Рішення від 04.11.2025 по справі 380/13842/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2025 року м. Львівсправа № 380/13842/25

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) (відповідач), у якому просить:

- визнати протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) щодо відмови у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення з визначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 01 січня 2023 року, для перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року з урахуванням 50 відсоткової надбавки за особливості проходження служби та 182% премії станом на 01 січня 2023 року за відповідною посадою, яку я займав на момент звільнення зі служби;

- зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення з визначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 01 січня 2023 року, для перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року з урахуванням 50 відсоткової надбавки за особливості проходження служби та 182% премії станом на 01 січня 2023 року за відповідною посадою, яку я займав на момент звільнення зі служби.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). 21 травня 2025 року позивач звернувся до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - також ГУ ДСНС України у Львівській області) із запитом щодо розмірів відсоткової набавки за особливості проходження служби та премії, які виплачуються станом на 01 січня 2023 року за аналогічною (відповідною) посадою, яку він займав на день звільнення. У відповіді на цей запит від 27 травня 2025 року № 5801-3205/5807 ГУ ДСНС України у Львівській області зазначило, що розмір надбавки за особливості проходження служби становить 50%, а премії - 182%.

Зважаючи на це, 29 травня 2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення та надіслання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та урахуванням відповіді ГУ ДСНС України у Львівській області від 27 травня 2025 року № 5801-3205/5807 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року, однак отримав відмову. Позивач, покликаючись на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21-а, стверджує, що така відмова є протиправною та порушує його право на належне пенсійне забезпечення. Позивач відзначає, що у вказаній постанові Верховний Суд дійшов правового висновку щодо виникнення у нього права на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік). Однак відповідач заперечує обов'язковий для нього правовий висновок Верховного Суду, викладений у згаданій вище постанові.

З огляду на викладене адміністративний позов просить задовольнити повністю.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач проти позову заперечує з огляду на те, що зміна розміру прожиткового мінімуму за відповідний рік не є підставою для перерахунку пенсій особам, пенсія яким призначена відповідно до Закону № 2262.

Вказує, що Сектор з пенсійних питань з обслуговування Львівської та Донецької областей (м. Львів) РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях не є розпорядником інформації щодо розмірів надбавок і премій станом на 01 січня 2023 року, тож звернувся із відповідним запитом до ГУ ДСНС України у Львівській області про розміри надбавок та премій станом на зазначену дату. Листом ГУ ДСНС України у Львівській області від 15 березня 2025 року № 5801-1632/5807 повідомлено, що «Інформація щодо щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які обчислені з посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, розрахованого шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт, для осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які проходили службу в підрозділах Головного управління, відсутня».

Зазначає, що у спірних правовідносинах позивач прагне до примусового спонукання суб'єкта владних повноважень обчислити розмір власної пенсії, зокрема за 2023 рік, із грошового забезпечення діючого службовця Державної служби України з надзвичайних ситуацій (особи рядового і начальницького складу), який з 24 лютого 2022 року особисто безпосередньо та безперервно під час дії правового режиму воєнного стану виконує обов'язок за статтями 17 і 65 Конституції України із захисту суверенітету України та збереження територіальної цілісності України. Оскільки матеріали справи не містять доказів того, що позивач у минулому проходив публічну службу під час дії правового режиму воєнного стану, брав безпосередню участь у бойових діях із протидії збройній агресії ворога проти Держави Україна, отже, відсутні підстави для визнання за позивачем права (легітимного інтересу) щодо перерахунку розміру раніше призначеної пенсії із використанням структури та розмірів грошового забезпечення діючого публічного службовця.

Зауважує, що висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 05 березня 2024 року у справі № 380/19324/23, не підлягають застосуванню у справах пенсіонерів МВС, оскільки обставини цих справ є різними, відмінними за суб'єктним складом та нормами права, що регулюють відповідні правовідносини.

Підсумовує, що немає жодних законних підстав для видачі позивачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням інших відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії.

З огляду на викладене у задоволенні позову просить відмовити повністю.

Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 10 липня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.

Суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону № 2262.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2024 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2025 року у справі № 380/18471/24, визнано протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення з визначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 01 січня 2023 року, для перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року та зобов'язано Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (Філія ГСЦ МВС) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2023 року пенсії.

На виконання вказаного рішення суду Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (Філія ГСЦ МВС) 18 квітня 2025 року виготовив довідку № 31/28137-118 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01 січня 2023 року, за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: інспектор СДПЧ-24 м. Жидачів, із зазначенням у ній, зокрема відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби в розмірі 0% від посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років та премії в розмірі 0% від посадового окладу.

21 травня 2025 року позивач звернувся до ГУ ДСНС України у Львівській області із запитом на отримання публічної інформації щодо розмірів відсоткової набавки за особливості проходження служби та премії, які виплачуються станом на 01 січня 2023 року за аналогічною (відповідною) посадою, яку він займав на день звільнення. Листом від 27 травня 2025 року № 5801-3205/5807 «Про розгляд запиту» ГУ ДСНС України у Львівській області повідомило позивача про те, що розмір надбавки за особливості проходження служби становить 50%, а премії - 182%.

29 травня 2025 року позивач звернувся до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (Філія ГСЦ МВС) із заявою про виготовлення та надіслання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема надбавки за особливості проходження служби - 50%, а премії - 182%, та урахуванням листа ГУ ДСНС України у Львівській області від 27 травня 2025 року № 5801-3205/5807 «Про розгляд запиту» для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року.

Листом від 27 червня 2025 року № 31/28/37/С-4768/05-2025-5427-2025 Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (Філія ГСЦ МВС) повідомив позивача про те, що листом ГУ ДСНС України у Львівській області від 15 березня 2025 року № 5801-1632/5807 повідомлено, що «Інформація щодо щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які обчислені з посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, розрахованого шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт, для осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які проходили службу в підрозділах Головного управління, відсутня». Ураховуючи вищезазначене, немає жодних підстав для зазначення у довідці відсоткових значень надбавки за особливості проходження служби, які вказані у заяві від 29 травня 2025 року.

Уважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернулася з цим позовом до суду.

Оцінюючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених законом, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема на службі в органах та підрозділах цивільного захисту, визначає Закон № 2262.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262.

Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

А відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Згідно із частинами другою, третьою статті 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Суд зазначає, що право позивача на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт встановлено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2024 року у справі № 380/18471/24, яке набрало законної сили, а отже, не є спірним у цій справі.

З огляду на підстави та предмет позову, а також встановлені судом фактичні обставини розглядуваної справи спірним у цій справі є питання правильності зазначення відповідачем у виданій позивачу на виконання рішення суду від 20 грудня 2024 року у справі № 380/18471/24 довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року відсоткових значень надбавки за особливості проходження служби та премії.

Як встановив суд у виданій позивачу на виконання згаданого вище рішення суду довідці про розмір грошового забезпечення відповідач зазначив надбавку за особливості проходження служби в розмірі 0% від посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років, а премію - 0% від посадового окладу.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.

Аналогічний підхід застосований Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09 червня 2022 року у справі № 520/2098/19, а також Верховним Судом, зокрема у постановах від 19 червня 2023 року у справі № 160/14974/21, від 12 березня 2024 року у справі № 640/35681/21 та від 26 березня 2024 року у справі № 460/11381/21.

Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 01 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

З огляду наведені вище положення абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 01 лютого 2018 року № 103) такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Верховний Суд, аналізуючи аналогічні правовідносини під час розгляду справи № 380/19324/23, як зразкової, у пункті 78 свого рішення від 05 березня 2024 року, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 року, сформулював правовий висновок, відповідно до якого «надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 01 січня відповідного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію».

Отже, у ситуації з позивачем розміри надбавки за особливості проходження служби та премії відповідно до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, мають бути зазначені відповідачем у виданій на виконання цього судового рішення довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнилася на пенсію.

Як встановив суд 21 травня 2025 року позивач звернувся до ГУ ДСНС України у Львівській області із запитом на отримання публічної інформації щодо розмірів відсоткової набавки за особливості проходження служби та премії, які виплачуються станом на 01 січня 2023 року за аналогічною (відповідною) посадою, яку він займав на день звільнення.

Листом від 27 травня 2025 року № 5801-3205/5807 «Про розгляд запиту» ГУ ДСНС України у Львівській області повідомило позивача про те, що розмір вказаних надбавки за особливості проходження служби становить 50%, а премії - 182%.

Жодних підстав ставити під сумнів розміри згаданих складових, наданих ГУ ДСНС України у Львівській області на запит позивача, у суду немає.

При цьому суд зауважує, що саме ГУ ДСНС України у Львівській області достеменно відомо про конкретні середні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію, оскільки, виготовляючи довідку про розмір грошового забезпечення позивача на виконання рішення суду від 20 грудня 2024 року у справі № 380/18471/24, відповідач також звертався за отриманням відповідної інформації до ГУ ДСНС України у Львівській області (лист від 04 березня 2025 року № 31/28/37-3943-2025).

З огляду на викладене суд констатує, що в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року розміри надбавки за особливості проходження служби та премії повинні становити 50% та 182% відповідно.

Покликання відповідача на те, що висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 05 березня 2024 року у справі № 380/19324/23, не підлягають застосуванню у справах пенсіонерів МВС, оскільки обставини цих справ є різними, відмінними за суб'єктним складом та нормами права, що регулюють відповідні правовідносини, суд оцінює критично, оскільки у цій зразковій справі Верховний Суд висловив загальну правову позицію щодо розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, які повинні бути зазначені у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня відповідного календарного року, що видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону № 2262, на виконання рішення суду у справах стосовно визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, тому така є релевантною до обставин розглядуваної справи.

Тож, зважаючи на встановлені в процесі розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, а також правовий висновок, сформульований Верховним Судом у пункті 78 рішення від 05 березня 2024 року, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 року у зразковій справі № 380/19324/23, суд дійшов висновку про повне задоволення заявлених позовних вимог у такий належний спосіб:

- визнати протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для проведення перерахунку основного розміру її пенсії з 01 лютого 2023 року із зазначенням набавки за особливості проходження служби в розмірі 50% та премії в розмірі 182%;

- зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, зокрема надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% та премії в розмірі 182% для проведення перерахунку з 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

За змістом частин першої, третьої статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», за подання цього позову до суду судовий збір не сплачував, а тому його розподіл на підставі статті 139 КАС України не здійснюється.

Докази понесення сторонами витрат, пов'язаних з розглядом справи, у матеріалах справи відсутні, тому їх розподіл також не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) (вул. Данила Апостола, 11, м. Львів, 79040) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для проведення перерахунку основного розміру її пенсії з 01 лютого 2023 року із зазначенням набавки за особливості проходження служби в розмірі 50% та премії в розмірі 182%;

Зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, зокрема надбавки за особливості проходження служби у розмірі 50% та премії в розмірі 182% для проведення перерахунку з 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 04 листопада 2025 року.

СуддяКлименко Оксана Миколаївна