Рішення від 05.11.2025 по справі 320/557/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2025 року № 320/557/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої Діски А. Б., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить:

- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у прийнятті для перерахунку пенсії довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 111 від 20 липня 2020 року, виданої Київською міською філією ПАТ «Укртелеком»;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 11 серпня 2020 року відповідно до довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 111 від 20 липня 2020 року, виданої Київською міською філією ПАТ «Укртелеком», із врахуванням вже виплачених сум.

Позов обґрунтовано безпідставністю відмови відповідача у перерахунку та виплаті пенсії позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, на підставі довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження за період з 01.10.1987 по 15.10.1987, виданої позивачу Київською міською філією ПАТ «Укртелеком».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19 січня 2021 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання.

У зв'язку зі звільненням судді, в провадженні якого перебувала справа №320/557/21, остання передана на повторний автоматизований розподіл між суддями, за результатами якого для розгляду справи визначено суддю Діску А. Б.

Ухвалою судді Діски А. Б. прийнято справу до свого провадження, ухвалено її розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що розглянувши заяву та надані до неї документи, Головним управлінням було прийнято рішення № 6 від 12.08.2020 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Згідно статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).

Зазначена довідка видається на підставі первинних документів: особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів, що містять відомості про нараховану заробітну плату, місце роботи (населений пункт, № зони, кратність чи об'єкт), період роботи в зоні відчуження, конкретні дні роботи чи їх загальну кількість, тривалість робочого дня. Копії первинних документів додаються до довідки про заробітну плату. Первинними є ті документи, що складені в період роботи в зоні відчуження.

Надана позивачем для перерахунку пенсії копія довідки про заробітну плату №111 від 20.07.2020 та копія особового рахунку за 1987 рік містять розбіжності.

В особовому рахунку зазначено, що ОСОБА_1 відряджений в Зелений мис для вахтового обслуговування терміном з 01.10.1987 по 15.10.1987, в той час як довідка про заробітну плату видана за роботу в м. Чорнобиль (Зелений мис). При вахтовому методі роботи на кожного працівника вівся спеціальний облік робочого часу наростаючим підсумком за весь період роботи в тридцятикілометровій зоні ЧАЕС окремо по кожній зоні небезпеки на підставі табеля обліку робочого часу. До заяви про перерахунок пенсії, первинних документів які б підтверджували роботу в м. Чорнобиль, виконання робіт в надурочний час та у вихідні не надано.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з'ясувавши обставини справи, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, інвалідом II групи, захворювання пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, має право на відповідні пільги, встановлені законодавством України.

Відповідно до протоколу № 19122 від 23.04.2008 про призначення пенсії, позивачу була призначена та нараховувалася пенсія по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків як інваліду ІІІ групи внаслідок аварії на ЧАЕС.

Згідно довідки №111 від 20.07.2020 Київської міської філії ПАТ «УКРТЕЛЕКОМ» за роботу в зоні відчуження у період з 01.10.1987 по 15.10.1987 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата.

На звернення позивача від 11.08.2020 щодо перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, рішенням № 6 від 12.08.2020 відповідач відмовив у перерахунку пенсії по інвалідності з врахуванням заробітної плати одержаної за роботу у зоні відчуження за період з 01.10.1987 по 15.10.1987, згідно довідки №111 від 20.07.2020 у зв'язку з ненаданням разом з довідкою первинних документів.

Вважаючи таку відмову в перерахунку пенсії неправомірною, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, визначення соціального захисту потерпілого населення встановлено Законом України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно статті 54 Закону №796-ХІІ, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Порядок №1210, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), яким передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку №1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження: менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Пунктом 4 Порядку №1210 визначено, що якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем.

За змістом наведеної норми, розмір пенсії по інвалідності залежить від заробітку, фактично отриманого особою у період її роботи в зоні відчуження.

Згідно частини четвертої статті 15 Закону№796-ХІІ, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Відповідно до частини першої статті 57 Закону №796-ХІІ, обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 22-1 від 25.11.2005, встановлено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

З аналізу наведених норм вбачається, що підставою для обчислення пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків є довідка про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження, яка видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням (перерахунком) пенсії. Якщо такі підприємства ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки видаються правонаступником або державними архівними установами.

Форму довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 03.09.2012 №536 «Про затвердження форми Довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках», зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 19.09.2012 за №1605/21917.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 видано довідку №111 від 20.07.2020 Київською міською філією ПАТ «УКРТЕЛЕКОМ» за роботу в зоні відчуження у період з 01.10.1987 по 15.10.1987.

Зазначена довідка за формою відповідає наказу Міністерства соціальної політики України від 03.09.2012 №536 та містить усі відомості, необхідні для перерахунку пенсії.

Наявність сумнівів щодо некоректних записів у документах із сторони відповідача може бути лише підставою для перевірки. Формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.

Відповідна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 30.09.2019 у справі № 638/18467/15-а та від 25.04.2019 у справі №593/283/17.

Після надання позивачем відповідної довідки відповідачу, останній мав право проводити будь які перевірки з приводу правильності розрахунків у ній чи підстав для її видачі, чого відповідачем здійснено не було.

Посилання відповідача на те, що позивач був відряджений в Зелений Мис, в той час як довідка про заробіток видана за роботу в м. Чорнобиль не може бути підставою для відмови в перерахунку пенсії на підставі поданої довідки.

Суд зазначає, що постановою №106 затверджений Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, згідно з додатком № 1.

Згідно з розділом 3 Додатку № 1 Порядку № 106 до Зони гарантованого добровільного відселення віднесене село Страхолісся Київської області. Водночас, згідно Указу Президії Верховної Ради Української PCP від 23.06.1986 № 2419-ХІ село Страхолісся Чорнобильського району Київської області перейменоване на село Зелений Мис.

Таким чином, с. Зелений Мис Чорнобильського району Київської області віднесене до Додатку №1 переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Враховуючи вищевикладені обставини суд дійшов висновку, що відповідачем було протиправно відмовлено в перерахунку пенсії позивача. При цьому, як встановлено судом, право позивача на перерахунок пенсії було порушено саме рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.08.2020 №6, яким протиправно відмовлено у перерахунку пенсії позивача відповідно до довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках.

У зв'язку з чим є обґрунтованими доводи позивача про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням довідки №111 від 20.07.2020 про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні у період з 01.10.1987 по 15.10.1987.

Таким чином, з метою належного захисту прав позивача, з урахуванням вимог ст. 5, 9 КАС України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.08.2020 №6 про відмову в перерахунку пенсії позивачу та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках від №111 від 20.07.2020, яка видана Київською міською філією ПАТ «УКРТЕЛЕКОМ» за період роботи з 01.10.1987 по 15.10.1987, відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови КМУ від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Щодо дати, з якої має бути проведено перерахунок пенсії позивача, суд зазначає наступне.

Звертаючись до відповідача з заявою від 11.08.2020 позивач просив здійснити перерахунок пенсії із урахуванням довідки про заробітну плату від 20.07.2020 № 111, виданої Київською міською філією ПАТ «УКРТЕЛЕКОМ», починаючи з 11.08.2020.

Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Таким чином, відповідно до частини 4 статті 5 Закону №1058-IV, перерахунок пенсії має бути проведений з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, - 01.08.2020.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час судового розгляду відповідач не довів правомірності прийнятого рішення про відмову в перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату від 20.07.2020 № 111, виданої Київською міською філією ПАТ «УКРТЕЛЕКОМ».

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 139, 140, 238, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.08.2020 № 6 про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з урахуванням заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження за період 01.10.1987 по 15.10.1987 відповідно до довідки Київської міської філії ПАТ «УКРТЕЛЕКОМ» від 20.07.2020 № 111.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Андрія Саєнка, 10, код ЄДРПОУ 22933548) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ) з 01.08.2020 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з урахуванням заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження за період з 01.10.1987 по 15.10.1987 відповідно до довідки Київської міської філії ПАТ «УКРТЕЛЕКОМ» від 20.07.2020 № 111, з урахуванням виплачених сум.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Діска А.Б.