Ухвала від 05.11.2025 по справі 461/6226/22

Справа № 461/6226/22

Провадження № 1-кс/461/6760/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.11.2025 року слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , секретар ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -

ВСТАНОВИВ:

старший cлідчий відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_4 звернулася до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні № 42022140000000212 від 27.07.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, за погодженням із прокурором Львівської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про застосування щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Рівне, Рівненської області, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , запобіжного заходу у вигляді застави в розмірі 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 908 400 грн., з покладенням обов'язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України.

В обґрунтування поданого клопотання покликається на те, що 31 жовтня 2025 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому за попередньою змовою групою осіб в особливо великих розмірах, у внесенні службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, тобто у вчиненні кримінальних правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України. З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваного, обставин вчинення та суспільної небезпеки кримінального правопорушення, у скоєнні якого підозрюється ОСОБА_5 , сторона обвинувачення приходить до висновку про необхідність застосування щодо підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави.

В судовому засіданні прокурор та слідчий вимоги клопотання підтримали з підстав, викладених у ньому, просили його задовольнити.

Підозрюваний та його захисник заперечили клопотання, вважають, що органом досудового розслідування не доведено існування ризиків, передбачених ст.177 КПК України.

Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст.177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Слідчим суддею встановлено, що відділом розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області, за процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 42022140000000212 від 27.07.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.

Досудовим розслідування встановлено, що ОСОБА_5 (далі - ОСОБА_5 ), будучи членом Правління АТ «Оператор газотранспортної системи «Львівгаз» (далі - АТ «Львівгаз») на посаді Директора технічного, діючи з прямим умислом, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з корисливих мотивів, за попередньою змовою групою осіб з невстановленими на даний час особами, забезпечив внесення неправдивих завищених даних щодо обсягу нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу в розрахунки, які підписав, на підставі яких АТ «Львівгаз» встановлено завищений на 14,80 грн (без ПДВ) за тисячу м3 газу тариф на розподіл газу у 2022 році, в результаті чого у 2022 році АТ «Львівгаз» безпідставно включено до вартості послуг з розподілу газу ЛКП «Залізничнетеплоенерго» на суму 689 534,81 грн (з ПДВ), ЛМКП «Львівтеплоенерго» на суму 2 629 451,86 грн (з ПДВ), КП «Стрийтеплоенерго» на суму 114 790,35 грн (з ПДВ), КП «Червоноградтеплокомуненерго на суму 167 860,98 грн (з ПДВ), КП «Дрогобичтеплоенерго» на суму 86 218,68 грн (з ПДВ) на загальну суму 3 687 856,68 грн, якими ОСОБА_5 спільно з іншими невстановленими на даний час особами заволодів маючи можливість розпоряджатись такими як член правління АТ «Львівгаз», що мало місце за наступних обставин.

Встановлено, що відповідно до постанови НКРЕКП від 29.06.2017 № 850 ПАТ «Львівгаз» (код ЄДРПОУ 03349039) видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території міста Львів та Львівської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ПАТ «Львівгаз».

Відповідно до п.1.51. статуту, затвердженого протоколом Загальних зборів акціонерів № 20 від 23.03.2019, ПАТ «ЛЬВІВГАЗ» є юридичною особою, має відповідну ліцензію та надає послуги з розподілу (доставки) природного газу споживачам. Товариство несе відповідальність за безперебійну та безпечну доставку газу всім споживачам регіону газорозподільними мережами - системою газопроводів високого, середнього та низького тиску, а також газопроводів - вводів.

Основною метою діяльності (цілями) Товариства є отримання прибутку, створення високо конкурентного бізнесу з використанням найкращих підходів та методів управління; збільшення ефективності роботи, спрямованої на ріст прибутковості та збільшення ринкової капіталізації Товариства; побудова системи взаємовідносин із зовнішнім середовищем (клієнтами, партнерами, конкурентами), базуючись на принципах відкритості та прозорості, а предметами (основні види) діяльності Товариства є: розподіл та/або постачання газу, зокрема: Надання населенню, бюджетним організаціям, промисловим та комунальним підприємствам, а також іншим суб'єктам підприємницької діяльності послуг з розподілу природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ та постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищі і скрапленого газу, придбання та постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим та нерегульованим тарифом. Придбання, реалізація та постачання споживачам скрапленого газу, розподіл природного, нафтового (попутного) газу, газу (метану) вугільних родовищ та газу сланцевих товщ, газу колекторів щільних порід, газу центрально-басейнового типу, Розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи. Торгівля газом через місцеві (локальні) трубопроводи, транспортування природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ трубопроводами та їх розподіл, зберігання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ, газопровідні роботи, зокрема: створення, технічне обслуговування експлуатація газових мереж, споруд, обладнання і приладів для газопостачання природного і скрапленого газу. Виконання ремонтів газопроводів, газових приладів і пристроїв. Локалізація і ліквідація аварійних ситуацій; будівництво місцевих трубопроводів, ліній зв'язку та енергопостачання. Будівництво газових мереж та споруд природного скрапленого газу. Здійснення пуску газу до газифікованих об'єктів. Контроль за якістю експлуатаційних робіт. Будівництво, реконструкція, ремонт та технічне переобладнання систем газопостачання; виконання будівельних, будівельно-монтажних, будівельно-ремонтних, ремонтних, монтажних та пусконалагоджувальних робіт, виконання ремонтних пусконалагоджувальних робіт в котельнях різного призначення, тощо.

Майно Товариства утворюється за рахунок: доходів від реалізації продукції, робіт, послуг та здійснення Товариством іншої виробничо-господарської та комерційної діяльності, грошових коштів, майна, майнових немайнових прав, що вносяться інвесторами в рахунок оплати акцій Товариства, надходжень від випуску Товариством інших цінних паперів, доходів, отриманих від участі в господарських товариствах та від володіння корпоративними правами (акціями, частками, паями) інших юридичних осіб.

Виконавчим органом Товариства, який здійснює управління поточною діяльністю Товариства, є Правління (колегіальний виконавчий орган).

Кількісний склад Правління становить 6 (шість) осіб, в тому числі Голова Правління та члени Правління. Правління підзвітне Загальним збори і Наглядовій раді, організовує виконання їх рішень.

Головою та членами правління може бути будь-яка фізична особа, яка має повну цивільну дієздатність і не є членом Наглядової ради чи Ревізійної комісії.

Голови та члени Правління обираються (призначають) Наглядовою ради на строк 3 (три) роки. У випадку спливу цього строку повноваження Голови таабо членів Правління продовжують діяти до дня прийняття рішення Наглядовою радою про обранка (призначення) нового Голови та/або членів Правління. Наглядова рада вправі приймати рішення щодо дострокового припинення (відкликання) повноважень Голови Правлінні, будь-кого (або всіх) членів Правління Товариства.

Права та обов'язки членів (в т.ч Голови) Правління Товариства визначаються законом, іншими актами законодавства, Статутом Товариства, та/або Положенням про Правління Товариства, а також контрактом, що укладається з кожним членом (в т.ч Головою) Правління. Від імені Товариства контракт, умови якого затверджуються наглядовою радою, підписує Голова Наглядової ради чи особа, уповноважена на таке підписання Наглядовою радою.

До компетенції Правління належить:

Прийняття рішення про вчинення правочину, якщо ринкова вартість майна або послуг, яка є його предметом становить менше 10 відсотків вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності Товариства, і здійснюється шляхом затвердження істотних умов та контрагента такого правочину;

Затвердження документів, які пов'язані з діяльністю Товариства, філій, представництв та відокремлених (структурних) підрозділів Товариства (крім положень про філії, представництва, відокремлені структурні підрозділи), в межах компетенції, передбаченої цим Статутом, положеннями про філії, представництва та відокремлені (структурні) підрозділи;

Затвердження документів, які пов'язані з діяльністю дочірніх підприємств та інших юридичних осіб, частками (акціями, паями) у статутному капіталі яких володіє Товариство (крім статутів дочірніх підприємств та статутів інших юридичних осіб, частками (акціями, паями) у статутному капіталі яких володіє Товариство) в межах компетенції, статутами дочірніх підприємств та статутами інших юридичних статутному капіталі яких володіє Товариство; передбаченої цим Статутом, частками (акціями, паями) статутному капіталі яких володіє Товариства;

- Прийняття рішень з інших питань, що пов'язані з діяльністю дочірніх підприємств та інших юридичних осіб, частками (акціями, паями) у статутному капіталі яких володіє Товариство, філій, представництв та відокремлених (структурних) підрозділів Товариства, в межах компетенції, передбаченої цим Статутом та внутрішніми документами Товариства, статутами дочірніх підприємств та інших юридичних осіб, частками (акціями, паями) у статутному капіталі яких володіє Товариство, положеннями про філії, представництва, відокремлені (структурні) підрозділи;

- Затвердження штатного розпису та фонду оплати праці працівників Товариства, філій, представництв та відокремлених (структурних) підрозділів відповідно до затвердженої Наглядовою радою організаційної структури Товариства;

- Прийняття будь-яких кадрових рішень (в тому числі стосовно прийому на роботу, звільнення, переведення) щодо керівників філій, представництв та відокремлених (структурних) підрозділів, визначення і зміна умов оплати праці керівників філій, представництв та відокремлення (структурних) підрозділів Товариства;

- Затвердження переліку майна, яке передається дочірнім підприємствам та іншим юридичним особам, частками (акціями, паями) у статутному капіталі яких володіє Товариство, філіям (представництвам), відокремленим (структурним) підрозділам за наявності відповідного рішення Наглядової ради Товариства, прийняття рішення про повернення майна Товариства, яке передано філіям, представництвам, відокремленим (структурним) підрозділам чи набуто їхніми керівниками для Товариства;

- Формування поточних планів діяльності Товариства, включаючи фінансові та виробничі питання;

- Розробка та поданих на розгляд трудового колективу Товариства проекту колективного договору, забезпечення виконання Товариством обов'язків, взятих на себе згідно з умовами колективного договору;

- Організація ведення бухгалтерського обліку та звітності Товариства, організація документообігу, як в самому Товаристві, так і в його відносинах з іншими юридичними та фізичними особами;

- Здійснення поточного контролю за діяльністю керівників дочірніх підприємств та інших юридичних осіб, частками (акціями, паями) у статутному капіталі яких володіє Товариство, філій, представництв та відокремлених (структурних підрозділів) Товариства з метою забезпечення відповідності господарської діяльності Товариства, його дочірніх підприємств та інших юридичних осіб, частками (акціями, паями) у статутному капіталі яких володіє Товариство, філій та представництв чинному законодавству України, цьому Статуту Товариства, статутам дочірніх підприємств та інших юридичних осіб, частками (акціями, паями) у статутному капіталі яких володіє Товариство, положенням про відповідні філії, представництва та (структурні) підрозділи, правилам, процедурам та іншим внутрішнім документам Товариства та нормам чинного законодавства України;

- Визначення основних напрямків діяльності дочірніх підприємств, затвердження їхніх річних планів та звітів про виконання цих планів, якщо інше не встановлено статутом дочірнього підприємства;

- Визначення порядку використання прибутку та покриття збитків від господарської діяльності дочірніх підприємств та інших юридичних осіб, частками (акціями, паями) у статутному капіталі яких володіє Товариство за наявності відповідного рішення Наглядової ради;

- Прийняття рішення про проведення ревізій та аудиторських перевірок фінансово-господарської діяльності дочірніх підприємств та інших юридичних осіб, частками (акціями, ями) у статутному капіталі яких володіє Товариство, філій, представництв та відокремлених;

- Списання рухомого майна Товариства та/або його дочірніх підприємств здійснюється за рішенням Правління;

- Визначення складу та обсягу відомостей, що становлять комерційну таємницю та конфіденційну інформацію про діяльність Товариства, а також вжиття їх нерозголошення;

- Вирішення інших питань, що пов'язані з управлінням поточною діяльністю Товариства і віднесені до його компетенції чинним законодавством, статутом чи внутрішніми документами Товариства, а також питань, які не входять в сферу компетенції Наглядової ради та Загальних зборів.

Правовий статус Правління, склад, строк повноважень, порядок обрання його членів, організацію роботи, права, обов'язки та відповідальність членів Правління, а також прийняття ними рішення стосовно діяльності АТ «Львівгаз» визначений також Положенням про правління АТ «Львівгаз», яке затверджено протоколом Загальних зборів акціонерів АТ «Львівгаз» № 22 від 10.04.2021, згідно якого Правління с колегіальним виконавчим органом Товариства, який здійснює управління його поточною діяльністю та організовує виконання рішень Загальних зборів та Наглядової ради Товариства.

Відповідно до Положення про правління АТ «Львівгаз», Правління діє від імені Товариства у межах повноважень, передбачених чинним законодавством, Статутом Товариства на цим Положенням і є підзвітним Загальним зборам і Наглядовій раді.

У своїй діяльності Правління керується чинним законодавством України, Статутом Товариства, Положенням, актами внутрішнього регулювання та рішеннями, прийнятими Загальними зборами та Наглядовою радою.

Правління вирішує всі питання діяльності Товариства, крім тих, що віднесені до компетентних інших органів управління Товариства. Повноваження, що не є виключною компетенцією Загальних зборів та Наглядової ради, можуть бути передані до компетенції Правління Товариства.

Головою та членом Правління може бути будь-яка фізична особа, яка має повну цивільну дієздатність і не є членом Наглядової ради чи Ревізійної комісії.

Кількісний склад Правління становить 6 (шість) осіб, в тому числі Голова Правління та члени Правління.

Голова та члени Правління обираються (призначаються) Наглядовою радою простою більшістю голосів членів Наглядової ради, які беруть участь у засіданні, строком на 3 (три) роки.

У випадку спливу строку передбаченого п. 3.3. цього Положення повноважених Голови таабо членів Правління продовжують діяти до обрання (призначення) Наглядовою радою Товариства нового Голови таабо членів Правління.

Голова та члени Правління можуть призначатись на посаду необмежену кількість разів.

Права та обов'язки, строк повноважень, відповідальність і оплата праці члена (в т.ч. Голови) Правління визначаються Законом України «Про акціонерні товариства», іншими актами законодавства, Статутом Товариства, Положенням. Положенням про винагороду членів Правління у разі затвердження його Наглядовою радою, а також трудовим договором (контрактом), шо укладається з кожним членом (в т.ч. з Головою) Правління. Від імені Товариства трудовий договір (контракт) підписує Голова Наглядової ради чи особа, уповноважена на те Наглядовою радою.

Наглядова рада вправі достроково припинити повноваження Голови Правління, будь-кого із членів Правління. Підстави припинення повноважень Голови, членів Правління можуть встановлюватися трудовими договорами (контрактами) з ними. У разі дострокового припинення повноважень Голови Правління або окремих членів. Правління повноваження новопризначених осіб діють у межах строку, на який раніше було обрано Правління.

У разі тимчасової відсутності Голови Правління на період відпустки, відрядження, хвороби його обов'язки виконує член Правління, що відповідає за інженерно-технічне забезпечення в Товаристві, або інший член Правління, призначений відповідним наказом Голови Правління Товариства.

Член Правління, що відповідає за інженерно-технічне забезпечення в Товаристві за відсутності Голови Правління, має всі повноваження Голови Правління, передбачені законодавством України, Статутом Товариства та цим Положенням, в тому числі діє без довіреності від імені Товариства та представляє його інтереси в усіх установах, підприємствах та організаціях (у разі не призначення Головою Правління іншого члена Правління виконуючим обов'язки Голови Правління).

Голова Правління (виконуючий обов'язки Голови Правління) може доручати вирішення окремих питань, що входять до його компетенцій, членам Правління або керівникам структурних підрозділів, в межах, передбачених Статутом Товариства, цим Положенням або іншими внутрішніми документами Товариства.

Голова Правління (виконуючий обов'язки Голови Правління) здійснює розподіл обов'язків між членами Правління та має право здійснювати передачу своїх прав іншим членам Правлінця. Такий розподіл обов'язків та передача прав здійснюються шляхом видачі наказів про розподіл повноважень між членами Правління або керівниками структурних підрозділів Товариства та не повинен порушувати організаційну структуру Товариства.

Члени Правління мають право: отримувати повну, достовірну та своєчасну інформацію про Товариство, необхідну для виконання своїх функцій. В межах визначених повноважень самостійно та у складі Правління вирішувати питання поточної діяльності Товариства. Діяти від імені Товариства на підставі довіреності, виданої Головою Правлінця (виконуючим обов'язки Голови Правління). Вносити пропозиції, брати участь в обговоренні та голосувати з питань порядку денного на засіданнях Правління. Вимагати скликання засідань Правління та вносити питання до порядку денного засідання. Надавати у письмовій формі зауваження до рішень Правління. Знайомитись з підготовленими до засідання матеріалами, збирати та аналізувати додаткову інформацію, у разі необхідності отримувати консультації фахівців тощо. Очолювати відповідний напрям роботи та спрямовувати діяльність відповідних структурних підрозділів Товариства відповідно до розподілу обов'язків між членами Правління.

Члени Правління зобов'язані: діяти в інтересах Товариства добросовісно, розумно та не перевищувати своїх повноважень. Керуватися у своїй діяльності чинним законодавством України. Статутом Товариства, цим Положенням, внутрішніми документами Товариства, контрактом. Виконувати рішення, прийняті Загальними зборами та Наглядовою радою. Особисто брати участь у засіданнях Правління, а за запрошенням (на вимогу) Наглядової ради у засіданнях Наглядової ради, у чергових та позачергових Загальних зборах. Завчасно повідомляти Голову Правління про неможливість участі у засіданнях Правління із зазначенням причини. Не розголошувати конфіденційну інформацію, включаючи комерційну таємницю та конфіденційну інформацію, яка стала відомою у зв'язку із виконанням функцій члена Правління. особам, які не мають доступу до такої інформації, а також не використовувати її у своїх інтересах або в інтересах третіх осіб. При наявності конфлікту інтересів (тобто при наявності суперечностей між особистими інтересами члена Правління та обов'язками члена Правління) діяти в інтересах Товариства.

Члени (в т.ч. Голова) Правління несуть відповідальність: за збитки, які завдані Товариству їх неправомірними діями або бездіяльністю, а також за заподіяну ними шкоду Товариству, відповідно до чинного законодавства України. за збитки, які завдані Товариству внаслідок прийняття рішення Правлінням (члени, в т.ч. Голова, Правління, які голосували проти рішення, утримались або не брали участі у голосуванні, яке призвело до збитків Товариства, не несуть відповідальності за збитки, завдані Товариству внаслідок прийняття такого рішення); за порушення покладених на них обов'язків, у розмірі збитків, завданих Товариству. якщо інші підстави та розмір відповідальності не встановлений законодавством України.

Порядок притягнення членів (в т.ч. Голови) Правління до відповідальності регулюється нормами чинного законодавства України.

Згідно Глави 6 Кодексу газорозподільних мереж, затвердженого постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015, з урахуванням специфіки переміщення природного газу газорозподільною системою, що пов'язана з умовною нормативною герметичністю газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, компенсаторів, газового обладнання, інших приладів та обладнання (тобто стан, за якого можливий витік газу, що не може бути зафіксований органолептичним методом) та витоками газу під час технічного огляду чи обслуговування, поточного ремонту, заміни арматури, приладів, обладнання, устаткування, Оператор ГРМ укладає договір (договори) на закупівлю або постачання природного газу для покриття об'ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ для забезпечення фізичного балансування ГРМ та власної господарської діяльності.

Річні розміри нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу для кожного оператора газорозподільної системи, які враховуються при встановленні тарифів на послуги розподілу природного газу, визначаються згідно з Методикою визначення розмірів нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу при здійсненні розподілу природного газу, затвердженою постановою НКРЕКП від 06.11.2020 № 2033.

Пунктом 32 ч. 1 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу» (далі - Закон № 329-VIII) визначено, що регулятор - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до пункту 3 частини 3 ст.4 Закону № 329-VIII до компетенції регулятора на ринку природного газу належить затвердження та оприлюднення у встановленому порядку методології визначення тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу, методологій визначення тарифів на послуги розподілу, зберігання (закачування, відбору) природного газу щодо газосховищ, до яких застосовується режим регульованого доступу відповідно до ст. 48 Закону № 329-VIII, на послуги установки LNG та встановлення (зміна) тарифів, які повинні забезпечити необхідні інвестиції в газотранспортні та газорозподільні системи, газосховища, а також установку LNG.

Відовідно до ч.1 ст. 40 Закону Закон № 329-VIII розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.

Положенням про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженим Указом Президента України від 10.09.2014 № 715/2014 (далі - Положення № 715/2014) визначено, що НКРЕКП є органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг.

Також НКРЕКП відповідно до покладених завдань (підпункт 5 п.4 Положення № 715/2014) розробляє і затверджує порядки (методики) формування цін і тарифів на товари (послуги), що виробляються (надаються) суб'єктами природних монополій та суб'єктами, що провадять діяльність на суміжних ринках у сферах електроенергетики, теплопостачання, централізованого водопостачання і водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, на ринках природного газу, нафти та нафтопродуктів.

На виконання ст.4 Закону № 329-VIII та ст.17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 № 1540-VIII НКРЕКП постановою від 06.11.2020 № 2033 затверджено Методику визначення розмірів нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу при здійсненні розподілу природного газу (далі - Методика № 2033), яка визначає порядок розрахунку розмірів нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу при здійсненні розподілу природного газу, які пов'язані з умовною нормативною герметичністю газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, компенсаторів, газового обладнання, інших газових приладів та обладнання в межах допустимих норм, визначених цією Методикою, та при забезпеченні розподілу природного газу споживачам.

Пунктом 1.2. Методики № 2033 визначено, що дія цієї Методики поширюється на суб'єктів господарювання, які отримали або мають намір отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з розподілу природного газу (далі - Оператори ГРМ, ліцензіати), замовників послуг приєднання, а також на споживачів природного газу, що не є побутовими.

Згідно з п.3.7. Методики № 2033 загальний обсяг нормативних втрат газу (QВ) за відповідний період визначається за формулою QВ = QВ11 + QВ12 + QВ21 + QВ22 + QВ3 + QВ4 + QВ5, м3.

Згідно з п.3.9. Методики № 2033 розміри нормативних втрат газу, наведені в додатках 2 та 3 до цієї Методики, збільшуються залежно від терміну експлуатації газопроводів та обладнання шляхом множення на коефіцієнт Кв, який становить Кв = 1,25 для газопроводів та обладнання, термін експлуатації яких становить більше ніж 25 років, але не більше ніж 40 років;

Кв = 2,0 для газопроводів та обладнання, термін експлуатації яких становить більше ніж 40 років.

Також, згідно з п.3.10. Методики № 2033 норми нормативних втрат газу, наведені в додатку 4 до цієї Методики, збільшуються залежно від терміну експлуатації ГРП, ГРПБ, ГРУ, ШРП, КБРТ, зокрема норма виробничо-технологічних втрат на рівні 15,4 м-3/добу встановлюється для всіх значень вхідного тиску та всіх значень умовного вхідного діаметра регулятора ГРП, ГРПБ, ГРУ, ШРП, термін експлуатації яких становить більше ніж 25 років для об'єктів з основними, а також з основними та резервними лініями редукування, за винятком значень норми втрат для Ду ? 250 мм та 6

Пунктом 6.4. Методики № 2033 (в редакції від 12.08.2021) визначено, що оператор ГРМ забезпечує достовірність документів, що подаються ним для встановлення розмірів нормативних втрат/витрат газу.

Згідно з п.1 розділу Х методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, затвердженої постановою НКРЕКП № 236 від 25.02.2016 (далі - Методика №236), тариф на послуги розподілу природного газу встановлюється НКРЕКП за умови провадження ліцензіатом господарської діяльності з розподілу природного газу або одночасно з видачею ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Відповідно до п. 3 розділу Х Методики №236 суб'єкт господарювання забезпечує достовірність документів, що подаються ним для встановлення або перегляду тарифу на послуги розподілу природного газу.

Відповідно до п. 4 розділу Х Методики №236 установлення тарифів на послуги розподілу природного газу здійснюється НКРЕКП за умови відповідного обґрунтування суб'єктом господарювання планованих витрат, пов'язаних із розподілом природного газу.

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Методики №236 тариф на послуги розподілу природного газу (Трозп) за одиницю річної замовленої потужності розраховується за формулою Трозп=ТВ/ Wрозп (грн за 1 м.куб за місяць), де ТВ - планована річна тарифна виручка суб'єкта господарювання з розподілу природного газу на планований період, тис.грн; Wрозп - загальна планована річна замовлена потужність розподілу природного газу ліцензіата (1000 м-3 на рік), що визначається відповідно до глави 6 розділу VI Кодексу.

Планована річна тарифна виручка (ТВ) розраховується на основі повної планованої собівартості (В), що визначається відповідно до розділу III цієї Методики, планованого прибутку (П), який визначається відповідно до розділу IV цієї Методики, та коригування тарифної виручки (К), яке визначається відповідно до розділу V цієї Методики, за формулою ТВ = В + П + К (тис. грн) (п. 1 розділу ІІ Методики №236).

До повної планованої собівартості включаються: планована виробнича собівартість; плановані адміністративні витрати; плановані витрати на збут; інші плановані операційні витрати; плановані фінансові витрати (п. 2 розділу ІІІ Методики №236).

До планованої виробничої собівартості включаються: плановані прямі матеріальні витрати; плановані прямі витрати на оплату праці; планована амортизація виробничих основних засобів та нематеріальних активів, безпосередньо пов'язаних з розподілом природного газу; інші плановані прямі витрати (п. 3 розділу ІІІ Методики №236).

До складу планованих прямих матеріальних витрат включаються витрати, пов'язані з: використанням палива, електроенергії та природного газу на власні потреби. Величина таких витрат визначається з урахуванням динаміки використання паливно-енергетичних ресурсів у попередніх періодах та їх прогнозованих змін; використанням природного газу на нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати природного газу (далі - ВТВ). Величина таких витрат визначається з урахуванням даних моніторингу та аналізу тенденцій зміни ціни природного газу на нерегульованому сегменті оптового ринку природного газу та розмірів ВТВ, встановлених НКРЕКП (п. 4 розділу ІІІ Методики №236).

Згідно з розділом Х Методики №236 Тариф на послуги розподілу природного газу встановлюється НКРЕКП за умови провадження ліцензіатом господарської діяльності з розподілу природного газу або одночасно з видачею ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Суб'єкт господарювання зобов'язаний використовувати тарифну виручку, отриману при провадженні відповідного виду діяльності, виключно за елементами витрат та в розмірах, що передбачені встановленою структурою тарифу.

Суб'єкт господарювання забезпечує достовірність документів, що подаються ним для встановлення або перегляду тарифу на послуги розподілу природного газу.

Установлення тарифів на послуги розподілу природного газу здійснюється НКРЕКП за умови відповідного обґрунтування суб'єктом господарювання планованих витрат, пов'язаних із розподілом природного газу.

Для встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу суб'єкт господарювання подає до НКРЕКП не пізніше ніж за 60 календарних днів до початку планованого періоду заяву про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу (далі - заява) за формою, наведеною в додатку 1 до цієї Методики, до якої додаються серед інших документів, розрахунок витрат, пов'язаних із використанням природного газу на нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати природного газу.

Заява та документи, що додаються до неї, визначені пунктом 6 цього розділу, оформлюються суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу природного газу, за формами, наведеними в додатках 1 - 8 до цієї Методики, та подаються до НКРЕКП у паперовій (два примірники) та електронній (на адресу: tariffgas@nerc.gov.ua.) формах.

Суб'єкт господарювання обґрунтовує кожну складову витрат господарської діяльності з розподілу природного газу, пов'язаних з операційною діяльністю, фінансових витрат (крім фінансових витрат, які включені до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку) та прибутку документами, визначеними пунктом 6 цього розділу.

Так, ОСОБА_5 , обраний членом Правління АТ «Львівгаз» за рішенням Наглядової ради АТ «Львівгаз» (ЄДРПОУ 03349039) від 03.01.2020 (протокол №03/01-2020), згідно контракту укладеного з останнім 08.01.2020 АТ «Львівгаз», в особі Голови Правління ОСОБА_8 , прийнятий на роботу в АТ «Львівгаз» до складу Правління: членом Правління на посаду Директора технічного до 30.06.2022 включно.

20.06.2022 між ОСОБА_5 , обраним членом Правління АТ «Львівгаз» за рішенням Наглядової ради АТ «Львівгаз» (ЄДРПОУ 03349039) від 25.05.2022 (протокол №25/05-2022), та АТ «Львівгаз», в особі Голови Правління ОСОБА_9 , укладено контракт, згідно якого ОСОБА_5 прийнятий на роботу в АТ «Львівгаз» до складу Правління: членом Правління на посаду Директора технічного до 30.06.2025 включно.

Згідно вказаних контрактів в обов'язки останнього входить (п.2.1.):

забезпечення планового та аварійного технічного обслуговування систем газопостачання та обладнання, контролю режимів газопостачання, організація оперативного реагуванням при аварійних ситуаціях, локалізації та ліквідації, мінімізації наслідків аварій;

організація здійснення контролю обсягів та якості виконання робіт експлуатаційними службами, службами технічного нагляду за будівельно-монтажними роботами та приймання в експлуатацію об'єктів будівництва;

організація планування розвитку та оновлення систем газопостачання;

організація контролю точності обліку газу, забезпечення функціонування вузлів обліку та контролю правильності технічних розрахунків;

контроль постійно діючої експертизи, повірки та ремонту побутових та промислових лічильників газу та виконання інших обов'язків передбачених посадовою інструкцією та/або розпорядчим актом про розподіл обов'язків, іншими внутрішніми документами Товариства, які регулюють діяльність. Працівника, Статутом Товариства, Положенням про Правління, чинним законодавством України.

Працівник має право (п.2.4.):

отримувати повну, достовірну та своєчасну інформацію про Товариство, необхідну для виконання своїх функцій;

в межах визначених повноважень самостійно та у складі Правління вирішувати питання поточної діяльності Товариства;

діяти від імені Товариства на підставі довіреності, виданої Головою Правління (виконуючим обов'язки Голови Правління);

очолювати відповідний напрям роботи та спрямовувати діяльність відповідних структурних підрозділів Товариства відповідно до розподілу обов'язків між членами Правління.

Згідно організаційної структури АТ «Львівгаз», затвердженої Наглядовою радою АТ «Львівгаз» (протокол №31/05-2021 від 31.05.2021), у підпорядкуванні директора технічного - члена правління знаходиться зокрема виробничо-технічне управління.

Отже, у період часу з 08.01.2020 ОСОБА_5 обіймав у АТ «Львівгаз», ЄДРПОУ 03349039, юридична адреса (місце знаходження): м. Львів, вул. Золота, 42, посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто був службовою особою у розумінні ч. 3 ст. 18 КК України.

Не пізніше 27.08.2021, більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлена, ОСОБА_5 за попередньою змовою з іншими невстановленими на даний час особами, був розроблений злочинний план, спрямований на заволодіння коштами споживачів природного газу.

Так, ОСОБА_5 , будучи обізнаним в межах своєї компетенції як технічний директор Товариства про фактичну кількість сталевих розподільних газопроводів (в т.ч. міжселищні) діаметром 100 мм, з робочим тиском від 0,05 до 3 кГс/см2 та терміном експлуатації понад 25 років, але не більше 40 років, та основного газового обладнання та приладів ГРП, БК ГРП, ГРУ, ШРП (без працюючих резервних ліній та з одночасною роботою резервних ліній) з терміном експлуатації більше 25 років, які перебували в експлуатації АТ «Львівгаз», переслідуючи корисливий мотив, ставлячи власні інтереси та інтереси Товариства вище суспільних та загальнодержавних, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи на користь Товариства та на свою користь, перебуваючи за місцем роботи за адресою: м. Львів, вул. Золота, 42, не пізніше 27.08.2021 забезпечив внесення виробничо-технічним управлінням неправдивих відомостей до розрахунків обсягів нормативних та виробничо - технологічних втрат/витрат природного газу під час його розподілу газорозподільними системами, а саме в додаток 23 (Нормативні втрати газу QВ11 за відповідний період за умовної нормативної герметичності стальних газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, компенсаторів) відомості про перебування станом на 01.01.2021 в експлуатації АТ «Львівгаз» 413,062 км сталевих розподільних газопроводів (в т.ч. міжселищні) діаметром 100 мм, з робочим тиском від 0,05 до 3 кГс/см2 та терміном експлуатації понад 25 років, але не більше 40 років, хоча фактично в експлуатації перебувало 374,797 км таких газопроводів (різниця становить 38,265 км), в додаток 25 (Нормативні втрати газу QВ21 за відповідний період за умовної нормативної герметичності обладнання та приладів ГРП, ГРПБ, ГРУ, ШРП, КБРТ) відомостей про перебування станом на 01.01.2021 в експлуатації 3 526 одиниць основного газового обладнання та приладів ГРП, ГРПБ, ГРУ, ШРП (без працюючих резервних ліній та з одночасною роботою резервних ліній) з терміном експлуатації більше 25 років, хоча фактично в експлуатації перебувало 3215 одиниць такого обладнання (різниця становить 311 одиниць).

В результаті розбіжностей нормативні втрати газу сталевих газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, компенсаторів діаметром 100мм, терміном експлуатації понад 25 років, але не більше 40 років завищено на 54,097 м3 на добу та на 19 745,405 м3 на рік.

Крім цього, врахувавши розбіжність у 311 одиниць по основному газовому обладнанню та приладам (з умовним вихідним діаметром регулятора Ду ? 100мм, з одночасною роботою резервних ліній) з терміном експлуатації більше 25 років, завищено обсяг нормативних втрат газу в розмірі 7 663,04 м3 на добу, та 2 797 009,6 м3 на рік.

Враховуючи завищення показників QВ11 в розмірі 19,745405 тис.м3 на рік та QВ21 в розмірі 2 797,0096 тис.м3 на рік, загальний обсяг нормативних втрат газу QВ в додатку 22, який розраховано шляхом додавання всіх показників нормативних втрат газу у розмірі 102 260,594 тис.м3 на рік, завищено на 2 816,755005 тис.м3.

Вказані додатки 22, 23, 25 до Методики № 2033 із завідомо неправдивими відомостями, які є офіційними документами, ОСОБА_5 завірив своїм підписом, після чого 27.08.2021 розрахунки обсягів нормативних втрат/витрат газу з неправдивими відомостями АТ «Львівгаз» подано в НКРЕКП відповідно до п.п. 6.2, 6.3 Методики №2033, на підставі яких постановою НКРЕКП №2046 від 10.11.2021 встановлено АТ «Львівгаз» розмір нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу на 2022 рік на рівні 122 766 тис.м3, з яких 102260,594 тис.м3 становлять нормативні втрати газу.

Також, 29.10.2021 АТ «Львівгаз» подано в НКРЕКП заяву про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу АТ «ОГС «Львівгаз» на 2022 рік, до якої додано пояснювальну записку та розрахунки нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу на 2022 рік на рівні 122 766 тис.м3.

На підставі внесених завідомо неправдивих даних у додатки 22, 23, 25 Методики № 2033 та відповідно до законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок природного газу» та «Про природні монополії», Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25 лютого 2016 року № 236, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 03 листопада 2016 року за № 1434/29564, НКРЕКП винесено постанову №2759 від 22.12.2021 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «ЛЬВІВГАЗ», відповідно до якої установлено Акціонерному Товариству «Оператор газотранспортної системи «Львівгаз» тариф на послуги розподілу природного газу - у розмірі 1,69 грн. за 1 м3 на місяць (без урахування ПДВ). Структуру тарифу на послуги розподілу природного газу визначено згідно з додатком, в якому визначено плановану річну тарифну виручку в сумі 1 992,622,4 тис. грн, в яку включено повну плановану собівартість в сумі 1 757 341,5 тис. грн, яка складається з матеріальних витрат на суму 798 792,2 тис. грн., у т.ч. вартість газу на нормативні та виробничо-технологічні втрати/витрати природного газу та власні потреби, яку визначено в сумі 764 296 тис. грн.

Внаслідок завищення обсягу нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу на 2 816,755005 тис.м3 на рік, завищення повної планованої собівартості, планованої річної тарифної виручки склало 17 425 291,49 грн та призвело до завищення тарифу на послуги розподілу газу на 14,80 грн (без ПДВ) за тисячу м3 газу, в результаті чого у 2022 році АТ «Львівгаз» безпідставно включено до вартості послуг з розподілу газу ЛКП «Залізничнетеплоенерго» на суму 689 534,81 грн (з ПДВ), ЛМКП «Львівтеплоенерго» на суму 2 629 451,86 грн (з ПДВ), КП «Стрийтеплоенерго» на суму 114 790,35 грн (з ПДВ), КП «Червоноградтеплокомуненерго на суму 167 860,98 грн (з ПДВ), КП «Дрогобичтеплоенерго» на суму 86 218,68 грн (з ПДВ), з якими АТ «Львівгаз» були укладені типові договори розподілу природного газу, на загальну суму 3 687 856,68 грн.

Після надходження на банківський рахунок АТ «Львівгаз» оплати від вказаних підприємств за послуги розподілу газу, в тому числі коштів в сумі 3 687 856,68 грн внаслідок вчинення вищевказаних неправомірних дій, ОСОБА_5 , спільно з іншими невстановленими на даний час особами, заволодів ними, маючи можливість розпоряджатись такими як член правління АТ «Львівгаз».

Окрім цього, ОСОБА_5 , обраний членом Правління АТ «Львівгаз» за рішенням Наглядової ради АТ «Львівгаз» (ЄДРПОУ 03349039) від 03.01.2020 (протокол №03/01-2020), згідно контракту укладеного з останнім 08.01.2020 АТ «Львівгаз», в особі Голови Правління ОСОБА_8 , прийнятий на роботу в АТ «Львівгаз» до складу Правління: членом Правління на посаду Директора технічного до 30.06.2022 включно.

Згідно організаційної структури АТ «Львівгаз», затвердженої Наглядовою радою АТ «Львівгаз» (протокол №31/05-2021 від 31.05.2021), у підпорядкуванні директора технічного - члена правління знаходиться зокрема виробничо-технічне управління.

Отже, у період часу з 08.01.2020 ОСОБА_5 обіймав у АТ «Львівгаз», ЄДРПОУ 03349039, юридична адреса (місце знаходження): м. Львів, вул. Золота, 42, посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто був службовою особою у розумінні ч. 3 ст. 18 КК України.

Будучи обізнаним в межах своєї компетенції як технічний директор Товариства про фактичну кількість сталевих розподільних газопроводів (в т.ч. міжселищні) діаметром 100 мм, з робочим тиском від 0,05 до 3 кГс/см2 та терміном експлуатації понад 25 років, але не більше 40 років, та основного газового обладнання та приладів ГРП, БК ГРП, ГРУ, ШРП (без працюючих резервних ліній та з одночасною роботою резервних ліній) з терміном експлуатації більше 25 років, які перебували в експлуатації АТ «Львівгаз», ОСОБА_5 , переслідуючи корисливий мотив, ставлячи власні інтереси та інтереси Товариства вище суспільних та загальнодержавних, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи на користь Товариства та на свою користь, перебуваючи за місцем роботи за адресою: м. Львів, вул. Золота, 42, не пізніше 27.08.2021 забезпечив внесення виробничо-технічним управлінням неправдивих відомостей до розрахунків обсягів нормативних та виробничо - технологічних втрат/витрат природного газу під час його розподілу газорозподільними системами, а саме в додаток 23 (Нормативні втрати газу QВ11 за відповідний період за умовної нормативної герметичності стальних газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, компенсаторів) відомості про перебування станом на 01.01.2021 в експлуатації АТ «Львівгаз» 413,062 км сталевих розподільних газопроводів (в т.ч. міжселищні) діаметром 100 мм, з робочим тиском від 0,05 до 3 кГс/см2 та терміном експлуатації понад 25 років, але не більше 40 років, хоча фактично в експлуатації перебувало 374,797 км таких газопроводів (різниця становить 38,265 км), в додаток 25 (Нормативні втрати газу QВ21 за відповідний період за умовної нормативної герметичності обладнання та приладів ГРП, ГРПБ, ГРУ, ШРП, КБРТ) відомостей про перебування станом на 01.01.2021 в експлуатації 3 526 одиниць основного газового обладнання та приладів ГРП, ГРПБ, ГРУ, ШРП (без працюючих резервних ліній та з одночасною роботою резервних ліній) з терміном експлуатації більше 25 років, хоча фактично в експлуатації перебувало 3215 одиниць такого обладнання (різниця становить 311 одиниць).

В результаті розбіжностей нормативні втрати газу сталевих газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, компенсаторів діаметром 100мм, терміном експлуатації понад 25 років, але не більше 40 років завищено на 54,097 м3 на добу та на 19 745,405 м3 на рік.

Крім цього, врахувавши розбіжність у 311 одиниць по основному газовому обладнанню та приладам (з умовним вихідним діаметром регулятора Ду ? 100мм, з одночасною роботою резервних ліній) з терміном експлуатації більше 25 років, завищено обсяг нормативних втрат газу в розмірі 7 663,04 м3 на добу, та 2 797 009,6 м3 на рік.

Враховуючи завищення показників QВ11 в розмірі 19,745405 тис.м3 на рік на рік та QВ21 в розмірі 2 797,0096 тис.м3 на рік, загальний обсяг нормативних втрат газу QВ в додатку 22, який розраховано шляхом додавання всіх показників нормативних втрат газу у розмірі 102 260,594 тис.м3 на рік, завищено на 2 816,755005 тис.м3.

Вказані додатки 22, 23, 25 Методики № 2033 із завідомо неправдивими відомостями, які є офіційними документами, ОСОБА_5 завірив своїм підписом та відтиском печатки АТ «Львівгаз», чим надав їм необхідних реквізитів, після чого 27.08.2021 розрахунки обсягів нормативних втрат/витрат газу з неправдивими відомостями АТ «Львівгаз» подано в НКРЕКП відповідно до п.п. 6.2, 6.3 Методики №2033, на підставі яких постановою НКРЕКП №2046 від 10.11.2021 встановлено АТ «Львівгаз» розмір нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу на 2022 рік на рівні 122 766 тис.м3, з яких 102260,594 тис.м3 становлять нормативні втрати газу.

Також, 29.10.2021 АТ «Львівгаз» подано в НКРЕКП заяву про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу АТ «ОГС «Львівгаз» на 2022 рік, до якої додано пояснювальну записку та розрахунки нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу на 2022 рік на рівні 122 766 тис.м3.

На підставі внесених завідомо неправдивих даних у додатки 22, 23, 25 Методики № 2033 та відповідно до законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок природного газу» та «Про природні монополії», Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25 лютого 2016 року № 236, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 03 листопада 2016 року за № 1434/29564, НКРЕКП винесено постанову №2759 від 22.12.2021 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «ЛЬВІВГАЗ», відповідно до якої установлено Акціонерному Товариству «Оператор газотранспортної системи «Львівгаз» тариф на послуги розподілу природного газу - у розмірі 1,69 грн за 1 м3 на місяць (без ПДВ), що призвело до завищення тарифу на послуги розподілу газу на 14,80 грн (без ПДВ) за тисячу м3 газу.

31 жовтня 2025 року ОСОБА_5 ,

ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцю м. Рівне, громадянину України, українцю, проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 раніше не судимому, не адвокату, не депутату, повідомлено про підозру у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому за попередньою змовою групою осіб в особливо великих розмірах, у внесенні службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, тобто у вчиненні кримінальних правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.

Санкція ч. 5 ст. 191 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Обставинами, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, підтверджуються доказами, які містяться в матеріалах кримінального провадження, а саме:

- рапортом працівників УСБ України у Львівській області щодо ознак вчинення кримінального правопорушення;

- документами вилученими в ході тимчасового доступ до речей та документів у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Сім'ї Бродських, 19;

- актом № 376 від 29.12.2022 за результатами проведення планової перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу природного газу Акціонерного Товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз»;

- висновком експерта за результатами проведення судово почеркознавчої експертизи;

- висновком експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи;

- довідкою спеціаліста Західного офісу Держаудитслужби від 31.07.2023;

- допитом свідка ОСОБА_10 ;

- допитом свідка ОСОБА_11 ;

- іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності та взаємозв'язку.

Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на даний час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного ОСОБА_5 із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому кримінальному провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.

Оцінюючи особу підозрюваного та інкриміноване йому кримінальне правопорушення, слідчий суддя приходить до переконання в наявності передбачених ст.177 КПК України підстав для застосування щодо нього запобіжного заходу, з огляду на наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення та ризиків, а саме:

переховуватися від органів досудового розслідування та суду, оскільки йому інкриміновано особливо тяжкий злочин та у разі доведення його вини може бути призначено покарання у вигляді позбавленням волі на строк до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна, та останній, будучи обізнаним про покарання, що йому загрожує за інкриміновані злочини, для уникнення покарання може переховуватися від органу досудового розслідування та суду. Окрім цього, тяжкість інкримінованих правопорушень та усвідомлення можливості засудження до тривалого терміну позбавлення волі вже самі по собі може бути підставою та мотивом для обвинуваченого до втечі. Водночас суворість покарання, яке може бути призначено, є належним елементом при оцінці ризику переховування від суду чи скоєння іншого злочину;

незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні шляхом їх переконання, залякування чи схиляння їх до зміни, наданих ними показань, узгодження своїх показань з показаннями вказаних осіб, оскільки, з урахуванням принципу безпосередності дослідження показань, речей і документів (ст. 23 КПК України) такі ще судом не допитані та надані ними під час досудового розслідування показання не можуть лягти в основу обвинувального вироку відносно нього. В рамках кримінального провадження не допитано усіх свідків, показання яких можуть мати важливе значення для встановлення усіх обставин вчинення кримінального правопорушення, а також не встановлено усіх осіб, які можуть бути причетними до вчинення злочину. Відповідно, ОСОБА_5 може намагатись вплинути на таких осіб з метою надання показань, які б виправдовували його у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, а також узгоджувати з ними свої показання та створювати штучні докази непричетності до вчинення інкримінованого злочину;

знищити, сховати документи, речі які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки на даний час органом досудового розслідування ще не відшукано та не вилучено усіх речей та документів, які можуть бути доказами у кримінальному провадженні.

При оцінці обставин, передбачених ст. 178 КПК України, слідчий суддя дійшов до висновків, що наявні наступні обставини:

- наявні докази вчинення підозрюваним інкримінованого кримінального правопорушення є вагомими, належними та допустимими, отриманими у встановленому КПК України порядку;

- у разі визнання винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України ОСОБА_5 загрожує покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна, що відповідно до ч. 5 ст. 12 КК України, відноситься до особливо тяжкого злочину;

- майновий стан підозрюваного дозволяє застосування щодо нього запобіжного заходу у вигляді застави;

- розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється ОСОБА_5 , становить 3 687 856,68 грн.

З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваного, обставин та суспільної небезпеки кримінального правопорушення, у скоєнні якого підозрюється ОСОБА_5 , слідчий суддя приходить до висновку про необхідність застосування щодо підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави, оскільки більш м'які запобіжні заходи запобігти вищевказаним ризикам та забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного не в силі.

У відповідності до ч.4 ст.182 КПК України розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.

Водночас, при визначені розміру застави слід враховувати тяжкість та обставини вчиненого кримінального правопорушення, а також те, що підозрюваний може переховується від органу досудового розслідування, що може вплинути на виконання покладених на нею обов'язків.

Враховуючи особу підозрюваного, розмір його доходів, а також те, що розмір застави повинен достатньо мірою гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього, приходжу до висновку, що необхідним для забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього КПК України обов'язків, слід обрати заставу в розмірі 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Абзацом 2 ч.3 ст.183 КПК України встановлено, що в ухвалі судді зазначаються, які обов'язки з передбачених ст.194 цього Кодексу будуть покладені на підозрюваного, обвинуваченого у разі внесення застави, наслідки їх невиконання.

На підставі вказаного, вважаю необхідним визначити, передбачені ст.194 КПК України, обов'язки підозрюваному ОСОБА_5 у випадку внесення ним або іншою фізичною чи юридичною особою (заставодавцем) визначеної цією ухвалою застави.

Керуючись ст.ст.176-178, 182, 183, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

клопотання задовольнити.

Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 908 400 гривень.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 2 місяці, наступні обов'язки, передбачені ч.5 ст.194 КПК України:

- прибувати до слідчого, прокурора, суду із встановленою періодичністю;

- не відлучатися з Рівненської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- утримуватися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні № 42022140000000212 від 27.07.2022 року;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_5 , що в разі невиконання вищезазначених обов'язків до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Строк дії ухвали становить два місяці, тобто до 03.01.2026 року.

Контроль за виконанням даної ухвали покласти на старшого слідчого відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_4 .

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом п'яти діб з дня її проголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1