Справа № 500/4037/25
05 листопада 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши у письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ІНФОРМАЦІЯ_2 , про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду, через представника - адвоката Карасєвича Артура Олександровича, надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 2, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 ), у якій позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати рішення (постанову, довідку) військово-лікарської комісії відповідача №2025-0610-1324-2665-3 від 10.06.2025 щодо позивача;
- зобов'язати відповідача повторно видати направлення на проходження військово-лікарської комісії для визначення ступеня придатності позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що довідкою ВЛК №2025-0610-1324-2665-3 від 10.06.2025 оформлено рішення відповідача 2 про придатність позивача до військової служби у військових частинах забезпечення, РТЦК та СП, навчальних центрах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.
Позивач вважає, що вказане рішення є передчасним та таким, що прийнято з порушенням визначеної законом процедури. Зокрема, позивач зазначає, що має такі стійкі захворювання, як гіпертонічна хвороба 2 стадії та артроз правого колінного суглоба 1 стадії. Згідно вимог пункту 3.4 розділу 3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402, перед оглядом військовослужбовців їм обов'язково проводиться ряд аналізів та обстежень. Крім того, поясненнями до статті 39 Розкладу хвороб, який є додатком 1 до Положення №402, передбачено, що особи з підвищеним артеріальним тиском підлягають обстеженню в закладі охорони здоров'я (установі); стадія гіпертонічної хвороби встановлюється з урахуванням рівня артеріального тиску та наявності об'єктивних ознак ураження органів - мішеней; експертний діагноз гіпертонічної хвороби формулюється з визначенням її стадії та характеру ураження органів - мішеней.
Позивач зазначає, що відповідачем 1 видано направлення для обстеження у лікувальному закладі, проте одночасно прийнято рішення про придатність до військової служби, оформлене оскаржуваною довідкою ВЛК.
За позицією позивача під час його огляду з метою встановлення ступеню придатності до військової служби відповідачем 2 проігноровано наведені вище вимоги закону, оскільки передчасно сформовано висновок про придатність до військової служби, без проходження належного обстеження.
Ухвалою суду від 08.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву. Зобов'язано відповідачів подати суду докази разом із поданням відзиву.
24.07.2025 ІНФОРМАЦІЯ_3 надав до суду відзив на позовну заяву, у якому з доводами позивача не погоджується, просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування своєї позиції зазначає, що при проведенні медичного огляду позивач був оглянутий лікарями військово - лікарської комісії, а саме: хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, отоларингологом. По завершенню ВЛК жодних заяв, скарг, звернень щодо незгоди з висновками комісії позивач не надавав. Відповідач 1 вважає, що діяв у межах повноважень та визначених законом процедур, у зв'язку з чим позовні вимоги вважає необґрунтованими та просить відмовити у їх задоволенні.
Ухвалою суду від 04.09.2025 продовжено процесуальний строк розгляду справи, витребувано у відповідачів належним чином засвідчені копії висновку ВЛК за результатами обстеження позивача з усіма матеріалами, що стали підставою для прийняття висновку про придатність його до військової служби та оскаржуваної постанови; картку обстеження та медичного огляду чи історію хвороби, які заведені на позивача; копію оскаржуваної постанови №2025-0610-1324-2665-3 від 10.06.2025.
Цією ж ухвалою суду залучено до участі у справі третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
22.10.2025 на виконання ухвали суду від 04.09.2025 відповідачем 1 надано до суду копії: висновка лікаря - терапевта від 10.06.2025 №6 щодо призовника ОСОБА_1 ; картки обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного для визначення ступеня придатності до військової служби.
У встановлений судом строк відповідач 2 та третя особа відзиву на позовну заяву та пояснень щодо позову не подали, з клопотанням про продовження процесуального строку для їх подання не зверталися.
Інших заяв, в тому числі по суті справи, на адресу суду не надходило.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позовній заяві, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта № НОМЕР_1 . (а.с.9)
10.06.2025 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 проведено медичний огляд ОСОБА_1 , за результатами якого на підставі статті 13б, 38б, 39б графи ІІ розкладу хвороб прийнято рішення про визнання позивача придатним до служби у військових частинах забезпечення, СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах) забезпечення, охорони, про що складено довідку №2025-0610-1324-2665-3 від 10.06.2025. (а.с.10-11)
Не погоджуючись з висновками ВЛК, оформленими довідкою №2025-0610-1324-2665-3 від 10.06.2025, та вважаючи процедуру огляду порушеною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законодавством, яке підлягає застосуванню у площині спірних правовідносин є Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19 листопада 1992 року №2801-XII (далі - Закон №2801-XII, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 (далі - Положення №402, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 1 Закону №2801-XII законодавство України про охорону здоров'я базується на Конституції України і складається з цих Основ та інших прийнятих відповідно до них актів законодавства, що регулюють суспільні відносини у сфері охорони здоров'я.
Так, статтею 70 Закону № 2801-XII визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом №2232-ХІІ.
Частиною третьою статті 1 вказаного Закону передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався і діє на час розгляду справи у суді.
Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
22.02.2022 Президент України, Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України видав наказ №2 «Про призов резервістів на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період» відповідно до підпункту 3 пункту 1 якого визначено призов на військову службу резервістів здійснювати з обов'язковим проходженням медичних оглядів за спрощеною процедурою.
Згідно зі статтею 1 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХІІ (далі - Закон № 3543-ХІІ):
мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;
особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Абзацами другим та четвертим частини першої статті 22 Закону №3543-ХІІ визначено, що громадяни зобов'язані, зокрема:
з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України (абзац другий частини п'ятої статті 22 Закону №3543-ХІІ).
З матеріалів справи слідує, що з метою визначення придатності до військової служби позивачем пройдено медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 , за результатами якого винесено постанову про придатність позивача до військової служби, яка є предметом оскарження у даній справі.
Процедура проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби врегульована Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402.
Згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання. Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Пунктом 2.2 глави 2 розділу І Положення № 402 визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.
До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності (підпункт 2.5.1).
Щодо ВЛК ТЦК та СП, то пункт 2.8 глави 2 розділу І Положення №402 містить такі положення.
ВЛК ТЦК та СП створюється у районному (міському) ІНФОРМАЦІЯ_9 має право приймати постанови відповідно до цього Положення (підпункт 2.8.2).
Згідно пункту 2.8.4 на ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення.
Аналіз наведених правових норм свідчить про те, що ВЛК при районному ТЦК та СП є позаштатним постійно діючим органом, уповноваженим на проведення військово-лікарської експертизи з метою визначення придатності військовозобов'язаних до військової служби шляхом проведення відповідного медичного огляду та наданням відповідних висновків, оформлених постановою установленого зразка.
Згідно правового висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 12.02.2021 у справі №820/5570/16, при розгляді по суті спору у справах, у яких оспорюються висновки за результатами медичного огляду, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності такого висновку виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суди вправі перевіряти законність висновку щодо стану здоров'я лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку, зокрема на підставі Положення №402.
Процедура та порядок проходження медичного огляду під час проведення військово-лікарської експертизи деталізована у розділі ІІ Положення №402.
Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Питання медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період регламентує глава 3 розділу II Положення №402, яка містить такі пункти.
Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.
ВЛК при ТЦК та СП заводить на кожного військовозобов'язаного картку обстеження та медичного огляду (додаток 13) у паперовій формі за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. Картка обстеження та медичного огляду скріплюється печаткою закладу охорони здоров'я (установи), в якому ця ВЛК проводить медичні огляди. (пункт 3.1).
Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Ступінь придатності військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність військовозобов'язаних до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також встановлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду. До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов'язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань за класифікацією, визначеною НК 025 та НК 026, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 04 серпня 2021 року № 360 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів.
Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. (пункт 3.2).
Перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.
Під час дії правового режиму воєнного стану: проводиться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ виконується після досягнення 40-річного віку та за наявності медичних показань. Інші дослідження виконуються за показаннями. (пункт 3.4).
До початку проведення медичного огляду ТЦК та СП отримує дані від органів соціального забезпечення щодо осіб з інвалідністю.
Військовозобов'язаний під час проведення медичного огляду зобов'язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою №025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року №110 Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності та підпорядкування, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за №661/20974 (далі - форма №025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.
Зазначені документи, а також особові справи офіцерського, сержантського, старшинського і рядового складу запасу ТЦК та СП до початку огляду подає для вивчення у ВЛК. (пункт 3.5)
Згідно пункту 3.8 постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про придатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) доставляються до районного (міського) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаного на обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Вказаний пункт 3.8 глави розділу II Положення №402 містить відсилочну норму до глави 20 цього розділу щодо порядку прийняття ВЛК відповідних постанов.
Згідно з пунктом 20.1. глави 20 розділу II Положення №402, постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.
Пункт 20.3 глави 20 розділу II Положення №402 визначає зміст постанов, які приймаються при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК, серед яких:
а) "Придатний": до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. Такі особи є непридатними до служби у підрозділах спеціального призначення, Десантно-штурмових військах, морській піхоті, на підводних човнах, надводних кораблях, у спецспорудах.
Аналіз наведених вище норм Положення N 402 свідчить про те, що проходження ВЛК під час воєнного стану має свої особливості, сутністю яких є оперативність.
Серед таких - відсутність обов'язковості проведення лабораторних досліджень (загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); Натомість обов'язковим є визначення групи крові та резус-належність, особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор, ЕКГ виконується після 40-річного віку та за наявності медичних показань (див пункт 3.4. Розділу ІІ Положення №402).
Крім того, обов'язковим процедури є огляд військовозобов'язаного хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - лікарями інших спеціальностей.
Відповідно до картки обстеження та медичного огляду (за формою згідно з додатком 13 до Положення №402) Гулядика Ю.О., яка скріплена печаткою КНП «Кременецька опорна лікарня», у ході медичного обстеження позивача проведено такі дослідження: флюорографія органів грудної клітки; ЕКГ.
Також картка обстеження містить відомості про огляд позивача такими спеціалістами, як терапевт, хірург, невропатолог, офтальмолог, отоларинголог, психіатр та ортопед, кожним з яких зазначено діагноз за результатами обстеження та надано висновок про придатність чи непридатність позивача до військової служби, вказано дату огляду, проставлено підписи, які скріплено печаткою, що відповідає наведеним вище вимогам Положення №402.
Зі змісту картки обстеження та медичного огляду, а також висновку лікаря-терапевта від 10.06.2025 №6 слідує, що у ході здійснення військово-лікарської експертизи лікарем відповідної спеціалізації та комісією в цілому враховані скарги позивача на здоров'я; зібрано анамнез та відображено відповідні діагнози у пункті 11 картки обстеження та довідці ВЛК № 2025-0610-1324-2665-3 від 10.06.2025.
На підставі статей 13б, 38б, 39б графи ІІ Розкладу хвороб позивач визнаний придатним до військової служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.
Посилання позивача не невиконання відповідачем 2 вимог статті 39 Розкладу хвороб суд вважає необґрунтованим з огляду на наступне.
Статтею 39 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби (додаток 1 до Положення №402) передбачено, що особи з підвищеним артеріальним тиском підлягають обстеженню в закладі охорони здоров'я (установі). Стадія гіпертонічної хвороби встановлюється з урахуванням рівня АТ та наявності об'єктивних ознак ураження органів-мішеней. Експертний діагноз гіпертонічної хвороби формулюється з визначенням її стадії та характеру ураження органів-мішеней.
Згідно висновку лікаря - терапевта №6 від 10.06.2025, останнім здійснено обстеження ОСОБА_1 , у тому числі здійснено заміри частоти серцевих скорочень та артеріального тиску, що свідчить про дотримання вимог статті 39 Розкладу хвороб.
Крім того, як слідує з матеріалів справи, начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 та головою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 видано направлення №6 від 10.06.2025 для проходження позивачем обстеження (лікування) у терапевтичному відділенні КНП «Самбірська центральна районна лікарня» з підстав встановлення діагнозу «гіпертонічна хвороба ІІ стадія». Визначено з'явитись в лікувальний заклад 11.06.2025, з'явитись в ІНФОРМАЦІЯ_3 після обстеження 18.06.2025. (а.с.12)
Наведене свідчить про врахування ВЛК як скарг позивача на гіпертонічну хворобу, так і встановлених у ході обстежень результатів, які зумовили необхідність у видачі такого направлення.
Суд критично оцінює доводи представника позивача щодо передчасності висновків ВЛК про придатність ОСОБА_1 до військової служби з підстав їх формування до проходження позивачем обстеження за направленням №6 від 10.06.2025, оскільки, як встановлено вище, вказані висновки сформовано комісією з урахуванням здійснених досліджень та оглядів лікарів - спеціалістів у відповідності з процедурою, визначеною Положенням №402.
При цьому, суд звертає увагу, що наявність зазначеного направлення на проходження обстеження (лікування) у медичному закладі, у випадку встановлення змін у стані здоров'я позивача, не перешкоджає останньому у відповідності до пункту 3.8 розділу ІІ Положення №402 пройти повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Суд зазначає, адміністративне судочинство ґрунтується на принципах змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування обставин.
Принцип змагальності полягає у тому, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У силу вимог статей 73-76 КАС України докази мають бути належними (містити інформацію щодо предмета доказування), допустимими (одержаними з дотриманням порядку, встановленого законом), достовірними (на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи), достатніми (які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування).
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, враховуючи те, що у ході розгляду даної справи судом не встановлено допущених з боку відповідачів порушень вимог чинного законодавства, які б стосувались саме процедури проведення медичного огляду та оформлення його результатів, суд дійшов висновку, що оскаржена постанова ВЛК, оформлена довідкою від 10.06.2025 №2025-0610-1324-2665-3, є такою, що не підлягає скасуванню.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача повторно видати направлення на проходження військово-лікарської комісії для визначення ступеня придатності ОСОБА_1 до військової служби, суд звертає увагу на таке.
Згідно наведених вище приписів пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402, якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Отже, підставою для повторної видачі направлення на проходження медичного огляду військовозобов'язаного є встановлення ним особисто або висновками лікарів закладу охорони здоров'я змін у стані здоров'я такого військовозобов'язаного.
Згідно частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У цьому контексті варто звернути увагу на постанову від 10 лютого 2022 року у справі № 160/7153/20 у якій Верховний Суд наголосив, що перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду.
Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною другою статті 2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 12 лютого 2021 року у справі № 820/5570/16 від 12 червня 2020 року у справі № 810/5009/18 про те, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду суду касаційної інстанції.
Дискреційні повноваження - це повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким. З огляду на положення статті 2 КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Отже, питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити їх законність лише в межах дотримання процедури прийняття таких. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суд не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідності дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
З огляду на викладене слід дійти висновку, що в силу наведених вище положень суд не вправі надавати оцінку стану здоров'я позивача, встановлювати обставини щодо наявності чи відсутності змін у стані його здоров'я та, як наслідок, відсутні правові підстави для зобов'язання відповідачів вчиняти дії щодо видачі повторного направлення для проходження позивачем військово-лікарської комісії.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин та меж судового розгляду справи суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, тому відповідно до статті 139 КАС України відсутні підстави для розподілу понесених позивачем судових витрат по сплаті судового збору.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ІНФОРМАЦІЯ_2 , про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 05 листопада 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач:
- ІНФОРМАЦІЯ_10 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 );
відповідач:
Військово-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 );
третя особа:
- ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) .
Головуючий суддя Мірінович У.А.