Постанова від 04.11.2025 по справі 487/7218/25

Справа №487/7218/25

Провадження №3/487/1617/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.11.2025 Заводський районний суд м. Миколаєва у складі головуючого судді Афоніної С.М., за участю секретаря Ященко В. В., особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Миколаєві матеріали адміністративної справи, що надійшли з Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, не працюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч. 2 ст. 184 КУпАП, ч. 2 ст. 184 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Заводського районного суду м. Миколаєва надійшли матеріали про адміністративні правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 184 КУпАП, ч. 2 ст. 184 КУпАП, а саме:

протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №722145 від 11.09.2025 (провадження №3/487/1617/25);

протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №722011 від 10.09.2025 (провадження №3/487/1618/25).

Зазначені адміністративні справи постановою суду від 04.11.2025 об'єднанні в одне провадження.

Так, згідно вищевказаних протоколів 10.09.2025 о 11:00 год. та на протязі тривалого часу ОСОБА_1 за місцем мешкання АДРЕСА_2 ухиляється від виконання батьківських обов'язків передбачених ч.2 ст.3, ч. 1 ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» щодо забезпечення належних умов життя відносно своїх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , а саме не забезпечила дітям безпечних умов перебування за місцем проживання та штучно створила не задовільні умови проживання, внаслідок чого в оселі антисанітарні умови, розкидані брудні речі та сміття, брудний посуд з недоїдками, відчувається стійкий неприємний запах, повторно протягом року, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 184 КУпАП.

Крім того, 11.09.2025 о 12:45 за місцем мешкання АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 ухиляється від виконання батьківських обов'язків передбачених ч.2 ст.8, ч. 1 ст.12 Закону України «Про охорону дитинства», щодо забезпечення належних умов життя відносно своїх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , а саме не забезпечила дітям безпечних умов перебування за місцем проживання та штучно створила не задовільні умови проживання, у приміщенні антисанітарія, будинок захаращений, брудно, вчинено повторно протягом року, внаслідок чого дітей було вилучено та поміщено до КНП ММР «Міська дитяча лікарня №2» за адресою м.Миколаїв, вул. Рюміна, 5, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 184 КУпАП.

04.11.2025 ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у скоєному визнала за обставин викладених в протоколах про адміністративне правопорушення серії ВАД №722145 від 11.09.2025 та серії ВАД №722011 від 10.09.2025.

Заслухавши особу, що притягається до адміністративної відповідальності та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Положеннями ст. 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-4 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 184 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.

Згідно ч.2 статті 184 КУпАП відповідальність настає за ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.

Згідно ст. 150 Сімейного кодексу України:

1. Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.

2. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

3. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

4. Батьки зобов'язані поважати дитину.

5. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.

6. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.

7. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Як роз'яснив Пленум Верховного суду України в п. 16 своєї постанови від 30.03.2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.

Неналежне виконання обов'язків щодо виховання дітей являє собою бездіяльність, внаслідок якої обов'язки по вихованню виконуються неякісно та не в повному обсязі.

Судом встановлено, що 10.09.2025 о 11:00 год. та на протязі тривалого часу ОСОБА_1 за місцем мешкання АДРЕСА_2 ухиляється від виконання батьківських обов'язків передбачених ч.2 ст.3, ч. 1 ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» щодо забезпечення належних умов життя відносно своїх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , а саме не забезпечила дітям безпечних умов перебування за місцем проживання та штучно створила не задовільні умови проживання, внаслідок чого в оселі антисанітарні умови, розкидані брудні речі та сміття, брудний посуд з недоїдками, відчувається стійкий неприємний запах, повторно протягом року, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 184 КУпАП.

Крім того, 11.09.2025 о 12:45 за місцем мешкання АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 ухиляється від виконання батьківських обов'язків передбачених ч.2 ст.8, ч. 1 ст.12 Закону України «Про охорону дитинства», щодо забезпечення належних умов життя відносно своїх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , а саме не забезпечила дітям безпечних умов перебування за місцем проживання та штучно створила не задовільні умови проживання, у приміщенні антисанітарія, будинок захаращений, брудно, вчинено повторно протягом року, внаслідок чого дітей було вилучено та поміщено до КНП ММР «Міська дитяча лікарня №2» за адресою м.Миколаїв, вул. Рюміна, 5, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 184 КУпАП.

Факт скоєння ОСОБА_1 вказаних адміністративних правопорушень, підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №722145 від 11.09.2025, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №722011 від 10.09.2025, рапортом, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , фото таблицями, постановою Заводського районного суду м. Миколаєва від 17.07.2025, та іншими доказами.

Вищевказані документи є належними та допустимими доказами щодо встановлення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 184 КУпАП.

Згідно положень ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення нею адміністративного правопорушення, в межах санкції ч. 2 ст.184 КУпАП, враховуючи умови та характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушниці, суд вважає за необхідне та достатнє для виховання особи, запобігання вчинення нових правопорушень застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Крім того, відповідно до положень пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 36, 122-4, 124, 221, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною та притягнути до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушень передбачених ч.2 ст. 184 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1 700 грн. (Отримувач Миколаїв.ГУК/Заводськ.р-н/21081100, ЄДРПОУ 37992030, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA698999980313030106000014480 код класифікації доходів бюджету 21081100).

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн. (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з моменту винесення та може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду у строк та порядку передбачені ст. 294 КУпАП.

Строк пред'явлення до виконання три місяця.

Суддя: С.М. Афоніна