Рішення від 06.11.2025 по справі 922/3168/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" листопада 2025 р.м. ХарківСправа № 922/3168/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Трофімова І.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Підприємства "Інвестконтракт" Харківського обласного об'єднання осіб з інвалідністю "Слов'янська єдність" (62459, Харківська обл., Харківський р-н, смт Високий вул. Нова, 11)

до Головного управління Державної податкової служби України у Харківській області (61166, м. Харків, вул. Євгена Єніна, 18)

про стягнення 10'699,80 грн

без виклику учасників справи

ВСТАНОВИВ:

Підприємство "Інвестконтракт" Харківського обласного об'єднання осіб з інвалідністю "Слов'янська єдність" звернулося до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби України у Харківській області, в якій просить суд стягнути з відповідача шкоду в сумі 6000 грн, інфляційні втрати в розмірі 3979,80 грн та 3% річних у розмірі 720 грн за рахунок коштів державного бюджету. Судові витрати, які складаються з судового збору та витрат на професійну правничу допомогу, позивач просить відшкодувати за рахунок відповідача.

Позовні вимоги вмотивовані несвоєчасним внесенням відповідачем даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та порушення строків повернення сум бюджетного відшкодування, що відповідно до приписів Податкового кодексу України є підставою для притягнення відповідача до відповідальності у вигляді стягнення шкоди.

Ухвалою суду від 09.09.2025 позовна заява була прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання).

Відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Будь-яких заяв або клопотань, про можливість подання яких було роз'яснено ухвалою Господарського суду Харківської області від 09.09.2025, на адресу суду від учасників справи не надходило, як і не надходило клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідно до ст. 252 ГПК України.

25.09.2025 відповідач подав відзив (вх.№ 22327), в якому проти задоволення позовних вимог заперечував та вказав, що у цій справі не встановлено підстав для стягнення збитків, оскільки контролюючим органом доведено правомірність рішень останнього, законність та своєчасність вжиття заходів податкового контролю, а саме:

- по-перше, контролюючий орган у відповідності до п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України, у строк, передбачений абз. 1 п. 76.3 ст. 76 Податкового кодексу України, здійснив камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання);

- по-друге, у відповідності до п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України, а саме на наступний день після отримання рішення суду, що набрало законної сили, внесено до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника. Отже, на думку відповідача, позивач не довів факту несвоєчасного внесення контролюючим органом до Реєстру заяв про бюджетне відшкодування, а тому до спірних правовідносин не може бути застосований пп. 128.2.2. ст. 128 ПК України.

29.09.2025 позивач подав відповідь на відзив (вх.№ 22553), в якій вказав, що факт порушення прав позивача встановлено чинним рішенням від 20.09.2021 Харківського окружного адміністративного суду у справі №520/9328/21.

07.10.2025 відповідач подав клопотання про зменшення розміру витрат позивача на професійну правничу допомогу.

Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані сторонами докази, суд установив такі обставини.

19.03.2021 Підприємство "Інвестконтракт" Харківського обласного об'єднання осіб з інвалідністю "Слов'янська єдність" (далі - Позивач) подало податкову декларацію з ПДВ за лютий 2021 року, в якій заявило про суму відшкодування ПДВ в розмірі 92'556 грн (така заява подається у формі Додатка 4 (Д4) до податкової декларації з ПДВ).

Головним управлінням Державної податкової служби України у Харківській області (далі - Відповідач) вказана декларація була прийнята 20 березня 2021 року за № 9056607410.

Подана заява в автоматичному режимі вноситься до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ.

Відповідно до п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України для узгодження суми, яка підлягає бюджетному відшкодуванню, проводиться камеральна перевірка даних податкової декларації, за результатами якої і відбувається узгодження заявленої платником податків до відшкодування суми.

Строк проведення такої перевірки становить 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання декларації.

Отже, останнім днем граничного строку подання декларації за лютий 2021 року припадав на 22 березня 2021 року.

Після узгодження суми, яка підлягає відшкодуванню, інформація про це вноситься до Реєстру. Наступного операційного дня після відображення в Реєстрі узгоджена сума стає доступною Казначейству, а протягом наступних 5 операційних днів повинна бути перерахована Казначейством.

Таким чином, на думку Позивача, заявлена сума бюджетного відшкодування повинна була виплачена Позивачу в термін не пізніше 38 календарних днів, а саме не пізніше 28 квітня 2021 року.

Відповідач на підставі акту перевірки № 6809/20-40-18-06-08 від 20.04.2021 відмовив Позивачу в узгоджені суми податкового відшкодування та 19.05.2021 виніс податкове повідомлення - рішення за № 0007651806.

Позивач, не погодившись с таким рішенням Відповідача, звернувся за захистом своїх прав до Харківського окружного адміністративного суду. Рішенням суду у справі № 520/9328/21 від 20.09.2021, яке Постановою другого апеляційного суду від 25.11.2021 залишено без змін, було скасовано вищезазначене податкове повідомлення - рішення.

Відшкодування заявленої суми ПДВ за лютий місяць 2021 року було здійснено Позивачу 22.12.2021.

На підставі викладеного Позивач вважає, що йому завдано шкоди шляхом несвоєчасного внесення Відповідачем даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та порушення строків повернення сум бюджетного відшкодування, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд зазначає таке.

За змістом частини 5 статті 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

У даному випадку заявлена лише вимога про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними діями (бездіяльністю), а тому, з огляду на суб'єктний склад учасників судового процесу, дана справа підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.

Відповідно до приписів частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями статті 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регламентовано приписами Податкового кодексу України.

За правилами пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно із пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно з підпунктом 200.7.1, пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до підпункту 200.7.2, пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Згідно з підпунктом 200.7.2 пункту 200.7 Податкового кодексу України заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження. Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Пунктом 200.15 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.

У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов'язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.

Порядок узгодження зазначеної у заяві суми бюджетного відшкодування закріплений в пункті 200.12 статті 200 Податкового кодексу України.

Пунктом 200.12. статті 200 Податкового кодексу України визначено, що зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат, зокрема, з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.

У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.

Пунктом 200.13 статті 200 ПК встановлено, що на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.

Вказані норми статті 200 Податкового кодексу України узгоджуються з пунктами 6, 7, 11, 12 Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 року №26 (далі - Порядок №26), який набрав чинності 01.04.2017.

Так, відповідно до пункту 6 Порядку №26 повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до Реєстру (пункт 6 Порядку №26).

Пунктом 7 Порядку №26 передбачено, що інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку. Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду орган ДФС на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку.

Згідно із пунктом 11 Порядку №26 інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі в автоматичному режимі на наступний робочий день після виникнення випадку, коли органом ДФС не внесені до Реєстру відомості про:

- дату початку та закінчення проведення перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання) з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);

- дату складення акта перевірки.

Як встановлено пунктом пункту 12 Порядку №26, узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу Казначейства для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі та перераховується органом Казначейства у строки, передбачені пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

При цьому органу Казначейства стають доступними для виконання узгоджені суми бюджетного відшкодування, зазначені в Реєстрі, які підлягають поверненню.

Казначейство здійснює бюджетне відшкодування на підставі даних Реєстру, що містяться в інформаційному ресурсі Мінфіну, а також з урахуванням вимог Бюджетного кодексу України та пункту 55 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (пункт 14 Порядку №26).

З урахуванням наведеного, перерахування узгоджених сум бюджетного відшкодування ПДВ здійснюється органом Казначейства на підставі даних Реєстру, який формується шляхом автоматичного внесення до нього контролюючим органом заяв платників податків про повернення сум бюджетного відшкодування у хронологічному порядку їх надходження, або даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника за результатами адміністративного або судового оскарження. При цьому узгодження за результатами судового оскарження відбувається з дня набрання законної сили рішенням суду про визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.

З урахуванням наведеного та відповідно до встановлених обставин справи, сума бюджетного відшкодування по податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2021 року є узгодженою з дати набрання законної сили постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 25.11.2021 у справі №520/9328/21.

Суд також враховує, що сторони не були присутні під час прийняття вказаної вище постанови, а повний її текст складено 03.12.2021.

Отже, Відповідач був зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування Позивача на наступний робочий день після отримання відповідного рішення.

З матеріалів справи вбачається, що 15.12.2021 (після надходження рішення суду апеляційної інстанції) Відповідачем складено Довідку про підтвердження сум бюджетного відшкодування за результатами судового оскарження, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податку та відповідна інформація відображена в реєстрі заяв про повернення сум бюджетного відшкодування.

22.12.2021, тобто в межах строку, встановленого пунктом 200.13, ст. 200 Податкового кодексу України, суму ПДВ було відшкодовано Позивачу.

Враховуючи викладене, судом не встановлено несвоєчасного внесення Відповідачем сум до Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування, а тому підстави для стягнення з Відповідача шкоди за несвоєчасне внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (пункт 128.2 статті 128 Податкового кодексу України), відсутні.

Рішеннями судів у справі № 520/9328/21 не встановлювались факти несвоєчасного терміну проведення камеральної перевірки Відповідачем та/або несвоєчасного внесення до Реєстру заяв про бюджетне відшкодування, а лише скасовувалось податкове повідомлення-рішення, а тому в даному випадку не підлягають застосуванню приписи ч. 4 ст. 75 ГПК.

Отже, підсумовуючи викладене, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення шкоди в сумі 6000 грн.

У задоволенні вимог про стягнення інфляційних втрат у розмірі 3979,80 грн та 3% річних у розмірі 720 грн також слід відмовити, оскільки ці вимоги є похідними від вимоги про стягнення шкоди в сумі 6000 грн.

Крім того, суд звертає увагу, що невиконання зобов'язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) ст.610 Цивільного кодексу України кваліфікує як порушення зобов'язання.

Згідно зі ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У даному випадку представник Позивача вважає, що обов'язок зі сплати шкоди в сумі 6000 грн виник у Відповідача в травні 2021 року.

Водночас суд зазначає, що обов'язок Відповідача зі сплати шкоди в сумі 6000 грн міг виникнути лише після набрання рішенням у даній справі законної сили (у разі задоволення позовних вимог в частині стягнення шкоди в сумі 6000 грн).

Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, у зв'язку з відмовою в позові, покладається на Позивача.

Керуючись ст.74, 129, 238 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Витрати зі сплати судового збору залишити за Позивачем.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено у порядку і строки, встановлені ст. 254, 256, 257 ГПК України

Учасники справи:

Позивач - Підприємство "Інвестконтракт" Харківського обласного об'єднання осіб з інвалідністю "Слов'янська єдність" (62459, Харківська обл., Харківський р-н, смт Високий, вул. Нова, 11; ідент. код 33899926).

Відповідач - Головне управління Державної податкової служби України у Харківській області (61166, м. Харків, вул. Євгена Єніна, 18; ідент. код 43983495).

Суддя І.В. Трофімов