про відкриття провадження в адміністративній справі
м. Вінниця
03 листопада 2025 р. Справа № 120/13917/25
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Яремчук Костянтин Олександрович, розглянувши матеріали за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними та скасування наказів,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 .
Ухвалою від 08 жовтня 2025 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачеві строк для усунення недоліків, що містить позовна заява, шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску, а також шляхом подання до суду доказів сплати судового збору в розмірі 1211,20 гривень.
15 жовтня 2025 року на виконання вимог ухвали від 08 жовтня 2025 року позивачем подано до суду заяву, у якій вказує, що відповідно до частини 5 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк. Водночас позивач стверджує, що станом на момент подання позову є військовослужбовцем та виконує завдання із забезпечення безпеки і оборони України, у зв'язку із чим не мав можливості в будь-який час звернутися до суду за захистом свого порушеного права.
16 жовтня 2025 року позивачем подано до суду квитанцію, якою підтверджується сплата судового збору в розмірі 1211,20 гривень.
Ухвалою суду від 20 жовтня 2025 року позивачеві продовжено строк до 07 листопада 2025 року для усунення недоліків, що містить позовна заява, шляхом подання до суду доказів, якими б підтверджувався факт участі позивача у бойових діях із забезпечення безпеки і оборони України.
22 жовтня 2025 року військовою частиною НОМЕР_1 подано до суду заяву, у якій зазначено, що за час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 ОСОБА_1 безпосередньої участі у бойових діях або участі в забезпечені здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації не брав, до інших частин для виконання таких завдань не відряджався. Обов'язки військової служби позивач виконував в межах Рівненської області та мав реальну змогу звернутися до суду за захистом своїх прав. Крім того, в період з 09 вересня по 23 вересня 2025 року ОСОБА_1 перебував у щорічній відпустці.
28 жовтня 2025 року на виконання вимог ухвали від 20 жовтня 2025 року ОСОБА_1 подав заяву, до якої долучив довідку військової частини НОМЕР_1 від 04 вересня 2025 року, зі змісту якої слідує, що позивач перебуває на військовій службі по мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 . У поданій заяві ОСОБА_1 просить відкрити провадження в адміністративній справі.
Надаючи правову оцінку доводам позивача, що наведені ним у заявах від 15 жовтня 2025 року та від 28 жовтня 2025 року, зважаю на таке.
Особливості строку звернення до адміністративного суду врегульовані статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), частиною 1 якої передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відтак, за загальним правилом, строк звернення до адміністративного суду становить шість місяців, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому частиною 5 статті 122 КАС України передбачено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Пунктом 17 частини першої статті 4 КАС України передбачено, що в розумінні КАС України військова служба є публічною службою.
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності (частина 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").
Отже, військова служба як державна служба особливого характеру є публічною службою, а для спорів щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби законодавець встановив місячний строк звернення до адміністративного суду.
Так, предметом оскарження у позові визначено накази командира військової частини НОМЕР_1 від 28 липня 2025 року № 3658 та № 3660 (з адміністративно-господарської діяльності), якими до позивача за неналежне виконання посадових обов'язків застосовано дисциплінарні стягнення у вигляді догани кожним наказом.
Проте з позовом до суду щодо оскарження таких розпорядчих актів позивач звернувся 03 жовтня 2025 року.
Наведене свідчить про те, що позивачем пропущено місячний строк звернення до суду в частині оскарження наказів командира військової частини НОМЕР_1 від 28 липня 2025 року № 3658 та № 3660 (з адміністративно-господарської діяльності).
Водночас суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення (частина 1 статті 121 КАС України).
Отже, для поновлення пропущеного процесуального строку, встановленого законом, необхідно встановити наявність поважних причин пропуску такого строку (в даному випадку строку звернення до суду), які об'єктивно перешкодили особі вчасно подати позов.
Як на підставу для поновлення строку звернення до адміністративного суду у поданих заявах позивач вказав на те, що є військовослужбовцем та виконує завдання із забезпечення безпеки і оборони України, у зв'язку із чим не мав можливості в будь-який час звернутися до суду за захистом свого порушеного права.
В підтвердження таких обставин позивачем долучено довідку військової частини НОМЕР_1 № 1234 від 04 вересня 2025 року, зі змісту якої слідує, що ОСОБА_1 перебуває на військовій службі по мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 .
В контексті наведеного суд враховує висновки Верховного Суду, що викладені у постанові від 29 листопада 2024 року (справа № 120/359/24). У цій постанові касаційний суд сформував правовий висновок щодо застосування положень статей 122 та 123 КАС України, пропуск процесуального строку у яких пов'язаний саме з призовом по мобілізації до Збройних Сил України для виконання конституційного обов'язку із захисту суверенітету і незалежності Держави Україна. У такій постанові суд касаційної інстанції вказав (дослівно):
"Проходження особою військової служби, призваною по мобілізації у Збройні Сили України, може бути підставою для поновлення строку звернення до суду з кількох причин, пов'язаних із особливим статусом військовослужбовців та характером їхньої служби:
1. Обмеження доступу до правової допомоги: під час служби військовослужбовці можуть перебувати у віддалених, в тому числі й небезпечних місцях, де відсутній доступ до адвокатів чи інших правових ресурсів, що обмежує можливість своєчасного звернення до суду.
2. Виконання обов'язків служби: військовослужбовці, особливо в умовах воєнного стану, часто перебувають у стані, коли фізично або психологічно неможливо займатися приватними справами, зокрема ініціювати судові спори.
3. Фактор часу: участь військовослужбовця у довготривалих операціях, навчаннях або відрядженнях може унеможливити дотримання, визначеного процесуальним законом, строку для звернення до суду.
4. Повага до особливого статусу військовослужбовців: враховуючи виконання військовослужбовцями важливої функції із захисту держави, законодавство та судова практика мають враховувати обставини, пов'язані з проходженням військової служби, як вагому підставу для поновлення строку.
5. Обов'язок держави забезпечувати реалізацію принципу рівного доступу до правосуддя: проходження військової служби може суттєво ускладнити реалізацію особами цього права, а отже, з метою належного забезпечення зазначеного принципу, може визнаватися об'єктивною причиною пропуску процесуального строку".
Відтак в даному випадку, на переконання суду, причини невчасного звернення до суду з позовом щодо оскарження наказів командира військової частини НОМЕР_1 від 28 липня 2025 року № 3658 та № 3660 (з адміністративно-господарської діяльності) слід визнати поважними, адже такі пов'язані з істотними перешкодами для своєчасного звернення до суду з позовом (такими причинами є проходження позивачем військової служби за мобілізацією).
Отже, аргументи, наведені позивачем, свідчать про поважність причин пропуску ним строку звернення до адміністративного суду, а тому такий строк слід поновити.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що вона підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду, відповідає вимогам, передбаченим статтею 160, 161 КАС України, що є підставою для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
Пунктом 4 частини 9 статті 171 КАС України визначено, що про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій, окрім іншого, вказується за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Визначаючись із тим, за якими правилами позовного провадження здійснюватиметься розгляд адміністративної справи, зважаю на таке.
Адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (частини 1, 2 статті 12 КАС України).
Особливості розгляду справ за правилами спрощеного позовного провадження врегульовано главою 10 розділу ІІ КАС України.
Статтею 257 КАС України визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує:
1) значення справи для сторін;
2) обраний позивачем спосіб захисту;
3) категорію та складність справи;
4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо;
5) кількість сторін та інших учасників справи;
6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес;
7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відтак, керуючись приписами статей 12, 257, 262 КАС України, а також враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, а також інші обставини, які мають значення для вирішення даної справи, доходжу висновку, що розгляд справи слід здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Керуючись статтями 4, 12, 122, 160, 161, 171, 248, 256, 257, 262 КАС України,
Заяву позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду задовольнити.
Поновити строк звернення до адміністративного суду.
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказів.
Розгляд справи здійснюватиметься суддею Яремчуком Костянтином Олександровичем одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Встановити відповідачу 15-денний строк з дня отримання даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку статті 162 КАС України. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог частини 3 статті 162 КАС України одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити позивачу 5-денний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив в порядку статті 163 КАС України, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу 5-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку статті 164 КАС України, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.
Відповідачу також надіслати копію позовної заяви з доданими до неї документами.
Повідомити учасників справи про можливість отримати інформацію по даній справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович