04 листопада 2025 року м. Рівне №460/17684/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В., розглянувши заяву Радивилівської міської ради про залучення співвідповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області (далі по тексту - відповідач) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій.
Ухвалою суду від 29.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено провадити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
03.11.2025 до суду надійшло клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі другого відповідача - Управління містобудування, архітектури, ЖКГ, земельних відносин, екології та благоустрою Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області.
В обґрунтування клопотання відповідач вказав, що Управління містобудування, архітектури, ЖКГ, земельних відносин, екології та благоустрою Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області здійснює організаційний супровід заяв громадян про виділення земельних ділянок, готує відповідні проєкти рішень на сесію міської ради, висновки та інші документи, що мають безпосереднє відношення до предмета спору, тому дії або бездіяльність Управління можуть впливати на права та обов'язки позивача.
Вирішуючи клопотання представника відповідач, суд зазначає наступне.
Згідно положень статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Так, відповідно до частини третьої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Стаття 118 Земельного Кодексу України визначає порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.
Відповідно до ч.1 ст. 118 Земельного кодексу України, громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України визначено порядок передачі земельних ділянок в оренду.
Так, відповідно до ч.1-3 коментованої статті, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 Земельного Кодексу України.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 Земельного Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 Земельного Кодексу України.
В силу вимог ч. 1 ст. 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Згідно частин 1-2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Рішенням Радивилівської міської ради від 09 травня 2025 року №2045, затверджений Регламент Радивилівської міської ради восьмого скликання (далі - Регламент).
Регламентом, серед іншого визначено особливості вирішення земельних питань.
Так, у раді діє, серед іншого, така постійна комісія 1.4. з питань земельних відносин, містобудування, екології, охорони навколишнього середовища.
Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проєкти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проєкти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради
Крім того, Положенням про управління містобудування, архітектури, ЖКГ, змельних відносин, екології та благоустрою Радивилівської міської ради, затвердженого рішенням міської ради №1819 від 08.11.2024 року, до основних напрямків діяльності управління та його повноважень відноситься, зокрема, здійснення розробки проектів рішень міської ради з метою реалізації мети та завдання Управління, в тому числі з питань передачі/придбання земельних ділянок, вилучення та надання земель у користування та оренду. ( пп5 п.4.2 Положення).
Враховуючи вищевикладене, суд зауважує, що питання передачі земельних ділянок в оренду відносено до виключної компетенції міської ради, в даному випадку Радивилівської міської ради шляхом прийняття рішення на сесії ради, а до компетенції Управління відноситься лише підготовка проекту рішення та його передача на розгляд постійної комісії з питань земельних відносин.
Тобто відповідальним за прийняття рішення та розгляд заяви є Радивилівська міська рада Дубенського району Рівненської області.
Спір у даній справі виник у зв'язку з залишенням заяви ОСОБА_1 від 04.09.2025 року про виділення земельної ділянки у користування та/або в оренду - без руху.
Тому, саме Радивилівська міська рада Дубенського району Рівненської області є належним відповідачем у справі.
На підставі викладеного, суд вважає, що клопотання Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області про залучення другого відповідача у справі не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 48, 243, 248 КАС України,-
Клопотання Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області про залучення співвідповідача у справі №460/17684/25 - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя В.В. Щербаков