Провадження № 33/803/2143/25 Справа № 182/4384/25 Суддя у 1-й інстанції - Чуприна А. П. Суддя у 2-й інстанції - Круподеря Д. О.
29 жовтня 2025 року м. Кривий Ріг
Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Дніпровського апеляційного суду Круподеря Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Кривий Ріг, апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 21.07.2025 року, якою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце роботи - інші, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
визнано винним у вчиненні адміністративного правопопрушення передбаченого ч.5 ст 126 КУпАП,-
Обставини встановлені судом першої інстанції:
Судом першої інстанції встановлено, що 01.07.2025 року о 17.15 годин в м. Нікополь по вул. Княжа (Жуковського) 99/1, гр. ОСОБА_1 керував мопедом Keeway 49,9 куб., без номерного знаку, не маючи права керування даним т/з, дане правопорушення скоєно повторно протягом року, ЕНА № 3417316 від 05.11.2024 року, чим порушив п. 2.1А ПДР України.
Постановою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 21.07.2025 року ОСОБА_1 , визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 5 (п'ять) років, без оплатного вилученням транспортного засобу та стягнено судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Доводи апеляційної скарги:
З таким судовим рішенням не погодився ОСОБА_1 та оскаржив в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати, провадження по справі закрити або призначити покарання не повязане з максимальним штрафом.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що протокол про адміністративнеправопорушення складено з порушенням, а саме не вірно зазначено місце проживання ОСОБА_1 та у звязку зі скрутним становищем просить не призначати покарання у виді штрафу.
Позиції сторін в суді:
Особа, щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, однак до зали судового засідання не з'явився. Клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило у зв'язку з чим розгляд апеляційної скарги було проведено за його відсутністі, відповідно до ст. 268 КУпАП .
Висновки суду:
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до наступних висновків.
Статтею 294 КУпАП визначено, що апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Як регламентують приписи ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зобов'язаний, зокрема, з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність особи, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами, як наголошується в ст. 251 КУпАП.
Суд, у відповідності з приписами ст. 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Вищевказані вимоги закону суддею місцевого суду дотримані та висновок про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Так, частиною 2-4 ст.126 КУпАП встановлена відповідальність за: керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом; керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами; керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Відповідно до ч.5 ст.126 КУпАП повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Згідно вимог пункту 2.1.а ПДР України, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Суд, першої інстанції на підтвердження вини ОСОБА_1 послався на:
протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 378229 від 01.07.2025 року зміст якого викладено вище, що складений у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП;
пояснення ОСОБА_1 від 01.07.2025 року,згідно яких останній зазначає, що керував транспортним засобом - мопедом Keeway, без номерного знаку та був зупинений працівниками патрульної поліції. У ході перевірки було виявлено відсутність посвідчення водія, зазначив, що вказане правопорушення вчинено повторно протягом року;
довідку до протоколу про адміністративне правопорушення, відповідно до якої за обліками інформаційного порталу Національної поліції та Національної автоматизовано-інформаційної системи Головного сервісного центру України ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія на право керування транспортним засобом;
довідку інспектора САП Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області Гаджало В. згідно якої відомості про оскарження постанови серії ЕНА № 341316 від 05.11.2024 року за ч.2 ст. 126 КУпАП, складеної відносно ОСОБА_1 , відсутні;
копія постанови серії ЕНА № 341316 від 05.11.2024 року складеної відносно ОСОБА_1 за порушення п. 2.1 ПДР за яку передбачена адміністративна відповідальність ч.2 ст. 126 КУпАП.
Тобто, наявність постанови серії ЕНА № 341316 від 05.11.2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП свідчить про те, що останній притягався до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП, та в подальшому повторно протягом року вчинив порушення, передбачене ч. 2 ст. 126 КУпАП, за що відповідальність передбачена ч.5 ст. 126 КУпАП.
Приймаючи до уваги встановлені обставини справи, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному їх дослідженні в сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, апеляційний суд визнає зібрані докази у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 належними, допустимими та такими, що відповідають вимогам статті 251 КУпАП.
Таким чином, висновок викладений у постанові суду першої інстанції про доведеність вини ОСОБА_1 у вчинені правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, є обґрунтованим, відповідає фактичним обставинам справи, та підтверджений наявними в матеріалах справи доказами.
Оскільки ОСОБА_1 не оспорює фактичні обставини та кваліфікацію його дій, тому апеляційний суд, в цій частині, постанову суду першої інстанції не перевіряє.
Доводи апеляційної скарги про те, що протокол про адміністративне правопорушення не може бути доказам його вини за ч. 5 ст. 126 КУпАП на увагу не заслуговують, оскільки не спростовують вимоги ст. 251 КУпАП, відповідно до якої доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Крім того суду апеляційної інстанці їзазначає, що місце проживання водія, зазначене в протококлі про адміністративне правоопрушення встановлюється зі слів самого водія та жодним чином не спростовує дії, вчиненого ним адміністративного правопорушення правоопрушення.
Згідно ст.ст. 23, 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність та враховується мета адміністративного стягнення, яка застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Санкція ч. 5 ст. 126 КУпАП передбачає адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Отже, оскільки не передбачено альтернативного застосування стягнення, тому суд першої інстанції, з дотриманням вимог ч. 5 ст. 126 КУпАП обґрунтовано застосував відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на мінімальний строк та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Таким чином, переконливих доводів, які б вказували на істотні порушення, які могли б вплинути на правильність, і обґрунтованість постановленого по справі судового рішення, які є безумовною підставою для його скасування, та які б спростовували висновки суду про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.126 КУпАП, апеляційний суд не вбачає.
Враховуючи вищевикладене, відсутні підстави для скасування постанови судді.
На підставі викладеного, керуючись ст. 294 КУпАП, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 21 липня 2025 року, якою ОСОБА_1 , визанано винним у вчиненні адміністративного правопорушення , передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя: