Ухвала від 30.10.2025 по справі 380/49/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

справа № 380/49/25

30 жовтня 2025 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд

у складі головуючої судді Андрусів У. Б.,

за участю:

секретаря судового засідання Бокало М.-С. І.

представниці позивача Бабій І. М.

представниці відповідача Остимчук О. О.,

розглянувши в підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження заяву представниці позивача про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на державному кордоні про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пред'явив позов до Західного міжрегіонального головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на державному кордоні (місцезнаходження: вул. Мирослава Скорика, буд. 17, м. Львів, 79005; ЄДРПОУ 44113382), у якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати висновок щодо оцінювання результатів службової діяльності у 2024 році державних службовців Західного міжрегіонального головного управління Держпродспоживслужби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на державному кордоні, які займають посади державної служби категорії «Б», відділ прикордонного інспекційного контролю «Краковець», затверджений наказом Західного міжрегіонального головного управління Держпродспоживслужби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на державному кордоні від 04.12.2024 №715-к «Про затвердження висновків щодо оцінювання результатів службової діяльності державних службовців у 2024 році, в частині оцінювання результатів службової діяльності начальника відділу прикордонного інспекційного контролю «Краковець» ОСОБА_2 ;

- визнати протиправним та скасувати наказ Західного головного управління Держпродспоживслужби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на державному кордоні від 04.12.2024 №715-к «Про затвердження висновків щодо оцінювання результатів службової діяльності державних службовців у 2024 році, в частині затвердження висновку щодо оцінювання результатів службової діяльності начальника відділу прикордонного інспекційного контролю «Краковець» ОСОБА_2 .

Ухвалою судді від 08.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

27.10.2025 представниця позивача подала заяву, у якій просила зупинити провадження у справі до припинення перебування позивача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведенні на воєнний стан. Клопотання мотивовано тим, що 15.07.2025 ОСОБА_1 мобілізований і перебуває в лавах ЗСУ, що підтверджується витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 15.07.2025. Стверджує, що позивач залучений до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти держави України. На переконання представниці позивача, участь ОСОБА_1 під час розгляду справи є необхідною, оскільки у матеріалах справи наявні суперечливі результати висновків. З огляду на наведене, з метою з'ясування обставин наявності двох взаємовиключних результатів виконання позивачем завдань і ключових показників, необхідно допитати в якості свідка ОСОБА_1 та начальника Управління державного контролю на кордоні М. Рибойчука. Зважаючи на об'єктивну неможливість позивача брати участь у судовому провадженні, просить заяву задовольнити.

У підготовчому судовому засіданні 30.10.2025 представниця позивача підтримала заяву з мотивів, викладених у ній. Представниця відповідача проти зупинення провадження у справі не заперечувала.

Вирішуючи питання зупинення провадження у справі, суд керується таким.

Підстави та порядок зупинення провадження в адміністративній справі регламентовано ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України), якою передбачені як підстави обов'язкового зупинення провадження у справі так і випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження у справі. Перелік підстав для зупинення провадження у справі передбачений ст. 236 КАС України є вичерпним.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Судовий захист прав і свобод людини і громадянина необхідно розглядати як вид державного захисту прав і свобод людини і громадянина. І саме держава бере на себе такий обов'язок відповідно до ч 2 ст. 55 Конституції України. Право на судовий захист передбачає і конкретні гарантії ефективного поновлення в правах шляхом здійснення правосуддя. Відсутність такої можливості обмежує це право. А за змістом ч.2 ст. 64 Конституції України право на судовий захист не може бути обмежене навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану (рішення Конституційного Суду України від 07.05.2002 №8-рп/2002).

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

За змістом ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Реалізація завдання адміністративного судочинства, визначеного ст. 2 КАС України, та ефективне поновлення порушеного (невизнаного, оспорюваного) права неможливе без дотримання судом встановлених законом строків розгляду та вирішення справи.

Частиною 3 ст. 2 КАС України однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства визначено розумність строків розгляду справи судом.

Вимога щодо дотримання розумного строку розгляду справи спрямована на швидкий захист судом порушених прав особи, оскільки будь-яке зволікання може негативно відобразитися на правах, які підлягають захисту, а відсутність своєчасного судового захисту може призводити до ситуацій, коли наступні дії суду вже не матимуть значення для особи та її прав.

Зупинення провадження по справі - це врегульована законом й оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії. Тобто інститут зупинення судового провадження застосовується не просто у зв'язку із виникненням підстав, передбачених процесуальним законом, а обумовлюється наявністю обставин, які створюють об'єктивні перешкоди для здійснення судового розгляду.

Обов'язок суду зупинити провадження у справі зумовлений об'єктивною неможливістю її розгляду, викликаний наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити певні обставини (факти), які є предметом судового розгляду. Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд у кожному випадку повинен з'ясовувати, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Надалі неодноразово строк дії воєнного часу продовжувався і триває донині.

За приписами п.2 вищевказаного Указу військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування наказано запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Суд установив, що позивач мобілізований та перебуває в складі Збройних Сил України, а саме проходить службу у військовій частині НОМЕР_2 , про що свідчить копія витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 15.07.2025 №110.

Крім того, за змістом витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 20.09.2025 №181 сержанта ОСОБА_1 вважати таким, що вибув у відрядження у населений пункт Іванчуківка Харківської області з 20.09.2025 з метою виконання бойових (спеціальних) завдань.

З наведеного суд висновує, що представницею позивача підтверджено належними доказами, що позивач перебуває на військовій службі у складі Збройних Сил України безпосередньо у військовій частині, яка переведена на воєнний стан. Відтак, з об'єктивних причин він позбавлений можливості користуватися процесуальними правами та виконувати процесуальні обов'язки, в тому числі брати участь у судових засіданнях, у той час як в межах розгляду цієї справи з метою повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи, зокрема з метою надання пояснень по суті спору, його особиста участь є необхідною.

З урахуванням викладеного, з метою забезпечення права позивача на доступ на правосуддя, суд, керуючись приписами п.5 ч.1 ст.236 КАС України, виснує про наявність підстави для зупинення провадження у цій справі до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.

Керуючись ст. 236, 243, 248, 250, 256, 294 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Заяву представниці позивача про зупинення провадження у справі задовольнити.

2. Зупинити провадження у справі №380/49/25 за позовом ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального головного управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на державному кордоні про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.

3. Зобов'язати ОСОБА_1 повідомити суд про припинення військової служби.

Ухвала про зупинення провадження у справі набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дня її підписання до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повну ухвалу складено 04.11.2025.

СуддяАндрусів Уляна Богданівна