Провадження № 22-ц/803/9393/25 Справа № 932/7991/23 Суддя у 1-й інстанції - Рибкін О. А. Суддя у 2-й інстанції - Єлізаренко І. А.
04 листопада 2025 року м. Дніпро
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Дніпровського апеляційного суду у складі:
головуючого судді Єлізаренко І.А.
суддів Макарова М.О., Свистунової О.В.
за участю секретаря Піменової М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Шевченківського районного суду міста Дніпра від 30 червня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Дніпровської міської ради, Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради про визнання за особою права користування житловим приміщенням, -
У вересні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Дніпровської міської ради, Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради про визнання за особою права користування житловим приміщенням.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилалася на те, що вона разом з родиною у 1989 року отримала ордер на житлове приміщення №2812 від 16 червня 1989 року (обмінний) на дві кімнати: №7 та №8 житловою площею 30.0 кв.м. в квартирі АДРЕСА_1 . Позивач вказує, враховуючи, що в сім?ї підростали різностатеві діти, то вона відразу ж звернулася з проханням на подальше поліпшення житлових умов (розширення площі) шляхом приєднання до суміжних житлових приміщень кімнати, а оскільки квартира трикімнатна (загальною площею 69,2 кв.м, житловою 46,5 кв.м), їм було дозволено користуватися і третьою кімнатою №9 житловою площею 15,6 кв.м, якою вони з чоловіком користуються до теперішнього часу. В зв?язку з тим, що вона відразу написала відповідні звернення та заяви до ЖЕО №7, до особового рахунку № НОМЕР_1 квартиронаймача квартири АДРЕСА_1 внесли відповідні зміни та зазначили, що загальна площа становить 69,2 кв.м, житлова - 46,5 кв.м, кількість кімнат - три. На сьогоднішній день їй стало відомо, що незважаючи на те, що фактично вони протягом 30 років користуються всією трикімнатною квартирою (в т.ч. житловою кімнатою №9 площею 15,6 кв.м), сплачуючи відповідні комунальні послуги, права користування щодо неї, як виявилось, вони не мають. 20 березня 2023 року вона звернулася із заявою до Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради щодо поліпшення житлових умов, шляхом приєднання суміжного житлового приміщення (кімнати №9 площею 15,6 кв.м) в квартирі АДРЕСА_1 , зазначаючи про те, що фактично з 1989 року вона з родиною нею користуються, зареєстровані в квартирі з 06 липня 1989 року, сплачують відповідні комунальні послуги, та відповідно мають право користування і третьою кімнатою. 20 липня 2023 року отримала лист-відповідь №3/16-6308, де зазначено, про те, що Департаментом житлового господарства Дніпровської міської ради дійсно встановлено, що вона та члени її родини займають та сплачують комунальні послуги за трикімнатну квартиру, але вони не мають повноважень щодо дій для приєднання суміжного житлового приміщення. Окрім цього, було роз?яснено, що компетенції Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради щодо внесення змін до ордеру або видачу нового ордеру на третю кімнату не має. Отже, на теперішній час квартира АДРЕСА_1 не приватизована, згідно з відомостями КП “ДМБТІ» ДМР за матеріалами інвентаризаційної справи відомості щодо самочинного переобладнання в квартирі АДРЕСА_2 відсутні, тобто технічний план 1977 року та техпаспорт по квартирі від 15 червня 2021 року підтверджує, що змін (переобладань) не було. Позивач вказує, документу, який би зміг безпосередньо підтвердити її право на проживання в житлі, наприклад, свідоцтва про право власності на житло (кімнату), договору оренди чи ордеру щодо вказаної кімнати, що був би виписаний на її ім?я, вона не має, але має інші документи, на підставі яких вважає, що набула право користування та проживання вищевказаною кімнатою АДРЕСА_3 . Зазначає, що з 1989 року вона проживає за вказаною адресою та користується всією трикімнатною квартирою більше 30 років. Власником помешкання, в якому знаходиться квартира, є територіальна громада в особі Дніпровської міської ради. Вважає, що право проживання та користування квартирою в цілому вона має, але відповідачі не визнають вказаного права, відмовляючи їй в приєднанні житлової кімнати №9 площею 15,6 кв.м. у вказаній квартирі, хоча вона має реєстрацію за даним місцем фактичного проживання за вказаною адресою з 1989 року. На теперішній час у квартирі зареєстровано 5 осіб: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (квартиронаймач); ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (чоловік); ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (син); ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (донька); ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (онучка). На підставі викладеного ОСОБА_1 просила суд визнати за нею право користування житловою кімнатою АДРЕСА_4 .
Рішенням Шевченківського районного суду міста Дніпра від 30 червня 2025 року відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Дніпровської міської ради, Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради про визнання за особою права користування житловим приміщенням.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду від 30 червня 2025 року скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення її позовних вимог, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин у справі, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, порушення судом норм матеріального права.
У відзиві на апеляційну скаргу Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради просить рішення суду від 30 червня 2025 року залишити без змін як законне та обґрунтоване, апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, посилаючись на безпідставність її доводів.
Перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає за необхідне апеляційні скарги залишити без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст.ст.12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до вимог частини 1 статті 367 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку суд переглядає справу за наявними і ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до ч.1 ст.9 ЖК України громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.
Статтею 15 ЖК України передбачена компетенція виконавчих комітетів районних, міських, районних у містах рад у галузі використання і забезпечення схоронності житлового фонду, які, зокрема, здійснюють облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов (частина перша статті 36); приймають рішення про надання жилих приміщень у будинках житлового фонду місцевої ради (стаття 51); видають ордери на жилі приміщення (частина перша статті 58, частина перша статті 122, частина друга статті 141).
Відповідно до ст.31 ЖК України громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими актами законодавства України. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством України), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Відповідно до ст.34 ЖК України потребуючими поліпшення житлових умов, зокрема, визнаються громадяни забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному цим Кодексом та іншими актами законодавства України. Громадяни визнаються потребуючими поліпшення житлових умов і з інших підстав, передбачених цим Кодексом та іншими актами законодавства України. Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, беруться на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду та вносяться до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, порядок ведення якого визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідно до ст.36 ЖК України облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради
Відповідно до ст.39 ЖК України громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов: за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті.
Відповідно до ст.42 ЖК України жилі приміщення надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, крім випадків, передбачених статтями 42-1, 46, частинами першою і другою статті 54, частиною першої статті 90, частиною шостою статті 101, статтями 102, 110, частиною першою статті 114 цього Кодексу, а також інших випадків, передбачених законодавством України.
Відповідно до ст.47 ЖК України норма жилої площі в Україні встановлюється в розмірі 13,65 квадратного метру на одну особу.
Відповідно до ст.48 ЖК України жиле приміщення надається громадянам у межах норми жилої площі, але не менше розміру, який визначається Кабінетом Міністрів України і Федерацією професійних спілок України… Жиле приміщення може бути надано з перевищенням норми жилої площі, якщо воно складається з однієї кімнати (однокімнатна квартира) або призначається для осіб різної статі (частина друга статті 50).
Відповідно до ст.51 ЖК України жилі приміщення в будинках житлового фонду місцевих рад надаються громадянам виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті з депутатів місцевих рад, представників громадських об'єднань, трудових колективів.
Відповідно до ст.54 ЖК України якщо в квартирі, в якій проживає два або більше наймачі, звільнилося неізольоване жиле приміщення, воно надається наймачеві суміжного приміщення. Ізольоване жиле приміщення, що звільнилося в квартирі, в якій проживає два або більше наймачі, на прохання наймача, що проживає в цій квартирі і потребує поліпшення житлових умов (стаття 34), надається йому, а в разі відсутності такого наймача - іншому наймачеві, який проживає в тій же квартирі. При цьому загальний розмір жилої площі не повинен перевищувати норми, встановленої статтею 47 цього Кодексу, крім випадків, коли наймач або член його сім'ї має право на додаткову жилу площу. Якщо розмір ізольованої кімнати, що звільнилася, є меншим за встановлений для надання одній особі, зазначена кімната у всіх випадках передається наймачеві на його прохання. Правила, передбачені частинами першою і другою цієї статті, застосовуються незалежно від належності жилого будинку. У разі відмови в наданні жилого приміщення, що звільнилося, у випадках, передбачених цією статтею, спір може бути вирішено в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.57 ЖК України рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради з питань обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень може бути оскаржено в суді.
Відповідно до ст.58 ЖК України на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення. Форма ордера встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.61 ЖК України користування жилим приміщенням у будинках державного і громадського житлового фонду здійснюється відповідно до договору найму жилого приміщення. Договір найму жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду укладається в письмовій формі на підставі ордера на жиле приміщення між наймодавцем - житлово-експлуатаційною організацією (а в разі її відсутності - відповідним підприємством, установою, організацією) і наймачем - громадянином, на ім'я якого видано ордер.
У справі встановлено, 16 червня 1989 року ОСОБА_1 із сім'єю із чотирьох осіб: ОСОБА_1 - наймач, ОСОБА_2 - чоловік, ОСОБА_6 - донька, ОСОБА_3 - син, було видано ордер на житлове приміщення №2812 (обмінний) на право зайняття в порядку обміну жилого приміщення житловою площею 30.0 кв.м, що складається із двох кімнат, в квартирі АДРЕСА_1 (зараз - Дніпрі) (а.с.6).
Згідно копії особистого рахунку квартиронаймача від 20 лютого 2023 року, виданого КП “Жилсервис» Дніпровської міської ради, квартиронаймач ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_5 , займає площу: загальна 69,2 - кв.м, житлова - 46,5 кв.м, кількість кімнат - 3, склад родини - 5 осіб (а.с.7).
Згідно з технічним паспортом квартира АДРЕСА_1 загальною площею 69,2 кв.м, житловою 46,5 кв.м, в квартирі три жилих кімнати (а.с.9-17).
Згідно листа КП “Дніпровське міське Бюро технічної інвентаризації» від 22 лютого 2022 року, станом на 31 грудня 2012 року в інвентаризаційній справі за адресою: АДРЕСА_6 відсутні відомості щодо державної реєстрації права власності за: ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 (а.с.18).
Згідно листа КП “Дніпровське міське Бюро технічної інвентаризації» від 28 березня 2022 року, станом на 31 грудня 2012 року в інвентаризаційній справі за адресою: АДРЕСА_6 відсутні відомості, щодо державної реєстрації права власності за: ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 .. Житловий будинок АДРЕСА_7 , в який увійшла квартира АДРЕСА_2 , зареєстрований за Місцевою Радою на підставі рішення виконкому № 68 від 25 січня 1990 року, про що видане реєстраційне посвідчення від 07 вересня 1990 року, зареєстроване в КП “ДМБТ» та зроблено запис в реєстрову книгу №24 за реєстровим №1500. Згідно матеріалів інвентаризаційної справи на буд. АДРЕСА_7 відомості щодо самочинного переобладнання кв. АДРЕСА_2 відсутні (а.с.19).
Згідно довідки №1812 про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб та листа Відділу формування та ведення реєстру територіальної громади Управління у сфері державної реєстрації Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради від 29 травня 2023 року, відповідно до наявних даних картотеки з питань реєстрації фізичних осіб за адресою: АДРЕСА_5 станом на 26 травня 2023 року зареєстровано 5 осіб: 1) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований з 06 липня 1989 року по теперішній час; 2) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований з 11 вересня 2001 року по теперішній час; 3) ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована з 06 серпня 1996 року по теперішній час; 4) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрована по картці реєстрації матері з 18 лютого 2010 року по теперішній час; 5) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована з 06 липня 1989 року по теперішній час (а.с.20, 21).
Згідно відповіді Департамента житлового господарства Дніпровської міської ради від 20 липня 2023 року на звернення ОСОБА_1 повідомлено, що відповідно до обмінного ордеру від 16 червня 1989 року №2812 ОСОБА_1 отримала приміщення, яке складається з двох кімнат житловою площею 30,0 кв. м у трикімнатній квартирі АДРЕСА_1 складом родини 4 особи. Згідно з поданими заявником документами було встановлено, що ОСОБА_1 та члени її родини займають та сплачують комунальні послуги за трикімнатну квартиру, загальною площею - 69,2 кв. м, жилою 46,5 кв.м, згідно з копією особистого рахунку квартиронаймача та технічного паспорта на квартиру. Додатково повідомляють, що в поданих документах не містяться відомості, що квартира АДРЕСА_2 має два або більше наймачів. Беручи до уваги вищезазначене, департамент житлового господарства Дніпровської міської ради не має правових підстав для здійснення дій щодо приєднання суміжного житлового приміщення (а.с.22).
Згідно Акту обстеження квартири від 31 серпня 2023 року, складеного сусідами - мешканцями квартир АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_10 , квартиронаймач квартири ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_5 з 06 липня 1989 року та разом зі своєю родиною користується трьома житловими кімнатами (№7 площею 14,3 кв.м, №8 площею 16,6 кв.м, №9 площею 15,6 кв.м, згідно з технічним паспортом від 15 червня 2021 року) в вищезазначеній квартирі, що складається з загальної площі 69,2 кв.м, житлової - 46,5 кв.м та фактично користується даною квартирою в цілому з 1989 року. На теперішній час склад сім?ї складається з 5 осіб: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - чоловік; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , - син; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , - донька; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , - онука (а.с.23).
Звернувшись до суду зі цим позовом, ОСОБА_1 просила суд визнати за нею право користування житловою кімнатою АДРЕСА_4 , посилаючись на те, що фактично протягом 30 років користується всією трикімнатною квартирою (в т.ч. житловою кімнатою №9 площею 15,6 кв.м), сплачуючи відповідні комунальні послуги, права користування щодо якої, як виявилось, вона не має.
Відповідно до частини першої статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до положень ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Слід зазначити, позивачем не надано суду та матеріали справи не містять доказів про наявність у позивача законних підстав на вселення та користування третьою житловою кімнатою площею 15,9 кв.м. (на яку ордер на жиле приміщення позивачці не видавався) в квартирі АДРЕСА_1 .
Позивачем не надано суду доказів здійснення позивачем у встановлений законом спосіб дій щодо отримання на законних підставах у користування спірної жилої кімнати.
Суд у своєму рішенні зазначив про те, що позивачем не надано доказів здійснення нею у встановлений законом спосіб дій щодо отримання на законних підставах в користування спірної жилої кімнати. Не надано доказів звернення нею до уповноваженого згідно житлового законодавства органу, а саме виконавчого комітету міської ради, щодо постановки на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та одержання у користуванні жилого приміщення - спірної жилої кімнати.
До апеляційної скарги ОСОБА_1 було надано Лист №3/16-3169 від 26 червня 2025 року Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради “Про розгляд заяви» на звернення ОСОБА_1 , в якому зазначено, що розглянувши заяву ОСОБА_1 від 23 червня 2025 року при перевірці наданих нею документів було з'ясовано, що їй та її родині у складі чотири особи, у тому числі чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дочка ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на підставі обмінного ордеру №2812 від 16 червня 1989 року, виданого Бюро обміну жилої площі виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради народних депутатів, було надано в порядку обміну право на зайняття двох кімнат житловою площею 30,0 кв. м у трикімнатній квартирі АДРЕСА_1 . Відповідно до довідки про склад сім'ї та зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 10 травня 2023 року її родина у складі п'яти осіб, у тому числі чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дочка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , онука ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстровані в квартирі АДРЕСА_11 . Відповідно до довідки №3 від 20 лютого 2023 року КП “Жилсервис» Дніпровської міської ради, на ОСОБА_1 як квартиронаймача усієї трикімнатної квартири АДРЕСА_12 , відкрито особистий рахунок НОМЕР_1 .
На підставі вищезазначеного немає правових підстави для прийняття родини позивача у Дніпровській міській раді на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або надання родині однієї кімнати в трикімнатній квартирі АДРЕСА_1 шляхом приєднання до двох інших кімнат у цій же квартирі (а.с.142-144).
Слід зазначити, що вказаний Лист №3/16-3169 від 26 червня 2025 року Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради позивачем не було надано до суду першої інстанції, а було додано до апеляційної скарги, тобто після ухвалення судом першої інстанції оскарженого рішення у цій справі.
Доказів на підтвердження того, що позивач оскаржувала у встановленому законом порядку таку відмову Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради позивачем суду не надано.
За таких обставин, враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Дніпровської міської ради, Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради про визнання за особою права користування житловим приміщенням.
Доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 про наявність правових підстав для визнання за нею права користування житловим приміщенням - третьою житловою кімнатою у квартирі є необґрунтованими належними доказами у справі.
Приведені в апеляційній скарзі інші доводи зводяться до тлумачення діючого законодавства, незгоди з рішенням суду, переоцінки висновків рішення суду та не спростовують правильність рішення суду першої інстанції.
Будь-яких інших доказів, що спростовують правильність рішення суду в апеляційній скарзі не наведено, тому рішення суду слід залишити без змін, а апеляційну скаргу залишити без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 381, 382, 384 ЦПК України, колегія суддів
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Шевченківського районного суду міста Дніпра від 30 червня 2025 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Вступна та резолютивна частини постанови
проголошена у судовому засіданні 04 листопада 2025 року.
Повний текст постанови складено 05 листопада 2025 року.
Головуючий суддя І.А.Єлізаренко
Судді М.О.Макаров
О.В.Свистунова