Рішення від 03.11.2025 по справі 205/11487/25

Єдиний унікальний номер 205/11487/25

Номер провадження2-а/205/244/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2025 року м. Дніпро

Новокодацький районний суд міста Дніпра у складі:

головуючого судді Мовчан Д.В.

при секретарі Волкобоєва А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Позивач звернувся до суду з вищеназваним адміністративним позовом про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення № 30 від 17.07.2025 року, винесену т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , відповідно до якої на неї, Позивача, було накладено штраф у розмірі 34 000 грн. 00 коп., за що передбачена відповідальність ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вказана постанова є необґрунтованою, при розгляді справи відносно неї суб'єктом владних повноважень не були доведені та з'ясовані певні обставини справи, у зв'язку з чим така постанова підлягає скасуванню, а провадження по адміністративній справі відносно позивача - закриттю, у зв'язку із відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.

Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 , у встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження по справі строк подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.

В обґрунтування своїх заперечень представник вказаного відповідача посилався на те, що подання з боку позивача ОСОБА_1 адміністративного позову за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення є використанням права на звернення до суду для уникнення від відповідальності за порушення вимог законодавства у сфері оборонної діяльності та мобілізації. Відтак, позов не спрямований на захист прав та інтересів позивача, а лише на поширення беззаконня та легалізацію протиправної поведінки позивача, а тому задоволенню не підлягає.

Будь-яких інших заяв по суті справи до суду не надходило.

ІІ. Заяви, клопотання учасників справи.

Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача заперечував у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

ІІІ. Інші процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо).

Ухвалою суду від 06.10.2025 року вирішено викликати для допиту у судовому засіданні свідка ОСОБА_1 за її згодою щодо обставин притягнення позивача до адміністравтиної відповіадльності.

Інші процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо) судом не застосовувалися.

За вищевказаних обставин та вимог процесуального законодавства суд вирішує справу на підставі наявних матеріалів та доказів.

ІV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Судом встановлено, що наказом директора Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІП -ГАРАНТ» № 23-18 к від 30.03.2023 року ОСОБА_1 призначено відповідальною за ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників та бронювання військовозобов'язаних за підприємством на період мобілізації та воєнного стану.

Судом також встановлено, що 27.06.2025 року комісією у складі: голови комісії - заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Самарівської міської ради Зайцева А.А., членів комісії: начальника групи віськового обліку сержантів і солдатів запасу відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_3 , начальника групи бронювання відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_1 капітана ОСОБА_4 , в присутності особи відповідальної за організацію та ведення військового обліку ОСОБА_1 26.06.2025 року проведено перевірку стану організації та ведення військового обліку, організації бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ВІП -ГАРАНТ» та складено відповідний Акт, який затверджено Самарівським міським головою Сергієм Рєзніком 27.06.2025 року.

Так, під час перевірки встановлено, що ведення військового обліку військовозобов'язаних та призовників у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ВІП -ГАРАНТ» не відповідає вимогам керівних документів, за критеріями оцінки рівнів мобілізованої готовності національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, затверджених наказом Міністертства економічного розвитку і торгівлі України від 12.03.2019 року № 19 «Про затвердження показників критеріїв оцінок рівнів мобілізованої готовості національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, яким встановлено мобілізаційне завдання (замовлення), адміністративно - територіальних одиниць України», затверджений у Мінюсті 04.04.2019 року № 354/33325, оцінка стану військового обліку та бронювання «Негативна». Внесена пропозиція: керівнику Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІП -ГАРАНТ» організувати усунення виявлених під час перевірки недоліків щодо ведення військового обліку.

Судовим розглядом встановлено, що 01.07.2025 року уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_1 , начальником групи військового обліку сержантів і солдатів запасу відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_3 , відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення № 30 за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, в якому вказано, що у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ВІП -ГАРАНТ» виявлено та зафіксовано порушення положень Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487, а саме: 1) в порушення вимог п.8 Порядку 1487 не визначена посадова особа яка виконує обов'язки по веденню військового обліку на час тимчасової відсутності ОСОБА_1 ; 2) відповідальна посадова особа вимоги організації та ведення військового обліку знає не в повному обсязі, а саме непідтверджена її обізнаність стосовно: а) порядку виконання вимог п. 47 Порядку (у разі отримання підприємством розпоряджень РТЦК про оповіщення військовозобов'язаних працівників); б) основних положень п. 34 Порядку (стосовно взаємодії з РТЦК при виконанні службових обов'язків); 3) в порушення п.12 Порядку відповідальна посадова особа не пройшла навчання з підвищення кваліфікації з питань ведення військового обліку, що також є порушенням положень наказу директора від 01.01.2025 року №1-ОД, про визначення потреби підвищення кваліфікації працівників відповідальних за ведення військового обліку; 4) інструкція відповідальної посадової особи за ведення військового обліку включає в себе неповний перелік заходів покладених на відповідальну особу з метою ведення персонального обліку призовників та військовозобов'язаних згідно Порядку 1487 (до посадової інструкції не включені релевантні положення пунктів 34 та 47 Порядку 1487); 5) в порушення п.72 Порядку 1487 відсутні відмітки про виконання плану роботи відповідальної особи за організацію та ведення військового обліку, що свідчить про відсутність належного ставлення до виконання покладених обов'язків та ефективності у контролі за якістю їх виконання; 6) в порушення вимог абз.17 п.34 Порядку 1487 журнал обліку результатів перевірок стану військового обліку призовників і військовозобов'язаних (додаток 9 до Порядку 1487) не містить відмітки про проведення звірянь та перевірки керівництвом; 7) в порушення вимог абз. 9 та 10 п. 34 Порядку 1487 звіряння облікових даних призовників та військовозобов'язаних з обліковими даними районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, в яких вони перебувають на військовому обліку за 2025 рік проведено 23.05.2025 р. тільки з ІНФОРМАЦІЯ_2 , з іншими ІНФОРМАЦІЯ_3 не проведено; 8) в порушення п. 40 Порядку відомість оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 12) станом на 01.01.2025 року не завірена печаткою підприємства та не підписана керівником; 9) в порушення абз.1 п. 33; п.39 та п. 40 Порядку 1487 Додаток 5 до Порядку офіцерського та рядового, сержантського та старшинського складу, жінок військовозобов'язаних та призовників станом на 01.01.2025 року печаткою підприємства не завірений, в стовпчику 5 (ВОС) вказані застарілі ВОС, що свідчить про відсутність належного ставлення до виконання покладених обов'язків та ефективності у контролі за якістю їх виконання; 10) під час перевірки списків персонального військового обліку та військово-облікових документів військовозобов'язаних виявлено, що відповідальною особою не забезпечено дотримання вимог абз. 8 та 10 п.34 Порядку 1487, оскільки з 50 військовозобов'язаних на підприємстві у 42 порушені терміни проходження медичного огляду, накази директора про направлення працівників до ІНФОРМАЦІЯ_3 для проходження медичних оглядів, заміни військово-облікових документів не виконуються, керівництвом не контролюються; 11) в порушення абз.1 п. 33; п.39 та п. 40 Порядку 1487 Додаток 5 до Порядку офіцерського та рядового, сержантського та старшинського складу, жінок військовозобов'язаних та призовників містить неповну інформацію, а саме графа 9, яка передбачає наявність як відомостей про освіту так і серію та номер диплома/свідоцтва/сертифіката/тощо, але у наданому для перевірки Додатку 5 вказана інформація відсутня; 12) в порушення абзацу 13 пункту 34 бланки розписок Додаток 7 до Порядку відсутні.

Також, в протоколі зазначено, що повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 10 год. 00 хв. 17.07.2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою АДРЕСА_1 , а також, що у разі неявки без поважної причини, або не пред'явлення посвідчення особи, справу буде розглянуто без участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , про що остання поставила свій особистий підпис та отримала другий примірник протоколу 01.07.2025 року, також, під підпис.

Також, судом розглядом встановлено, що 17.07.2025 року т.в.о.начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , було винесено постанову № 30, про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.

У вказаній Постанові зазначено, що на підставі плану перевірок стану військового обліку на території міста Самар на 2025 рік, затвердженого рішенням виконавчого комітету Самарівської міської ради від 09.01.2025 року № 3/0/6-25, 26 червня 2025 року проведено перевірку стану ведення військового обліку та організації бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний стан у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ВІП -ГАРАНТ». За результатами перевірки складено Акт від 27.06.2025 року за № 24/3403, відповідно до якого виявлено та зафіксовано порушення положення Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487.

Також, у такій постанові вказано, що обов'язки з ведення військового обліку в Товаристві з обмеженою відповідальністю «ВІП -ГАРАНТ» покладено на начальника відділу кадрів Добродомову Аллу Олексіївну, наказ директора виконавчого від 30.03.2023 року № 23-18К. Таким чином, здійснивши аналіз положень Акту перевірки від 27.06.2025 року № 24/3404, Протоколу № 30 від 01.07.2025 року та інших матеріалів справи, вислухавши пояснення залучених осіб, є всі належні та допустимі підстави вважати, що ОСОБА_1 , під час воєнного стану та загальної мобілізації допустила неналежне ведення військового обліку на підприємстві, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Судом також встановлено, що в даному випадку між сторонами виник публічно-правовий спір з приводу правомірності притягнення позивача, до адміністративної відповідальності, та накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.210-1 КУпАП.

V. Оцінка суду доказів та аргументів сторін. Мотиви застосування норм права судом.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до положень ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з приписами ч.2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває і по теперішній час.

У відповідності до положень ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Предметом оскарження у справі, що розглядається, є постанова по справі про адміністративне правопорушення № 30 від 17.07.2025 року, що передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, а саме порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.

Відповідно до ч. 3 ст.210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період, тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 210-1 КУпАП України є бланкетною, та відсилає до законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Правила військового обліку встановлені Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (Закон № 3543-XII), Порядком організації та ведення військового обліку призовників,і військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року.

За приписами ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про мобілізацію і мобілізаційну підготовку» підприємства, установи і організації, щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, зобов'язані вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідних органам державної влади, іншим держаним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку.

Згідно абз.3 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оборону України» посадові особи підприємств, установ та організацій усіх форм власності забезпечують ведення персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сприяють їх підготовці до військової служби, призову на строкову військову службу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, створенню працівникам належних умов для виконання ними військового обов'язку згідно із законодавством, забезпечують здійснення заходів з їх військово-патріотичного виховання.

У відповідності до ч.5 ст.34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персональний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності.

Відповідно до ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпекиУкраїни, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, серед іншого: уточнити протягом 60днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональнідані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Згідно з ч.1 ст. 42 вказаного Закону керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ, організацій та закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності та громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, допризовної підготовки, приписки до призовних дільниць, призову на строкову військову службу, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, прибуття за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном встановлює Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487).

Відповідно до п.82 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевірка стану організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів проводиться за питаннями, визначеними у додатку 31.

Питання перевірки доводяться до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які включені до відповідних планів перевірки, не пізніше ніж за 10 днів до її початку.

Згідно до п. 83 Порядку, у разі неможливості виконання відповідних планів з перевірки стану організації та ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях внаслідок обставин непереборної сили проводиться документальна перевірка шляхом надсилання до таких органів, підприємств, установ та організацій письмових запитів щодо отримання інформації, перелік якої визначено пунктом 17 додатка 31.

За результатами документальної перевірки складаються акти, які в тридцятиденний строк з дня отримання відповідей на письмові запити надсилаються державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям, а також відповідним органам військового управління Збройних Сил для реагування і вжиття заходів згідно із законодавством

Відповідно до п. 85 Порядку, голови комісій (заступники голови комісії), що проводять перевірку, на початку її проведення доводять до відома керівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій плани роботи, а після завершення оголошують результати перевірки, які вносять до журналів обліку результатів перевірки.

Згідно п. 86 вказаного Порядку, керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, у яких проведено перевірку стану військового обліку, організовують та забезпечують усунення виявлених недоліків. Про вжиті заходи та усунення недоліків зазначені керівники інформують у тридцятиденний строк з дня отримання результатів перевірки керівника органу, підприємства, установи та організації, який проводив перевірку.

Згідно п. 87 цього ж Порядку, посадові особи державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зокрема за неподання до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць, за прийняття на роботу призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які не перебувають на військовому обліку, незабезпечення оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, перешкоду їх своєчасній явці на збірні пункти, призовні дільниці, несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та неподання відомостей про таких осіб несуть відповідальність згідно із законом.

В даному випадку відповідно до оскаржуваної постанови позивач, будучи посадовою особою, відповідальною за ведення військового обліку в Товаристві з обмеженою відповідальністю «ВІП -ГАРАНТ» допустила порушення ведення військового обліку, зокрема: 1) в порушення вимог п.8 Порядку 1487 не визначена посадова особа яка виконує обов'язки по веденню військового обліку на час тимчасової відсутності ОСОБА_1 ; 2) відповідальна посадова особа вимоги організації та ведення військового обліку знає не в повному обсязі, а саме непідтверджена її обізнаність стосовно: а) порядку виконання вимог п. 47 Порядку (у разі отримання підприємством розпоряджень РТЦК про оповіщення військовозобов'язаних працівників); б) основних положень п. 34 Порядку (стосовно взаємодії з РТЦК при виконанні службових обов'язків); 3) в порушення п.12 Порядку відповідальна посадова особа не пройшла навчання з підвищення кваліфікації з питань ведення військового обліку, що також є порушенням положень наказу директора від 01.01.2025 року №1-ОД, про визначення потреби підвищення кваліфікації працівників відповідальних за ведення військового обліку; 4) інструкція відповідальної посадової особи за ведення військового обліку включає в себе неповний перелік заходів покладених на відповідальну особу з метою ведення персонального обліку призовників та військовозобов'язаних згідно Порядку 1487 (до посадової інструкції не включені релевантні положення пунктів 34 та 47 Порядку 1487); 5) в порушення п.72 Порядку 1487 відсутні відмітки про виконання плану роботи відповідальної особи за організацію та ведення військового обліку, що свідчить про відсутність належного ставлення до виконання покладених обов'язків та ефективності у контролі за якістю їх виконання; 6) в порушення вимог абз.17 п.34 Порядку 1487 журнал обліку результатів перевірок стану військового обліку призовників і військовозобов'язаних (додаток 9 до Порядку 1487) не містить відмітки про проведення звірянь та перевірки керівництвом; 7) в порушення вимог абз. 9 та 10 п. 34 Порядку 1487 звіряння облікових даних призовників та військовозобов'язаних з обліковими даними районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, в яких вони перебувають на військовому обліку за 2025 рік проведено 23.05.2025 р. тільки з ІНФОРМАЦІЯ_2 , з іншими ІНФОРМАЦІЯ_3 не проведено; 8) в порушення п. 40 Порядку відомість оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 12) станом на 01.01.2025 року не завірена печаткою підприємства та не підписана керівником; 9) в порушення абз.1 п. 33; п.39 та п. 40 Порядку 1487 Додаток 5 до Порядку офіцерського та рядового, сержантського та старшинського складу, жінок військовозобов'язаних та призовників станом на 01.01.2025 року печаткою підприємства не завірений, в стовпчику 5 (ВОС) вказані застарілі ВОС, що свідчить про відсутність належного ставлення до виконання покладених обов'язків та ефективності у контролі за якістю їх виконання; 10) під час перевірки списків персонального військового обліку та військово-облікових документів військовозобов'язаних виявлено, що відповідальною особою не забезпечено дотримання вимог абз. 8 та 10 п.34 Порядку 1487, оскільки з 50 військовозобов'язаних на підприємстві у 42 порушені терміни проходження медичного огляду, накази директора про направлення працівників до ІНФОРМАЦІЯ_3 для проходження медичних оглядів, заміни військово-облікових документів не виконуються, керівництвом не контролюються; 11) в порушення абз.1 п. 33; п.39 та п. 40 Порядку 1487 Додаток 5 до Порядку офіцерського та рядового, сержантського та старшинського складу, жінок військовозобов'язаних та призовників містить неповну інформацію, а саме графа 9, яка передбачає наявність як відомостей про освіту так і серію та номер диплома/свідоцтва/сертифіката/тощо, але у наданому для перевірки Додатку 5 вказана інформація відсутня; 12) в порушення абзацу 13 пункту 34 бланки розписок Додаток 7 до Порядку відсутні.

Суд вказує, що під час розгляду даної справи по суті стороною позивача так і не було спростовані (шляхом надання суду відповідних доказів, які б відповідали критеріям належності, достатності та допустимості) обставини того, що позивач з 2022 року не пройшла відповідне навчання з підвищення кваліфікації з питань ведення військового обліку, не було здійснено звіряння облікових даних призовників та військовозобов'язаних, які перебувають у трудових відносинах з підприємством, з обліковими даними районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, в яких вони перебувають на військовому обліку, а також інших порушень, які зазначені у спірній постанові.

Навпаки, з матеріалів справи вбачається, що позивач частково вказані порушення визнала, та вже після складання акту перевірки та протоколу у справі про адміністративне правопорушення почали усувати такі недоліки в організації ведення військового обліку на підприємстві шляхом проходження відповідного навчання, внесення змін в локальні нормативні акти підприємства тощо.

Таким чином суд доходить висновку, що під час судового розгляду знайшло свої підтвердження порушення позивачем належної організації та порядку ведення документів з питань військового обліку.

Згідно ч. 1 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Судовим розглядом також встановлено, що винесенню спірної постанови передувало складання уповноваженою особою відповідного протоколу у справі про адміністративне правопорушення в якому було зазначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 10 год. 00 хв. 17.07.2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою АДРЕСА_1 , а також, що у разі неявки без поважної причини, або не пред'явлення посвідчення особи, справу буде розглянуто без участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , про що остання поставила свій особистий підпис та отримала другий примірник протоколу 01.07.2025 року, також, під підпис.

В даному випадку судом також встановлено, що позивач у вказані в протоколі день та час розгляду справи про адміністративне правопорушення не з'явилась, мотивуючи це тим, що їй начебто надійшов телефонний дзвінок від службової особи ТЦК стосовно того, що такий розгляд не відбудеться.

Суд до вказаних пояснень відноситься критично, адже згідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). При цьому від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Таким чином, уповноваженою особою на розгляд вказаної справи про адміністративне правопорушення та вчинення відповідних процесуальних дій в межах її розгляду є саме керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до правил ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В даному випадку доказів того, що саме вказана посадова особа здійснила повідомлення позивачеві про відкладення розгляду справи про адміністративне правопорушення матеріали справи не містять.

Санкція статті 210-1 КУпАП передбачає відповідальність громадян та посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань за скоєне правопорушення, і згідно вимог КУпАП участь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності не є обов'язковою.

Відтак суд доходить висновку, що позивач не прибула на розгляд означеної справи без поважних причин, що надало право суб'єкту владних поводжень здійснити розгляд справи без участі позивача, про що такій особі прямо роз'яснювалось у протоколі про адміністративне правопорушення.

Аналізуючи в сукупності викладені обставини та докази, судом не встановлено будь-яких порушень вимог закону при розгляді справи та винесенні оскаржуваної постанови, оскільки остання містить логічний виклад обставин вчиненого правопорушення. Зокрема, у ній зазначено, коли, де і ким вчинено правопорушення, викладено його суть, дотримано інші вимоги, встановлені ст. 283 КУпАП.

Самі протокол та спірна постанова за своїм змістом та формою в повній мірі відповідають вимогам Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, що затверджена Наказом Міністерства оборони України 01.01.2024 року № 3, та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 січня 2024 р. за № 36/41381.

Приймаючи до уваги наведене, суд не встановлює наявність підстав для скасування оскаржуваної постанови, а тому доходить висновку, що в задоволені позовних вимог необхідно відмовити.

У відповідності до п.3 ч.3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Відповідно до змісту ст. 288 КУпАП оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення здійснюється у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими КУпАП. Відповідно до приписів ст. 293 КУпАП в разі оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності орган (посадова особа) при перевірки законності та обґрунтованості винесеної постанови може прийняти рішення про залишення постанови без змін.

VІ. Розподіл судових витрат.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат згідно ст.139 КАС України, суд враховує відмову у задоволені позову, у зв'язку з чим відносить судові витрати на рахунок позивача.

На підставі вищевикладеного та, керуючись Законом Украйни «Про військовий обов'язок і військову службу», Порядком організації та ведення військового обліку призовників,і військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року, ст.ст. 12, 19-20, 77, 139, ч. 4 ст.229, ст.ст. 244-246, 250, 255, 286 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце знаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - відмовити в повному обсязі.

2. Судові витрати по справі віднести на рахунок позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя: Д. В. Мовчан