Постанова від 28.10.2025 по справі 496/6993/25

Справа № 496/6993/25

Провадження № 3/496/3689/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2025 року суддя Біляївського районного суду Одеської області Портна О.П., розглянувши матеріали, які надійшли Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , яка на момент вчинення правопорушення перебувала на посаді адміністратора відділу «Центру надання адміністративних послуг Великодальницької сільської ради»,

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

До Біляївського районного суду Одеської області від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшло 2 протоколи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Постановою судді Біляївського районного суду Одеської області Портної О.П. вказані справи відносно ОСОБА_1 були об'єднані в одне провадження та присвоєно єдиний номер 496/6993/25.

ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді адміністратора відділу «Центру надання адміністративних послуг Великодальницької сільської ради», будучи посадовою особою місцевого самоврядування 15 рангу та суб?єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб?єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 18.04.2024, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону та вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Крім того ОСОБА_1 , припинивши 02.08.2024 діяльність на посаді адміністратора відділу «Центру надання адміністративних послуг Великодальницької сільської ради», будучи посадовою особою місцевого самоврядування 15 рангу та суб?єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб?єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 06.06.2025, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушила вимоги ч. 2 ст. 45 Закону, та вчинила правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП визнала та пояснила, що щорічну декларацію подала не своєчасно так як подавала дану декларацію вперше не зовсім розуміла норми закону. Декларацію після звільнення подала несвоєчасно так як не знала про необхідність її подання.

У судовому засіданні прокурор Фуклєв І.І. просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП та призначити їй адміністративне стягнення, передбачене санкцією цієї статті.

Дослідивши матеріали адміністративних справ суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1ст. 172-6 КУпАП.

Згідно з частинами 1, 2, 3 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

За частиною 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

За положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає він адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За змістом ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Окрім визнання своєї провини ОСОБА_1 , факт вчинення нею вказаних адміністративних правопорушень підтверджується:

- протоколами №862/2025, №863/2025, про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією від 15.10.2025 року;

- копіями декларацій ОСОБА_1 за 2023, (щорічна), подана 18.04.2024 року о 10:30 години та за 2024 рік (щорічна декларація особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), поданої 06.06.2025 року о 11:55 годині;

- повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування № 109 від 18.04.2024;

- розпорядженням № 5 від 12.03.2024 про призначення ОСОБА_1 на посаду адміністратора відділу «Центру надання адміністративних послуг Великодальницької сільської ради»;

- посадовою інструкцією адміністратора Відділу «Центр надання адміністративних послуг Великодальницької сільської ради»;

- попередження про вимоги, заборони та обмеження, спрямовані на запобігання корупційним та пов'язаним з корупцією правопорушенням, іншим порушенням вимог Закону України «Про запобігання корупції»;

- розпорядженням № 29 від 31.07.2024 про звільнення ОСОБА_1 адміністратора відділу «Центр надання адміністративних послуг Великодальницької сільської ради»;

- письмовим поясненням ОСОБА_1 ;

- рапортами оперуповноваженого Управління стратегічних розслідувань в Одеській області ДСР НП України майора поліції Бойченко С. про виявлення несвоєчасного подання щорічної декларації за 2023 рік та несвоєчасного подання щорічної декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік адміністратором відділу «Центру надання адміністративних послуг Великодальницької сільської ради» ОСОБА_1 ;

- іншими документами у сукупності.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до п.9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

13.03.2024 року відповідно до розпорядження Великодальницького сільського голови Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області № 5 від 12.03.2024 ОСОБА_1 , було призначено на посаду адміністратора відділу «Центру надання адміністративних послуг Великодальницької сільської ради» та присвоєно 15 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах VII категорії посад.

02.08.2024 року відповідно до розпорядження Великодальницького сільського голови Великодальницької сільської ради Одеського району Одеської області від 31.07.2024 № 29 ОСОБА_1 , звільнено з посади адміністратора відділу «Центру надання адміністративних послуг Великодальницької сільської ради».

Згідно частини першої, пункту, 1 підпункту "в" ст. 3 Закону, суб'єктами, особами, на яких поширюється дія цього Закону - є посадові особи місцевого самоврядування.

Адміністратор відділу «Центру надання адміністративних послуг Великодальницької сільської ради» ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування та суб'єктом на яку поширюється дія Закону відповідно п.п."в" п.1 ч.1 ст. 3 Закону, Примітки до ст.172-6 КУпАП, зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі визначені ст. 45 вказаного Закону.

У відповідності до п.15 ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції", суб'єкти декларування - особи, зазначені у п.1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2, п.4 ч.1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", особи, зазначені у п.1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 ч.1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік не пізніше 31.03.2024 року. Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення ч.1 ст. 45 Закону, подала щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, лише 18.04.2024 р. о 10:30 год.

Крім того ОСОБА_1 зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік не пізніше 31.03.2025. Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, припинивши 02.08.2024 року діяльність на посаді адміністратора відділу «Центру надання адміністративних послуг Великодальницької сільської ради», за відсутності поважних причин, в порушення абзацу 2 ч.2 ст. 45 Закону, подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, лише 06.06.2025 р. о 11:55 год.

Диспозицією ч.1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на який поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік та щорічну декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Отже всебічно, повно, неупереджено й безпосередньо з'ясувавши всі обставини встановлені під час судового розгляду, перевіривши їх доказами, отриманими на підставі змагальності сторін та свободи у доведеності їх переконливості, дослідженими в судовому засіданні в їх сукупності й оціненими з точки зору належності, допустимості, достовірності, достатності й взаємозв'язку, суд дійшов до висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ст.172-6 ч.1 КУпАП, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду та підтверджується наявними в матеріалах справ письмовими доказами, а дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковано за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

При накладенні стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь її вини, щире каяття та визнання вини в повному обсязі.

Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ч.2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

На підставі вищевикладеного, з урахуванням особи, майнового стану, ступеню вини, наявність пом'якшуючої обставини - щире розкаяння винної, та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, а також характеру та суспільної небезпеки вчиненого нею правопорушення, суд вважає, що на ОСОБА_1 необхідно накласти стягнення у вигляді штрафу, в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП, із застосування вимог ч.2 ст.36 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності з метою її виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.

Застосування ст. 22 КУпАП є неможливим, оскільки це суттєво знижує ефективність протидії корупції, дозволяє правопорушнику уникнути передбаченої Законом відповідальності.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.ст. 36, 172-7, 268, 283-285 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 172-6 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та на підставі санкції цієї статті із застосуванням вимог ч.2 ст. 36 КУпАП призначити їй стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п'ятидесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605,50 гривень.

Штраф має бути сплачений не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови-не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст.308 КУпАП України у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.П. Портна