Ухвала від 03.11.2025 по справі 260/8665/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду

03 листопада 2025 рокум. Ужгород№ 260/8665/25

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Дору Ю.Ю., розглянувши матеріали позовної заяви Військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про стягнення витрат, -

ВСТАНОВИВ:

Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просить суд стягнути з ОСОБА_1 - збитки завдані державі, в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 , в сумі 9101,31 грн.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.11.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

У подальшому судом встановлено, що відповідно до даних Єдиного державного демографічного реєстру ОСОБА_1 зареєстрований у АДРЕСА_1 . Тобто, відповідач у справі не зареєстрований у встановленому законом порядку за місцем проживання у Закарпатській області, зокрема доказів такого суду не надано, при цьому зареєстрованим у встановленому порядку місцем проживання відповідача є місто Дніпро.

Отже, як слідує з матеріалів позовної заяви, ні позивач, ні відповідач не зареєстровані у встановленому законом порядку у Закарпатській області, відтак, дана адміністративна справа територіально не підсудна Закарпатському окружному адміністративному суду.

Правила розмежування територіальної юрисдикції (підсудності) адміністративних справ встановлено статтями 25, 26 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 26 КАС України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду;

Таким чином, оскільки відповідач-фізична особа ОСОБА_1 зареєстрований у встановленому законом порядку за адресою: АДРЕСА_1 , то ця справа територіально не підсудна Закарпатському окружному адміністративному суду, відтак її необхідно передати за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача).

Суд наголошує, що розгляд і вирішення адміністративної справи із недотримання судом правил територіальної підсудності є порушенням як норм вітчизняного законодавства, так і приписів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 ETS N 005, ратифікованої Верховною Радою України 17 липня 1997 року, в частині гарантування позивачу права на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до частини 1 статті 318 КАС України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.

Таким чином порушення адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративному суду розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Відповідно до пункту 6 статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Згідно з частиною 8 статті 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Керуючись статтями 25, 29, 171, 248, 256 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Адміністративну справу №260/8665/25 за позовом Військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про стягнення витрат передати на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за підсудністю.

Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Ю.Ю.Дору