Справа № 420/29911/25
04 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу,
встановив:
Головне управління ДПС в Одеській області (далі - позивач) звернулося з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якій просить стягнути з фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 суму заборгованості по:
- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 368561 грн. 64 коп. на бюджетний рахунок UA838999980333109341000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Одеса/11010500;
- військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 30767 грн. 40 коп. на бюджетний рахунок UA938999980313050137000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./ Одеська обл./11011001;
- податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 132313 грн. 34 коп. на бюджетний рахунок UA358999980313090029000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Одеська обл./14060100;
- податку на доходи фізичних осіб у розмірі 1020 грн. на бюджетний рахунок UA778999980333139340000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Одеська обл./11010100;
- акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 340 грн. на бюджетний рахунок UA308999980314080531000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./ м.Одеса/14040200.
Позовні вимоги мотивує тим, що за відповідачем рахується податковий борг в загальній сумі 533002,48 грн., з яких: по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 368561,64 грн., який виник внаслідок несплати узгоджених грошових зобов'язань, нарахованих згідно податкового повідомлення-рішення від 17.12.2024 р. № 55099/15-32-24-05 на суму 369209,99 грн.; по військовому збору в розмірі 30767,50 грн., який виник внаслідок несплати узгоджених грошових зобов'язань згідно податкового повідомлення-рішення від 17.12.2024 р. № 55096/15-32-24-05 на суму 30767,50 грн.; по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в розмірі 132313,34 грн., який виник внаслідок несплати узгоджених грошових зобов'язань згідно податкового повідомлення-рішення від 17.12.2024 р. № 55101/15-32-24-05 на суму 112870,084 грн., нарахованої пені в розмірі 19496,26 грн.; по податку на доходи фізичних осіб в розмірі 1020 грн., який виник внаслідок несплати узгоджених грошових зобов'язань згідно податкового повідомлення-рішення від 17.12.2024 р. № 55094/15-32-24-05 на суму 1020 грн.; по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в розмірі 340 грн., який виник внаслідок несплати узгоджених грошових зобов'язань згідно податкового повідомлення-рішення від 17.12.2024 р. № 55100/15-32-24-05 на суму 340 грн. Оскільки узгоджені грошові зобов'язання добровільно не сплачені відповідачем, просить стягнути їх суму в судовому порядку.
Ухвалою від 04.09.2025 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
Вказану ухвалу доставлено до електронного кабінету відповідача 05.09.2025 р.
. Станом на 04.11.2025 р. відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Частиною 6 статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в письмовому провадженні.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в період з 31.10.2024 р. по 06.11.2024 р. посадовою особою Головного управління ДПС в Одеській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2018 р. по 30.04.2020 р., дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 р. по 30.04.2020 р., за результатами якої складено акт від 13.11.2024 р. № 50365/15-32-24-05-09.
У висновках акту перевірки зазначено, що встановлено порушення:
1. п.49.2-1 ст.49 ПК України податкова декларація акцизного податку за квітень 2019 року до податкового органу не надана;
2. п.181.1 ст.181, п.187.1 ст.187 ПК України занижено податок на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету, всього в сумі 90253,66 грн., у т.ч. по періодам: за грудень 2019 року - 16113,64 грн., за січень 2020 року - 23249,88 грн., за лютий 2020 року - 24233,76 грн., за березень 2020 року - 26632,34 грн., за квітень 2020 року - 24,03 грн.;
3. п.177.1, п.177.2, п.177.4, п.177.5 ст.177 ПК України занижено податку на доходи фізичних осіб, який підлягає сплаті до бюджету, у період з 01.01.2018 р. - 30.04.2020 р. на суму 295367,99 грн., у т.ч. 2019 р. - 218110,82 грн., 2020 р. - 77257,17 грн.;
4. пп.49.18.2 п.49.18 ст.49, ст.51, п.176.2 ст.176 ПК України, наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. № 4 "Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску", зареєстрованого Міністерством юстиції України 30.01.2015 р. за № 111/26556 (зі змінами), неподання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і утриманого з них податку за ІІІ квартал 2019 року;
5. п.44.3 ст.44 ПК України не забезпечення зберігання первинних облікових документів, регістрів бухгалтерського обліку, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, та п.85.2 ст.85 ПК України, надання платником податків посадовій (службовій) особі контролюючих органів у повному обсязі всіх документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки;
6. пп.1.2, пп.1.3, пп.1.4, пп.1.5 п.16 прим. 1 підрозділу 10 розділу ХХ, п.163.1 ст.163, пп.164.2.2 п.164.2 ст.164, ст.176, п.177.2 ст.177 ПК України донараховано військового збору на загальну суму 24614 грн., у т.ч. за 2019 рік - 18175,90 грн., за 2020 рік - 6438,10 грн.
На підставі акту перевірки Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкові повідомлення-рішення:
- від 17.12.2024 р. № 55099/15-32-24-05, яким відповідачу збільшено суму грошових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на 369209,99 грн., з яких за основним платежем на 295367,99 грн., за штрафними санкціями на 73842 грн.;
- від 17.12.2024 р. № 55096/15-32-24-05, яким відповідачу збільшено суму грошових зобов'язань з військового збору на 30767,50 грн., з яких за основним платежем на 24614 грн., за штрафними санкціями на 6153,50 грн.;
- від 17.12.2024 р. № 55101/15-32-24-05, яким позивачу збільшено суму грошових зобов'язань з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на 112870,08 грн., з яких за основним платежем на 90253,66 грн., за штрафними санкціями на 22563,42 грн.;
- від 17.12.2024 р. № 55094/15-32-24-05, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 1020 грн.;
- від 17.12.2024 р. № 55100/15-32-24-05, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 340 грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення направлено відповідачу рекомендованим листом на адресу місця його проживання, яке повернулися з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Ані в адміністративному, ані в судовому порядку податкові повідомлення-рішення від 17.12.2024 р. № 55099/15-32-24-05, № 55096/15-32-24-05, № 55101/15-32-24-05, № 55094/15-32-24-05, № 55100/15-32-24-05 не оскаржувалися.
Сума податкового боргу відповідача в загальному розмірі 533002,48 грн. підтверджується даними зворотного боку облікових карток платника податків.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених законом.
Згідно пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до ст.36 ПК України податковим обов'язком платника податку визнається його обов'язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Такий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором, він є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Положеннями пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до п.54.5 ст.54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Порядок узгодження грошових зобов'язань, визначених контролюючим органом, врегульовано ст.56 ПК України. Так, згідно п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 56.2 статті 56 ПК України визначено, що у разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня.
Відповідно до п.56.3 ст.56 ПК України скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій або електронній формі засобами електронного зв'язку (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Скарга, подана із дотриманням строків, визначених абзацом першим пункту 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою (п.56.15 ст.56 ПК України).
Згідно п.56.17 ст.56 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується: днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у строк, передбачений абзацом першим пункту 56.3 цієї статті; днем отримання платником податків рішення відповідного контролюючого органу про повне задоволення скарги; днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику; днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику; днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, що оскаржувались.
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків, крім випадку, передбаченого підпунктом 108-1.2.2 пункту 108-1.2 статті 108-1 цього Кодексу.
Приписами п.56.18 ст.56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, податкові повідомлення-рішення від 17.12.2024 р. № 55099/15-32-24-05, № 55096/15-32-24-05, № 55101/15-32-24-05, № 55094/15-32-24-05, № 55100/15-32-24-05 направлено відповідачу на адресу його проживання рекомендованим листом, який повернувся з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Вказані податкові повідомлення-рішення не було оскаржено відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку. Таким чином, визначені за ним грошові зобов'язання також набули статусу узгоджених.
Оскільки узгоджені грошові зобов'язання не сплачено ОСОБА_1 у встановлений ПК України строк, вони стали податковим боргом платника податків у розумінні пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України.
Пунктом 59.1 ст.59 ПК України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання вимог ст.59 ПК України позивачем сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу від 27.02.2025 р. № 0004248-1305-1532 на суму 533002,48 грн.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (п.41.4 ст.41 ПК України).
Приписами п.87.11 ст.87 ПК України передбачено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Враховуючи вищевикладене, оскільки узгоджені грошові зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 368561,64 грн., по військовому збору в сумі 30767,50 грн., по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 132313,34 грн., по податку на доходи фізичних осіб в сумі 1020 грн., по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в сумі 340 грн., що набули статусу податкового боргу, не сплачені відповідачем добровільно в установленому законом порядку, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС в Одеській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська, буд.5, код ЄДРПОУ 44069166) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) суму заборгованості:
- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 368561 (триста шістдесят вісім тисяч п'ятсот шістдесят одну) грн. 64 коп. на бюджетний рахунок UA838999980333109341000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Одеса/11010500;
- по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у розмірі 30767 (тридцять тисяч сімсот шістдесят сім) грн. 40 коп. на бюджетний рахунок UA938999980313050137000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./ Одеська обл./11011001;
- по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 132313 (сто тридцять дві тисячі триста тринадцять) грн. 34 коп. на бюджетний рахунок UA358999980313090029000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Одеська обл./14060100;
- по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 1020 (одна тисяча двадцять) грн. на бюджетний рахунок UA778999980333139340000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Одеська обл./11010100;
- по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 340 (триста сорок) грн. на бюджетний рахунок UA308999980314080531000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./ м.Одеса/14040200.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко