Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 листопада 2025 року Справа№200/6682/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черникової А.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі-позивач) через свого представника, адвоката Шведа Андрія Михайловича, який діє на підставі ордеру серії АН №1776171 від 31 серпня 2025 року, через підсистему Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) «Електронний суд» звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі-відповідач), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якому просить, з урахуванням уточнених позовних вимог від 04 вересня 2025 року:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо обчислення з 06.02.2025 пенсії за віком позивачу без застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2022, 2023, 2024 роки;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 06.02.2025 перерахунок та виплату пенсії позивачу із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2022, 2023, 2024 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що з червня 2010 року їй було призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». 06.02.2025 за її заявою переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком та здійснено перерахунок пенсії до спірного розміру 3 398,3 грн із застосуванням у розрахунку показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у розмірі 3 764,40 грн (за 2014, 2015, 2016 роки). Не погоджуючись із розрахунком пенсії, позивач звернулась в суд з цим позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2025 року позовну заяву залишено без руху, позивачу надано 5 днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом уточнення позовних вимог в прохальній частині позову, а саме заявленого періоду про зобов'язання здійснення перерахунку.
04 вересня 2025 року до суду надійшла заява від представника позивача про усунення недоліків, уточнена позовна заява.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 5 вересня 2025 року уточнена позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
18 вересня 2025 року судом отримано від третьої особи відзив на позов та додаткові докази по справі.
18 вересня 2025 року судом отримано від відповідача відзив на позов та додаткові докази по справі.
19 вересня 2025 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив.
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, зазначаючи наступне.
З 06 лютого 2025 року позивач була переведена на пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.
Відповідач зазначає, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З наведеного вбачається, що процедура призначення пенсії пов'язується з первинним зверненням за призначенням пенсії, тобто - вперше за одним з видів трудових пенсій (пенсійних виплат), у т.ч. пенсії за віком. У свою чергу, переведення з одного типу пенсійних виплат на інший, у т.ч. переведення в межах одного виду пенсії - за віком, що має місце у даному випадку, не змінює сутності такої процедури, як такої, що може бути ініційована після первинного (вперше) призначення одного з видів пенсії та по суті є продовженням виплати зміненої за кваліфікаційними ознаками пенсії на підставі, зокрема, матеріалів пенсійної справи, яка формується у період первинного призначення пенсії.
З огляду на вищевикладене, відповідач вважає обчислену позивачу пенсію відповідно до вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим, просить відмовити у задоволенні адміністративного позову позивачу в повному обсязі.
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, зазначаючи наступне.
З 15 червня 2010 року ОСОБА_1 отримувала пенсію за вислугу років відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі Закон № 1788).
ОСОБА_1 звернулась з заявою від 06.02.2025 № 2631 про перерахунок пенсії «перехід на інший вид пенсії».
Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ, а саме: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Відповідно до вищезазначеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, який опрацьовував заяву за принципом екстериторіальності, ОСОБА_1 з 06.02.2025 переведено на пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Будь-яких рішень щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.02.2025 № 2631 Головним управлінням в Донецькій області не приймалося.
Щодо вимоги про застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2022, 2023, 2024 роки, зазначив наступне.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначенні в частині першій статті 40 Закону, із застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, а саме, за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000.
Відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Статтею 42 Закону № 1058 визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний такий перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VІІІ внесено зміни до Закону № 1058, згідно з якими з 01.10.2017 для раніше призначених пенсій застосовується середня заробітна плата (доход) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3 764,40 грн). Будь-якої іншої методики розрахунку заробітку чинним законодавством не передбачено.
У зв'язку з чим, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
У відповіді на відзив відповідача, представник позивача зазначив, що позиція відповідача в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії є хибною, оскільки позивач звернулась на призначення пенсії за віком, а не за переведенням, тому повинно бути розглянуто на загальних підставах із її новим обчисленням у відповідності до приписів статті 40 Закону №1058-ІV. У зв'язку з чим, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України згідно паспорту НОМЕР_1 який виданий Слов'янським МВ УМВС України в Донецькій області 13 січня 1998 року, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, зареєстроване місцезнаходження: 46001 м. Тернопіль, майдан Волі, буд. 3, ЄДРПОУ 14035769, є суб'єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі.
Третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зареєстроване за місцезнаходженням: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд.3, код ЄДРПОУ 1348601.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 15 червня 2010 року перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Слов'янськ), як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII.
06 лютого 2025 року ОСОБА_1 звернулась з заявою № 2631 про перерахунок пенсії «перехід на інший вид пенсії».
Дане питання вирішувалось Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області за принципом екстериторіальності.
На підставі заяви від 06 лютого 2025 року ОСОБА_1 було переведено на пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, а також здійснено перерахунок пенсії.
Відповідно до алгоритму розрахунку пенсії за віком відображено складові пенсії після перерахунку та вказано, що для розрахунку пенсії за віком застосовано показники середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.
Вважаючи дії відповідача щодо нарахування пенсії за віком із урахуванням показника середньої заробітної плати по України за 2014-2016 роки протиправними, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Разом з тим відповідно до ч. 1 ст. 10 цього ж Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
За приписами ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Водночас частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Буквальний зміст наведених норм свідчить про те, що правила, які регулюють переведення з одного виду пенсії на інший поширюються виключно на ті три види пенсій, які призначаються за правилами Закону № 1058-IV, тобто пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
У тому ж випадку, коли особа одержує пенсію, призначену за нормами іншого Закону, то призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV, проведене після настання віку, що дає їй на це право, не може розглядатися як переведення з одного виду пенсії на інший, позаяк мова не йде про різні види виплат в одній солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
У постановах від 10.04.2019 (справа № 211/1898/17) та 10.07.2018 (справа № 520/6808/17) Верховний Суд зазначив, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як встановлено під час розгляду справи, з 01.09.2015 позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та у зв'язку з досягненням пенсійного віку за його заявою, 24.02.2025 був переведений на пенсію за віком, передбачену статтею 26 Закону України № 1058-IV.
Тобто фактично йдеться про призначення позивачу іншого виду пенсії, а саме пенсії за віком, замість раніше призначеної пенсії за вислугу років.
Переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені законодавством (аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема у постанові від 23.10.2018 (справа № 334/2653/17) та у постанові від 13.12.2018 (справа № 185/860/17)).
Таким чином, у випадку, коли особі було призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення» за вислугу років, у подальшому під час розрахунку пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом.
При цьому суд зауважує, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не міг бути підставою для призначення позивачу пенсії за вислугу років із 2015 року, адже цей закон взагалі не передбачав цього виду пенсії. Статтею 9 Закону були передбачені такі види пенсій, як пенсія за віком, пенсія по інвалідності та пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Закон № 1058-ІV застосовувався виключно із метою обчислення розміру призначеної позивачу пенсії, вид якої визначався Законом № 1788-ХІІ.
Вказані висновки щодо застосування норм права узгоджуються з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними в постанові від 31.10.2018 по справі № 876/5312/17, а також з висновками Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в постановах від 06.03.2018 у справі № 185/1474/17, від 29.03.2023 у справі № 240/4170/19, від 31.01.2025 у справі № 200/1478/24 та інших, та повинні застосовуватись до спірних правовідносин на виконання ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і ч. 5 ст. 242 КАС України.
Отже, при призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022-2024 роки (три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії), згідно з частиною другою статті 40 цього Закону.
Враховуючи наведене, суд доходить висновку, що при призначенні позивачу пенсії за віком на підставі Закону № 1058-IV відповідач неправомірно застосував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховувався під час призначення пенсії за вислугу років, що є підставою для зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022-2024 роки.
Відтак, такий перерахунок слід здійснити з дати призначення пенсії за віком на підставі Закону № 1058-IV, тобто з 06 лютого 2025 року, у зв'язку з чим, вважає задовольнити позовні вимоги наступним чином:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо обчислення позивачу пенсії за віком із урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з 06.02.2025 здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ст. 40 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2022-2024 роки, з урахуванням раніше виплачених суми пенсії.
Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з квитанцією я ID: 5450-3314-5124-7872 від 31 серпня 2025 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Держбюджету України, позивачем за подання позову було сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень підлягає вся сума сплаченого судового збору в розмірі 968,96 грн
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 12, 72-77, 94, 132, 139, 192-193, 242-246, 255-258, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (зареєстроване місцезнаходження: 46001 м. Тернопіль, майдан Волі, буд. 3, ЄДРПОУ 14035769), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (зареєстроване місцезнаходження: 84122 Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком із урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з 06.02.2025 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ст. 40 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2022-2024 роки, з урахуванням раніше виплачених суми пенсії.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (зареєстроване місцезнаходження: 46001 м. Тернопіль, майдан Волі, буд. 3, ЄДРПОУ 14035769) на користь ОСОБА_1 (зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) 96 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.О.Черникова