазначено, що період роботи з 28.03.2005 по 31.10.2019 зараховано до пільгового стажу відповідно до відомостей, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Вважаючи протиправним рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначається Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).
Пунктом 2 Розділу XV “Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Абз. 1 частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Відповідно до Постанови № 202 та частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» робота за вказані періоди зараховуються до стажу, необхідного для отримання пенсії незалежно від віку.
За приписами ч.1 ст.14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII), працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Статтею 62 Закону № 1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок №637).
На підставі п.1, п.2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з абз.1 п.3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 18 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
При цьому, пунктами 20-22 Порядку № 637 визначено особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.
Так, пунктом 20 Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Зі змісту зазначених норм слідує, що підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності, на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа.
Системний аналіз наведених вище положень дає змогу дійти висновку, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації, з метою визначення права на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Так, спірним у справі є пільговий стаж роботи позивача.
Згідно із записами копії трудової книжки серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 працював, зокрема у:
ВП "Шахта Україна" ДП "ДУЕК"
- 28.03.2005 прийнятий учнем гірничого підземного та направлений на дільницю підготовчих робіт №1 (наказ 285к від 29.03.2005, запис №6);
- з 01.04.2005 по 30.04.2005 теоретичне навчання по професії гірничий підземний з відривом від виробництва (наказ 292-к від 31.03.2005, запис №7);
- з 29.04.2005 по 16.05.2005 направлений учнем підземного гірничого робітника на дільницю ПР-1 на період практики (наказ №395к від 29.04.2005, запис №8);
- 19.05.2005 переведений гірничим підземним 3 розряду з повним
повним робочим днем під землею (наказ 445к від 19.05.2005, запис №9);
- 11.10.2005 переведений учнем підземного прохідника на дільницю підготовчих робіт №1 (наказ 995к від 11.10.2005, запис №11);
- з 12.10.2005 по 27.11.2005 теоретичне навчання за професією прохідник з відривом від виробництва (наказ 1004-к від 11.10.2005, запис №12);
- з 28.11.2005 по 02.01.2006 направлений учнем прохідника на дільницю ПР-1 на період практики (наказ 1155-к від 28.11.2005, запис №13);
- 04.01.2006 переведений підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем у шахті (наказ №1-к від 03.01.2006, запис №14);
- 31.10.2019 звільнений за власним бажанням (наказ №880-к від 31.10.2019, запис №16).
ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» ПрАТ ДТЕК «Павлоградвугілля»:
- 07.11.2019 прийнятий гірником підземним з повним робочим днем у шахті на дільницю підготовчих робіт ( наказ №1224/14к від 04.11.2019, запис №17);
При цьому міститься печатка про атестацію робочого місця 15.12.2015 за Списком 1 розділом 1 пунктом 1-1а постанови КМУ від 16.01.2003 №36.
- 03.01.2020 переведений прохідником 5 розряду дільниці підготовчих робіт з повним робочим днем у шахті (наказ №2/15к від 03.01.2020, запис №18).
Запис про звільнення відсутній.
При цьому містяться відомості про атестацію робочих місць за Списком №1 згідно з наказами №580 від 28.01.2022 №1090 від 04.03.2025.
Довідкою ПрАТ «Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» №463 від 14.07.2025 підтверджується, що ОСОБА_1 у період з 07.11.2019 по 02.01.2020 працював за професією гірник підземний дільниці підготовчих робіт №4 з повним робочим днем у шахті, що перебачено Списком 1 розділом 1 підрозділом 1 постанови КМУ №461 від 24.06.2016; у період з 03.01.2020 по 14.07.2025 працював за професією прохідник підземний дільниці підготовчих робіт №4 з повним робочим днем у шахті, що перебачено Списком 1 розділом 1 підрозділом 1 постанови КМУ №461 від 24.06.2016.
Вказана вище довідка містить відомості про атестацію робочих місць, про документи на підставі яких видана дана довідка, про відпустку без збереження заробітної плати з 12.08.2020 по 15.08.2020.
Згідно з розрахунком стажу до спірного рішення, відповідач вибірково зарахував до пільгового стажу позивача за списком №1 періоди роботи з 28.03.2005 по 31.03.2005, з 01.04.2005 по 14.04.2005, з 15.04.2005 по 24.08.2005, з 01.01.2006 по 28.12.2006, з 01.01.2006 по 31.12.2009, з 01.01.2010 по 31.10.2019 та за ст. 14, пост. 202, підземні, сп.1, р. 1, п-р. 1, п. а-в періоди: з 07.11.2019 по 02.01.2020, з 03.01.200 по 11.08.2020, з 16.08.2020 по 14.07.2025.
Отже, за Списком №1 не зараховано період з 25.08.2005 по 31.12.2005, та за провідними професіями не зараховано період з 12.08.2020 по 15.08.2020.
Стосовно не зарахування періоду роботи з 12.08.2020 по 15.08.2020, суд зазначає, що згідно з довідкою ПрАТ «Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» №463 від 14.07.2025 позивач у вказаний період знаходився у безоплатній відпустці, докази щодо перебування у такій відпустці у зв'язку з виробничою необхідністю матеріали справи не містять. Отже вказаний період правомірно не зараховано до пільгового стажу.
Стосовно не зарахування періоду роботи з 25.08.2005 по 31.12.2005, суд зазначає, що згідно із записами трудової книжки, позивач у вказаний період працював гірничим підземним 3 розряду з повним робочим днем під землею (з 19.05.2005 по 10.10.2005), з 11.10.2005 переведений учнем підземного прохідника на дільницю підготовчих робіт №1, з 12.10.2005 по 27.11.2005 теоретичне навчання за професією прохідник з відривом від виробництва, з 28.11.2005 по 02.01.2006 учнем прохідника на дільницю ПР-1 на період практики.
Пільгова довідка за вказаний період позивачем не надавалася.
Згідно з відомостями по спеціальному стажу, за кодом підстави ЗП3013А1, у 2005 році обліковується 4 місяці 28 днів (18 днів + 4 місяці 10 днів).
Згідно з Довідником кодів підстав обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, в редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.05.2018 № 511: код підстави “ЗПЗ013А1» з 05.11.1991 проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Отже, ураховуючи, що трудова книжка позивача містить інформацію про роботу з 19.05.2005 по 10.10.2005 повний робочий день під землею гірничим підземним 3 розряду, період роботи з 25.08.2005 по 10.10.2005 протиправно не зараховано до пільгового стажу за Списком №1.
При цьому період навчання з 11.10.2005 по 27.11.2005 та період практики учнем прохідника з 28.11.2005 по 31.12.2005 також повинен бути зарахований до пільгового стажу з огляду на наступне.
Згідно з п. «д» ч. 3 ст. 56 Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також: навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Статтею 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» встановлено, що час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівника, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Аналогічна, за змістом, вимога міститься і в абзаці 1 пункту 26 Положення про професійно-технічний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.1998 № 1240, час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі до безперервного і до стажу роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за одержаною професією не перевищує трьох місяців.
Аналізом зазначених правових норм встановлено, що необхідними умовами для зарахування до пільгового стажу часу навчання в професійно-технічному навчальному закладі є те, що перерва між днем закінчення навчання та днем зарахування на роботу не повинна перевищувати трьох місяців та те, що після закінчення навчання особа повинна бути зарахована на роботу за здобутою спеціальністю.
Як встановлено судом, позивач 11.10.2005 був направлений на навчання з відривом від виробництв за професією «прохідник» (з посади гірничого підземного з повним робочим днем під землею), при цьому після навчання та проходження практики приступив до роботи за спеціальністю прохідник 5 розряду з повним робочим днем у шахті, яка відноситься до провідних професій.
Отже період навчання з 11.10.2005 по 31.12.2005 за професією «прохідник» повинен бути зарахований до пільгового стажу за провідними професіями.
Стосовно зарахування періодів роботи відповідно до записів № 6-16 трудової книжки НОМЕР_1 , з 28.05.2005 по 31.10.2019 за професіями «гірника підземного» та «прохідника з повним робочим днем в шахті» до спеціального та пільгового стажу роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Списку № 1 затвердженого постановою КМУ № 202 від 31.03.1994, суд зазначає, що записами №6-16 трудової книжки позивача відповідають періоду роботи з 28.03.2005 по 31.10.2019, а не як зазначає позивач - з 28.05.2005.
Отже, суд вважає, що позивачем допущено в позовних вимогах технічну помилку та вважає за необхідне розглянути позовні вимоги в цій частині з урахуванням періодів роботи з 28.03.2005 по 31.10.2019.
Так, КМУ 31.03.1994 прийнято постанову № 202 Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, яка чинна на час розгляду справи.
Відповідно до п. І, ІІ Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, до зазначених вище робіт зокрема відносяться підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю); підземні гірничі роботи в рудниках для видобутку руд та інших корисних копалин з вмістом (в тому числі і у вміщуючих породах) двоокису кремнію 10 відсотків і більше або за наявності газодинамічних явищ, гірничих ударів: бурильники шпурів (крім зайнятих на видобутку руд чорних і кольорових металів); бурильники свердловин (підземні); гідромоніторники підземні; гірники підземні; гірники з ремонту гірничих виробок; гірничі майстри і механіки добувних і підготовчих (гірничо-капітальних) дільниць; гірничі майстри підземних дільниць; гірничомонтажники підземні; електрослюсарі підземні; енергетики підземних дільниць, їх заступники та помічники; кріпильники; майстри-підривники, підривники; машиністи бурових установок (крім машиністів бурових установок на підземному видобутку руд) та їх помічники; машиністи вантажних автомобілів (підземні); машиністи вібронавантажувальних установок; машиністи екскаваторів (підземні); машиністи електровозів (підземні); машиністи змішувальних установок гідрозакладання; машиністи навантажувальних машин; машиністи навантажувально-доставних машин; машиністи підіймальних машин (підземні); машиністи підземних установок; машиністи прохідницьких комплексів; машиністи скреперних лебідок; механіки підземних дільниць, їх заступники і помічники; начальники підземних дільниць, їх заступники і помічники; начальники підземних змін; роздавальники ВР; стволові (підземні).
Отже, законодавець саме Постановою № 202 від 31.03.1994 визначив, список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах.
Як встановлено судом у період з 28.03.2005 по 10.10.2005 позивач працював за посадою «підземним гірничим робітником», що передбачена постановою КМУ від 31.03.1994 № 202, у період з 11.10.2005 по 31.10.2019 працював за посадою «прохідник підземний», що передбачена постановою КМУ від 31.03.1994 № 202 та відноситься до провідних професій.
Згідно з наданого розрахунку стажу РС-право періоди роботи Позивача з 28.03.2005 по 10.10.2005 та з 11.10.2005 по 31.10.2019 не зараховані за постановою №202.
Отже, періоди роботи з 28.03.2005 по 10.10.2005 та з 11.10.2005 по 31.10.2019 мають бути зараховані за постановою №202, при цьому період роботи з 11.10.2005 по 31.10.2019 за посадою «прохідник підземний» має бути зарахований до провідних професій.
Стосовно застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах суд вважає, що в цій частині позову слід відмовити, оскільки пенсійним органом не приймалось рішення про призначення пенсії позивачу за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058, тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при призначенні йому пенсії на пільгових умовах будуть порушені в майбутньому.
Оскільки період роботи з 12.08.2020 по 15.08.2020 не підлягає зарахуванню до пільгової роботи за провідними професіями у зв'язку із знаходженням позивача у цей період у безоплатній відпустці.
Встановлені під час розгляду справи обставини свідчать про неправильне визначення відповідачем тривалості стажу позивача, що є достатньою підставою для скасування рішення відповідача про відмову в призначенні позивачу пенсії від 01.08.2025 та наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити обчислення тривалості пільгового стажу позивача, що надає право на призначення пенсії за віком на підставі п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням висновків суду, викладених в цьому рішенні.
Суд зазначає, що питання обчислення стажу охоплюється дискреційними повноваженнями відповідача та має вирішуватися після проведення відповідачем перерахунку пільгового стажу із врахуванням висновків суду, наведених в цьому рішенні, а тому вимоги позивача зобов'язання призначити пенсії незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є також передчасними, через що не підлягають задоволенню.
Таким чином, вимоги позивача суд задовольняє частково.
Разом з тим, стосовно застосування ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», суд зазначає, що вказаною статтею передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону 1058-IV в редакції на час звернення позивача з заявою, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Аналіз зазначених норм дає можливість дійти висновку, що дія цього Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Отже, обов'язковою умовою для застосування положень Закону № 345-VI є зайнятість особи на підземних роботах протягом повного робочого дня, а тому вказана обставина є вирішальною.
Аналогічний правовий висновок був викладений Верховним Судом у постановах від 27.08.2020 у справі №442/3559/17, 13 жовтня 2020 року у справі № 442/3555/17, від 29.12.2021 у справі № 345/2562/17, від 02.12.2021 у справі №280/281/17.
Отже, у разі наявності у позивача стажу роботи на підземних роботах 15 років, відповідач зобов'язаний керуватися положеннями чинного пенсійного законодавства та відповідно здійснити розрахунок розміру пенсії керуючись вимогами статті 28 Закону № 1058 та з урахуванням положень ст. 8 Закону № 345-VI.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з матеріалами справи позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн, як за одну позовну вимогу немайнового характеру.
Ураховуючи, що рішення про відмову у призначенні пенсії визнано протиправним і скасовано та зобов'язано відповідача вчинити певні дії, судовий збір у розмірі 968,96 грн, за одну позовну вимогу немайнового характеру, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області №046350020337 від 01.08.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (місцезнаходження: м. Чернігів, вул. П'ятницька, 83а; ЄДРПОУ 21390940) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) від 25.07.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до пільгового стажу за Списком №1 постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 періоди роботи з 28.03.2005 по 10.10.2005, відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за провідними професіями період з 11.10.2005 по 31.10.2019, а також із зарахуванням періодів роботи з 11.10.2005 по 31.10.2019, з 03.01.2020 по 11.08.2020 та з 16.08.2020 по 25.07.2025, як зайнятості на провідних професіях.
У задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (місцезнаходження: м. Чернігів, вул. П'ятницька, 83а; ЄДРПОУ 21390940) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв