ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
06 листопада 2025 року Справа № 902/727/25
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Гудак А.В., суддя Мельник О.В. , суддя Олексюк Г.Є.
без повідомлення учасників справи
за апеляційною скаргою Комунального унітарного підприємства Бершадської міської ради "Берлан" на рішення Господарського суду Вінницької області від 31.07.2025 у справі №902/727/25 (суддя Міліціанов Р.В., м.Вінниця, повний текст складено 04.08.2025).
за позовом Акціонерного товариства "Вінницяобленерго", вул. Магістратська, буд. 2, м. Вінниця, 21050, код - 00130694
до Комунального унітарного підприємства Бершадської міської ради "Берлан", вул. Холодівського, 44, м. Бершадь, Вінницька область, 24400, код - 44156248
про стягнення 85 861,86 грн.
Акціонерне товариство "Вінницяобленерго" звернулося до Господарського суду Вінницької області із позовом до Комунального унітарного підприємства Бершадської міської ради "Берлан" про стягнення 85 861,86 грн вартості необлікованої електричної енергії.
Рішенням Господарського суду Вінницької області від 31.07.2025 у справі №902/727/25 позов Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» задоволено повністю. Стягнуто з Комунального унітарного підприємства Бершадської міської ради «Берлан» на користь Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" 85 861,86 грн - вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої відповідно до акту про порушення №06912 від 06.01.2025 року, 2 442,40 грн - судових витрат зі сплати судового збору.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції Комунальне унітарне підприємство Бершадської міської ради "Берлан" звернулось до Північно - західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою у якій просить скасувати рішення господарського суду Вінницької області від 31 липня 2025 року у справі № 908/727/25 повністю і прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимоги позивача повністю.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що суд першої інстанції прийняв рішення на підставі не повністю досліджених доказів, з порушенням норм матеріального права при недотриманні норм процесуального права. На думку апелянта, судом не враховано наступні обставини у справі, зокрема: відповідачу не відомо, хто та за яких обставин зірвав пломбу ОСР № С79768695; об'єкт, на якому відсутня пломба - вуличне освітлення № 84 (ТЕІ164) у с. Красносілка, вул. Заводська, 12, не становить економічного ефекту для підприємства, а є соціальним зобов'язанням перед громадою віддаленого села; позивач не вказав як відсутність однієї пломби за невтручання у інші пломбувальні елементи могло призвести до використання необлікованої електричної енергії; підпис працівника ОСОБА_1 у акті від 06 січня 2025 року засвідчує лише факт відсутності пломби; позивач безпідставно визначив обсяг та вартість нібито необлікованої електричної енергії, оскільки у порушення пп.1 п.8.4.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 № 312, не встановлено обов'язкової умови - втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки.
Акціонерне товариство "Вінницяобленерго" 24.09.2025 надіслало відзив, у якому заперечив доводи апеляційної скарги відповідача, вважає, що Господарський суд Вінницької області в повному обсязі дослідив усі обставини даної справи, дав належну оцінку усім доказам, які надані сторонами по справі та ухвалив рішення по справі у відповідності до вимог чинного законодавства України.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.08.2025 визначено колегію суддів для розгляду справи у складі головуючий суддя Гудак А.В., Мельник О.В., Олексюк Г.Є.
Листом №902/727/25/4515/25 від 20.08.2025 витребувано у Господарського суду Вінницької області матеріали справи №902/727/25.
02 вересня 2025 року на адресу суду апеляційної інстанції надійшли матеріали справи №902/727/25.
Ухвалою Північно - західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою від 15.09.2025 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Комунального унітарного підприємства Бершадської міської ради "Берлан" на рішення Господарського суду Вінницької області від 31.07.2025 у справі №902/727/25. Розгляд апеляційної скарги Комунального унітарного підприємства Бершадської міської ради "Берлан" вирішено здійснювати в порядку письмового провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, за наявними у справі матеріалами.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до абзацу 1 частини 10 статті 270 ГПК України, апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Враховуючи ціну позову, колегія суддів дійшла висновку про розгляд апеляційної скарги Комунального унітарного підприємства Бершадської міської ради "Берлан" на рішення Господарського суду Вінницької області від 31.07.2025 у справі №902/727/25 наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь головуючого судді, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскарженого рішення, оцінивши висновки суду першої інстанції на відповідність дійсним обставинам справи, судова колегія дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення без змін, виходячи з наступного.
23.11.2021 року споживачем - Комунальним унітарним підприємством Бершадської міської ради "Берлан" підписано заяву-приєднання до умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії № БЕ-230001 (а.с.15 зворот - 17).
Вищезазначений договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії.
Відповідно п. 1.1. договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам (споживач) як послуги Оператора системи. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору.
Згідно пункту 2.1 договору оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року N 309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року N 310, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в паспорті точки розподілу за об'єктом споживача, який є додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи.
Ціною цього договору є вартість послуг з розподілу (передачі) електричної енергії на об'єкт (об'єкти) споживача зазначені у в паспорті точки (точок) розподілу за об'єктом споживача (п. 5.1 договору).
Пунктом 5.2. договору визначено, що оплата послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за цим договором здійснюється на поточний рахунок оператора.
У разі порушення розрахункового обліку з вини споживача споживач сплачує оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії ( ПРРЕЕ) (п. 8.6 Договору).
Відповідно до п. 11.1. договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (а.с. 18-20).
Представниками позивача 06 січня 2025 року, інженером з технічного аудиту Аджубеєм Ю.М., у присутності представника за довіреністю відповідача Іванця В.О., здійснене обстеження електроустановки та перевірена схема обліку електричної енергії на об'єкті відповідача "Вуличне освітлення № 84 СТП-164", розташованої в селі Красносілка, по вулиці Заводська, на предмет дотримання вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", Кодексу комерційного обліку електричної енергії (далі - ККОЕЕ) та Правил роздрібного ринку електричної енергії( далі - ПРРЕЕ) (а.с.7-8).
За результатами проведеної перевірки складено акт про порушення ПРРЕЕ № 06912 від 06.01.2025 року, за змістом якого вбачається порушення пп.6, пп. 8 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, згідно яких споживач не забезпечив належного технічного стану та безпечної експлуатації своїх електроустановок та електроприладів як визначено вимогами нормативно технічних документів та нормативно правових актів України. Не забезпечив збереження і цілісності установлених на його території розрахункових засобів комерційного обліку електроенергії та пломб ОСР відповідно до акту про пломбування. Виявлено відсутність одноразової полімерної пломби ОСР №С79768695, що була встановлена на дверці шафи обліку.
Зазначений акт підписано зі сторони відповідача його представником Іванець В.О., якому вручено другий примірник акту (а.с. 7-8) із зауваженнями: "працівниками КУП Бершадської міської ради "БЕРЛАН" втручань в роботу приладу обліку не було, пломби не знімались, станом на 25.12.2024 року при знятті показників, пломби на даній шафі обліку були в наявності".
20 січня 2025 року відбулось засідання комісії СО «Гайсинські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» з розгляду актів про порушення відбулось за участі представника, який не визнав факт вчинення порушення.
Відповідно до протоколу № 601 від 20.01.25 року розгляд акту про порушення ПРРЕЕ № 06912 від 06.01.2025 року перенесено на 24.02.2025 року (а.с 9).
24.02.2025 року на засіданні комісії СО «Гайсинські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго», яке оформлено протоколом № 657 від 24.02.2025 року, за участю представника відповідача Іванця В.О. розглянуто акт про порушення ПРРЕЕ № 06912 від 06.01.2025 року (а.с. 10).
Комісією вирішено провести нарахування вартості необлікованої електричної енергії на підставі акту про порушення № 06912 від 06.01.2025 року згідно п.п. 2 п. 8.4.2 глави 8.4 ПРРЕЕ.
Здійснивши розрахунок отримано 7722 кВт/год на суму 85 861,86 грн необлікованої електричної енергії (а.с. 10 зворот).
Копію протоколу № 657 від 24.02.2025 року та рахунок № 8190300526499 від 24.02.2025 року на суму 85 861,86 грн отримано представником відповідача Іванець В.О., про що свідчить його підпис на вказаних документах (а.с. 10- 11).
11 квітня 2025 року позивачем на адресу відповідача направлено претензію № СО-52.50/719 від 11.04.25 року з вимогою сплати боргу в розмірі 85 861,86 грн.
Відповідач відповіді на претензію не надав, що стало підставою для звернення позивачем до Господарського суду Вінницької області з позовом про стягнення 85 861,86 грн вартості необлікованої електричної енергії.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Північно-західний апеляційний господарський суд дійшов висновку про наступне.
Частиною 1 статті 275 Господарського кодексу України (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується; окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу.
Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії споживачу встановлюється на підставі Закону України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 за №2019-VIII з подальшими змінами (надалі за текстом - Закон №2019-VIII).
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема, договір про надання послуг з розподілу (п. 7).
З матеріалів справи вбачається, що 23.11.2021 року Комунальним унітарним підприємством Бершадської міської ради "Берлан" підписано заяву-приєднання до умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії № БЕ-230001 (а.с. 15 зворот - 17).
Згідно п. 1.1. вищезазначений договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам як послуги оператора системи.(а.с.18-20).
Пунктом 2.1. договору розподілу передбачено, що оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії. Параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП) №309 від 14.03.2018 та Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП №310 від 14.03.2018, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об'єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи.
Відповідно до п.2.3. договору розподілу споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та інші послуги оператора системи згідно з Додатком 4 "Порядок розрахунків".
Згідно з п. 5.4. Договору розподілу споживач оплачує послугу з розподілу (передачі) оператору системи, якщо згідно з умовами договору про постачання споживач забезпечує оплату послуги з розподілу (передачі), або купує електричну енергію для власного споживання за двостороннім договором та на організованих сегментах ринку. Постачальник оплачує послугу з розподілу (передачу) оператору системи, якщо згідно з умовами договору про постачання оплату послуги з розподілу (передачі) забезпечує постачальник.
Пунктом 5.5. Договору розподілу передбачено, що оператор системи в особовому рахунку споживача зазначає сторону, яка здійснює оплату наданих споживачу послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
Згідно з пп. 1, 3, 4, 12 п.6.1 договору розподілу оператор системи зобов'язується виконувати умови цього договору: забезпечувати утримання мереж в належному стані для задоволення потреб споживача в електричній енергії; здійснювати розподіл (передачу) електричної енергії споживачу, із дотриманням показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами; виконувати інші обов'язки передбачені ліцензійними умовами та Правил роздрібного ринку електричної енергії (надалі по тексту - ПРРЕЕ).
Підпунктами 1, 2 п. 7.1 договору розподілу передбачено, що оператор системи має право: на отримання від споживача своєчасної оплати за надання послуги з розподілу (передачі) електричної енергії у разі, якщо умовами глави 5 цього договору передбачено, що оплату за послугу з розподілу (передачі) споживач здійснює безпосередньо оператору системи та на отримання своєчасної оплати за надання послуги з розподілу (передачі електричної енергії від постачальника у разі, якщо умовами глави 5 цього договору передбачено, що оплату за послугу з розподілу (передачі) оператору системи здійснює постачальник; на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки та контрольного огляду вузла вимірювання контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку та умов договору.
Відповідно до 8.6. договору розподілу в разі порушення розрахункового обліку з вини споживача, споживач сплачує оператору системи вартість недорахованої електроенергії, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання. Вартість недорахованої електроенергії визначається за ціною закупівлі електричної енергії оператором системи на втрати електричної енергії в мережах у відповідному розрахунковому періоді.
За змістом пункту 8.7. договору розподілу споживач не несе, відповідальності перед оператором системи відповідно до вимог пункту 8.6 цієї глави договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини оператора системи або внаслідок дії обставин непереборної сили.
Також п. 8.9. договору розподілу разі визначено, що виявлення однією зі сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стали причиною складання акта має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання відповідного акту. У разі відмови сторони, що здійснила порушення, від підписання акта, в акті робиться запис про відмову. Якщо акт на місці складення підписали не менше 3 уповноважених представників сторони, що складала акт, такий акт вважається дійсним.
Згідно п. 11.1. договору розподілу він набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Частиною третьою статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії встановлено, що споживач зобов'язаний, зокрема, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову № 312 від 14.03.2018 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" (далі - Правила, ПРРЕЕ).
Як визначено в пункті 1.1.1 Правил, вони регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Відповідним пунктом Правил встановлено, що вони є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Згідно з пунктом 5.2.1 ПРРЕЕ, електропостачальник має право, зокрема, на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача.
Пунктом 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, зокрема визначено, що споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України (пп. 6 ); забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування (пп. 8).
Пунктом 8.2.5. Правил встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі. Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Згідно із абзацом 3 пункту 1.1.2. ПРРЕЕ акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
Згідно із п. 8.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Відповідно до пункту 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Згідно із п. 8.2.7. ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.
Відповідно до пункту 8.4.2 Правил (у редакції, що діяла на дату складання акта про порушення) визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: 1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки); 2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії); 3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо); 4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів); 5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку; 6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку; 7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку; 8) використання "штучного нуля", що призвело до споживання необлікованої електричної енергії; 9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки.
З матеріалів справи вбачається, що 06 січня 2025 року о 14:00 представником АТ «Вінницяобленерго", інженером з технічного аудиту Аджубеєм Ю.М. в присутності представника відповідача за довіреністю Іванця В.О. здійснене обстеження електроустановки та перевірена схема обліку електричної енергії на об'єкті відповідача за адресою: село Красносілка, по вулиці Заводська 12; характеристика об'єкта - вуличне освітлення № 84 СТП-164", на предмет дотримання вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", Кодексу комерційного обліку електричної енергії (ККОЕЕ) та ПРРЕЕ. За результатами перевірки складений та підписаний представниками позивача та відповідача акт про порушення №06912 від 06.01.2025 (а.с.7-8). При проведенні перевірки встановлено, що відповідачем порушено пп. 6, 8 п 5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, згідно яких споживач не забезпечив належного технічного стану та безпечної експлуатації своїх електроустановок та електроприладів, не забезпечив збереження і цілісності установлених на його території або об'єкті розрахункових засобів комерційного обліку електроенергії та пломб ОСР відповідно до акту про пломбування №477881 від 30.08.2023: а саме під час контрольного огляду виявлено відсутність пломби ОСР №С79768695, що була розташована на дверці шафи обліку. Фотографії, що підтверджують факт порушення ПРРЕЕ, а саме відсутність пломби на дверці шафи обліку додані до матеріалів справи (а.с. 35-37). Також до акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представником відповідача у зауваженнях до складеного акта вказано, що працівниками підприємства КУП «Берлан» втручань у роботу приладу обліку не було, пломби не знімались. Станом на 25.12.2025 року, при знятті показників пломби на даній шафі обліку були в наявності(а.с.8 зворот).
Суд першої інстанції, щодо вказаних зауважень споживача зазначив, що оцінює викладені в акті про порушення зауваження представника відповідача критично, оскільки знімання показників приладу обліку здійснювалось у грудні 2024 року споживачем самостійно, без присутності представників АТ "Вінницяобленерго", що не може спростовувати зникнення та відсутності пломби у період з 26.12.2024 по 05.01.2025 років.
24 лютого 2025 року, згідно протоколу №657 комісією з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ вирішено визнати Акт про порушення ПРРЕЕ №06912 від 06.01.2025 правомірним, а відповідача причетним до порушення та провести нарахування відповідно до вимог п.п. 2 п.8.4.2 глави 8.4 ПРРЕЕ , виходячи з розрахункових даних :кількість днів 3 07.07.2024 по 06.01.2025 становить 184 дні; за тарифами для споживачів. Що діяли під час порушення споживачем ПРРЕЕ; величина потужності 7кВт; коефіцієнт використання струмоприймачів 0,6; режим роботи 10 год 7 днів на тиждень (а.с 10).
Таким чином, згідно проведених АТ «Вінницяобленерго" розрахунків, обсяг спожитої необлікованої електричної енергії становить 7722 кВт/год, вартістю 85 861,86 грн (розрахунок а.с. 10 зворот).
Копію протоколу №657 від 24.02.2025 року та рахунок №8190300526499 від 24.02.2025 року на суму 85 861,86 грн отримано представником відповідача Іванцем В.О, про що свідчить підпис представника на вказаних документах ( а.с.10).
Згідно вимог п. 2.3.4. ПРРЕЕ, відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідно до положень пп. 6, пп. 8 п. 5.5.5. ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний: забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.
Згідно з додатком №6 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №БЕ-230001,акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін №86, споживач несе відповідальність за технічний стан і обслуговування електричних мереж та електроустановок.
Відповідні обставини також підтверджено додатком №7 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №БЕ-230001, однолінійною схемою електроживлення №86 (т. 1 а.с. 26), котра зазначена в акті про порушення ПРРЕЕ №06912 від 06.01.2025 року (а.с. 7, 8).
Матеріали справи містять акт про пломбування та збереження пломб і встановлених індикаторів до акту №477881 від 30.08.2023 року ( а.с. 11, 12), яким підтверджено передачу на зберігання КУП БМР "Берлан" пломби ОСР №С79768695, встановленої на дверці шафи обліку 30.08.2023 року, яка згідно акту про порушення ПРРЕЕ №06912 від 06.01.2025 року (а.с. 7, 8) - відсутня.
Таким чином, вказані доводи підтверджують виникнення у відповідача обов'язку збереження установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
Судова колегія зазначає, що матеріали справи не містять інформації про завчасне, до проведення перевірки, повідомлення відповідачем обставин самостійного виявлення відсутності пломби (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
Натомість, у апеляційній скарзі відповідач зазначає, що 12.02.2025 направляв офіційне звернення з проханням здійснити технічну перевірку та опломбування вузлів обліку, на підтвердення належної обачності відповідача у відносинах з оператором системи розподілу.
Щодо твердження апелянта про те, що позивач безпідставно визначив обсяг та вартість нібито необлікованої електричної енергії, оскільки на думку відповідача, у порушення пп. 1 п.8.4.2. ПРРЕЕ, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312, не встановлено обов'язкової умови - втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, а також за вимогами абзацу першого п. 8.4.4 ПРРЕЕ до отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, тобто без підтвердження належними доказами факту втручання споживача в роботу приладу обліку енергопостачальник не має підстав для здійснення нарахувань відповідно до Методики без наявності відповідних висновків спеціалізованих організацій, суд зазначає наступне.
Пунктом 8.4.2 ПРРЕЕ встановлено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, такого порушення: пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії) (підпункт 2).
Згідно пункту 8.4.4. ПРРЕЕ, разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.
Пунктом 8.4.8 ПРРЕЕ визначено, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил).
У разі фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з цієї кількості днів, але не більше загальної кількості днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Відповідно до п. 8.4.10 ПРРЕЕ визначено формулу, за якою розраховується величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що факт відсутності пломб з відбитками тавр оператора системи, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб, є достатньою правовою підставою для відповідальності споживача відповідно до ПРРЕЕ.
Аналогічні висновки містяться у пункті 8.21 постанови від 05 жовтня 2022 року у справі № 906/513/18, у якій Велика Палата Верховного Суду виснувала, що пошкодження чи зрив пломб, відповідальність за збереження і цілісність яких відповідно до акта про пломбування покладено на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені, є окремими порушеннями ПКЕЕ, які полягають у невиконанні зазначеними суб'єктами передбаченого пунктом 3.3 і підпунктом 26 пункту 10.2 ПКЕЕ обов'язку зі збереження пломб, що відповідно до пунктів 6.40, 6.41 ПКЕЕ та підпунктів 1, 2 пункту 2.1 Методики є підставою для застосування її положень та нарахування вартості необлікованої електричної енергії (плати за поставлену електричну енергію).
Також суд звертає увагу, що 14 березня 2018 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг була прийнята постанова № 312, якою були затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ) та визнано такою, що втратила чинність постанову Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 «Про затвердження Правил користування електричною енергією» (ПКЕЕ).
Правила поведінки (норми права), які містились у наведених пунктах ПКЕЕ та Методики, які застосовувала Велика Палата Верховного Суду при розгляді справи № 906/513/18 залишились такими самими та зараз містяться у зазначених пунктах ПРРЕЕ (Ухвала ВП ВС від 13 липня 2023 року у справі № 17-14-01/1494 (925/1157/21).
Отже, у Постанові від 05 жовтня 2022 року у справі № 906/513/18 Велика Палата Верховного Суду висловила свій висновок стосовно наявності підстав для нарахування споживачу вартості недоврахованої електроенергії у разі виявлення пошкодження або відсутності пломб на засобах обліку електроенергії навіть у випадку відсутності встановленого факту втручання в роботу самого засобу обліку електричної енергії.
Враховуючи вищевикладені правові висновки Великої Палати Верховного Суду та Постанови КГС ВС від 28 червня 2023 року у cправі №903/750/22, є усі підстави вважати доводи відповідача відносно необхідності врахування правових висновків у справах №№ 906/1214/20, 908/1317/20, 916/1375/18, 914/2128/17, 923/832/17, 911/1143/16, 923/639/17, 906/600/18, 918/664/18, 922/3801/18, а також аналізу ступеню вини споживача у відсутності пломби, зокрема шляхом призначення експертизи необгрунтованими.
Отже, судова колегія дійшла висновку про безпідставність та необгрунтованість доводів відповідача щодо застосування до спірних правовідносин пп. 1 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, який не містить у своїй диспозиції переліку встановлених у даній справі порушень стосовно відсутності пломб з відбитками тавр оператора системи, оскільки таке порушення підпадає під регулювання саме пп. 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ та надає право обчислення вартості необлікованої електроенергії без проведення експертизи на підставі абзацу шостого п. 8.4.4. ПРРЕЕ.
Згідно матеріалів справи, комісія провела нарахування вартості необлікованої електричної енергії на підставі акту про порушення № 06912 від 06.01.2025 року згідно пп. 2 п. 8.4.2 глави 8.4 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому ККОЕЕ, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), виходячи з наступних розрахункових даних:
- відповідно п. п. 1 п. 8.4.8 ПРРЕЕ, кількість днів, з 07.07.2024 року по 06.01.2025 року до дня виявлення порушення складає 184 дні;
- за тарифами для споживачів які діяли під час порушення споживачем ПРРЕЕ;
- відповідно п. 8.4.10 ПРРЕЕ, величина потужності передбачено договором про надання послуг з розподілу - 7 кВт;
- відповідно п. 8.4.10 ПРРЕЕ, коефіцієнт використання струмоприймачів 0,6;
- відповідно п. 8.4.10 ПРРЕЕ, режим роботи 10 год. 7 днів на тиждень;
За результатами розрахунку визначено, що обсяг необлікованої електроенергії становить 7722 кВт/год на суму 85 861,86 грн (а.с. 10 зворот).
Матеріали справи не містять альтернативного розрахунку вартості електричної енергії або заперечень щодо методики нарахування зі сторони відповідача.
Отже, перевіривши розрахунок вартості необлікованої електроенергії внаслідок порушення Комунальним унітарним підприємством Бершадської міської ради "БЕРЛАН" Правил роздрібного ринку електричної енергії, зокрема, на предмет його відповідності вимогам ПРРЕЕ, Правилам улаштування електроустановок, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії здійснений Акціонерним товариством "Вінницяобленерго" згідно вимог чинного законодавства, а заявлені вимоги про стягнення 85 861,86 грн вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої відповідно до Акту про порушення №06912 від 06.01.2025 року, є обґрунтованими та підтверджені належними доказами.
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказі.
В силу приписів ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Натомість, скаржником не надано достатніх належних та допустимих доказів у розумінні ст.ст. 75, 76 ГПК України на підтвердження своєї правової позиції, викладеної в апеляційній скарзі.
Зважаючи на вказане, судова колегія зазначає, що доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують встановлених обставин справи, не підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, а тому не приймаються судом апеляційної інстанції до уваги.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у рішенні суду, питання вичерпності висновків суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції враховує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст. 6 Конвенції, може бути визначено тільки у контексті конкретних обставин справи.
Відповідно до ст. 276 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Господарського суду Вінницької області від 31.07.2025 року у справі №902/727/25 відповідає чинному законодавству та матеріалам справи, підстав для його скасування з мотивів, викладених в апеляційній скарзі, не вбачається.
У зв'язку з відмовою в задоволенні апеляційної скарги, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за її подання і розгляд покладаються на скаржника.
Керуючись статтями 129, 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Апеляційну скаргу Комунального унітарного підприємства Бершадської міської ради "БЕРЛАН" на рішення Господарського суду Вінницької області від 31.07.2025 у справі №902/727/25 без змін.
2. Справу №902/727/25 повернути Господарському суду Вінницької області.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з моменту складення повного тексту в порядку, передбаченому главою 2 розділу IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складений "06" листопада 2025 р.
Головуючий суддя Гудак А.В.
Суддя Мельник О.В.
Суддя Олексюк Г.Є.