29 вересня 2025 року
справа № 758/11308/24
провадження № 33/824/4413/2025
Київський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Музичко С.Г., розглянувши справу за апеляційною скаргою захисника Енергетичної митниці - Швед Альони Олександрівни на постанову Подільського районного суду м. Києва від 24 березня 2025 року, у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , передбаченого за ст. 472 Митного кодексу України,
Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0343/90300/24 від 01 серпня 2024 року, складеного головним державним інспектором відділу митного оформлення «Київ» митного поста «Центральний» Енергетичної митниці Фомін В.Д. - встановлено, що 19.07.2024 року до відділу митного оформлення «Київ» митного поста «Центральний» Енергетичної митниці ОСОБА_1 , директором ТОВ «АСКАНІЯ ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ - 44564387) подано митну декларацію в митному режимі імпорт типа «ІМ40АА», якій присвоєно № 24UA903020005703U8.
Згідно з поданими до митного оформлення документами, товар «Електроенергія і поставка у червні 2024 року 221 тис. кВт*годин» за кодом згідно з УКТ ЗЕД - 2716000000, переміщувався товар зі Словаччини в Україну, згідно Щомісячної угоди про постачання №2 від 27.05.2024 до Рамкового Контракту на постачання електроенергії №ТП7АЕТ-1 від 30.04.2024 між NextTradeEurope s.r.o. (Словаччина) та ТОВ «Асканія Енерджі Трейд». Станом на момент подачі митної декларації, відповідно до довідки-підтвердження про фактичну кількість електроенергії, переміщеної з/до України до/з суміжних країн та про кількість електроенергії, поставленої за зовнішньоекономічними контрактами у червні 2024 року, надісланої до Енергетичної митниці листом НЕК «Укренерго» від 08.07.2024 №01/41144 (вх. ЕМ №4841/13 від 09.07.2024), ТОВ "Асканія Енерджі Трейд" (код ЄДРПОУ - 44564387) у червні 2024 року зі Словаччини в Україну було переміщено 221 000 кВт/год електроенергії.
За інформацією, що міститься в АСМО «Інспектор» періодична митна декларація для декларування зазначеного об'єму електроенергії до Енергетичної митниці ТОВ "Асканія Енерджі Трейд" не подавалась.
В свою чергу, за інформацією, що міститься в АСМО «Інспектор», 16.05.2024 Енергетичною митницею було здійснено митне оформлення періодичної митної декларації типу «ІМ РР» №24UA903020004147U5, та додаткової митної декларації «ІМ 40 ДР» від 20.06.2024 №24UA903020004980U8 на переміщення ТОВ "Асканія Енерджі Трейд" через митний кордон України товару «Електроенергія поставка у травні 2024 року 1 000 000 кВт*годин» зі Словаччини (експортер - Next Trade Europe s.r.o.).
ТОВ «Асканія Енерджі Трейд» перебуває на обліку в митних органах з 22.12.2022 за обліковим номером - UA10044564387.
Митним постом «Центральний» Енергетичної митниці вживаються заходи, направлені на з'ясування обставин щодо можливого порушення вимог законодавства України з питань митної справи в частині не оформлення періодичної митної декларації на переміщення через митний кордон України електроенергії протягом червня 2024, у кількості 221 000 кВт*год, за Щомісячною угодою про постачання №2 від 27.05.2024 до Рамкового контракту на постачання електроенергії №NT/AET-1 від 30.04.2024 між NextTradeEurope s.r.o. (Словаччина) та ТОВ "Асканія Ейерджі Трейд", 17.07.2024 та 25.07.2024(повторно) були направлені запрошення на адресу ТОВ "Асканія Енерджі Трейд", для надання пояснень.
Пояснень від ТОВ "Асканія Енерджі Трейд" до митного поста «Центральний» Енергетичної митниці не надходило.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України, директором ТОВ "Асканія Енерджі Трейд" є громадянин України ОСОБА_1 ..
Таким чином, директор ТОВ "Асканія Енерджі Трейд» ОСОБА_1 у порушення статті 472 МКУ не забезпечив своєчасне подання періодичної митної декларації на товар електроенергія, постачання в червні 2024 (у кількості 221 000 кВт.год, вартістю 25227,45 EUR, митною вартістю 1144102,890 гри.), які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, зокрема стосовно відповідного коду товару згідно з УКТ ЗЕД та звичайного торговельного опису, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар та не забезпечив подання періодичної митної декларації, що дає право на переміщення, користування та/або розпорядження товаром: електроенергія, постачання в червні 2024 (у кількості 221 000 кВт.год, вартістю 25227,45 EUR, митною вартістю 1144102,890 грн.), як такого щодо якого здійснено митне оформлення, відповідно до заявленої мети. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 472 Митного кодексу України.
За інформацією що міститься в АСМО «Інспектор» періодична митна декларація для декларування зазначеного об'єму електроенергії до Енергетичної митниці ТОВ «Асканія енерджі трейд» не подавалась.
В свою чергу, за інформацією, що міститься в АСМО «Інспектор», 16.05.2024 Енергетичною митницею було здійснено митне оформлення періодичної митної декларації типу «ІМ РР» №24UA90302004147U5 на переміщення ТОВ « Асканія енерджі трейд» через митний кордон України товару «Електроенергія поставка у травні 2024 року 1 000 000 кВт* годин» зі Словаччини (експортер Next Trade Europe s.r.o.) Пунктом 8 частини першої статті 4 МК України визначено, що декларант особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.
Частиною 1 статті 265 МК України визначено, що декларантами мають право виступати при переміщенні товарів., транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України або при зміні митного режиму щодо товарів на підставі зовнішньоекономічного договору, укладеного резидентом, - резидент, яким або від імені якого укладено цей договір при переміщенні. Нормами частини третьої статті 265 МК України, підприємства можуть бути декларантами, за умови перебування їх на обліку в митних органах України. ТОВ «Асканія Енерджі Трейд» перебуває на обліку в митних органах з 22.12.2022 за обліковим номером - UA10044564387.
Відповідно до норм пункту 5 статті 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України, директором ТОВ «Асканія Енерджі Трейд» є громадянин України ОСОБА_1 .
Таким чином, директор ТОВ «Асканія Енерджі Трейд» ОСОБА_1 у порушення статті 472 МКУ не забезпечив своєчасне подання періодичної митної декларації на товар електроенергія, постачання в червні 2024 ( у кількості 221 000 кВт*год, вартістю 25227,45 EUR, митною вартістю 1144102,890 грн.), які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, зокрема стосовно відповідного коду товару згідно з УКТ ЗЕД та звичайного торговельного опису, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар та не забезпечив подання періодичної митної декларації, що дає право на переміщення, користування та/або розпорядження товаром: електроенергія, постачання в червні 2024 ( у кількості 221 000 кВт* год, вартістю 25227,45 EUR, митною вартістю 1144102,890 грн.), як такого щодо якого здійснено митне оформлення, відповідно до заявленої мети. Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого ( передбачених) статтею 472 Митного кодексу України.
Відповідно до положень Додатку 3 «Перелік товарів та обладнання, що можуть містити контрольовані речовини (озоноруйнівні речовини та фторовані парникові гази), експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню (крім товарів та обладнання, що перевозяться у контейнерах з особистими речами)», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 року № 1402 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2024 рік», товари «Насоси повітряні або вакуумні, повітряні або інші газові компресори та вентилятори; вентиляційні або рециркуляційні витяжні ковпаки або шафи з вентилятором, з фільтрами або без них; газонепроникні бокси (шафи) біологічної безпеки, з фільтрами або без них», що класифікуються у товарній позиції 8414 згідно з УКТ ЗЕД, віднесено до таких, що можуть містити контрольовані речовини, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню.
Зі змісту Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2021 року № 651, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 року за № 1372/21684, ч. 8 ст. 257 та ч. 3 ст. 335 Митного Кодексу України слідує, що декларантом до митної декларації серед інших вносяться відомості про найменування та звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар (фізичні характеристики товару в обсязі, достатньому для однозначного віднесення його до коду згідно з УКТ ЗЕД, у кількості знаків, визначеній правилами заповнення графи 33 МД для відповідного митного режиму та особливостей переміщення): наприклад, комплектність або завершеність (зібраний/незібраний), кількісний та якісний склад (матеріал, речовина, суміш, сполука тощо), основні властивості товару (призначення, розмір, розфасування, пакування тощо), відомості, що підтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України, а також відомості про документи, що підтверджують дотримання заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Підпунктом 2.2 Порядку та строків митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються лініями електропередачі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2018 №629 (далі - Порядок), передбачено що переміщення товарів через митний кордон України лініями електропередачі здійснюється на підставі оформленої періодичної митної декларації. При цьому, відповідно до частини четвертої статті 260 МК України періодична митна декларація може подаватися на регулярне переміщення через митний кордон України товарів однією і тією ж особою на одних і тих же умовах та підставах протягом не більше 180 днів та під зобов'язання про подання додаткової декларації на товари, переміщені за періодичною митною декларацією протягом попереднього календарного місяця, у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до пункту 21 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №450 (далі - Положення) періодична митна декларація подається для декларування товарів, що переміщуються, через митний кордон України, зокрема, лініями електропередачі, переміщення яких через митний кордон України планується з періодичністю не рідше ніж два рази протягом строку її дії. Подана митному органу періодична митна декларація підтверджує взяття декларантом або уповноваженою ним особою зобов'язання подати митному органу додаткові декларації на товари, переміщені за періодичною митною декларацією протягом попереднього календарного місяця.
Відповідно до пункту 23 Положення пропуск товарів через митний кордон України за періодичною митною декларацією може здійснюватися з моменту її оформлення митним органом протягом строку її дії у межах кількості товарів, зазначеної в періодичній митній декларації. Відповідно до пункту 25 Положення товари, що ввозяться на митну територію України за періодичною митною декларацією трубопровідним транспортом, лініями електропередачі, можуть бути випущені митним органом після оформлення . періодичної митної декларації.
Згідно до пункту 5 частини першої статті 4 МК України, випуск товарів - надання митним органом права на користування та/або розпорядження товарами, щодо яких здійснюється митне оформлення, відповідно до заявленої мети. Відповідно до абзацу шостого пункту 34 Положення не дозволяється внесення змін до митної декларації за формою єдиного адміністративного документа з метою подання відомостей у випадках, коли Митним кодексом України передбачена необхідність подання з цією метою додаткової декларації. Підпунктом 2.3 Порядку передбачено, що оформлення періодичної митної декларації при переміщенні товарів через митний кордон України лініями електропередачі відповідно до обраного митного режиму здійснюється в порядку, встановленому законодавством.
Таким чином, стаття 472 МК України передбачає відповідальність за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлена за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.
Необхідно враховувати, що підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, зокрема, що це можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів тощо.
Об'єктивною стороною даного правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи, яка полягає в незаявлені за встановленою формою точних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби, що підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Об'єктом адміністративного правопорушення є встановлений порядок декларування товарів, транспортних засобів, переміщуваних через митний кордон України.
Суб'єктом вказаного адміністративного правопорушення є декларант (особа, уповноважена на декларування товару тощо).
Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто, винний у скоєнні правопорушення чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
Відповідно до роз'яснень, наведених у постанові Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» порушення митних правил, відповідальність за яке встановлена ст. 472 МК України, може бути вчинене лише умисно.
Матеріалами справи підтверджується, що Енергетичною митницею було здійснено митне оформлення періодичної митної декларації типу «ІМ РР» №24UA903020004147U5.
У подальшому, ТОВ "Асканія Енерджі Трейд", відповідно до Положення про митні декларації, подавались додаткові декларації на товари, переміщені за періодичною митною декларацією протягом попереднього календарного місяця.
Так, 20.06.2024 ТОВ "Асканія Енерджі Трейд" подано додаткову митну декларацію №24UA903020004980U8 на переміщення ТОВ "Асканія Енерджі Трейд" через митний кордон України товару «Електроенергія травень 2024 року 676 тис. кВт*годин» зі Словаччини (експортер - Next Trade Europe s.r.o.).
Також, 19.07.2024 ТОВ "Асканія Енерджі Трейд" подано додаткову митну декларацію №24UA903020005703U8 на переміщення ТОВ "Асканія Енерджі Трейд" через митний кордон України товару «Електроенергія червень 2024 року 221 тис. кВт*годин» зі Словаччини (експортер - Next Trade Europe s.r.o.).
В додаткових митних деклараціях №24UA903020004980U8 та №24UA903020005703U8 в графі №40 «Загальна декларація / попередній документ» вказано1301/№24UA903020004147U5 /1.
Згідно ст. 257 МК України «декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Постановою Подільського районного суду м. Києва від 24 березня 2025 року провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України закрито у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Приймаючи рішення про закриття провадження в справі у зв'язку з відсутністю в діях складу адміністративного правопорушення, суддя суду першої інстанції зазначив, що на момент подачі митної декларації №24UA903020005703U8 декларування переміщення товару через митний кордон вже було завершено та переміщення товару через митний кордон України здійснювалось на підставі періодичної митної декларації №24UA903020004147U5 та додаткових митних деклараціях №24UA903020004980U8 та №24UA903020005703U8 у відповідності до приписів митного законодавства України, виходячи з цього, а тому Подільський районний суд м. Києва дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.
Не погоджуючись з вказаною постановою представник Енергетичної митниці -Швед Альона Олександрівна подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, постановити нову про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України.
В обґрунтування вимог посилається на те, що враховуючи всі обставини справи, спосіб вчинення адміністративного правопорушення, вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товарів з конфіскацією зазначених товарів. Обставини, які б пом'якшували або обтяжували відповідальність правопорушника за вчинення вказаного адміністративного правопорушення відсутні. Матеріалами справи доведено наявність складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 .
Отже, вважає, що в діях громадянина ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 472 Митного кодексу України.
17 вересня 2025 року від захисника ОСОБА_1 - адвоката Корольової С.В.., надійшло заперечення на апеляційну скаргу, за змістом якої просила апеляційну скаргу Енергетичної митниці на постанову Подільського районного суду м. Києва від 24 березня 2025 року залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
У судовому засіданні представник Енергетичної митниці - Швед А.О. доводи апеляційної скарги підтримувала та просила задовольнити апеляційну скаргу, скасувавши постанову Подільського районного суду м. Києва від 24 березня 2025 року та прийнявши нову, якою визнати громадянина ОСОБА_1 винним у порушенні митних правил за ст. 472 МК України.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Корольова С.В., у судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечувала та просила залишити оскаржувану постанову без змін.
Заслухавши доповідь судді, думку представника Енергетичної митниці, яка просила задовольнити апеляційну скаргу, думку захисника ОСОБА_1 - адвокат Корольової С.В., яка заперечував проти задоволення апеляційних вимог, вивчивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що 19.07.2024 до відділу митного оформлення «Київ» митного поста «Центральний» Енергетичної митниці ОСОБА_1 , директором ТОВ «Асканія Енерджі Трейд» подано митну декларацію в митному режимі імпорт типу «ІМ 40 АА», якій присвоєно №24UA903020005703U8.
Згідно з поданими до митного оформлення документами, товар «Електроенергія і поставка у червні 2024 року 221 тис. кВт*годин» за кодом згідно з УКТ ЗЕД - 2716000000, переміщувався товар зі Словаччини в Україну, згідно Щомісячної угоди про постачання №2 від 27.05.2024 до Рамкового Контракту на постачання електроенергії №ТП7АЕТ-1 від 30.04.2024 між NextTradeEurope s.r.o. (Словаччина) та ТОВ «Асканія Енерджі Трейд». Станом на момент подачі митної декларації, відповідно до довідки-підтвердження про фактичну кількість електроенергії, переміщеної з/до України до/з суміжних країн та про кількість електроенергії, поставленої за зовнішньоекономічними контрактами у червні 2024 року, надісланої до Енергетичної митниці листом НЕК «Укренерго» від 08.07.2024 №01/41144 (вх. ЕМ №4841/13 від 09.07.2024), ТОВ "Асканія Енерджі Трейд" (код ЄДРПОУ - 44564387) у червні 2024 року зі Словаччини в Україну було переміщено 221 000 кВт/год електроенергії.
За інформацією, що міститься в АСМО «Інспектор» періодична митна декларація для декларування зазначеного об'єму електроенергії до Енергетичної митниці ТОВ "Асканія Енерджі Трейд" не подавалась.
В свою чергу, за інформацією, що міститься в АСМО «Інспектор», 16.05.2024 Енергетичною митницею було здійснено митне оформлення періодичної митної декларації типу «ІМ РР» №24UA903020004147U5, та додаткової митної декларації «ІМ 40 ДР» від 20.06.2024 №24UA903020004980U8 на переміщення ТОВ "Асканія Енерджі Трейд" через митний кордон України товару «Електроенергія поставка у травні 2024 року 1 000 000 кВт*годин» зі Словаччини (експортер - Next Trade Europe s.r.o.).
ТОВ «Асканія Енерджі Трейд» перебуває на обліку в митних органах з 22.12.2022 за обліковим номером - UA10044564387.
Митним постом «Центральний» Енергетичної митниці вживаються заходи, направлені на з'ясування обставин щодо можливого порушення вимог законодавства України з питань митної справи в частині не оформлення періодичної митної декларації на переміщення через митний кордон України електроенергії протягом червня 2024, у кількості 221 000 кВт*год, за Щомісячною угодою про постачання №2 від 27.05.2024 до Рамкового контракту на постачання електроенергії №NT/AET-1 від 30.04.2024 між NextTradeEurope s.r.o. (Словаччина) та ТОВ "Асканія Ейерджі Трейд", 17.07.2024 та 25.07.2024(повторно) були направлені запрошення на адресу ТОВ "Асканія Енерджі Трейд", для надання пояснень.
Пояснень від ТОВ "Асканія Енерджі Трейд" до митного поста «Центральний» Енергетичної митниці не надходило.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України, директором ТОВ "Асканія Енерджі Трейд" є громадянин України ОСОБА_1 .
Таким чином, директор ТОВ "Асканія Енерджі Трейд" ОСОБА_1 у порушення статті 472 МКУ не забезпечив своєчасне подання періодичної митної декларації на товар електроенергія, постачання в червні 2024 (у кількості 221 000 кВт.год, вартістю 25227,45 EUR, митною вартістю 1144102,890 гри.), які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, зокрема стосовно відповідного коду товару згідно з УКТ ЗЕД та звичайного торговельного опису, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар та не забезпечив подання періодичної митної декларації, що дає право на переміщення, користування та/або розпорядження товаром: електроенергія, постачання в червні 2024 (у кількості 221 000 кВт.год, вартістю 25227,45 EUR, митною вартістю 1144102,890 грн.), як такого щодо якого здійснено митне оформлення, відповідно до заявленої мети. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 472 Митного кодексу України.
Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Статтею 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Аналогічні вимоги також закріплені в ст. 489 МК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Закриваючи провадження у справі, суд першої інстанції мотивував свої висновки про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення тим, що на момент подачі митної декларації №24UA903020005703U8 декларування переміщення товару через митний кордон вже було завершено Проте погодитися з таким висновком суду не можливо, з огляду на наступне.
Статтею 472 МК України встановлено відповідальність за недекларування товарів (крім тих, що переміщуються через митний кордон України громадянами), транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 4 МК України декларант - особа, яка подає від власного імені митну декларацію, декларацію тимчасового зберігання, загальну декларацію прибуття, чи особа, від імені якої подається така декларація.
Відповідно до ч. 1 ст. 246 МК України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Частиною 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 266 МК України - декларант зобов'язаний: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; на вимогу митного органу пред'явити товари, транспорті засоби комерційного значення для митного контролю і митного оформлення; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; у випадках визначених цим Кодексом та Податковим кодексам України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього кодексу; у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.
Згідно із ч. 2 ст. 266 МК України - перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу органу доходів і зборів здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів.
Частиною 8 ст. 257 МК України визначено, що митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться відомості, у тому числі у вигляді кодів, зокрема, відомості про товари: найменування; звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); код товару згідно з УКТ ЗЕД; найменування країни походження товарів (за наявності); опис упаковки (кількість, вид); кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; фактурна вартість товарів; митна вартість товарів та метод її визначення; відомості про уповноважені банки декларанта; статистична вартість товарів.
У відповідності до ч. 8 ст. 264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до ч. 4 ст. 266 МК України у разі декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення утримувачем митного режиму від власного імені або його прямим митним представником передбачену цим Кодексом відповідальність за невиконання обов'язків декларанта, передбачених частиною першою цієї статті, несе утримувач митного режиму.
Із матеріалів справи вбачається, що згідно з протоколом митних правил № 0343/90300/24 від 01.08.2024 року, 19.07.2024 до відділу митного оформлення «Київ» митного поста «Центральний» Енергетичної митниці, директором ТОВ «Асканія Енерджі Трейд» ОСОБА_1 подано митну декларацію в митному режимі імпорт типу «ІМ 40 АА», якій присвоєно №24UA903020005703U8.
Митним постом «Центральний» Енергетичної митниці вживаються заходи, направлені на з'ясування обставин щодо можливого порушення вимог законодавства України з питань митної справи в частині не оформлення періодичної митної декларації на переміщення через митний кордон України електроенергії протягом червня 2024, у кількості 221 000 кВт*год, за Щомісячною угодою про постачання №2 від 27.05.2024 до Рамкового контракту на постачання електроенергії №NT/AET-1 від 30.04.2024 між NextTradeEurope s.r.o. (Словаччина) та ТОВ "Асканія Енерджі Трейд", 17.07.2024 та 25.07.2024(повторно) були направлені запрошення на адресу ТОВ "Асканія Енерджі Трейд", для надання пояснень.
Таким чином, директор ТОВ "Асканія Енерджі Трейд" ОСОБА_1 у порушення статті 472 МКУ не забезпечив своєчасне подання періодичної митної декларації на товар електроенергія, постачання в червні 2024 (у кількості 221 000 кВт.год, вартістю 25227,45 EUR, митною вартістю 1144102,890 гри.), які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, зокрема стосовно відповідного коду товару згідно з УКТ ЗЕД та звичайного торговельного опису, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар та не забезпечив подання періодичної митної декларації, що дає право на переміщення, користування та/або розпорядження товаром: електроенергія, постачання в червні 2024 (у кількості 221 000 кВт.год, вартістю 25227,45 EUR, митною вартістю 1144102,890 грн.), як такого щодо якого здійснено митне оформлення, відповідно до заявленої мети. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 472 Митного кодексу України.
Отже, досліджені апеляційним судом докази свідчать про помилковість висновків суду першої інстанції про відсутність в діяннях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, відтак доводи апеляційної скарги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, внаслідок чого підлягає до скасування, та з урахуванням даних про особу правопорушника, характеру вчиненого правопорушення ОСОБА_1 , йому слід призначити стягнення у межах санкції ст. 472 МК України, на рівні 1 144 102,89 грн, що складає 100% вартості товару - безпосередніх предметів порушення митних правил.
Таке адміністративне стягнення буде необхідним та достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Керуючись ст. 294 КУпАП, ст. 472 МК України, апеляційний суд,-
Апеляційну скаргу захисника Енергетичної митниці - Швед Альони Олександрівни на постанову Подільського районного суду м. Києва від 24 березня 2025 року задовольнити частково.
Постанову Подільського районного суду м. Києва від 24 березня 2025 року скасувати та ухвалити нову постанову.
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України, застосувавши до нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 1 144 102 грн 89 коп..
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя