Ухвала від 04.11.2025 по справі 260/8753/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі

04 листопада 2025 рокум. Ужгород№ 260/8753/25

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Гаврилко С.Є., вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Батрина Станіслава Віталійовича до Закарпатської обласної ради та Комунальної установи "Управління спільною власністю територіальних громад" Закарпатської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

30 жовтня 2025 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернулася з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в особі представника - адвоката Батрина Станіслава Віталійовича (03057, м. Київ, вул. А. Цедіка 9, РНОКПП НОМЕР_2 ) до Закарпатської обласної ради (88000, Закарпатська область, місто Ужгород, площа Народна, 4, код ЄДРПОУ 25435963) та Комунальної установи "Управління спільною власністю територіальних громад" Закарпатської обласної ради (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 14, код ЄДРПОУ 33165909), яким просить суд: "1. Відкрити провадження у справі (загальне позовне провадження); 2. Постановити рішення, яким відмінити державну реєстрацію припинення юридичної особи - закладу охорони здоров?я КП «Центральна районна аптека № 14 ЗОВО «Фармація» (ЄДРПОУ: 01977234); 3. Визнати протиправним та скасувати рішення Закарпатської обласної ради від 21.03.2024 № 1056 «Про ліквідацію Комунального підприємства «Центральна 29 районна аптека № 14 ЗОВО «Фармація», а також рішення, прийняті на виконання акту (зі змінами, доповненнями); 4. Визнати протиправним та нечинним рішення Закарпатської обласної ради від 20.12.2019 № 1670 «Про Програму проведення заходів із ліквідації комунальних підприємств Закарпатської обласної ради на 2020 - 2025 роки» (з усіма змінами, доповненнями); 5. Зобов'язати Закарпатську обласну раду та Комунальну установу «Комунальна установа «Управління спільною власністю територіальних громад» - вжити передбачені законодавством заходи та повернути вилучене комунальне майно - будівлю аптеки загальною площею 447,76 кв.м. за адресою: Закарпатська область, Тячівський район, смт Тересва, вул. Народна, 87 - від Комунальної установи «Управління спільною власністю територіальних громад» (вилучити з балансу) до КП «Центральна районна аптека № 14 ЗОВО «Фармація» (повернути на баланс), на забезпечення статутної діяльності закладу охорони здоров'я та інтересів громади.".

Особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень встановлені статтею 264 КАС України.

Так, відповідно до статті 264 частини 1, 2 КАС України правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо законності (крім конституційності) постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України (крім рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу); законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів владних повноважень. Право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

Зі змісту позовних вимог вбачається, що вимоги про визнання протиправними та скасування рішення Закарпатської обласної ради від 21 березня 2024 року № 1056 «Про ліквідацію Комунального підприємства «Центральна 29 районна аптека № 14 ЗОВО «Фармація» та рішення Закарпатської обласної ради від 20 грудня 2019 року № 1670 «Про Програму проведення заходів із ліквідації комунальних підприємств Закарпатської обласної ради на 2020 - 2025 роки» (з усіма змінами, доповненнями), мають ознаки нормативно-правового акту.

Згідно із статтею 4 частиною 1 пунктом 18 КАС України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.

Нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності (стаття 264 частина 3 КАС України).

Слід зазначити, що відповідно до стаття 264 частина 4 КАС України у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.

З огляду на викладене, відповідач - Закарпатська обласна рада зобов'язана опублікувати оголошення про оскарження у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.

Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи (стаття 264 частина 5 КАС України).

За правилами статті 264 частини 6 КАС України оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання, а у випадку, визначеному частиною десятою цієї статті, - у строк, визначений судом.

Якщо оголошення опубліковано своєчасно, вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи. Скарги на судові рішення в цій справі заінтересованих осіб, якщо вони не брали участі у справі, залишаються без розгляду (стаття 264 частина 7 КАС України).

Позовна заява подана особою, по відношенню до якої, на час звернення до суду, відсутні відомості про наявність позбавленої (обмеженої) адміністративної процесуальної дієздатності.

Адміністративний позов подано у строк, установлений законом.

Зазначена позовна заява подана з дотриманням вимог статей 159-161 КАС України. Підстави, що зазначені у статтях 169 та 170 КАС України, для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі - відсутні.

У відповідності до статті 257 частини 3 КАС України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує, зокрема: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Тобто законодавцем надано право суду визначати щодо можливості розгляду конкретної справи за правилами, зокрема, загального позовного провадження.

Згідно із статтею 12 частиною 4 пунктом 4 КАС України виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до статті 264 частини 8 КАС України адміністративна справа щодо оскарження нормативно-правових актів вирішується за правилами загального позовного провадження.

Відповідно до статті 171 частини 9 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу.

У відповідності до статті 171 частини 9 пункту 8 КАС України, в ухвалі про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу в якій зазначається, зокрема, строк для подання відповідачем відзиву на позов.

В позовній заяві позивач просить залучити Заклад охорони здоров'я - комунальне підприємство «Центральна районна аптека № 14 ЗОВО «Фармація» до участі в справі в якості третьої особи.

Відповідно до статті 49 частини 2 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Враховуючи, що можливе ухвалене судове рішення у даній справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, яка не є стороною у справі, то є необхідність залучити Заклад охорони здоров'я - комунальне підприємство «Центральна районна аптека № 14 ЗОВО «Фармація» до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.

Питання щодо подання учасниками справи відзиву на позовну заяву (відзив), відповіді на відзив, заперечення та пояснення третьої особи щодо позову або відзиву врегульоване статтями 162, 163, 164, 165 КАС України.

Відповідно до статті 177 частини 1 КАС України відповідач, який не є суб'єктом владних повноважень, має право пред'явити зустрічний позов у строк для подання відзиву.

Відповідно до статті 195 частини 1 КАС України учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов'язковою.

Порядок подання доказів встановлений Розділом I Главою 5 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 171, 248, 260, 262, КАС України суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Прийняти до розгляду та відкрити провадження у адміністративній справі за позовом заявою ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Батрина Станіслава Віталійовича до Закарпатської обласної ради та Комунальної установи "Управління спільною власністю територіальних громад" Закарпатської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.

Залучити Заклад охорони здоров'я - комунальне підприємство «Центральна районна аптека № 14 ЗОВО «Фармація» (90500, Закарпатська область, Тячівський район, м. Тячів, вул. Незалежності, 28, код ЄДРПОУ 01977234) до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.

Справу розглянути за правилами загального позовного провадження.

Підготовче засідання провести 19 листопада 2025 року об 11:00 годині за адресою: м. Ужгород, пл. Богдана Хмельницького, буд. 21.

Встановити відповідачеві строк для подання відзиву на позов та відповідних доказів - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження.

Встановити учасникам справи строк для подання відповіді на відзив, заперечення щодо позову або відзиву та відповідних доказів - до 18 листопада 2025 року.

Ухвалу направити учасникам справи.

Зобов'язати відповідача - Закарпатську обласну раду опублікувати оголошення про оскарження ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Батрина Станіслава Віталійовича рішення Закарпатської обласної ради від 21 березня 2024 року № 1056 «Про ліквідацію Комунального підприємства «Центральна 29 районна аптека № 14 ЗОВО «Фармація» та рішення Закарпатської обласної ради від 20 грудня 2019 року № 1670 «Про Програму проведення заходів із ліквідації комунальних підприємств Закарпатської обласної ради на 2020 - 2025 роки» (з усіма змінами, доповненнями), у виданні, в якому ці акти були або мали бути офіційно оприлюднені.

Роз'яснити відповідачу, що оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваних актів, реквізити нормативно-правових актів, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи.

Повідомити відповідача, що оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання.

Зобов'язати відповідача надати суду докази опублікування оголошення.

Роз'яснити, якщо оголошення опубліковано своєчасно, вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи. Скарги на судові рішення в цій справі заінтересованих осіб, якщо вони не брали участі у справі, залишаються без розгляду.

З інформацією по справі учасники можуть ознайомитися за веб-адресою: http://adm.zk.court.gov.ua на офіційному веб-порталі судової влади.

Справу буде розглянуто суддею Гаврилко С.Є. одноособово.

Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

СуддяС.Є. Гаврилко