Справа № 686/10697/22
Провадження № 1-кс/686/10230/25
03 листопада 2025 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, у кримінальному провадженні за № 12021240000000543 від 27 жовтня 2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, 3 ст. 240, ч. 1 ст. 209 КК України,
Старший слідчий СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з клопотанням, погодженим із прокурором відділу Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
В обґрунтування даного клопотання слідчим зазначено, що «досудовим розслідуванням встановлено, що на підставі протоколу загальних зборів учасників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » №1/2015 від 20.03.2015 ОСОБА_5 , з 23.03.2015 призначено директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », код ЄДРПОУ НОМЕР_2 (наказ від 23.03.2015 № 1-к).
Відповідно до п. 6.5. Статуту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », затвердженого протоколом загальних зборів засновників (учасників) №2/2015 від 21.09.2015, виконавчим органом товариства є директор. Директор вирішує всі питання діяльності товариства. Від імені товариства в межах своєї компетенції видає накази та розпорядження, у відповідності з трудовим законодавством приймає на роботу і звільняє працівників, розпоряджається майном і коштами товариства, виступає розпорядником кредитів, представляє товариство у відносинах з вітчизняними і зарубіжними юридичними та фізичними особами, укладає в Україні та за її межами договори, вчиняє інші юридичні дії та видає доручення про укладення таких договорів та представництво інтересів товариства іншими особами, здійснює керівництво поточною діяльністю товариства і несе персональну відповідальність за виконання покладених на нього завдань, розподіляє обов'язки між керівниками структурних підрозділів і визначає їх повноваження у розв'язанні завдань діяльності товариства, призначає на посади працівників товариства, його філій та представництв, інших підрозділів, переводить на іншу роботу, накладає стягнення, а також звільняє з роботи, укладає трудові договори з працівниками, представляє інтереси товариства в органах державної влади та управління, у суді, господарському суді, громадських організаціях, перед іншими підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та фізичними особами. Надає довіреність для представництва прав та інтересів товариства в межах делегованих повноважень представникам.
Відповідно до примітки ст. 364 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Виходячи з викладеного, з 23.09.2015 ОСОБА_5 , як директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », відповідно до ч. 3 ст. 18, примітки 1 ст. 364 КК України є службовою особою.
Таким чином, ОСОБА_5 , як директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », мав спрямовувати господарську та комерційну діяльність товариства для досягнення економічних і соціальних результатів згідно вимог чинного законодавства, ведення законної діяльності у сфері надрокористування, охорони, захисту та раціонального використання надр, на використання яких товариством одержано спеціальний дозвіл, ведення законної комерційної діяльності та отримання прибутку.
Разом з тим, директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 , як службова особа товариства, вирішив використати своє службове становище та службові повноваження всупереч інтересам служби з метою незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення за наступних обставин.
Статтею 1 Кодексу України про надра передбачено, що надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.
Статтею 14, 20 згаданого кодексу передбачено, що надра надаються у користування для геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промисловою розробкою родовищ).
Для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин, надра надаються у користування після одержання спеціального дозволу на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислову розробку родовищ).
Дослідно-промислова розробка корисних копалин здійснюється з метою уточнення їх окремих гірничо-геологічних та інших параметрів, вибору раціональних методів видобування мінеральної сировини на підставі проекту цих робіт, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці. Видобуті під час дослідно-промислової розробки корисні копалини підлягають реалізації у загальному порядку.
Відповідно до п.2.3 «Положення про порядок організації та виконання дослідно - промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення», затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_3 №34/м від 03.03.2003, обсяг (кількість) корисних копалин (мінеральної сировини), що передбачається до видобутку, визначається для кожного виду корисної копалини та конкретного родовища окремо відповідно до інструкцій Державної комісії України по запасах корисних копалин із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05 травня 1997 року №432, але не повинен перевищувати п'яти відсотків від запасів облікованих Державним балансом запасів корисних копалин (крім підземних вод) на підставі протоколу /протоколів ІНФОРМАЦІЯ_4 по запасах корисних копалин, щодо розгляду попередньої геолого - економічної оцінки родовища.
Відповідно до постанови № 827 від 12.12.1994 Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» вапняк відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення.
Разом з тим, директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ОСОБА_5 , будучи службовою особою, використовуючи своє службове становище, діючи всупереч вимог природоохоронного законодавства, усвідомлюючи протиправність своїх намірів, вирішив вчинити кримінальне правопорушення у сфері незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення - видобування понад встановлений обсяг (згідно спеціального дозволу на користування надрами №4728 від 26.02.2016 наданого ІНФОРМАЦІЯ_5 ) вапняку з родовища « ІНФОРМАЦІЯ_6 », що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 6825255400:01:001:0005, загальною площею 6,5 га, на відстані 0,35 км на південь від південно-західної околиці смт. Закупне Чемеровецього району Хмельницької області.
В Додатку 1 до Угоди про умови користування надрами від 26.02.2016 №4728, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами №4728 від 26.02.2016, передбачено запаси кондиційних вапняків в розмірі 1 млн. тон.
Отже, за весь період проведення дослідно-промислової розробки, згідно п. 2.3 Положення про порядок організації та виконання дослідно - промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення» №34/м, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », мало право вилучити вапняків з Південно-Закупнянської ділянки не більше 5% від 1,0 млн. тон, що складає 50 тис. тон.
Водночас, ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », реалізуючи злочинний умисел, спрямований на отримання грошових коштів шляхом незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення, в порушення вимог п. 2.3 згаданого Положення, наведених вище умов спеціального дозволу на користування надрами №4728 від 26.02.2016 та додатків до нього, організував та здійснив незаконний видобуток вапняку понад встановлений обсяг в розмірі 236,67 тис тон, що становить 28,7% від передбачених Угодою №4728 від 26.02.2016 - 5% (50,0 тис. тон), завдавши шкоди навколишньому природному середовищу в розмірі 239 млн 817 тис 711 гривень.
Окрім того встановлено, що ОСОБА_5 , набувши таким протиправним чином 236,67 тис тон вапняку, в період з 26.02.2016 по 31.12.2017, усвідомлюючи, що видобутий вапняк одержаний злочинним шляхом, володів, використовував, розпоряджався ним, у тому числі здійснював правочини з ним, а саме продаж третім особам, які не були залучені до злочинної діяльності та не були обізнані про джерело походження незаконно видобутого вапняку. Таким чином, він здійснював зміну його форми (перетворення) з вапняку у грошові кошти.
Отже, в період з 26.02.2016 по 31.12.2017, ОСОБА_5 , будучи обізнаним про те, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », мало право вилучити вапняків з Південно-Закупнянської ділянки не більше 5% від 1,0 млн. тон, що складає 50 тис. тон., усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, діючи умисно, всупереч вимогам чинного законодавства, здійснював систематичний видобуток вапняку понад дозволений обсяг та видобув таким чином 236,67 тис тон, який в подальшому під виглядом законно видобутої продукції реалізовував, внаслідок чого товариством за незаконно видобутий вапняк отримано грошові кошти в розмірі 56 млн 932 тис 446 грн 80 коп.
В ході досудового розслідування кримінального провадження, виникла необхідність отримати інформацію, яка знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме інформацію що стосується відкритих у банківських установах рахунків ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », через які здійснюють фінансові операції необхідні для забезпечення функціонування підприємства з метою проведення фінансового аналізу операцій пов'язаних із коштами.
Отримати в інший спосіб інформацію, яка знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) неможливо.»
Слідчий в судове засідання не з'явився, проте зазначив, що просить розглянути клопотання за його відсутності.
Вивчивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Так, відповідно ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Оцінивши обґрунтованість наведених слідчим доводів, слідчий суддя дійшов висновку, що під час розгляду клопотання доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, про тимчасовий доступ до яких клопоче слідчий, знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , такі документи самі по собі, так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Також слідчим доведено, що ці документи можливо використати як доказ та те, що без їх отримання не виявляється можливим іншими способами довести обставини, які передбачається довести в ході досудового розслідування кримінального провадження, існує загроза зміни вказаних документів, тому слідчий суддя розглядає клопотання слідчого без виклику представників осіб, у володінні яких знаходяться документи.
Відтак, з урахуванням доведених слідчим обставин, а саме: підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у ст.ст.160,163 КПК України; що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи; за допомогою саме такого виду заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ, може бути виконане завдання слідчого щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, слідчий суддя вважає, що подане слідчим клопотання є підставним, обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Водночас, слідчий суддя вважає за можливе надати тимчасовий доступ до документів тим слідчим, які є уповноваженими на здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12021240000000543 (згідно з витягом з ЄРДР від 18.09.2025 р.).
Керуючись ст.ст.163, 164 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , слідчим СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 на тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю вилучення їх копій у ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), а саме до інформації, щодо відкритих у банківських установах рахунків ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », через які здійснюють фінансові операції необхідні для забезпечення функціонування підприємства.
Службовим та посадовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) забезпечити тимчасовий доступ до оригіналів вищезазначених документів та надати можливість вилучити їх копій.
Ухвала діє по 02 січня 2026 року.
Відповідно до ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя