Справа№592/16795/25
Провадження №2/592/3608/25
06 листопада 2025 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого судді Титаренко В.В.,
за участю секретаря судового засідання Каплін А.А.,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів,
установив:
15.10.2025 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач), через представника ОСОБА_3 , до ОСОБА_2 (далі - відповідач), в якій просить стягувати з відповідача на користь позивача аліменти на утримання неповнолітньої дитини, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку починаючи з дня подання позовної заяви і до досягнення дитиною повноліття.
Свою заяву мотивує тим, що 14.02.2015 між позивачем та відповідачем було укладено шлюб. Від шлюбу мають сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , котрий після розірвання шлюбу залишається проживати із ОСОБА_1 . На цей час дитина знаходиться на утриманні позивачки, з відповідачем не дійшли згоди щодо матеріальної допомоги. Позивачка не має можливості повністю одноосібно належним чином забезпечити фізичний, духовний розвиток дитини, розвиток творчих та пізнавальних здібностей, уподобань, розвиток обдарувань, а тому потребує допомоги батька дитини. За наявною інформацією відповідач має постійну роботу та має можливість матеріально утримувати свою дитину.
Ухвалою від 21 жовтня 2025 року суд прийняв до розгляду та відкрив провадження у цивільній справі, постановив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні, з повідомленням (викликом) сторін.
Позивач у судове засідання не з'явилася, від її представника надійшла заява, в якій вона просить провести розгляд справи без участі позивачки та її представника, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Відповідач, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, у судове засідання не з'явився, від нього надійшла заява, в якій просить розглядати справу без його присутності, проти задоволення позову не заперечує.
Суд, перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрували шлюб 14 лютого 2015 року. Прізвище після державної реєстрації шлюбу чоловіка ОСОБА_6 , дружина ОСОБА_6 (а.с. 11).
ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_4 , батько ОСОБА_2 , мати ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 (а.с. 4).
Відповідно до ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.
Згідно з ч. 2 ст. 150 СК України визначено, що батьки зобов'язані піклуватись про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Положеннями ч. 1 та 2 ст. 155 СК України передбачено, що здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
Батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття (ст. 180 СК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Згідно з ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до статті 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Зважаючи на те, що ОСОБА_2 є батьком малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та на нього покладено однаковий із ОСОБА_1 обов'язок щодо утримання і матеріального забезпечення своєї дитини, ураховуючи, що відповідач не заперечує проти задоволення позову, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача аліментів у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з дня подання позовної заяви і до досягнення дитиною повноліття.
Ураховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України та п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 1211 грн 20 коп.
Керуючись ст. 141, 150, 180-183 СК України, ст. 12, 13, 81, 89, 141, 263-265 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 про стягнення аліментів задовольнити повністю.
Стягувати з ОСОБА_2 аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини всіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, до досягнення ним повноліття, починаючи стягнення від дня пред'явлення позову - 15.10.2025 та аліменти сплачувати його матері, ОСОБА_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 1211 гривні 20 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач ОСОБА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Суддя В.В. Титаренко