Рішення від 30.10.2025 по справі 914/2172/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.10.2025 Справа № 914/2172/25

Суддя Господарського суду Львівської області Мазовіта А.Б., при секретарі Переймі Х.О., розглянувши матеріали справи

за позовом:Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління», м.Львів

до відповідача:Демковича Степана Петровича, м.Львів

про:стягнення 15 589,20 грн.

Представники сторін:

від позивача: Хомин Н.М. - представник;

від відповідача: не з'явився.

Обставини розгляду справи.

14.07.2025 на розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління», м.Львів до фізичної особи-підприємця Демковича Степана Петровича, м.Львів про стягнення 15 589,20 грн.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 21.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження. Судове засідання призначено на 01.09.2025.

Ухвалою від 01.09.2025 суд відклав судове засідання на 15.09.2025.

15.09.2025 в судове засідання прибув представник позивача, позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив.

Ухвалою від 15.09.2025 суд відклав судове засідання на 02.10.2025.

22.09.2025 через підсистему «Електронний суд» від представника Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» надійшла заява про виправлення описки в тексті позовної заяви (вх.№25006/25 від 22.09.2025). В поданій заяві позивач зазначив, що при подачі позову в позовній заяві допущено механічну помилку, а саме вказано, що відповідач є «фізичною особою-підприємцем Демкович Степан Петрович», замість «відповідач - Демкович Степан Петрович».

Ухвалою від 02.10.2025 суд прийняв заяву позивача про виправлення описки в позовній заяві та подальший розгляд справи здійснював з урахуванням такої заяви, судове засідання відклав на 20.10.2025.

У судовому засіданні 20.10.2025 судом було з'ясовано обставини справи, досліджено надані докази, після чого суд перейшов до стадії ухвалення рішення та призначив його оголошення на 30.10.2025.

Заяв про відвід суду не поступало.

Суть спору та правова позиція сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач, порушуючи норми Закону України «Про рекламу», «Про благоустрій населених пунктів», Рішення Львівської міської ради №1025 від 11.11.2016 «Про затвердження Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м.Львові», ухвали Львівської міської ради №376 від 21.04.2011, «Правил благоустрою Львівської міської територіальної громади» (чинної на момент встановлення) самовільно, без паспорта малої архітектурної форми (вивіски) та листа уповноваженого органу про відповідність, встановив малу архітектурну форму (вивіску) за адресою: м.Львів, проспект Червоної Калини, 79.

У зв'язку з виявленим порушенням, Департаментом містобудування Львівської міської ради було скеровано відповідачу вимогу №23/Р-2-1499 від 12.04.2019, у якій запропоновано добровільно усунути допущені порушення в термін до 26.04.2019. Проте, відповідач вказану вимогу не виконав, з огляду на що зазначені конструкції були демонтовані позивачем із залученням підрядної організації. Під час демонтажу, транспортування та зберігання позивачем було понесено витрати у розмірі 15 589,20 грн. Відтак, позивач просить стягнути з відповідача на користь позивача 15 589,20 грн та судові витрати.

Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, причин неявки не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Участь відповідача в судовому засіданні визнавалась судом обов'язковою.

Відповідно до вимог ст. 165 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

У процесі розгляду справи суд встановив наступне.

Фізичною особою-підприємцем Демковичем Степаном Петровичем самовільно встановлено малу архітектурну форму (вивіску) за адресою: м.Львів, проспект Червоної Калини, 79, чим порушено вимоги «Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м.Львові», затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №1025 від 11.11.2016.

Враховуючи той факт, що вивіска не була демонтована добровільно, виконуючи вказаний наказ Департаменту містобудування, КП «Адміністративно-технічне управління» здійснило примусовий демонтаж самовільно встановленої вивіски відповідача, про що було складено акт проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 15.08.2019.

02.04.2019 між Комунальним підприємством «Адміністративно-технічне управління» (замовник) та Фізичною особою-підприємцем Алєксєєвою Мирославою Михайлівною (виконавець) укладено договір про надання послуг №02/04/2019, відповідно до пункту 1 якого виконавець зобов'язується надати замовникові послуги із демонтажу рекламних конструкцій та малих архітектурних форм (вивісок) (надалі - об'єктів демонтажу), їх транспортування до майданчиків (складів) тимчасового зберігання замовника, а замовник, в свою чергу, зобов'язується прийняти надані послуги й оплатити їх.

Оплата наданих послуг по демонтажу самовільно встановлених конструкцій відповідача підтверджується рахунком на оплату №64 від 15.08.2019 та актом наданих послуг №64 від 15.08.2019 та банківськими виписками, які долучені до позовної заяви.

Зберігання самовільно встановленої малої архітектурної форми (вивіски) підтверджується копією накладної №91 від 15.08.2019.

Відповідно до додатку 1 до договору №02/04/19 від 02.04.2019, демонтаж конструкцій розміром від 0,21 до 0,5 м.кв. становить 281,00 грн., 0,51 до 1,0 м.кв. - 300,00 грн (акт від 15.08.2019, рахунок та акт наданих послуг №64 від 15.08.2019).

Згідно з розрахунком, поданим позивачем, вартість демонтажу становить 581,00 грн (281,00 + 300,00 = 581,00 грн), зберігання з 15.08.2019 конструкцій на складі становить 12 410,00 грн (365 днів х 17 грн х 2 конструкції = 12 410,00 грн), а також ПДВ 20% (12 991 грн х 20% = 2 598,2 грн).

Відтак, як вказано у позовній заяві, загальна вартість витрат, понесених КП «Адміністративно-технічне управління» за демонтаж та зберігання, складає 15 589,20 грн (разом з ПДВ).

З метою досудового врегулювання спору відповідачу було направлено лист-вимогу №2410-10-5989 від 04.10.2019 щодо повернення витрат, понесених КП «Адміністративно-технічне управління» у зв'язку з демонтажем та зберіганням конструкцій, однак, відповідач не оплатив вказаних витрат КП «Адміністративно-технічне управління».

У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем своїх обов'язків, позивач звернувся до Господарського суду Львівської області з позовною заявою та просить стягнути з відповідача 15 589,20 грн витрат, пов'язаних з проведенням демонтажу та зберіганням рекламних конструкцій.

Відповідач проти позову не заперечив, відзив на позовну заяву не подав.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог повністю з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 1.1. статуту позивача, Комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління», яке до перейменування мало назву Комунальне підприємство «Інспекція благоустрою та екології м.Львова», створене шляхом реорганізації КП «Інспекція благоустрою та екології м.Львова» ухвалою Львівської міської ради від 24.12.1998р. №101 та підпорядковане Департаменту містобудування Львівської міської ради, що є представником власника - територіальної громади м.Львова і є органом, до сфери управління якого входить комунальне підприємство.

Пунктами 2.1.2. та 2.1.3. статуту передбачено, що підприємство створене з метою:

- покращення благоустрою м.Львова шляхом здійснення нагляду за дотриманням юридичними, фізичними особами, фізичними особами-підприємцями та особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів»;

- поповнення міського бюджету за рахунок справляння плати за використання юридичними, фізичними особами, фізичними особами-підприємцями та особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, міської впорядкованої території.

Основними напрямками діяльності підприємства відповідно до п.2.2.1. та п.2.2.7. статуту є:

- виконання операторських функцій при справлянні департаментом економічного розвитку Львівської міської ради плати за користування місцями для розміщення зовнішньої реклами;

- надання послуг зберігання майна третіх осіб на платній основі.

Згідно ч.1 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Частиною 4 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно із ч.3 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.

Частинами 1 та 2 cтатті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Частиною 1 статті 16 Закону України «Про рекламу» передбачено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1.7. Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м.Львові, що затверджений рішенням Львівської міської ради №1025 від 11.11.2016 (чинного на дату спірних правовідносин), паспорт малої архітектурної форми (вивіски) - проектна документація, яка є підставою для встановлення малої архітектурної форми (вивіски). Паспорт малої архітектурної форми (вивіски) виготовляє власник (користувач) вивіски у разі відсутності на дану будівлю паспорта комплексного розміщення малих архітектурних форм. Узгоджений паспорт розміщення малих архітектурних форм (вивісок) підлягає внесенню у реєстр погоджених проектів малих архітектурних форм (вивісок), ведення якого забезпечує комунальне підприємство “Адміністративно-технічне управління».

Відповідно до пункту 1.7. Порядку, самовільно встановлена мала архітектурна форма (вивіска) - елемент декоративного оздоблення фасаду будинку, якій розміщується з порушенням вимог діючого Порядку.

Пунктом 1.7. Порядку також передбачено, що демонтаж - комплекс дій, які передбачають відокремлення малої архітектурної форми (вивіски) разом з її основою від місця її розміщення та транспортування у місце її подальшого зберігання.

Згідно із пунктами 5.1. та 5.2. вказаного Порядку, моніторинг розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м.Львові здійснює комунальне підприємство "Адміністративно-технічне управління". Контроль за дотриманням цього Порядку здійснює уповноважений орган на базі моніторингової системи комунального підприємства "Адміністративно-технічне управління".

Відповідно до пункту 5.3. Порядку, відповідальність за розміщення малої архітектурної форми (вивіски) (міцність, стійкість, безпеку, відповідність погодженому паспорту, цілісність фасаду будівлі після монтажу/демонтажу малої архітектурної форми (вивіски) несе власник або уповноважена власником особа.

Пунктом 6.1.1. Порядку передбачено, що демонтажу підлягають самовільно встановлені малі архітектурні форми (вивіски).

Згідно із пунктом 6.2. Порядку, власникам самовільно встановлених малих архітектурних форм (вивісок) (підпункт 6.1.1) скеровуються вимоги уповноваженого органу (департаменту містобудування) про усунення допущеного порушення. Власникам малих архітектурних форми (вивісок), вказаних у підпункті 6.1.4, вимоги не надсилаються.

Відповідно до пункту 6.6. Порядку, примусовий демонтаж малих архітектурних форм (вивісок) організовує комунальне підприємство "Адміністративно-технічне управління" за наказом уповноваженого виконавчого органу Львівської міської ради, проект якого готує орган, який здійснює нагляд за станом малої архітектурної форми (вивіски) (комунальне підприємство "Адміністративно-технічне управління"). Під час проведення демонтажу можуть бути присутні власник або користувач малої архітектурної форми (вивіски), представники державних органів, міських служб та інших організацій.

Пунктами 6.10. та 6.11. Порядку передбачено, що демонтовані малі архітектурні форми (вивіски) зберігаються на складі комунального підприємства "Адміністративно-технічне управління". Компенсація витрат комунального підприємства "Адміністративно-технічне управління", пов'язаних з примусовим демонтажем, транспортуванням та зберіганням малої архітектурної форми (вивіски), покладається на власника (користувача) демонтованої малої архітектурної форми (вивіски).

Відповідно до пункту 49 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою КМУ №2067 від 29.12.2003, демонтаж вивісок чи табличок, розміщених з порушенням вимог цих Правил, здійснюється у разі:

- припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичної особи - підприємця;

- невідповідності розміщення вивіски чи таблички вимогам щодо її розміщення, наданим у визначенні, та архітектурним вимогам, державним нормам, стандартам і правилам, санітарним нормам;

- порушення благоустрою території.

Розміщені вивіски чи таблички підлягають демонтажу за рахунок коштів юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, якими вони були встановлені.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідачу було скеровано вимогу Департаменту містобудування Львівської міської ради від 12.04.2019 №23/Р-2-1499, якою йому було запропоновано добровільно усунути допущене порушення у зазначений термін. Проте, відповідач вимог про демонтаж не виконав.

Внаслідок невиконання вимоги, Департаментом містобудування Львівської міської ради на підставі пункту 6.1. Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м.Львові, було видано наказ від 08.05.2019 №40 «Про демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм (вивісок)», зокрема щодо малої архітектурної форми (вивіски), яка знаходиться за адресою проспект Червоної Калини, 46 у м.Львові.

Згідно із пунктом 1.1. Правил благоустрою м.Львова, що затверджені ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011р. №376 (надалі - Правила), правила благоустрою м.Львова є нормативно-правовим актом, який встановлює порядок благоустрою та утримання об'єктів благоустрою м.Львова, визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста, які спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Пунктом 1.2. Правил передбачено, що вони є обов'язковими для виконання на території м.Львова всіма органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, органами самоорганізації населення, посадовими особами міської ради, об'єднаннями громадян, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства.

Відповідно до пункту 13.4. Правил, витрати з проведення демонтажу самовільно встановлених рекламних конструкцій, вивісок, їх транспортування та зберігання відшкодовують їх власники:

13.4.1. За демонтаж та транспортування спеціальної конструкції - у розмірі фактичних витрат.

13.4.2. За зберігання спеціальної конструкції - у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожну добу зберігання.

Факт понесення позивачем витрат у розмірі 581,00 грн за демонтаж самовільно встановленої конструкції відповідача підтверджується рахунком на оплату №64 від 15.08.2019 та актом наданих послуг №64 від 15.08.2019, а також банківськими виписками, які долучені до позовної заяви.

Вартість зберігання демонтованої конструкції на складі з 15.08.2019 становить 12 410,00 грн. (365 днів х 17,00 грн х 2 конструкції).

Тобто загальна вартість демонтажу та зберігання становить 12 991 грн.

Щодо застосування ПДВ при визначені розміру понесених витрат, позивач є платником податку на додану вартість, а тому при зарахуванні на його рахунок суми витрат за демонтаж та зберігання, КП «Адміністративно-технічне управління» змушене сплатити 20% ПДВ.

Отже, загальний розмір витрат за демонтаж та зберігання конструкцій разом із ПДВ становить 15 589,20 грн (12 991 грн + 20% ПДВ).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов про стягнення з відповідача витрат у розмірі 15 589,20 грн, пов'язаних з проведенням демонтажу та зберіганням рекламних конструкцій є обґрунтований, підтверджений матеріалами справи, не спростований відповідачем, з огляду на що підлягає задоволенню.

При поданні позовної заяви позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 3028,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №3330 від 30.06.2025, який відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, оскільки позов підлягає задоволенню повністю.

Керуючись статтями 4, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 233, 236, 237, 238, 241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Демковича Степана Петровича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» (79005, місто Львів, площа Міцкевича, 6/7, ідентифікаційний код 13804591) 15 589,20 грн витрат, пов'язаних з проведенням демонтажу та зберіганням рекламних конструкцій, та судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

3. Наказ видати згідно ст. 327 ГПК України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 04.11.2025.

Суддя Мазовіта А.Б.