05 листопада 2025 року справа № 580/11105/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Янківської В.П.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
03 жовтня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить:
1) визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, викладену в листі від 09.09.2025 (вих. № 9293-8908/У-02/8-2300/25), у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 12.08.2025 (дата звернення із заявою) перерахунок та подальшу виплату основної пенсії за віком ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), обчисливши її із застосуванням для визначення заробітної плати п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до положень Закону України № 796-ХІІ.
3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 12.08.2025 перерахунок та подальшу виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, ОСОБА_1 як особі, віднесеній до 2 категорії постраждалих, у розмірі 30 (тридцяти) відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до статті 51 Закону України № 796-ХІІ.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. У заяві позивач вимагав застосувати для обчислення заробітної плати альтернативну базу, передбачену для ліквідаторів, п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, а також нарахувати належну йому додаткову пенсію за шкоду здоров'ю. Листом від 09.09.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відмовило у задоволенні його вимог. За захистом своїх прав позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 06.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач проти позову заперечив та подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що оскільки, позивач є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, відомості про встановлення групи інвалідності позивачу відсутні, права на обчислення пенсії відповідно до Закону № 796 -ХІІ у позивача немає. Пенсію позивача обчислено відповідно Закону № 1058-IV з урахуванням страхового стажу 21 рік 1 місяць. Періоди з 25.12.1986 до 30.12.1986 (6 днів) та з 02.01.1987 до 07.01.1987 (6 днів) зараховано до стажу в кратності 1 до 3. Згідно з пунктом 13 Порядку № 1210 додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в осіб з інвалідністю 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи становить 170,82 грн. Загальний розмір пенсії позивача за віком становить 3038,00 грн. Враховуючи вищевикладене, нарахування та виплата пенсії позивачу здійснюється відповідно до діючого законодавства згідно матеріалів пенсійної справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області.
Позивач 08.08.2025 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив:
1) призначити та виплачувати пенсію на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисливши її із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження у 1986 році, або, за відсутності даних, за формулою, що передбачає п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року;
2) провести перерахунок пенсії з урахуванням трикратного розміру трудового стажу за період участі у ліквідації;
3) нарахувати та виплачувати додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 170,82 грн, як особі 2-ї категорії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листом від 09.09.2025 № 9293-8908/У-02/8-2300/25 повідомило позивача, про те, що його звернення від 08.08.2025 (вх. №8908/У-2300-25 від 12.08.2025) щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі “Закон № 796) розглянуто відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
В даному листі відповідач роз'яснив, що позивачу призначено пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796), на підставі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії НОМЕР_2 , що видане 17.02.1993 та довідки від 21.10.1999 № 51/1/14514 Галузевого архіву Міністерства оборони України про роботу в населених пунктах зони відчуження з 02.11.1986 по 16.01.1987.
Пенсію обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (з урахуванням страхового стажу 21 рік 1 місяць. Періоди з 25.12.1986 до 30.12.1986 (6 днів) та з 02.01.1987 до 07.01,1987 (6 днів) зараховано до стажу в кратності 1 до 3.
Згідно з пунктом 13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (із змінами), додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в осіб з інвалідністю 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи становить 170,82 грн.
Загальний розмір пенсії за віком становить 3038,00 грн.
Оскільки позивач є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, права на обчислення пенсії відповідно до Закону № 796 у нього немає.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
Частина 5 статті 45 Закону №1058-IV передбачає, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійною фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.3 Порядку №22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства, які регулюють пенсійні правовідносини, суд дійшов висновку, що передбачено два альтернативні варіанти рішень, які можуть бути прийняті органами Пенсійного фонду за результатами розгляду заяви про призначення (переведення, перерахунку) пенсії: про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, в не залежності від того, яким способом подана заява заявником. Тобто, у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення (перерахунок, переведення) пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву та прийняти відповідне рішення.
Однак, у даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області всупереч вищенаведених норм законодавства не прийняло жодного рішення за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, тому суд не надає правову оцінку підставам, викладеним у його листі від 09.09.2025 № 9293-8908/У-02/8-2300/25, оскільки такий документ не є рішенням суб'єкта владних повноважень (індивідуальним актом) у розумінні пункту 19 частини першої статті 4, частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, відтак не може бути предметом судового розгляду.
Тому суд зазначає, що у даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області не вчиняло дій щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії, натомість, відповідач допустив протиправну бездіяльність через не прийняття жодного з рішень, передбачених Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень, які передбачені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у визначений законом строк, належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України у Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 08.08.2025 (вх. №8908/У-2300-25) та прийняти рішення по суті, з урахуванням правової оцінки суду, наданої у цьому рішенні.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд висновує, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить до часткового задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України “Про судовий збір» та не надав доказів понесення інших судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 08.08.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 08.08.2025 (вх. №8908/У-2300-25) та прийняти рішення по суті, з урахуванням правової оцінки суду, наданої у цьому рішенні.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду в строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА