про прийняття звіту про виконання судового рішення
03 листопада 2025 рокум. Ужгород№ 260/7020/24
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01.03.2021 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2021.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 08 травня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 , відповідності до частини другої статті 42 Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 08 травня 2024 року.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.05.2025 вказане рішення Закарпатського окружного адміністративного суду залишено без змін.
18 вересня 2025 року представник позивача подав до Закарпатського окружного адміністративного суду заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення, аргументовану тим, що відповідач відмовляється виконувати рішення суду в добровільному порядку.
Ухвалою від 26.09.2025 Закарпатський окружний адміністративний суд зобов'язав керівника Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області протягом 30 календарних днів з дати отримання даної ухвали подати звіт про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 березня 2025 року у справі №260/7020/24.
На виконання зазначеної ухвали 24 жовтня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду в Закарпатській області подало до суду звіт про виконання рішення суду №0700-0802-8/64896 від 23.10.2025, в якому повідомило про виконання рішення суду у справі №260/7020/24 в повному обсязі. На підтвердження такого відповідач долучив копію протоколу перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 09.09.2025, відповідно до якого пенсія позивача з 08 травня 2024 року перерахована та виплачується в сумі 4052,30 грн.
03 листопада 2025 року представник позивача подав через особистий електронний кабінет в підсистемі "Електронний суд" заперечення на звіт, в якому проти прийняття поданого відповідачем звіту заперечив. Так, зазначив, що відповідач зробив перерахунок пенсії позивача тільки за період з 08 травня 2024 року по 28 лютого 2025 року. Однак з 01 березня 2025 року позивач отримує пенсію без врахування рішення суду в цій справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши поданий відповідачем звіт, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Зазначене положення Конституції України кореспондується з норами ст.ст. 14, 370 КАС України, відповідно до яких судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Так, як вбачається з поданого Головним управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області звіту, з 08 травня 2024 року відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 , при якому врахував коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796. За результатами проведеного перерахунку середньомісячний заробіток за 2017-2019 роки, що враховується для обчислення пенсії позивача, у сумі 7763,17 грн збільшено на коефіцієнти 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796, а також на індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії 0,85296, внаслідок чого становить 10828,11 грн. Відповідно перерахований на виконання рішення суду в цій справі розмір пенсії позивача становить 4052,30 грн (10828,11 грн * 0,35833 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності) + 172,26 грн (доплата особам, яким не виповнилося 70 років)).
Відповідно до наданого відповідачем протоколу перерахунку пенсії від 09.09.2025, перерахована на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 пенсія виплачується ОСОБА_1 у сумі 4052,30 грн як у період з 08.05.2024 по 31.12.2024, так і в подальшому з 01 січня 2025 року довічно.
Згідно ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Суд вважає наданий відповідачем протокол перерахунку пенсії від 09.09.2025 належним доказом на підтвердження виконання рішення суду в цій справі. Окрім того, такий протокол спростовує твердження представника позивача про те, що з 01 березня 2025 року розрахований показник середньої заробітної плати у розмірі 10828,11 грн не застосовується для обчислення пенсії ОСОБА_1 . В свою чергу представник позивача жодних доказів на спростування заявлених у звіті тверджень не надав.
Нормами ч. 1 ст. 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Отже, враховуючи наявні докази виконання відповідачем рішення суду у справі №260/7020/24 відповідно до його резолютивної частини, суд вважає за необхідне прийняти поданий Головним управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області звіт.
На підставі наведеного та керуючись ст. 243, 248, 256, 382, 382-2, 382-3 КАС України, суд, -
1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про виконання судового рішення в адміністративній справі №260/7020/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.
Суддя Р.О. Ващилін