Рішення від 22.10.2025 по справі 906/1011/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2025 р. м. Житомир Справа № 906/1011/25

Господарський суд Житомирської області

Суддя Нестерчук С. С.

за участю секретаря судового засідання: Бугайова І. В.

розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "Житомиробленерго"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Проспект 59"

про визнання додаткової угоди №2 укладеною

за участі представників сторін в судовому засіданні 06.10.2025

від позивача: адвокат Приведьон В. М.

від відповідача: адвокат Трофімов А. В.

І. СУТЬ СПОРУ

Спір у справі виник у зв'язку з відмовою відповідача від укладення Додаткової угоди №2 до Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу "під ключ", підготовленої позивачем на виконання Розпорядження НКРЕКП від 04.07.2025 №102-р "Про усунення порушень АТ "Житомиробленерго"

1. Стислий виклад позиції позивача

06.08.2025 Акціонерне товариство "Житомиробленерго" (далі - позивач) через підсистему "Електронний суд" звернулось до Господарського суду Житомирської області (далі - Суд) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Проспект 59" (далі - відповідач) з вимогою в якій просить визнати укладеною Додаткову угоду №2 до Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу "під ключ" АТ "Житомиробленерго", що діє на підставі ліцензії з розподілу електричної енергії виданої постановою НКРЕКП від 16.11.2018 р №1441, №22472-н/151/510 від 30.12.2024 та до Технічних умов №ТЖО-22472 від 02.01.2025 нестандартного приєднання.

Позовні вимоги обґрунтовані відмовою відповідача від укладення додаткової угоди, яку позивач підготував на виконання Розпорядження НКРЕКП від 04.07.2025 №102-р "Про усунення порушень АТ "Житомиробленерго", яке є обов'язкове до виконання учасниками ринку електроенергії.

2. Стислий виклад заперечень відповідача

Відповідач у відзиві на позовну заяву (вх.№10373 від 19.08.2025) заперечує проти позову та в обґрунтуваннях зазначає, що договірні зобов'язання між сторонами виконані в повному обсязі та договір припинив свою дію на майбутнє з 23.04.2025, посилаючись, зокрема, на ст. 598- 599, 631 ЦК України, ст. 180 ГК України та вказує, що відповідно до Кодексу систем розподілу внесення сторонами змін до договору не допускається.

ІІ. Процесуальні дії у справі. Заяви, клопотання

Ухвалою від 11.08.2025 Суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі та вирішив здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження з викликом учасників справи, підготовче засідання призначив на 09.09.2025.

Разом з позовною заявою позивач подав заяву (вх.№01-44/2326/25 від 06.08.2025) про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП).

18.08.2025 через підсистему "Електронний суд" представник відповідача подав відзив на позовну заяву (вх.№10373 від 19.08.2025).

22.08.2025 через підсистему "Електронний суд" позивач подав відповідь на відзив (вх.№10507 від 22.08.2025), у якому зазначив, що Розпорядження НКРЕКП № 102-р від 04 липня 2025 року має імперативний характер і обов'язкове до виконання учасниками ринку (оператором системи розподілу - позивачем та споживачем - відповідачем).

22.08.2025 через підсистему "Електронний суд" представник відповідача подав клопотання про долучення доказів (вх.№10519/25), а саме копію договору №07/02/25, укладеного між ТОВ "Іоніті" та ТОВ "Проспект 59", та копію акту №1 до цього договору.

08.09.2025 на адресу суду надійшов від НКРЕКП лист (вх.№11177), у якому зазначено, що від АТ "Житомиробленерго" їм надійшла відповідь на відзив у справі №906/1011/25, у якій вказано їх процесуальний статус третьої особи, однак на адресу НКРЕКП не надходила ухвала суду про залучення в якості третьої особи. Відтак просили розглядати справу без участі представника НКРЕКП.

У підготовчому засіданні 09.09.2025 Суд відмовив у задоволенні заяви АТ "Житомиробленерго" (вх.№01-44/2326/25 від 06.08.2025) про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача, а також закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 06.10.2025.

У судовому засіданні 06.10.2025 Суд заслухав вступні слова представників сторін, дослідив наявні в матеріалах справи письмові докази, закінчив з'ясування обставин справи та перевірку їх доказами. З метою належної підготовки учасників справи до судових дебатів у судовому засіданні оголошено перерву до 22.10.2025.

06.10.2025 через підсистему "Електронний суд" представник відповідача подав заяву (вх.№12659/25) про подальший розгляд справи без його участі.

21.10.2025 через підсистему "Електронний суд" позивач подав клопотання (вх.№13420) про розгляд справи без участі його представника.

У судовому засіданні 22.10.2025 фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалося відповідно до ч.3 ст.222 ГПК України.

У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення (ч. 4 ст. 240 ГПК України).

ІІІ. Фактичні обставини справи

Відповідно до частини першої статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до частини другої статті 76 ГПК України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи.

Заслухавши позицію учасників справи, дослідивши надані ними докази, Суд установив фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги й заперечення:

Відповідач 30.12.2024 подав заяву про приєднання до електричних мереж електроустановок станції для зарядки електромобілів за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 59.

30.12.2024 між АТ "Житомиробленерго" (далі - оператор системи розподілу) та ТОВ "Проспект 59" (далі - замовник) укладено договір про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу з проектуванням лінійної частини приєднання замовником, шляхом приєднання заявою до електроустановки певної потужності до типового договору (далі- договір), на підставі якого оператор системи розподілу видав замовнику технічні умови № ТЖО - 22472 нестандартного приєднання до електричних мереж електроустановок станції для зарядки електромобілів.

Типовий договір про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу «під ключ» між АТ «Житомиробленерго» та ТОВ «ПРОСПЕКТ 59» вважається укладеним « 30» грудня 2024 року та йому присвоєно № 22472-н/151/510.

За цим договором виконавець забезпечує надання послуги з приєднання електроустановок об'єкта замовника (будівництво, реконструкція, технічне переоснащення та введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення об'єкта замовника від точки забезпечення потужності до точки приєднання) відповідно до схеми зовнішнього електрозабезпечення і проєктної документації та здійснює підключення електроустановок об'єкта Замовника до електричних мереж системи розподілу на умовах цього договору (п. 2.1 договору).

Пунктами 3.1.4. та 3.1.5 договору передбачено, що виконавець зобов'язаний забезпечити в установленому порядку приєднання (будівництво та введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення об'єкта замовника від місця забезпечення потужності до точки приєднання) об'єкта (електроустановок) Замовника до електричних мереж системи розподілу у строки, встановлені Кодексом.

Здійснити первинне підключення електроустановок замовника з метою проведення випробувань електрообладнання схеми зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника та підключити електроустановки замовника до електричних мереж системи розподілу після повної (стовідсоткової) оплати послуги з приєднання впродовж 5 робочих днів після отримання заяви Замовника або впродовж 10 робочих днів, якщо підключення потребує припинення електропостачання інших користувачів, після виконання сторонами умов цього договору та укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії (або внесення змін до діючих договорів).

Відповідно до пункту 6.1 - 6.2 договору факт надання послуги з приєднання підтверджується наданим ОСР Замовнику відповідно до пункту 4.8.2 глави 4.8 розділу IV Кодексу повідомленням про надання послуг з приєднання. Повідомлення про надання послуги з приєднання надається замовнику ОСР не пізніше ніж на третій робочий день після завершення будівельно-монтажних робіт та/або подання робочої напруги та проведення випробувань електрообладнання замовника або обладнання зовнішнього електрозабезпечення замовника.

Згідно з пунктами 7.1 - 7.2 усі спірні питання, пов'язані з виконанням цього Договору, вирішуються шляхом переговорів між сторонами. У разі недосягнення згоди спір вирішується в судовому порядку відповідно до законодавства України.

За умовами пунктів 8.1. - 8.5 цей договір набирає чинності з дати подання належним чином оформленої заяви про приєднання та документів, що додаються до неї, і діє до закінчення строку надання послуги з приєднання, визначеного Кодексом. Цей договір може бути змінено або розірвано за ініціативою будь-якої Сторони у порядку, встановленому чинним законодавством. Строк цього договору може бути продовжений за вмотивованим зверненням однієї зі сторін у порядку, встановленому чинним законодавством. Цей договір може бути розірвано у порядку, встановленому чинним законодавством, у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань. Цей договір вважається розірваним, якщо замовник не оплатив послугу з приєднання протягом 20 днів з дня отримання рахунку, а технічні умови такими, що не набрали чинності.

Відповідно до пунктів 9.1. - 9.2 договору, умови цього договору можуть бути змінені в частині строків та порядку оплати послуги з приєднання сторонами, які оформляються додатковими угодами до нього. Усі зміни та доповнення до цього договору оформлюються сторонами письмово в паперовій формі та підписуються уповноваженими особами обох сторін.

02.01.2025 відповідачу були видані технічні умови № ТЖО-22472 нестандартного приєднання до електричних мереж електроустановок станції для зарядки електромобілів за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 59.

08.01.2025 між оператором системи розподілу та замовником укладено Додаткову угоду №1 до Типового договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу "під ключ"АТ Житомиробленерго", що діє на підставі ліцензії з розподілу електричної енергії виданої постановою НКРЕКП від 16.11.2018 №1441 №22472-н/151/510.

Відповідно до Технічного рішення №ТЖО-22472-н-30/25 від 24.01.2025, а саме пункту 3.1 робочий проект "Будівництво електричних мереж 0,4 кВ для електропостачання станції для зарядки автомобілів ТОВ "Проспект 59" за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності 59 погоджено без зауважень.

23.04.2025 АТ "Житомиробленерго" склало повідомлення №0027339-ВихТУ про надання послуги з приєднання, в якому зазначено, що зобов'язання ОСР з приєднання об'єкта замовника виконані повністю. Виконавець послуг (ОСР) надав, а замовник отримав послугу із забезпечення приєднання електроустановок об'єкта замовника на загальну суму 0 грн, у тому числі ПДВ 0 грн, та мережі ОСР готові до підключення електроустановок об'єкта замовника.

В період з 14.05.2025 по 10.06.2025 НКРЕКП проводило перевірку дотримання АТ «Житомиробленерго» вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії за результатами якої був складений Акт № 129 від 10.06.2025.

З акту № 129 від 10.06.2025 вбачається, що АТ "Житомиробленерго" порушено пункт 4.1.18 глави 4.1 Кодексу, згідно з яким точка приєднання електроустановок замовника має бути розташована на межі земельної ділянки замовника або, за згодою замовника, на території цієї земельної ділянки. Точка приєднання електроустановок замовника зазначається в договорі про приєднання.

04 липня 2025 року розпорядженням НКРЕКП №102-р "Про усунення порушень АТ "Житомиробленерго" (далі - Розпорядження), зобов'язано АТ "Житомиробленерго" привести договірні відносини зокрема з ТОВ «Проспект 59» у відповідність до вимог чинного законодавства враховуючи, зокрема наявність лінійної частини приєднання та необхідність розташування точки приєднання (межі балансової належності електроустановок) на межі земельної ділянки замовника (споживача) або за його згодою на території такої земельної ділянки, про що повідомити НКРЕКП, Сектор НКРЕКП у Житомирській області з наданням копій відповідних підтверджуючих документів у строк до 01 вересня 2025 року.

28.07.2025 позивач листом №039/24998 повідомив відповідача, що на виконання розпорядження надається для погодження та підписання два примірники Додаткової угоди № 2 до Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу "під ключ" АТ «Житомиробленерго", що діє на підставі ліцензії з розподілу електричної енергії виданої постановою НКРЕКП від 16.11.2018р. № 1441, № 22472-н/151/510 від 30.12.2024 та до Технічних умов № ТЖО-22472 нестандартного приєднання.

У Додатковій угоді №2, внесено зміни, зокрема пункт 4.1 викладено в новій редакції:

На дату укладення цього Договору попередня вартість послуги приєднання становить 456 120,0 грн. (з ПДВ). Замовник сплачує попередню оплату за приєднання на поточний рахунок Виконавця послуг в такому порядку:

1) рахунок у розмірі 50 відсотків складової плати за створення електричних мереж лінійної частини приєднання («під ключ»), який сплачується замовником на поточний рахунок виконавця послуг упродовж 20 робочих днів з дня, наступного за днем отримання технічних умов, розрахунку вартості плати за приєднання до електричних мереж, цього рахунка;

2) після погодження замовником із виконавцем послуг проектної документації на лінійну частину приєднання та отримання технічного рішення про погодження проєктної документації - рахунок у розмірі 90 відсотків вартості лінійної частини приєднання (далі - авансовий платіж). Здійснений замовником платіж 50 відсотків складової плати за створення електричних мереж лінійної частини приєднання («під ключ») зараховується до суми авансового платежу. У разі, якщо сплаченої замовником вартості 50 відсотків складової плати за створення електричних мереж лінійної частини приєднання («під ключ») недостатньо для покриття розміру авансового платежу, виконавець послуг надає замовнику разом з технічним рішенням про погодження проєктної документації додатковий рахунок на сплату відповідної різниці коштів, який має бути сплачений замовником упродовж 5 робочих днів з дня його отримання. У разі, якщо сплачена замовником вартість 50 відсотків складової плати за створення електричних мереж лінійної частини приєднання («під ключ») перевищує розмір авансового платежу, виконавець послуг повертає замовнику надлишок сплачених ним коштів, протягом 5 робочих днів;

3) рахунок у розмірі 10 відсотків вартості лінійної частини приєднання до електричних мереж, як залишок вартості плати за приєднання, разом з повідомленням про надання послуги з приєднання, який сплачується замовником на поточний рахунок виконавця послуг упродовж 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомленням про надання послуги з приєднання.»

На звороті даного листа ТОВ "Проспект 59" в особі директора Мельниченко Ю. Р. зазначила, що "Даний лист з додатками отримала 28.07.2025 р. Відмовляюся від підписання додаткової угоди №2, в зв'язку з закритим договором по реалізації з приєднанням та укладеним договором на розподіл електричної енергії.", - засвідчивши своїм підписом.

У зв'язку з цим АТ «Житомиробленерго" звернулося до суду з позовом про визнання додаткової угоди №2 укладеною.

ІV. МОТИВИ СУДУ

1. Норми права, які застосував суд

Надаючи правову кваліфікацію встановленим обставинам, враховуючи характер спірних правовідносин, суд керується таким:

Приписами статті 179 Господарського кодексу України (далі - ГК України) (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями. Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади, державні органи та органи державної влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори. Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:

вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;

примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;

типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим державним органом або органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;

договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

Приписами статті 188 ГК України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до частини 7 статті 180 ГК України строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до положень статті 631 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) строк договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору. Договір набирає чинності з моменту його укладення, якщо інше не визначено законом або договором. Сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення. Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.

Приписами статті 901 ЦК України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).

Як установлено судом правовідносини між сторонами виникли на підставі договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу «під ключ», що є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови приєднання замовника до електричних мереж оператора системи розподілу. Цей Договір укладається між оператором системи розподілу (далі - Виконавець) та замовником послуг з приєднання до електричних мереж (далі - Замовник) з урахуванням статей 630, 633, 634 Цивільного кодексу України шляхом подання заяви про приєднання електроустановки певної потужності відповідно до умов Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 310 (далі - Кодекс).

Відповідно до пункту 4.1.2 глави 4.1 розділу IV Кодексу, Послуга з нестандартного приєднання надається на підставі типового договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу «під ключ» або з проєктуванням лінійної частини приєднання замовником, який є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за відповідною типовою формою, наведеною в додатку 2 до цього Кодексу. Внесення сторонами змін до договору про стандартне приєднання та/або договору про нестандартне приєднання не допускається, крім таких випадків:

збільшення строків надання послуг з приєднань з підстав, визначених у пункті 4.2.4 глави 4.2 та пункті 4.3.4 глави 4.3 цього розділу;

збільшення строків надання послуг зі стандартних приєднань не більше ніж до 60 календарних днів, для реалізації яких ОСР здійснює будівництво нових електричних мереж від точки забезпечення потужності до точки приєднання електроустановок замовника у порядку, визначеному у пункті 4.2.4 глави 4.2 цього розділу, за умови, що строк надання послуг з таких приєднань не збільшувався з інших підстав, визначених цим пунктом;

з підстав, визначених у пункті 4.1.24 цієї глави, а саме у разі зміни замовника (сторони договору) до технічних умов (та всіх непублічних додатків до договору про приєднання) вносяться лише ті зміни, що стосуються зміни замовника, за умови, що він підтвердив ОСР листом-повідомленням незмінність технічних параметрів та вимог до категорії з надійності електропостачання об'єкта забудови, визначених у технічних умовах. У випадку зміни (за ініціативою замовника) комплексу умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта замовника, визначених у технічних умовах, а саме типу електроустановки (споживання/генерація/зберігання), точки приєднання, рівня напруги в точці приєднання та замовленої потужності (якщо зміна потужності призводить до зміни точки забезпечення потужності або до зміни типу приєднання (стандартне/нестандартне)) у встановленому законодавством порядку відбувається розірвання існуючого договору про приєднання у порядку, визначеному пунктом 4.2.7 глави 4.2 цього розділу, та після звернення замовника із заявою про приєднання у порядку, встановленому главою 4.4 цього розділу, укладається новий договір про приєднання за цим об'єктом.

збільшення строку дії договору про приєднання та технічних умов про приєднання, що є додатком до цього договору, у порядку та у випадках, визначених Законом України «Про ринок електричної енергії»;

права ОСР визначити інший порядок оплати вартості послуги з приєднання, якщо замовник послуги з приєднання підпадає під дію положень постанови Кабінету Міністрів України від 04 грудня 2019 року № 1070 «Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти»;

використання замовником свого права бути замовником робіт з проєктування обладнання електричних мереж, будівельно - монтажних, пусконалагоджувальних робіт лінійної частини приєднання та/або робіт із створення потужності, на умовах та у порядку, що не передбачені вимогами цього Кодексу та Закону України «Про ринок електричної енергії;

збільшення строку надання послуги з приєднання за ініціативою замовника в межах строку чинності технічних умов та договору про приєднання, визначених цим Кодексом та Законом України «Про ринок електричної енергії».

Відповідно до пункту п.4.3.1 розділу 4 Кодексу ОСР надає послугу з нестандартного приєднання "під ключ" або нестандартного приєднання з проектуванням лінійної частини приєднання замовником відповідно до умов договору про нестандартне приєднання, невід'ємним додатком до якого є технічні умови, що викладаються за формою, наведеною в додатку 8 до цього Кодексу. Строк дії договору про приєднання визначається в такому договорі оператором системи розподілу з урахуванням чинності технічних умов на приєднання, а також строку, необхідного для повного виконання сторонами зобов'язань, визначених таким договором. За результатом надання послуги з приєднання ОСР надає замовнику повідомлення про надання послуги з приєднання через особистий кабінет замовника, на електронну адресу та у разі наявності в заяві про приєднання відповідної відмітки - на поштову адресу.

Згідно з пунктом 4.3.6 розділу 4 Кодексу, внесення сторонами змін до договору про приєднання, у тому числі щодо зміни форми та порядку розрахунків вартості послуг з приєднання, строку дії договору про приєднання, права замовника бути замовником робіт з проєктування обладнання електричних мереж, будівельно-монтажних, пусконалагоджувальних робіт лінійної частини приєднання та/або робіт із створення потужності, на умовах та у порядку, що не передбачені вимогами цього Кодексу та Закону України «Про ринок електричної енергії», не допускається.

Статтею 2 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", визначено, що регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, розподілу малими системами розподілу, постачання електричної енергії, зберігання енергії, агрегації.

Згідно зі ч. 1, 4, ст. 14 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", основною формою роботи Регулятора як колегіального органу є засідання. Регулятор на своїх засіданнях, зокрема, розглядає та приймає рішення з питань, що належать до його компетенції; розглядає і схвалює в межах своїх повноважень проекти актів законодавства, пропозиції стосовно вдосконалення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг; приймає нормативно-правові акти з питань, що належать до його компетенції. Рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями.

Рішення Регулятора є обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг (ч. 9 ст. 14 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг").

Визначивши характер спірних правовідносин та норми матеріального права, що їх регулюють, суд переходить до оцінки доказів у їх сукупності та доводів сторін з метою встановлення наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.

2. Оцінка суду

Суд оцінює надані сторонами докази відповідно до статей 76-79, 86 ГПК України на підставі свого внутрішнього переконання, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Вирішуючи питання чи слід позов задовольнити або в позові відмовити, господарський суд виходить з таких міркувань.

Позов про зміну договору є позовом про перетворення, що спрямований на зміну господарський правовідносин, тобто є процесуальним засобом реалізації відповідного способу захисту прав суб'єктів господарювання, визначених ст. 20 ГК України.

Крім того право особи на звернення до суду для внесення змін у договір у передбаченому законом випадку відповідає статті 16 ЦК України, способам, передбаченим нею (зміна чи припинення правовідношення) для захисту права.

Підставами для зміни договору в судовому порядку відповідно до частини другої статті 651 ЦК України є випадки, встановлені законом або договором, і саме настання таких випадків зумовлює право сторони договору ініціювати в судовому порядку питання зміни відповідних договірних правовідносин.

Суд установив наявність договірних правовідносин між сторонами, згідно з якими позивач (Оператор системи розподілу) зобов'язався надати відповідачу (Замовнику) послугу з приєднання електроустановки певної потужності.

Відповідно до п. 6.1. Договору факт надання послуги з приєднання підтверджується наданим ОСР Замовнику відповідно до пункту 4.8.2 глави 4.8 розділу IV Кодексу повідомленням про надання послуг з приєднання.

Пунктом 8.1. договору передбачено, що цей договір набирає чинності з дати подання належним чином оформленої заяви про приєднання та документів, що додаються до неї, і діє до закінчення строку надання послуги з приєднання, визначеного кодексом.

Як убачається з повідомлення №0027339-ВихТУ про надання послуги з приєднання від 23.04.2025, оператор системи розподілу (АТ "Житомиробленерго") повністю виконав свої зобов'язання за договором про нестандартне приєднання. Зокрема, виконавець послуг надав, а замовник отримав послугу із забезпечення приєднання електроустановок об'єкта замовника, при цьому зазначено, що мережі ОСР готові до підключення електроустановок об'єкта замовника.

Отже, у розумінні статті 599 ЦК України, зобов'язання припиняється належним виконанням, тобто коли сторона повністю здійснила передбачені договором дії. Відтак із 23.04.2025 зобов'язання сторін за договором про приєднання виконано, а договір припинив свою дію на майбутнє.

Суд зазначає, що внесення змін до договору можливо лише до моменту виконання зобов'язання (подібні висновки наведені в постанові Верховного Суду від 05.09.2018 у справі № 910/21806/17).

Оскільки зобов'язання сторін були повністю виконані, договірні правовідносини припинилися, а тому будь-які подальші зміни до договору є недопустимим.

Крім того, положення пунктів 4.1.2 та 4.3.6 Кодексу систем розподілу прямо не допускають внесення змін до договору про приєднання, у тому числі щодо форми та порядку розрахунків або строку дії договору, на умовах, що не передбачені цим Кодексом чи Законом України «Про ринок електричної енергії». Кодекс не містить норм, які б надавали оператору системи розподілу право ініціювати зміну умов договору після його виконання.

Суд відхиляє доводи позивача щодо імперативного характеру розпорядження НКРЕКП №102-р від 04.07.2025 «Про усунення порушень АТ "Житомиробленерго"» як на обов'язкову підставу для внесення змін до договору.

Так, зазначене розпорядження Регулятора за своєю правовою природою є індивідуальним адміністративним актом, прийнятим за результатами здійснення державного контролю у сфері енергетики, та спрямоване на усунення порушень ліцензійних умов суб'єктом господарювання - ліцензіатом. При цьому розпорядження Регулятора є обов'язковими до виконання лише для суб'єктів, яким вони адресовані, і не породжують цивільно-правових наслідків для третіх осіб, які не є адресатами цього рішення.

Таким чином, розпорядження НКРЕКП №102-р є обов'язковим лише для АТ "Житомиробленерго" як ліцензіата, але не створює безпосередніх прав чи обов'язків для інших учасників договірних відносин, зокрема для ТОВ «Проспект 59». Відтак воно не може розглядатися як правова підстава для визнання укладеною Додаткової угоди №2 до договору, виконаного сторонами.

За таких обставин відсутні правові підстави для визнання укладеною в судовому порядку запропонованої позивачем додаткової угоди №2 до договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу "під ключ" АТ «Житомиробленерго", що діє на підставі ліцензії з розподілу електричної енергії виданої постановою НКРЕКП від 16.11.2018р. № 1441, № 22472-н/151/510 від 30.12.2024 р. та до Технічних умов № ТЖО-22472 від 02.01.2025 р. нестандартного приєднання.

V. Висновки Суду

Розглянувши справу із застосуванням норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, на підставі повного та всебічного з'ясування обставин справи і досліджених доказів, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

VІ. Судові витрати

Судові витрати позивача на сплату судового збору покладаються на позивача відповідно до ст. 129 ГПК України у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 ГПК України, Суд

ВИРІШИВ:

У задоволені позовних вимог Акціонерного товариства "Житомиробленерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Проспект 59"- відмовити.

Позивач: Акціонерне товариство "Житомиробленерго" (ЄДРПОУ 22048622; вул. Косенка Віктора, буд. 32/8, м. Житомир, Житомирська обл., 10008)

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Проспект 59" (код ЄДРПОУ 44460417; проспект Незалежності, буд. 59, м. Житомир, Житомирська обл., 10031)

Це рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи мають право оскаржити це рішення до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Після набрання рішення законної сили наказ може бути виданий за заявою стягувача, в якій має бути зазначена бажана форма його видачі (паперова або електронна).

Повне рішення складено 03.11.2025

Суддя С. НЕСТЕРЧУК