Сквирський районний суд Київської області
Справа № 376/1362/25
Провадження № 3/376/994/2025
21 жовтня 2025 року Суддя Сквирського районного суду Київської області Батовріна І.Г., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП №1 Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.154 КУпАП, -
26.04.2025 року близько 19:30 в м. Сквира по вул. Фруктових садів поблизу будинку №30 ОСОБА_1 не належно утримувала безпорідного дворового собаку, в наслідок чого остання вхватила штани ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та пошкодила їх чим порушила Правила утримання тварин, затвердженні рішенням Сквирської міської ради.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, причини неявки суду не відомі, про день та час розгялду справи повідомлялась належним чином.
У відповідності до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до ст. 245 КУпАП, суд має повно, всебічно і об'єктивно з'ясувати обставини кожної справи, вирішуючи її в точній відповідності до вимог чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження в зазначеній справі з наступних підстав.
Кодексом України про адміністративні правопорушення визначено форму і основні елементи змісту протоколу про адміністративне правопорушення. В ньому, зокрема, повинно бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, встановлені на підставі сукупності досліджених доказів, які наведені на обґрунтування наявності складу правопорушення і правильності його юридичної кваліфікації.
У відповідності до ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня здійснення правопорушення.
' Відповідно до вимог ст. 247 п.7 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КпАП України.
Правопорушення, зазначені в протоколі мали місце у квітні 2025 року, при цьому, до суду матеріал про адміністративне правопорушення надійшов 03.09.2025, тобто на момент розгляду справи сплив термін, передбачений ст. 38 КУпАП.
На підставі наведеного, враховуючи, що на час розгляду адміністративного протоколу справа не може бути розглянута та правопорушник не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності, оскільки минули строки накладення адміністративного стягнення передбачені ст. 38 КУпАП, а тому у відповідності зі ст. 38247 п. 7 КУпАП, провадження по дійсній справі підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст.163-1, 247 п. 7, 283, 284, 246, 248 КУпАП, суддя -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.154 КУпАП закрити, у зв'язку з закінченням терміну притягнення до адміністративної відповідальності.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного суду через Сквирський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя І. Г. Батовріна