Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
05 листопада 2025 року № 520/13515/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бадюкова Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України до Приватної фірми "Інформ-Сервіс" про стягнення коштів з розрахункових рахунків та за рахунок готівки, -
Головне управління ДПС у Харківській області (далі по тексту - позивач, ГУ ДПС у Харківській області) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватної фірми "Інформ-Сервіс" (далі по тексту - відповідач, ПФ "Інформ-Сервіс"), в якому просить суд:
- стягнути кошти з Приватної фірми «Інформ-Сервіс» податковий номер: 30591122 з усіх відкритих розрахункових рахунків та за рахунок готівки, у розмірі 430 577,61 гривень в рахунок погашення податкового боргу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що станом на дату звернення до суду ПФ «Інформ-Сервіс» має податковий борг в загальній сумі 430 577,61 гривень (основний платіж - 322 249,37 грн, штрафні санкції- 65 798,25 грн, пеня - 42 529,99 грн), який виник через несплату узгоджених грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом внаслідок проведеної документальної позапланової перевірки.
У зв'язку з несплатою узгодженої суми грошового зобов'язання у встановлені строки, сформовано та направлено платнику засобами поштового зв'язку податкову вимогу від 11.12.2024 № 0013177-1309-2040. Вказана податкова вимога вручена особисто 23.12.2024.
Вказана податкова вимога у судовому порядку не оскаржувалась. З моменту направлення податкової вимоги податковий борг платника податків існував не припиняючись. Дана податкова вимога не є скасованою, зміненою або відкликаною, не втратила своєї юридичної сили.
Ухвалою суду від 02.06.2025 року, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття провадження була надіслана відповідачу, та отримана ним особисто, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач правом подання до суду відзиву на позов, заяви про визнання позову або продовження строку на подання до суду відзиву на позов до суду не скористався.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно положень ст. ст. 12, 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.
Згідно ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Приватна фірма «Інформ-Сервіс» зареєстрована та перебуває в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним кодом 30591122.
Станом на дату звернення до суду ПФ «Інформ-Сервіс» має податковий борг в загальній сумі 430 577,61 гривень (основний платіж - 322 249,37 грн, штрафні санкції- 65 798,25 грн, пеня - 42 529,99 грн), який виник через несплату узгоджених грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом внаслідок проведеної документальної позапланової перевірки, перевірки, у тому числі:
1. Податок на прибуток підприємств, який сплачують інші підприємства (11021000) у сумі 60 065,56 грн (основний платіж - 60 037,06 грн, штрафні санкції - 28,50 грн), нарахований згідно податкового повідомлення-рішення № 00346980702 від 01.11.2023 на суму 60 065,56 гривень (нараховано основний платіж - 60 601,50 грн (зменшено боргу на 535,94 грн, до стягнення - 60 037,06 грн), штрафні санкції - 28,50грн);
2. Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (14010100) у сумі 370 512,05 грн (основний платіж - 262212,31 грн, штрафні санкції - 65 769,75 грн, пеня - 42 529,99 грн), нарахований згідно податкового повідомлення-рішення № 00251580702 від 15.08.2023 на суму 328 848,75 грн, (основний платіж - 263 079,00 грн (зменшено боргу на 866,69 грн), до стягнення - 262 212,31 грн), штрафні санкції - 68 769,75 грн, пеня - 42529,99 грн).
Крім того судом встановлено, що податкові повiдомлення-рiшення № 00346980702 від 01.11.2023 та № 00251580702 від 15.08.2023 оскаржувались в судовому порядку.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2024 у справі № 520/32605/23, яке набрало законної сили, залишено без задоволення адміністративний позов ПФ «Інформ-Сервіс» до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення №00346980702 від 01.11.2023.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.02.2024 у справі № 520/32608/23, яке набрало законної сили, залишено без задоволення адміністративний позов ПФ «Інформ-Сервіс» до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення №00251580702 від 15.08.2023.
Наявність суми податкового боргу підтверджується даними інтегрованих карток платника податків.
У зв'язку з несплатою узгодженої суми грошового зобов'язання у встановлені строки, сформовано та направлено платнику засобами поштового зв'язку податкову вимогу від 11.12.2024 № 0013177-1309-2040. Вказана податкова вимога вручена особисто 23.12.2024.
Вказана податкова вимога у судовому порядку не оскаржувалась. З моменту направлення податкової вимоги податковий борг платника податків існував не припиняючись. Дана податкова вимога не є скасованою, зміненою або відкликаною, не втратила своєї юридичної сили.
Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті суд відзначає, що відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлює, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.п.14.1.156 п.14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з п.п.14.1.175 п.14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Суд відзначає, що відповідно до пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Пунктом 59.1 статті 59 ПК України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
При цьому, відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що у зв'язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання податковим органом на адресу відповідача направлено податкову вимогу від 11.12.2024 № 0013177-1309-2040.
Відповідно даних облікової картки платника податків та довідки ГУ ДПС податковий борг відповідача не переривався, податкова вимога не скасовувалась, не оскаржувалася та на теперішній час є дійсною.
Згідно з п. 95.1 та 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Окрім вищевикладеного слід вказати наступне: відповідно до п. 95.4 ст. 95 Податкового Кодексу - контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України, від 29.12.2010 №1244 «Про деякі питання реалізації статті 95 Податкового кодексу України» встановлений Порядок, яким визначений механізм стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, а саме:
- згідно п. 2 - Вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками контролюючого органу (далі - працівники) з урахуванням вимог пунктів 95.2 - 95.4 статті 95 Податкового кодексу України;
- згідно п. 3 - Під час вилучення готівки працівники рахують наявні кошти. У разі коли обсяг готівки у платника податків перевищує суму його податкового боргу, вилученню підлягає готівка на суму боргу;
- згідно п. 4. - У рахунок погашення податкового боргу спрямовується також готівка, виявлена працівниками у касі платника податків, у тому числі в скриньці реєстратора розрахункових операцій, та в інших місцях зберігання коштів;
- згідно п. 5, 6 - За результатами вилучення готівки складається акт встановленої форми.
Вилучена готівка в національній валюті вноситься працівником до банку для перерахування до відповідного бюджету в день її стягнення, а в разі неможливості такого внесення - на наступний робочий день. Готівка в іноземній валюті передається банку або іншій фінансовій установі, що має право на реалізацію іноземної валюти, у зазначений строк для її продажу відповідно до законодавства та подальшого перерахування згідно з вимогами абзацу першого цього пункту.
Зважаючи на вищевикладене, погашення податкового боргу згідно чинного законодавства здійснюється за рішенням суду, як з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника так і за рахунок готівки.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а відповідач належними доказами не довів факту погашення податкового боргу у розмірі 430 577,61 грн., то суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України до Приватної фірми "Інформ-Сервіс" про стягнення коштів з розрахункових рахунків та за рахунок готівки - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Приватної фірми «Інформ-Сервіс» (вул. Космічна, буд. 12, м. Харків, 61165, код ЄДРПОУ 30591122) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків та за рахунок готівки на користь Державного бюджету України суму податкового боргу у розмірі 430 577, 61 грн. (чотириста тридцять тисяч п'ятсот сімдесят сім гривень 61 копійка).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 05 листопада 2025 року.
Суддя Бадюков Ю.В.