З ПИТАНЬ ОБ'ЄДНАННЯ СПРАВ
03 листопада 2025 рокуСправа № 280/8183/25 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника ОСОБА_1 про об'єднання справ в одне провадження, у справі за позовною Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) (69035, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 72-А, ЄДРПОУ 43877338) до Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206, код ЄДРПОУ 04053915) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
18.09.2025 через підсистему “Електронний суд» до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) (далі - позивач) до Запорізької міської ради (далі - відповідач), в якій, з урахуванням уточненої позовної заяви (вх. №49662 від 03.10.2025) позивач просить:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо недопущення скидів поверхневих стічних вод у водні об'єкти без відповідних дозвольних документів;
2) зобов'язати відповідача здійснити повну інвентаризацію мереж загальноміської зливової каналізації та випусків;
3) зобов'язати відповідача передати в оперативне керування мережі загальноміської зливової каналізації та випуски відповідному виконавчому органу влади;
4) зобов'язати відповідача розробити нормативи гранично допустимого скидання (ГДС) забруднюючих речовин у водні об'єкти із зворотними водами по випускам мереж загальноміської зливової каналізації;
5) зобов'язати відповідача здійснити контроль в межах повноважень щодо отримання дозволу відповідальними органами виконавчої влади або комунальним підприємством на спеціальне водокористування на скид зворотних вод у водні об'єкти з випусків мереж загальноміської зливової каналізації.
Ухвалою суду від 08.10.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В період з 27.10.2025 по 02.11.2025 суддя перебувала у відпустці.
23.10.2025 до суду від представника відповідача надійшло клопотання про про об'єднання справ в одне провадження.
Клопотання обґрунтовує тим, що в провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходяться справи № 280/7005/25, №280/7163/25 та №280/7482 за позовом Державної екологічної інспекції Південного округу до Запорізької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Підставою вказаних позовних заяв є результати проведеної перевірки Запорізької міської ради, які оформлені Актом від 28.06.2024 № 17-06/1-11/24 та Актом від 17.07.2025 №010/33703.1/2025, а також вимогою від 04.07.2024 № 2685/03/1-03/06/2-34. Позовні вимоги у справах №280/7163/25 та № 280/7005/25 стосуються виконання однієї і тієї ж вимоги від 04.07.2024 № 2685/03/1-03/06/2-34 (тільки різні її пункти).
Розглянувши клопотання представника відповідача, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 172 КАС України, в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Згідно із ч. 2 ст. 172 КАС України, суд з урахуванням положень частини першої цієї статті може за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи об'єднати в одне провадження декілька справ за позовами:
1) одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача;
2) одного й того самого позивача до різних відповідачів;
3) різних позивачів до одного й того самого відповідача.
За приписами ч. 8 ст. 172 КАС України, справи, що перебувають у провадженні адміністративного суду, в разі об'єднання їх в одне провадження, передаються на розгляд судді, який раніше за інших суддів відкрив провадження у справі.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що в силу приписів ч. 8 ст. 172 КАС України, справи, що перебувають у провадженні адміністративного суду, в разі об'єднання їх в одне провадження, передаються на розгляд судді, який раніше за інших суддів відкрив провадження у справі.
Відповідно до ч.9 ст.172 КАС України, якщо провадження у справах було відкрито в один день, справи в разі об'єднання їх в одне провадження передаються на розгляд судді, який першим прийняв рішення про їх об'єднання.
Відповідно, клопотання про об'єднання справ має вирішуватися в межах справи №280/7005/25 або №280/7163/25, провадження у яких відкрито 25.08.2025. При цьому, у справі №280/8183/25 може бути постановлена ухвала про передачу справи на розгляд судді, який раніше відкрив провадження у справі, і лише після постановлення у справі ухвали про об'єднання справ.
Такий висновок походить з того, що саме в справі, провадження в якій відкрите раніше, мають бути вирішені питання щодо сприяння такого об'єднання виконанню завдання адміністративного судочинства, чи не потягне за собою таке об'єднання порушення завдання адміністративного судочинства, закріпленого в ч. 1 ст. 2 КАС України.
Отже, підстави для постановлено ухвали про об'єднання справ в одне провдження, у межах справи №280/8183/25 - відсутні.
Враховуючи зазначене, суд висновує, що клопотання не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 172, 241, 248, 256, 262 КАС України, суд
У задоволенні клопотання представника відповідача про об'єднання адміністративних справ, - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання.
Суддя Ю.В.Калашник