05 листопада 2025 р. Справа № 440/2545/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Чалого І.С.,
Суддів: Ральченка І.М. , Катунова В.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду (головуючий суддя І інстанції: Н.Ю. Алєксєєва) від 30.04.2025 року по справі № 440/2545/25
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у висуванні вимоги про проходження повторного медичного огляду, яка міститься у листі від 12.11.2024 № 6/24899;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 утриматися від направлення на повторний медичний огляд до завершення процедури оформлення результатів медичного огляду, який позивач пройшов 18.07.2024 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- визнати протиправною бездіяльність Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у не забезпеченні складання Свідоцтва про хворобу (за формою, наведеною у Додатку № 11 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. № 402) щодо ОСОБА_1 за результатами медичного огляду, який було завершено 18.07.2024;
- зобов'язати Військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_2 невідкладно належним чином оформити свою постанову від 18.07.2024, прийняту за результатами медичного огляду ОСОБА_1 , який було завершено 18.07.2024 (Карта обстеження та медичного огляду від 18.07.2024), шляхом забезпечення невідкладного складання Свідоцтва про хворобу (за формою, наведеною у Додатку № 11 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. № 402) та направлення даного документу на затвердження до 12 регіональної військово-лікарської комісії (м. Харків) або Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
В апеляційній скарзі відповідач посилається на те, що висновок суду першої інстанції про те, що в картці обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 лише задокументовано хід проведення медичного огляду 19.06.2024, 18.07.2024, із висновком, що на підставі ст. 13а, ст. 38б з виключенням з військового обліку, є некоректними, оскільки в цій картці міститься постанова обласної ВЛК "непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку (т. 1 а.с. 30-31). Крім того, відповідно до положення № 402 наслідком постанови про визнання непридатним до військової служби має бути складання свідоцтва про хворобу, а не довідки ВЛК. Вказує, що суд не надав належної правової оцінки змісту листа ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо повторного виклику. Вказує, що 26.04.2024 він не проходив медичний огляд, непридатним був визнаний на підставі рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 за результатами медичного огляду, який завершився 18.07.2024, тобто вже після набрання чинності наказом Міністерства оборони України № 262 від 27.04.2024. Наголошує, що у нього відсутні підстави для проходження повторного медичного огляду.
Відповідач своїм правом на подачу відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 25.12.2023 року під час мобілізації військовозобов'язаний ОСОБА_1 пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ВЛК), за результатами якого згідно висновків лікаря-терапевта визнано тимчасово непридатним (1 місяць) та таким, що потребує дообстеження в умовах ендокринологічного відділення Полтавської обласної клінічної лікарні. Діагноз: Хвороба Грейвса. Тиреотоксикоз, тяжка форма в ст. декомпенсації. Дифузний токсичний зоб IIІ ст.
Згідно виписки із медичної карти стаціонарного хворого № 9333 позивач з 13.03.2024 по 22.03.2024 перебував на стаціонарному лікуванні в ендокринологічному відділенні КП "Полтавська обласна клінічна лікарня ім.М.В. Скліфосовського ПОР".
Діагноз: «Хвороба Грейвса. Тиреотоксикоз, тяжка форма, рецидивуючий перебіг. Дифузний зоб II ст. Тиреотоксична офтальмопатія: екзофтальм, с-м сухого ока, міопія слабкого ступеня обох очей. Токсична (на фоні тиреотоксикозу) енцефалополінейропатія із елементами двобічної рефлекторної недостатності, легкими окоруховими розладами, вегетативною дистонією за змішаним типом, астено-невротичним синдромом. Артеріальна гіпертензія І ст., 1 ст., ризик помірний. Метаболічна кардіоміопатія, синусова тахікардія СН стадія В, ХСН І, КУНА І. Вторинна нейтропенія».
Клініко-трудовий діагноз: протипоказана важка фізична праця, психоемоційні перенавантаження, робота в нічні зміни, на висоті, уникати переохолоджень, порушень в дієті, гіперінсоляції, перебування в душних приміщеннях.
Згідно довідки військово-лікарської комісії, виготовленої на бланку ІНФОРМАЦІЯ_4 від 16.05.2024 № 6/10831, 26.04.2024 було проведено медичний огляд ВЛК ОСОБА_1 , встановлено діагноз: Хвороба Грейвса. Тіреотоксикоз тяжка форма. На підставі ст. 13Б графи II Розкладу хвороб, ОСОБА_1 визнано обмежено придатним до військової служби.
07.06.2024 позивач звернувся зі скаргою до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 , з одночасним надсиланням її копії 12-й Регіональній військово-лікарській комісії Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (м. Харків), в якій просив: витребувати від ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 всі матеріали, на підставі яких було складено Довідку ВЛК, датовану 16.05.2024 № 6/10831; переглянути та скасувати постанову ВЛК щодо визнання «обмежено придатним до військової служби», оформлену Довідкою ВЛК, датованою 16.05.2024 № 6/10831; ухвалити нову постанову, якою визнати непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, на підставі статті 13А графи II Розкладу хвороб. Про результати розгляду та прийняте рішення просив повідомити письмово у встановлений законом строк листом на адресу позивача.
У період з 19.06.2024 по 18.07.2024 позивач пройшов медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Згідно копії картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , на підставі ст. 13а, ст. 38б Розкладу хвороб, Таблиці додаткових вимог, визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
На звернення позивача від 05.09.2024, ІНФОРМАЦІЯ_7 листом від 12.09.2024 № 1675 повідомлено позивачу, що оригінали документів направлені до ІНФОРМАЦІЯ_4 для доопрацювання. Також направлено позивачу копію форми - додатку 13 від 18.07.2024. Запропоновано для уточнення подальших дій звертатися до ІНФОРМАЦІЯ_4 за належністю.
02.10.2024 та потворно 14.11.20024 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 з листом, в якому просив повідомити про результати доопрацювання документів та прийняті рішення; повідомити письмово вичерпний перелік дій, які він надалі має вчинити для виключення з військового обліку, із зазначенням норми закону, яка зобов'язує діяти саме в такий спосіб.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 12.11.2024 № 6/24899 повідомлено позивачу, що 26.04.2024 його визнано "непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку", згідно з п. 3.8 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402 результати медичного огляду були направлені на перевірку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 . Результати медичного огляду були повернені назад без затвердження висновку, у зв'язку з набуттям чинності Наказу Міністерства оборони України № 262 від 27.04.2024 "Про внесення змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України". Зазначено про необхідність прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 для направлення на проходження повторного медичного огляду ВЛК, з урахуванням змін що відбулись, для якісного і правочинного оформлення висновку ВЛК.
03.12.2024 позивач надіслав на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 письмове звернення (скаргу), в якій звернув увагу на вказані вище обставини та просив направити належним чином завірену копію довідки ВЛК, якою була оформлена постанова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 18.07.2024; виключити з військового обліку на підставі постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 від 18.07.2024 про визнання непридатним до військової служби. В іншому випадку просив повідомити конкретну норму закону, яка зобов'язує діяти у спосіб повторного проходження медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 20.12.2024 № 6/27763 позивачу повідомлено, що на його аналогічну заяву вже надано відповідь листом від 12.11.2024 № 6/24899.
Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у висуванні вимоги про проходження повторного медичного огляду, яка міститься у листі від 12.11.2024 № 6/24899, а також протиправною бездіяльність Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у не забезпеченні складання Свідоцтва про хворобу щодо ОСОБА_1 за результатами медичного огляду, який було завершено 18.07.2024, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з відсутності правових підстав для визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у висуванні вимоги про проходження повторного медичного огляду. Висновок про повну непридатність можуть отримати військовозобов'язані після проходження військово-лікарської експертизи при районному ТЦК та СП. У випадку встановлення висновку про непридатність, рішення оформляється у формі свідоцтва про хворобу, яке направляється спочатку на затвердження до комісії при обласному ТЦК. Не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. З огляду на викладене у своїй сукупності, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених вимог та про відсутність правових підстав для задоволення цього позову.
Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 12.03.1992 № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ).
Згідно частини першої статті 1 Закону № 2232-XI захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (частина друга статті 1 цього Закону).
За змістом частини третьої статті 1 Закону № 2232-XI військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності (частина перша статті 2 Закону України № 2232-XII).
Одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
За змістом статті 3 цього Закону правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України «Про оборону України», «;Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
За змістом абзацу 13 частини першої статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Згідно з частиною 5 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин.
Відповідно до статті 70 Закону України від 19 листопада 1992 року № 2801-XII "Основи законодавства України про охорону здоров'я" (надалі Закон № 2801-XII) військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також при закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, за потреби - інших органів або військових формувань сектору безпеки і оборони, визначених частиною другою статті 12 Закону України "Про національну безпеку України".
Військово-лікарські комісії також можуть створюватися при державних та комунальних закладах охорони здоров'я.
Порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи встановлюється Кабінетом Міністрів України.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Положення № 402).
Згідно з пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 закріплено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються ВЛК, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК, ЛЛК приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.
Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.
Згідно з підпунктом 2.5.1 глави 2 розділу І Положення № 402 ВЛК ТЦК та СП належить до позаштатних постійно діючих ВЛК.
ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП (підпункт 2.8.1 пункту 2.8 глави 2 розділу І Положення № 402).
ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення (підпункт 2.8.2 пункту 2.8 глави 2 розділу І Положення № 402).
ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону (підпункт 2.8.3 пункту 2.8 глави 2 розділу І Положення № 402).
На ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК ТЦК та СП покладається огляд інших громадян (підпункт 2.8.4 пункту 2.8 глави 2 розділу І Положення № 402).
У порядку контролю на ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, області, міста Києва покладається огляд (переогляд) осіб відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення (підпункт 2.8.5 пункту 2.8 глави 2 розділу І Положення № 402).
Відповідно до пункту 3.3 глави 3 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров'я.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.
Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час (п. 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення).
Згідно положень п. 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:
"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";
"Обмежено придатний до військової служби";
"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";
"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";
"Придатний до військової служби".
Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:
"Придатний до військової служби";
"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";
"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку"."
Відповідно до вказаного пункту, після закінчення медичного обстеження під час мобілізації, що мало місце у даному випадку, ВЛК приймає одну з трьох постанов ("Придатний до військової служби", "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)" або "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку"), яка оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення).
Як встановлено судом першої інстанції, 25.12.2023 під час мобілізації військовозобов'язаний ОСОБА_1 пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 , за результатами якого згідно висновків лікаря-терапевта визнано тимчасово непридатним (1 місяць) та таким, що потребує дообстеження в умовах ендокринологічного відділення Полтавської обласної клінічної лікарні.
З 13.03.2024 по 22.03.2024 ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні в ендокринологічному відділенні КП "Полтавська обласна клінічна лікарня ім.М.В. Скліфосовського ПОР". Діагноз: «Хвороба Грейвса. Тиреотоксикоз, тяжка форма, рецидивуючий перебіг. Дифузний зоб II ст. Тиреотоксична офтальмопатія: екзофтальм, с-м сухого ока, міопія слабкого ступеня обох очей. Токсична (на фоні тиреотоксикозу) енцефалополінейропатія із елементами двобічної рефлекторної недостатності, легкими окоруховими розладами, вегетативною дистонією за змішаним типом, астено-невротичним синдромом. Артеріальна гіпертензія І ст., 1 ст., ризик помірний. Метаболічна кардіоміопатія, синусова тахікардія СН стадія В, ХСН І, КУНА І. Вторинна нейтропенія».
Постановою ВЛК було визнано позивача обмежено придатним до військової служби, яка була оформлена довідкою № 6/10831 від 16.05.2024. (а.с. 24)
Наказом Міністерства оборони України № 262 від 27.04.2024 внесено зміни ло Положення № 402, зокрема п. 3.8 викладено в наступній редакції:
"Постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях в мирний час, дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного, за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.
Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.
Постанови ВЛК ТЦК та СП у формулюванні «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)» не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду, направляються з метою контролю до ВЛК обласних ( ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд."
Листом № 6/24899 від 12.11.2024 ІНФОРМАЦІЯ_11 повідомив ОСОБА_1 про те, що після проходження огляду 26.04.2024 його документи в порядку визначеному п. 3.8 Положення № 402 направлені на перевірку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 . Результати огляду були повернуті назад без затвердження висновку, у звязку з набуттям чинності Наказу № 262 від 27.04.2024 "Про внесення змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України". У звязку з чим необхідно прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 для направлення для проходження повторного медичного огляду ВЛК, з урахуванням змін, що відбулися.
Відповідно до листа від 12.09.2024 № 1675 ІНФОРМАЦІЯ_12 направив ОСОБА_1 завірену належним чином копію форми - Додатку 13 від 18.07.2024 року. Оригінали документів направлені до ІНФОРМАЦІЯ_4 для доопрацювання. (а.с. 29)
4 травня 2024 року набрав чинності Закон України від 21.03.2024 № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (далі - Закон № 3621).
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3621-IX, громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев'яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.
Військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, повторно оглядаються ВЛК районних, міських ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку після додаткового обстеження. Направляє на обстеження лікар - член ВЛК районного, міського, про що вносить відповідний запис у реєстр ЕСОЗ. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою II додатку 1 до цього Положення, а тих, які мають офіцерські звання,- за графою III додатку 1 до цього Положення.
Таким чином, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 № 3621-IX (яким були внесені зміни до Закону № 2232-ХІІ, набрав чинності з 18.05.2024) було скасовано статус «обмежено придатний» та установлено, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев'яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.
Відповідно до пункту 3.8 розділу II Положення № 402 постанова ВЛК районних, міських про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд.
Оскільки згідно довідки військово-лікарської комісії, виготовленому на бланку ІНФОРМАЦІЯ_4 від 16.05.2024 № 6/10831, ОСОБА_1 визнано обмежено придатним до військової служби, останній зобов'язаний пройти повторний медичний огляд, з метою визначення придатності до військової служби.
Твердження позивача про те, що постановою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 від 18.07.24 його було визнано непридатним до військової служби та виключено з військового обліку, не підтвердились в ході розгляду даної справи, адже матеріали справи не містять довідки визначеного зразку про те, що відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_12 за результатами проведеного 18.07.2025 огляду прийняв постанову, якою б визнав ОСОБА_1 непридатним до військової служби.
З наданої позивачу відповіді, а саме листа 12.09.2024 № 1675 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_12 направив ОСОБА_1 завірену належним чином копію форми - Додатку 13 від 18.07.2024 року та зазначив, що оригінали документів направлені до ІНФОРМАЦІЯ_4 для доопрацювання. (а.с. 29)
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у висуванні вимоги про проходження повторного медичного огляду.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у не забезпеченні складання Свідоцтва про хворобу за результатами медичного огляду, який було завершено 18.07.2024, та покладання на відповідача обов'язку з оформлення постанови від 18.07.2024, прийняту за результатами медичного огляду ОСОБА_1 , який було завершено 18.07.2024 (Карта обстеження та медичного огляду від 18.07.2024), шляхом забезпечення невідкладного складання Свідоцтва про хворобу та направлення даного документу на затвердження до 12 регіональної військово-лікарської комісії (м. Харків) або Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, колегія суддів зазначає наступне.
18.07.2024 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 проведено медичний огляд та направлено матеріали на доопрацювання до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Доказів того, що відповідачами вчинено процедурні порушення медичного огляду, матеріали справи не містять.
Також колегія суддів враховує висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 10.02.2022 у справі № 160/7153/20, згідно з яким перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду.
Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною другою статті 2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 12.02.2021 у справі № 820/5570/16, від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18 про те, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду суду касаційної інстанції.
Дискреційні повноваження - це повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким. З огляду на положення статті 2 КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Отже, питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Водночас, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити їх законність в межах дотримання процедури прийняття таких.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.04.2025 у справі № 160/31586/23.
Застосовуючи наведені вище норми права щодо оскарження у судовому порядку тільки постанов ЦВЛК та ВЛК регіонів, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги позивача в цій частині позовних вимог спростовані приведеними вище обставинами та нормативно-правовим обґрунтуванням.
Частиною 1 ст. 315 КАС України визначено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Під час апеляційного провадження, колегія суддів не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.
Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийнятим на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухваленим з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 року по справі № 440/2545/25 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)І.С. Чалий
Судді(підпис) (підпис) І.М. Ральченко В.В. Катунов