Рішення від 04.11.2025 по справі 560/15704/25

Справа № 560/15704/25

РІШЕННЯ

іменем України

04 листопада 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною, відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не зарахування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до страхового стажу періоду служби в ЗСУ з 23 травня 2022 року по 23.02.2023 року , з 08.03.2023 року по 20.09.2023 року , з 08.10.2023 року по 27.04.2024 року , з 15,05.2024 року по 11.03.2025 року із розрахунку один місяць служби за три місяці. Зобов'язати Головне УПФ України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоду служби в ЗСУ з 23 травня 2022 року по 23.02.2023 року, з 08.03.2023 року по 20.09.2023 року , з 08.10.2023 року по 27.04.2024 року , з 15.05.2024 року по 11.03.2025 року із розрахунку один місяць служби, за три місяці.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 11.03.2025 року військовою частиною НОМЕР_1 йому видано довідку (додаток №6) в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 року №887 про безпосередню участь особи у заходах , необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. В довідці зазначено, що позивач дійсно в період з 23 травня 2022 року по 23.02.2023 року, з 08.03.2023 року по 20.09.2023 року , з 08.10.2023 року по 27.04.2024 року, з 15.05.2024 року по 11.03.2025 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерацією проти України , перебуваючи в н.п. Дружківка, Часів Яр Слов'янськ, Донецької області.

Позивач звертався до відповідача з заявами про виконання рішення суду від 13.01.2025 року в добровільному порядку та здійснити перерахунок страхового стажу в кратності один місяць за три службу в ЗСУ згідно довідки №1608 командира військової частини НОМЕР_1 . Однак отримав відмови.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Від відповідача на адресу суду відзиву на позовну заяву не надходило.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 , виданим 17.05.2023, позивач є учасником бойових дій.

11.03.2025 року військовою частиною НОМЕР_1 позивачу видано довідку (додаток №6) в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 року №887 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. В довідці зазначено, що позивач дійсно в період з 23 травня 2022 року по 23.02.2023 року, з 08.03.2023 року по 20.09.2023 року , з 08.10.2023 року по 27.04.2024 року, з 15.05.2024 року по 11.03.2025 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерацією проти України, перебуваючи в н.п. Дружківка, Часів Яр Слов'янськ, Донецької області.

Позивач звертався до відповідача з заявами здійснення перерахунку страхового стажу в кратності один місяць за три службу в ЗСУ згідно довідки №1608 командира військової частини НОМЕР_1 .

Однак отримав відмови у зарахуванні вказаних вище періодів згідно довідки №1608.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

За змістом статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.

Статтею 2 Закону України "Про військовий обов'язок військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних що неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.

Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу робота за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною четвертою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення", передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсїї за вислугою років військовослужбовцям.

Зарахування періоду проходження військової служби у трикратному розмірі регулюється Положенням №530.

Пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 визначено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

В свою чергу обчислення періоду служби саме в трикратному розмірі стосується особливого порядку проходження такої служби.

Зміст наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що проходження служби з безпосередньою участю особи в антитерористичній операції підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на умовах - один місяць служби за три місяці.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17, від 17.10.2022 у справі №340/395/17, від 18.01.2023 у справі №1.380.2019.003739.

Як встановив суд, позивач має статус учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 17.05.2023.

3 03.03.2022 року позивач мобілізований і проходить військову службу в ЗС України.

Суд встановив, що 11.03.2025 року військовою частиною НОМЕР_1 позивачу видано довідку (додаток №6) в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 року №887 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

У вказаній довідці зазначено, що позивач дійсно в період з 23 травня 2022 року по 23.02.2023 року, з 08.03.2023 року по 20.09.2023 року, з 08.10.2023 року по 27.04.2024 року, з 15.05.2024 року по 11.03.2025 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерацією проти України, перебуваючи в н.п. Дружківка, Часів Яр Слов'янськ, Донецької області.

Отже, враховуючи наведені вище норми та докази на їх виконання, суд вважає, що період служби з 23 травня 2022 року по 23.02.2023 року, з 08.03.2023 року по 20.09.2023 року , з 08.10.2023 року по 27.04.2024 року , з 15.05.2024 року по 11.03.2025 року зараховується до страхового стажу із розрахунку один місяць служби за три місяці.

Суд звертає увагу, що про необхідність встановлення судами обставин безпосередньої участі військовослужбовця в антитерористичній операцій, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується довідкою військової частини для зарахування стажу один місяць служби за три місяці, зазначено, наприклад в постановах Верховного Суду від 18.01.2023 справа №1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі №160/6146/19.

З урахуванням наведених обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування кратного обчислення періоду військової служби позивача.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити.

Відповідно до ч.1,2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду служби в Збройних Силах України з 23.05.2022 року по 23.02.2023 року, з 08.03.2023 року по 20.09.2023 року, з 08.10.2023 року по 27.04.2024 року, з 15.05.2024 року по 11.03.2025 року із розрахунку один місяць служби за три місяці.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоду служби в Збройних Силах України з 23.05.2022 року по 23.02.2023 року, з 08.03.2023 року по 20.09.2023 року, з 08.10.2023 року по 27.04.2024 року, з 15.05.2024 року по 11.03.2025 року із розрахунку один місяць служби, за три місяці.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.П. Шевчук