м. Вінниця
04 листопада 2025 р. Справа № 120/4666/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
У Вінницький окружний адміністративний суд звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
У позовній заяві позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нерозгляду його скарги від 22.11.2024;
- зобов'язати відповідача розглянути його скаргу від 22.11.2024 та надати відповідь;
- стягнути з відповідача матеріальну шкоду, яка полягає у сплаті банківських послуг у сумі 60,00 грн;
- зобов'язати відповідача повернути йому кошти у розмірі 900,00 грн, які надійшли на банківські рахунки Вороновицької селищної ради.
Ухвалою від 14.04.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків у спосіб надання до суду: доказів надіслання відповідачу скарги від 22.11.2024; доказів отримання Вороновицькою селищною радою Вінницького району Вінницької області скарги позивача від 22.11.2024 (за наявності); копії позовної заяви з доданими до неї документами для відповідача; надання до суду документу, який підтверджує сплату судового збору в розмірі 3633,60 грн.
Позивач 07.05.2025 подав заяву про усунення недоліків позову.
Ухвалою від 12.05.2025 суд продовжив ОСОБА_1 строк виконання ухвали суду від 14.04.2025 на 5 (п'ять) днів з дня отримання цієї ухвали, шляхом подання до суду копії позовної заяви з доданими до неї документами для відповідача.
Позивач 03.06.2025 на виконання вимог ухвали суду від 12.05.2025 подав копію позовної заяви з доданими до неї документами для відповідача.
Ухвалою від 19.06.2025 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання заяв по суті та витребувано у відповідачі додаткові докази.
Відповідач подав заяву, у якій вказав, що до Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області не надходила скарга ОСОБА_1 від 22.11.2024. В підтвердження надав копії з журналу вхідної кореспонденції за період з 20.11.2024 по 30.12.2024.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи сторін, встановив такі обставини.
Позивач вказує, що 25.04.2024 його представник звернувся до державного реєстратора Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області із заявою, у якій просив зареєструвати право власності на три земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Проте представника повідомили про необхідність сплатити адміністративний збір за надання послуг щодо державної реєстрації права власності.
На таку вимогу представник ОСОБА_1 сплатив адміністративний збір за вчинення реєстраційних дій в загальній сумі 900 гривень.
ОСОБА_1 22.11.2024 звернувся до Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області із скаргою, у якій просив повернути сплачений адміністративний збір в сумі 900 гривень та комісію за надання банківських послуг в розмірі 60 гривень.
Позивач вважає, що відповідач не розглянув його скаргу та не надав у встановлений законодавством строк відповіді на таку скаргу, як того вимагають приписи Закону України "Про звернення громадян".
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом із вимогами визнати протиправною бездіяльність Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області щодо нерозгляду його скарги від 22.11.2024, а також зобов'язати відповідача розглянути таку скаргу та надати відповідь.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами У країни.
Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Правовідносини щодо практичної реалізації цього права унормовані Законом України "Про звернення громадян" від 02.10.96 № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 393/96-ВР громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно із ч. 1, 3 ст. 3 Закону № 393/96-ВР під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Як передбачено ст. 5 Закону № 393/96-ВР звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Звернення може бути усним чи письмовим.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
Частиною 1 ст. 7 Закону № 393/96-ВР встановлено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Відповідно до ч. 1, 3 та 4 ст. 15 Закону № 393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону № 393/96-ВР звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Аналіз встановленої процедури розгляду звернення (заяви) дає підстави для висновку, що орган місцевого самоврядування зобов'язаний в установлений строк, який обчислюється від дня надходження звернення, в межах своїх повноважень: 1) об'єктивно, всебічно і вчасно розглянути заяву громадянина, який звернувся до нього з такою заявою; 2) прийняти за результатами такого розгляду відповідне рішення; 3) повідомити заявника про наслідки розгляду його звернення.
Однак, юридичним фактом із настанням якого виникає обов'язок розглянути звернення та виконати похідні обов'язки є надходження такого звернення до відповідного суб'єкта, у спірному випадку цим суб'єктом є Вороновицька селищна рада.
Так, Вороновицька селищна рада надала копії з журналу вхідної кореспонденції за період з 20.11.2024 по 30.12.2024, у яких відсутні відомості про надходження та реєстрацію скарги ОСОБА_1 від 22.11.2024.
Позивач до позовної заяви не долучив докази надіслання скарги від 22.11.2024 на адресу відповідача.
Отже, в матеріалах справи відсутні відомості про отримання Вороновицькою селищною радою скарги позивача від 22.11.2024.
Тому, беручи до уваги відсутність доказів отримання відповідачем скарги ОСОБА_1 від 22.11.2024, а також докази направлення цієї скарги на адресу Вороновицької селищної ради позивачем, суд доходить висновку про безпідставність тверджень позивача про виникнення та неналежне виконання Вороновицькою селищною радою обов'язку розглянути скаргу.
З огляду на те, що відсутні підстави для задоволення основної вимоги, не підлягають задоволенню похідні вимоги, які залежать від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги) (п. 23 ст. 4 КАС України).
Тож, вимоги про зобов'язання відповідача розглянути скаргу позивача від 22.11.2024 та надати відповідь, стягнення матеріальної шкоди та повернення коштів задоволенню не підлягають.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для відмови у задоволені позову.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, та за умови відмови у задоволенні позовних вимог, судові витрати на користь позивача не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );
Відповідач: Вороновицька селищна рада Вінницького району Вінницької області (код ЄДРПОУ - 04326069, вул. Козацький шлях, буд. 60, смт. Вороновиця, Вінницький район, Вінницька область, 23252).
Повне судове рішення складено 04.11.2025.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна