Справа № 285/5678/25
провадження № 3/0285/2508/25
03 листопада 2025 року м. Звягель
Суддя Звягельського міськрайонного суду Житомирської області Васильчук Л. Й., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний матеріал, який надійшов
від Звягельського районного відділу поліції Національної поліції в Житомирській області
про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення 11.09.2025 о 16:20 год ОСОБА_1 , перебуваючи в під'їзді будинку АДРЕСА_2 , вчинила дрібне хуліганство, а саме висловлювалась грубою нецензурною лайкою на адресу ОСОБА_2 , чим порушила громадський порядок та спокій, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 173 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, пояснила, що грубою нецензурною лайкою не висловлювалась, а лише зробила зауваження на те, що ОСОБА_2 постійно виставляє кімнатні квіти на підвіконня і вони звідтіля неодноразово падали на поріг входу в будинок, що є небезпечним для осіб які входять в під'їзд будинку.
Заслухавши пояснення особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Так, за ст. 173 КУпАП настає відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Об'єктом даного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку.
Громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, а також підприємств, установ та організацій.
Виходячи з диспозиції статті 173 КУпАП, об'єктивна сторона зазначеного правопорушення полягає у порушенні громадського порядку (урегульованої правовими та іншими соціальними нормами системи суспільних відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей) шляхом вживання нецензурної лайки в громадських місцях, образливому чіплянні до громадян та вчинення інших подібних дій.
Таким чином, обов'язковою умовою настання відповідальності за цією статтею є, зокрема, вчинення дій, внаслідок яких порушено громадський порядок та спокій громадян.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №467142 від 09.10.2025 вбачається, що 11.09.2025 о 16:20 год ОСОБА_1 , перебуваючи в під'їзді будинку АДРЕСА_2 , вчинила дрібне хуліганство, а саме висловлювалась грубою нецензурною лайкою на адресу ОСОБА_2 , чим порушила громадський порядок та спокій.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
В матеріалах справи міститься письмове пояснення ОСОБА_2 від 09.10.2025 в якому вона зазначила, що з її балкону через сильний вітер упав на землю вазон. На подвір'я вийшла ОСОБА_3 та знімала на свій телефон її балкон. В цей час вона прибирала землю з вазону, а ОСОБА_3 словесно ображала її та висловлювала нецензурні слова.
Із заяви ОСОБА_2 від 18.09.2025 вбачається, що вона просить органи поліції притягнути ОСОБА_3 до відповідальності згідно з чинним законодавством та пояснила, що 11.09.2025 близько 16:20 год. її сусідка ОСОБА_3 вчинила щодо неї неправомірні дії. Після того як з її балкону внаслідок сильного вітру впав вазон, сусідка, побачивши її біля будинку, почала поводитися агресивно: вибігла на вулицю, здійснювала фото чи відеофіксацію її балкону без дозволу, а також ображала її нецензурними словами та висловлювала прокльони. Остання систематично вступає у конфлікти з мешканцями будинку, дозволяє собі образливу та принизливу поведінку щодо інших сусідів. До заяви додала відеодокази з камер відеоспостереження, встановлених у під'їзді та ззовні будинку, які підтверджують факт події.
Обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони, яка є складовою правопорушення, є хуліганський мотив поведінки особи, яка вчиняє зазначені вище дії, а саме неповага до суспільства, прагнення показати свою зневагу до існуючих правил і норм поведінки в суспільстві, самоутвердитися за рахунок приниження інших осіб, протиставити себе іншим громадянам, суспільству, державі.
Відповідно до абз. 2 п. 15 постанови Великої Палати Верховного суду від 03 липня 2019 року за відсутності відповідного мотиву, коли застосування насильства зумовлене неприязними стосунками з потерпілим і прагненням завдати шкоди конкретній особі з особистих спонукань, сам собою факт вчинення протиправних дій у громадському місці в присутності сторонніх осіб не дає достатніх підстав для кваліфікації їх як хуліганства (справа № 288/1158/16-к).
Особливість мотиву хуліганства полягає у причинній зумовленості. Спонукання вчинити такі дії можуть бути різні. Поєднує їх те, що вони, здебільшого, позбавлені будь-якої необхідності, нерідко постають із бажання особи показати свою ніби вищість (винятковість), чи з розгнузданого самолюбства, пов'язаного з неповагою до особи, людської гідності, байдужим ставленням до законів і правил поведінки.
Дрібне хуліганство характеризується умислом, тобто особа, яка здійснює хуліганство, розуміє, усвідомлює, що своїми діями вона порушує громадський порядок і бажає або свідомо допускає прояв неповаги до суспільства. Тобто, дрібне хуліганство відноситься до правопорушень, які посягають на суспільний порядок.
Таким чином фактичні обставини справи, встановлені судом на підставі відомостей, зафіксованих у протоколі про адміністративне правопорушення та доданих до нього письмових документів, а також відеодоказів, свідчать про те, що конфлікт між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 відбувся на ґрунті з'ясування стосунків, а не на ґрунті хуліганства. Тому, в даному випадку, відсутні такі суб'єктивні ознаки, як мотив і умисел, спрямовані на порушення громадського порядку, котрі є основними критеріями, які відрізняють дрібне хуліганство від суміжних правопорушень.
За змістом статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно із положеннями ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушення інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Враховуючи вищевикладене, аналізуючи наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, тобто, дрібне хуліганство, не є доведеною, тому провадження в адміністративній справі про притягнення її до адміністративної відповідальності за ст.173 КУпАП слід закрити за відсутністю складу адмінправопорушення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст.247, 280, 283-285, 287, 289 КУпАП, суд, -
Закрити провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку із відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Звягельський міськрайонний суд Житомирської області протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.
Суддя Л. Й. Васильчук