Постанова від 28.10.2025 по справі 911/925/25

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" жовтня 2025 р. Справа№ 911/925/25

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Барсук М.А.

суддів: Пономаренка Є.Ю.

Руденко М.А.

при секретарі: Овчинніковій Я.Д.;

за участю представників сторін:

від позивача: Кислощук Я.С.;

від відповідача: Піхотний М.Д.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального некомерційного підприємства "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня" Територіальних громад Броварського району Київської області (КНП "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня")

на рішення Господарського суду Київської області від 20.06.2025 (повний текст складено 08.09.2025)

у справі №911/925/25 (суддя Христенко О.О.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"

до Комунального некомерційного підприємства "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня" Територіальних громад Броварського району Київської області (КНП "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня")

про стягнення 1 319 087,48 грн, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У березні 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" звернулося до Господарського суду Київської області із позовною заявою до Комунального некомерційного підприємства "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня" Територіальних громад Броварського району Київської області про стягнення 1 319 087,48 грн вартості донарахованого обсягу природного газу внаслідок порушення, виявленого під час проведеної 02.07.2024 перевірки об'єкту споживача за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Шевченка, 14, та за результатами розглянутого акту про порушення рішення комісії позивача, оформлене протоколом № 415 від 19.11.2024.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що проведеним 02.07.2024 представниками Київської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" обстеженням об'єкту газоспоживання було виявлено пропущення терміну лічильника, остання повірка яких була проведена 20.06.2022, у зв'язку з чим за результатами розглянутого акту про порушення рішення комісії позивача, оформлене протоколом № 415 від 19.11.2024 відповідачу було донараховано обсяг природного газу у зв'язку із виявленим порушенням.

Короткий зміст рішення місцевого господарського суду та мотиви його прийняття

Рішенням Господарського суду Київської області від 20.06.2025 у справі №911/925/25 позовні вимоги задоволено в повному обсязі.

Стягнуто з Комунального некомерційного підприємства "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня" Територіальних громад Броварського району Київської області (КНП "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня") на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" 1 319 087 грн 48 коп вартості донарахованого об'єму природного газу та 15 829 грн 05 коп судового збору.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції зазначив, що КНП "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня" у питаннях повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану з моменту набрання чинності (04.06.2023) постановою КМУ має керуватись пунктом 3, відповідно до якого повірка ЗВТ повинна проводитися протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду 2022/2023 років, тобто у строк до 01.08.2023.

Наведені ж у позовній заяві обставини склалися в липні 2024 року, що виключає можливість застосування до відносин сторін положень постанови КМУ № 440 як таких, що стосуються опалювального періоду 2023-2024 років.

Стосовно доводів відповідача про порушення строків розгляду акту про порушення суд першої інстанції зазначив, що перше засідання комісії з розгляду акта про порушення було проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акту про порушення. Засідання комісії переносилось, з метою додаткового вивчення, та перевірки матеріалів порушення, обстеження, або за клопотання споживача, про що зазначалось у протоколах комісії.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Комунальне некомерційне підприємство "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня" Територіальних громад Броварського району Київської області (КНП "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня") звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Київської області від 20.06.2025 у справі №911/925/25 та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги зводяться до наступного:

- згідно кодексу ГТС споживач повинен був забезпечити подання на повірку лічильника газу та коректора об'єму газу протягом 01.05.2024 - 31.07.2024;

- 31.07.2024 оператором було усунуто порушення шляхом припинення газопостачання та демонтажу ЗВТ для повірки;

- в пункті 3 постанови КМУ № 440 від 07.04.2023 не зазначено, що вона стосується лише одного опалювального сезону 2023-2024 років;

- останнім днем, коли міг бути розглянутий акт про порушення було 02.08.2024. Проте, позивачем, в порушення положень пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС акт про порушення розглянуто лише 19.11.2024, тобто з грубим порушенням двомісячного строку з дня виявлення (пізніше чотирьох місяців);

- оскільки у період з 21.06.2024 до 31.07.2024, лічильником газу та коректором об'єму та обсягу газу, які в подальшому в ході проведення повірки визнано придатними, обліковувалася витрата (споживання) природного газу, то наявні у оператора ГРМ дані про кількість витраченого (спожитого) споживачем природного газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, а тому підстави для розрахунку цього об'єму за номінальною потужністю у оператора ГРМ відсутні.

Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу №911/925/25 в передано на розгляд колегії суддів у складі: Барсук М.А. - головуюча суддя; судді - Пономаренко Є.Ю., Руденко М.А.

Ухвалою суду від 22.09.2025 відкрито апеляційне провадження та призначено справу до розгляду на 28.11.2025.

Позиції учасників справи

07.10.2025 через систему «Електронний суд» від позивача надійшли відзив на апеляційну скаргу, в яких позивач заперечив проти доводів та вимог апеляційної скарги.

Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції

01.09.2023 Комунальним некомерційним підприємством "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня" Територіальних громад Броварського району Київської області підписано заяву-приєднання № 044901RМ до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) (далі заява-приєднання), та як наслідок між ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Київської філії як оператором ГРМ та Комунальним некомерційним підприємством "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня" Територіальних громад Броварського району Київської області як споживачем укладено типовий договір розподілу природного газу № 044901RМ (далі договір розподілу газу), згідно п. 2.1. умов якого оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Позивач вказує, що проведеним 02.07.2024 представниками Київської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" обстеженням об'єкту газоспоживання за адресою: 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Шевченка, буд. 14. В було виявлено пропущення терміну повірки ЗВТ РГК-G650 заводський № 0180 та коректора "Універсал-02", заводський № 4273, остання повірка яких була проведена 20.06.2022.

Лічильник та коректор, що перебуває в експлуатації, підлягає періодичній повірці з міжповірочним інтервалом 2 роки, що підтверджується відповідними паспортами засобів вимірювальної техніки.

В результаті виявлено пропущення строку періодичної повірки ЗВТ, складено акт про порушення № 1260, який був підписаний без зауважень та заперечень з боку позивача та відповідача.

Відповідно до акту про порушення № 1260 від 02.07.2024 виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме, пп. 4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем - пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим. В акті зазначено про необхідність споживачу проведення періодичної повірку ЗВТ та з'явитися на засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем на 29.07.2024.

29.07.2024 проведено засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024, на якому було прийнято рішення про необхідність додаткового вивчення матеріалів, про що складений протокол засідання комісії № 223 від 29.07.2024, в якому зазначено повідомлення про наступне засідання комісії.

Наказом № КОФ/100.1.6.2-Но-138-24 від 01.08.2024 затверджено склад комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем.

13.09.2024 Київською філією ТОВ "Газорозподільні мережі України" направлено відповідачу запрошення № КОФ/100.3.1-ВИХ-3794-24 від 13.09.2024 на засідання комісії з розгляду акту про порушення № 1260 від 02.07.2024, яке відбудеться 24.09.2024.

24.09.2024 проведено засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024 вимог Кодексу газорозподільних систем. Комісією було прийнято рішення про необхідність додаткового вивчення матеріалів через неявку представника відповідача, про що складений протокол засідання комісії № 325 від 24.09.2024, та про додаткове повідомлення споживача про наступну дату засідання комісії.

Наказом № КОФ/100.1.6.2-Но-66-24 від 08.10.2024 затверджено склад комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем.

28.10.2024 позивачем направлено відповідачу запрошення № КОФ/100.3.1-ВИХ-6156-24 від 28.10.2024 на засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024 на 06.11.2024.

06.11.2024 проведено засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024 вимог Кодексу газорозподільних систем, на якій прийнято рішення про необхідність додаткового вивчення матеріалів, на підставі листа відповідача (№ 3154 від 04.11.2024), про що складений протокол засідання комісії № 395 від 06.11.2024.

07.11.2024 позивачем направлено відповідачу запрошення № КОФ/100.3.1-ВИХ-6724-24 від 07.11.2024 на засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024, яке відбудеться 19.11.2024.

19.11.2024 проведено засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024 вимог Кодексу газорозподільних систем, на якому комісією було прийнято рішення про задоволення Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024, про що складений протокол засідання комісії № 415 від 19.11.2024.

19.11.2024 комісією Київської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості в розмірі 1 319 087,48 грн. за період з 21.06.2024 (дата початку прострочення періодичної повірки) по 31.07.2024 (дата припинення газопостачання (Акт про припинення газопостачання № б/н від 31.07.2024).

Оскільки споживач на засідання комісії з розгляду акта про порушення не з'явився, 27.11.2024 позивачем на адресу відповідача було направлено супровідний лист № КОФ/100.3.1-ВИХ-7789-24 від 27.11.2024, разом з копією протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, копією Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу, рахунком на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму, які вручені відповідачу 29.11.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення.

30.01.2025 позивачем на адресу відповідача було направлено претензію в порядку досудового врегулювання спору на суму 1 319 087,48 грн.

Однак відповідач, станом на момент звернення позивача до суду не здійснив оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 21.06.2024 по 31.07.2024 в розмірі 1 319 087,48 грн., що й стало підставою для звернення позивача до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції зазначив, що наявними у справі доказами належним чином підтверджується та не спростовується відповідачем порушення ним Кодексу газорозподільних систем.

Суд першої інстанції також вказав, що КНП "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня" у питаннях повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану з моменту набрання чинності (04.06.2023) постановою КМУ має керуватись пунктом 3, відповідно до якого повірка ЗВТ повинна проводитися протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду 2022/2023 років, тобто у строк до 01.08.2023.

Наведені ж у позовній заяві обставини склалися в липні 2024 року, що виключає можливість застосування до відносин сторін положень постанови КМУ № 440 як таких, що стосуються опалювального періоду 2023-2024 років.

Стосовно доводів відповідача про порушення строків розгляду акту про порушення суд першої інстанції зазначив, що перше засідання комісії з розгляду акта про порушення було проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акту про порушення. Засідання комісії переносилось, з метою додаткового вивчення, та перевірки матеріалів порушення, обстеження, або за клопотання споживача, про що зазначалось у протоколах комісії.

Однак колегія суддів не погоджується із такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови

Частинами 1, 2 статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" унормовано, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.

Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором.

Договір розподілу природного газу є публічним.

Правовідносини між позивачем та відповідачем склались на підставі Типового договору розподілу природного газу, який затверджено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494, шляхом підписання заяви-приєднання № 044901RМ (Договір), згідно якого ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Київської філії є оператором ГРМ, а Комунальне некомерційне підприємство "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня" Територіальних громад Броварського району Київської області - споживачем.

Відповідно до п. 2 гл. 1 розд. І Кодексу ГРС цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб'єктів ринку природного газу відповідної якості; комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу; доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об'єктів будівництва або існуючих об'єктів (умови технічного доступу); доступу суб'єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб'єктами ринку природного газу.

Пунктом 1 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС на власника комерційного ВОГ або суб'єкта господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, покладено обов'язок забезпечення належного технічного стану комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідальність за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Главою 7 розділу Х Кодексу газорозподільних систем визначений порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах споживачів, що не є побутовими.

Згідно з пунктом 1 вказаної норми власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.

Відповідно до пункту 2 глави 7 розділу Х Кодексу газорозподільних систем для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен:

1) завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму вебсайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати;

2) забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам Оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування;

3) у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити Оператора ГРМ та забезпечити присутність представника Оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ.

Положеннями пункту 8 глави 7 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ цього Кодексу.

Відповідно до пп.4 п.2 Глави 2 Розділу ХІ ГРС до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

Пунктом 4 глави 4 розділу XІ Кодексу визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого:

- при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Згідно п. 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу.

У відповідності до п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Згідно із п. 11 глави 5 розділу ХІІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Як вже було зазначено вище, 02.07.2024 представниками Київської філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" обстеженням об'єкту газоспоживання за адресою: 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Шевченка, буд. 14. В було виявлено пропущення терміну повірки ЗВТ РГК-G650 заводський № 0180 та коректора "Універсал-02", заводський № 4273, остання повірка яких була проведена 20.06.2022, про що складено Акт про порушення № 1260 від 02.07.2024.

Так, 19.11.2024 проведено засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024 вимог Кодексу газорозподільних систем, на якому було прийнято рішення про задоволення Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024, про що складений протокол засідання комісії № 415 від 19.11.2024.

Постановою КМУ № 440 від 07.04.2023 "Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану" установлено, що позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану, чинні: на територіях, тимчасово окупованих Російською Федерацією, на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на відповідних територіях; на територіях активних бойових дій протягом шести місяців з дати завершення бойових дій на таких територіях відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - перелік); на територіях можливих бойових дій протягом шести місяців з дати припинення можливості бойових дій на таких територіях відповідно до переліку (пункт 1).

Подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на територіях, які включені до переліку, забезпечується: на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного і надзвичайного стану на відповідних територіях, але не раніше дня закінчення опалювального періоду; на територіях активних бойових дій протягом шести місяців з дати завершення бойових дій на таких територіях відповідно до переліку, але не раніше дня закінчення опалювального періоду; на територіях можливих бойових дій протягом шести місяців з дати припинення можливості бойових дій на таких територіях відповідно до переліку, але не раніше дня закінчення опалювального періоду (пункт 2).

Подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на території України, крім територій, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї постанови, забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду (пункт 3).

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС передбачено, що опалювальний період - це період з 01 жовтня по 30 квітня включно.

Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні зазначив, що відповідач у питаннях повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану з моменту набрання чинності (04.06.2023) цієї постановою має керуватись пунктом 3, відповідно до якого повірка ЗВТ повинна проводитися протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду 2022/2023 років, тобто у строк до 01.08.2023, тоді як спірні обставини склались у липні 2024 року, що виключає можливість застосування до відносин сторін положень постанови КМУ № 440 як таких, що стосуються опалювального періоду 2023-2024 років.

Водночас, такий висновок суду першої інстанції є помилковим, оскільки вказана вище постанова не визначає, після завершення якого саме опалювального сезону (2022- 2023 рр. чи 2023- 2024 рр.) повинні бути здійсненні вказані дії, у зв'язку з чим суд першої інстанції помилково не взяв таку норму до уваги.

Вказане вище узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 02.10.2025 у справі № 918/1074/24.

Враховуючи, що остання повірка ЗВТ РГК-G650 (заводський № 0180) та коректора "Універсал-02" (заводський № 4273) була проведена 20.06.2022, з огляду на встановлений технічною документацією строк повірки інтервалом 2 роки, враховуючи строк опалювального сезону (з 01 жовтня по 30 квітня) та встановлене постановою КМУ № 440 право відповідачу подати на повірку лічильник газу протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду, колегія суддів дійшла до висновку, що строк на подачу відповідачем лічильника на повірку закінчувався 31.07.2024.

Як вбачається з матеріалів справи, 31.07.2024 оператором було припинено газопостачання та здійснено демонтаж ЗВТ для повірки, про що складено відповідний акт. Отже, положення п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2023 р. № 440 споживачем було виконано, а тому строки проведення повірки пропущені не були.

А тому, колегія суддів дійшла до висновку про відсутність у даному випадку факту доведення зафіксованого в акті № 1260 від 02.07.2024 порушення як пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим (п.п. 4 п. 2 Глави 2 Розділу ХІ ГРС) та наявність підстав для донарахування об'єму розподіленого (спожитого) природного газу.

Крім того, відповідно до пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу").

Так, перше засідання комісії з розгляду акта про порушення відбулося 29.07.2024, проте враховуючи необхідність додаткового вивчення матеріалів, засідання комісії було перенесено на 24.09.2024.

24.09.2024 проведено наступне засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024, на якій комісією було прийнято рішення про необхідність додаткового вивчення матеріалів та через неявку представника споживача, про що складений протокол засідання комісії № 325 від 24.09.2024.

06.11.2024 проведено засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024, на якій комісією було прийнято рішення про необхідність додаткового вивчення матеріалів через прохання відповідача щодо перенесення засідання комісії (лист № 3154 від 04.11.2024), про що складений протокол засідання комісії № 395 від 06.11.2024.

19.11.2024 проведено засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024 вимог Кодексу газорозподільних систем, на якій комісією було прийнято рішення про задоволення Акту про порушення № 1260 від 02.07.2024, про що складений протокол засідання комісії № 415 від 19.11.2024.

Так, у постанові від 07.07.2023 у справі 911/3342/21 Об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, проаналізувавши зміст абзацу першого пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу (у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1469 від 29.07.2020) та судову практику щодо застосування вказаної норми права, а також враховуючи суспільно значущі обставини, які виникають у суспільстві, наприклад такі як погіршення епідеміологічного стану в країни (поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, як було у справі № 914/993/21), проведення бойових дій (введено воєнний стан в країни, що є у даний час в Україні), тобто такі обставини, на які не можливо вплинути, та які є поза межами волевиявлення осіб, що повинні дотримуватись, передбачених абзацом першим пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу, строків, зазначила, що судам у кожному конкретному випадку необхідно встановлювати обставини, за яких засідання комісії відбулося з пропуском строку встановленого абзацом першим пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу, тобто надавати оцінку відповідним доказам у справі та в залежності від поважності причин попуску такого строку ухвалювати відповідне рішення щодо визнання/не визнання недійсним рішення комісії.

Таким чином, за уточненою позицією ОП КГС ВС, викладеною у постанові від 07.07.2023 у справі № 911/3342/21, судам у кожному конкретному випадку необхідно встановлювати обставини, за яких засідання комісії відбулося з пропуском строку встановленого абзацом першим пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, тобто надавати оцінку відповідним доказам у справі та в залежності від поважності причин попуску такого строку ухвалювати відповідне рішення щодо визнання/не визнання недійсним рішення комісії.

Так, суд першої інстанції, зазначаючи про наявність поважності причин пропуску строку засідання комісії, вказав, що перше засідання комісії з розгляду акта про порушення було проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акту про порушення. Засідання комісії переносилось, з метою додаткового вивчення, та перевірки матеріалів порушення, обстеження, або за клопотання споживача, про що зазначалось у протоколах комісії.

Водночас, позивачем не наведено, а судом не встановлено об'єктивної неможливості розглянути акт про порушення під час першого засідання комісії (29.07.2024).

Крім того, позивачем не доведено об'єктивної необхідності для відкладення засідання комісії із розгляду акта про порушення на 24.09.2024, тобто майже на 2 місяці після першого засідання комісії, та в подальшому необхідності відкладення засідання комісії на 06.11.2024, тобто більше місяця після другого засідання комісії.

Таким чином, колегія суддів дійшла до висновку про те, що розгляд позивачем акта про порушення від 02.07.2024 відбувся лише 19.11.2024, тобто з порушенням передбаченого Кодексом ГРС двомісячного строку для їх розгляду, а позивачем не надано доказів пропуску вказаного строку з поважних причин.

А тому, оскільки на час проведення позивачем перевірки відповідачем не було пропущено строку повірки засобів вимірювальної техніки, у зв'язку із чим у позивача були відсутні підстави для складання акту про порушення від 02.07.2024, з огляду на встановлену судом обставину пропуску двомісячного строку розгляду акту без поважних причин, колегія суддів дійшла до висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача 1 319 087,48 грн, розрахованого як вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги

Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Відповідно до ч. 1 ст. 277 ГПК України передбачено, що підставою для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.

За таких обставин, апеляційна скарга Комунального некомерційного підприємства "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня" Територіальних громад Броварського району Київської підлягає задоволенню, а рішення Господарського суду Київської області від 20.06.2025 у справі № 911/925/25 - скасуванню з прийняттям нового про відмову у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ч. 14 ст. 129 ГПК України якщо суд апеляційної, касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

Згідно із ст. 129 ГПК України судовий збір за подання позову та апеляційної скарги покладається на позивача.

Керуючись ст.ст. 74, 129, 269, 275, 277, 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Комунального некомерційного підприємства "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня" Територіальних громад Броварського району Київської області на рішення Господарського суду Київської області від 20.06.2025 у справі № 911/925/25 задовольнити.

2. Рішення Господарського суду Київської області від 20.06.2025 у справі № 911/925/25 скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (04116, м. Київ, вул. Шолуденко, 1, код ЄДРПОУ 44907200) в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (08150, Київська область, Фастівський район, м. Боярка, вул. Шевченка, 178, код ЄДРПОУ 45385755) на користь Комунального некомерційного підприємства "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня" Територіальних громад Броварського району Київської області (КНП "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня") (07400, Київська область, м. Бровари, вул. Шевченка, 14, код ЄДРПОУ 01994497) 23 743,57 грн судового збору за подачу апеляційної скарги.

4. Видачу наказу доручити Господарському суду Київської області.

5. Матеріали справи № 911/925/25 повернути до місцевого господарського суду.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повна постанова складена 03.11.2025

Головуючий суддя М.А. Барсук

Судді Є.Ю. Пономаренко

М.А. Руденко